[FOTORELACJA] Konferencja prasowa „Solidarności”. „Nie ma naszej zgody na podzielenie grupy Tauron”
![[FOTORELACJA] Konferencja prasowa „Solidarności”. „Nie ma naszej zgody na podzielenie grupy Tauron”](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c//uploads/cropit/1619184208c6e7708bc4b8f61ac485dd4e0372933404ef6b10f7840e8d97375e04f9b7401c.jpg)
W piątek swoje stanowisko w sprawie pomysłu podziału Tauronu przedstawił NSZZ "Solidarność". W konferencji prasowej przed katowicką siedzibą Taurona wzięli udział szefowie regionalnych i branżowych struktur związku, liderzy „S” w poszczególnych spółkach Taurona, a także przewodniczący Solidarności Piotr Duda, który zarzucił rządowi zaniechanie dialogu społecznego w sprawie zasad transformacji energetyki.
Szef „S” przypomniał, że także negocjacje umowy społecznej dla górnictwa, zakończone w czwartek uzgodnieniem tekstu porozumienia, były – jak się wyraził – „wymuszone protestami”. „Jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe, że rządzący nie uczą się na błędach” – ocenił Duda. – Nie ma zgody Solidarności i, mam nadzieję, całej strony społecznej, aby podzielić grupę Tauron. Chcemy konkretnych rozmów – zadeklarował lider związku, podkreślając przy tym, że „S” nie jest przeciwna transformacji energetycznej, chce jednak, by jej zasady były uzgodnione w dialogu.
Do umowy społecznej dotyczącej górnictwa nawiązał również przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, który zapewnił, że w umowie tej zapisane są także zasady związane z transformacją i rozwojem Górnego Śląska. Proces, którego efektem może być utrata miejsc pracy w regionie po ewentualnym podziale Grupy Tauron, uznał za zaprzeczenie uzgodnień zawartych w umowie, która w najbliższą środę ma zostać parafowana.
Szef Solidarności w Tauronie Waldemar Sopata przypomniał, że początkiem Grupy Tauron było połączenie kopalni Sobieski w Jaworznie z miejscową elektrownią. Z czasem powstała duża grupa, skupiająca cały energetyczny łańcuch – od wydobycia i dostaw paliwa, jakim jest węgiel, poprzez produkcję energii, po jej sprzedaż i dystrybucję. W ocenie związkowca, wiele argumentów przemawia za tym, aby – jak mówi – „Grupa Tauron funkcjonowała w takim kształcie jak do tej pory”. W spółkach Grupy trwają spory zbiorowe, które mogą dać związkom prawo do legalnych protestów.
– Nie ma na to zgody, żebyśmy oddali, rozczłonkowali, rozebrali grupę Tauron (…). Nie pozwolimy zmarnować dorobku, wyrzeczeń, krwawicy Grupy Tauron – dodał Sopata, przypominając, iż Grupa zatrudnia ok. 26 tys. pracowników w południowej Polsce. „Mrzonką i oszustwem” nazwał oceny, iż dzięki wydzieleniu z Taurona bloków węglowych energia w Polsce będzie tańsza. Zarządowi Taurona zarzucił hipokryzję i lekceważenie strony społecznej oraz pozorowanie dialogu.