"Zanim znów powiedzą...". Cenckiewicz publikuje archiwalne dokumenty służb nt. Porozumienia Centrum

Historyk Sławomir Cenckiewicz opublikował na swoim profilu na Twitterze kilka stron dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z 1990 r., których tematem jest analiza deklaracji Porozumienia Centrum - partii Jarosława Kaczyńskiego, na bazie której powstało Prawo i Sprawiedliwość.
YT, print screen/TelewizjaRepublika

Zaledwie 8 dni po powstaniu UOP (10 V 1990 r.) zajęli się analizą programu Porozumienia Centrum... Pamiętajcie zanim powiedzą znów, że Kozłowski, Brochwicz, Sienkiewicz, Milczanowski... tworzyli apolityczne i profesjonalne tajne służby... 

Znalezione w @ipngovpl

- pisze na Twitterze Sławomir Cenckiewicz, publikując dokumenty. W nich znajdziemy "Analizę Deklaracji Porozumienia Centrum" przeprowadzoną przez służby. 

 

Trudno uznać, iż tekst ma charakter stricto programowy – jest to bardziej zbiór znanych już wcześniej haseł programowych "S" niż dokonany na bazie analizy obecnie rzeczywistości program przyspieszenia zmian.

Widać wyraźnie grę na Wałęsę jako symbol mogący być spoiwem różnorodnych niewielkich ugrupowań z wyraźnym ukłonem na prawo, a nie centrum.

Analiza sygnatariuszy wskazuje na poważne rozbieżności w łonie Komitetu Obywatelskiego, którego liderów zabrakło. Starają się to wykorzystać drobne ugrupowania, przyciągając niejako do siebie osobę czy raczej symbol Wałęsy, jak i sam Wałęsa, gdy rodzi się możliwość powstania niejako alternatywnej siły politycznej skupionej wokół jego osoby

- czytamy w dokumentach.

 

 

 


Ankieta
Czy Babcia Filomena wygra z Engelking i Grabowskim?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Babcia Filomena wygra z Engelking i Grabowskim?
Tygodnik

Opinie

Popkultura