III Ogólnopolska Konferencja Interdyscyplinarna z cyklu „Człowiek w relacji do...”. Tematem przewodnim: Solidarność

Interdyscyplinarne Koło Naukowe Myśli Personalistycznej Jana Pawła II TRADITIO, oraz Katedra Filozofii Człowieka i Katedra Etyki, Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do wzięcia udziału w III Ogólnopolskiej Konferencji Interdyscyplinarnej z cyklu „Człowiek w relacji do...”. Tematem przewodnim będzie SOLIDARNOŚĆ. Konferencja odbędzie się w dniach 19-20 maja 2021 r.
 III Ogólnopolska Konferencja Interdyscyplinarna z cyklu „Człowiek w relacji do...”. Tematem przewodnim: Solidarność
/ mat. organizatora

Współorganizatorami wydarzenia są: Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, NSZZ "Solidarność" oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Patronaty honorowe: Metropolita krakowski, Abp. Marek Jędraszewski, Przewodniczący NSZZ "Solidarność" P. Piotr Duda.

Cykl konferencji „Człowiek w relacji do…” powstał i jest kontynuowany w celu naukowego oraz interdyscyplinarnego namysłu nad kwestiami istoty i potencjału człowieczeństwa, oraz kwestią godności człowieka-osoby, jak i relacji międzyludzkich, międzyosobowych. Zarówno pod kątem teoretycznym (filozofia, teologia), jak i praktycznym (nauki społeczne – socjologia, psychologia, prawo, nauki kognitywne). U podstaw tego przedsięwzięcia stoi, nieoczywisty w świadomości jego organizatorów, współczesny brak odpowiedniej refleksji o rzeczach najistotniejszych we współczesnej przestrzeni cywilizacyjnej. Rozwojowi nauki oraz przemysłu i technologii, usprawniających funkcjonalność wielu dziedzin życia coraz większej ilości osób, towarzyszy ograniczenie i zniekształcenie myśli humanistycznej, zanik potrzeby zadawania niełatwych pytań o kondycję ludzką własną i społeczeństwa. Nie wspominając już kwestii czynnej pracy nad jej kształtem.

Dlaczego SOLIDARNOŚĆ? Idea solidarność jest względnie młoda. Pierwszy zapis tego pojęcia w słowniku datuje się na koniec XVI w., choć jako idea znaczeniowa zostało ono zapożyczone z prawa rzymskiego [in solidum]. Ruchy społeczne, przewroty gospodarcze i historyczne na przełomie XVIII/XIX wieku stanowiły fundament rozwoju idei solidarności. Pojęcie solidarności pochodzi z łaciny [soliditas – moc, gęstość; solidus – mocny, gęsty, trwały]. Z punktu widzenia fizyki wytrzymałość struktury nie zależy tylko od działających na nią sił zewnętrznych, ale również od działania sił wewnętrznych, tj. od geometrii danej struktury. Społeczeństwo solidarne charakteryzuje występująca w nim więź, pomiędzy jego członkami. Solidarność w kontekście społecznym oznacza poczucie przynależności, współczucia; wyraża się w działaniu niesienia pomocy lub współdziałaniu, czy nawet pewnej skłonności, gotowości do działania. Pierre Leroux zastąpił ludzkim solidarietas, chrześcijańskie caritas. Możemy więc mówić o ewolucji: od pojęcia prawnego, określającego ściśle ustalone, wzajemne zobowiązania, do pojęcia, które oznacza miłość rodzaju ludzkiego. Solidarność chrześcijańska nie jest tylko cnotą, ale pomimo ludzkich ograniczeń, przede wszystkim „wyrazem natury Kościoła”. Wyraża bowiem postawę, naśladującą Tego, który dla chrześcijan stanowi istotny punkt odniesienia. Jest to pojęcie na tyle złożone oraz aktualne, że wymaga - jak nigdy dotąd - rzetelnego i systematycznego namysłu naukowego.                    

Upamiętniając jubileusz 40-lecia Solidarności, mający miejsce w 2020 r. proponujemy interdyscyplinarną konferencję naukową, w ramach której zastanowimy się nad kwestiami teoretycznymi oraz praktycznymi dotyczącymi pojęcia solidarności. Zapraszamy zaangażowanych doktorantów, młodych naukowców oraz doświadczonych specjalistów do naukowej wymiany myśli i stanowisk na temat pojęcia solidarności w zakresie filozofii, etyki, socjologii, psychologii czy również teologii. Zapraszamy również do stawiania pytań: Jak daleko sięgają granice solidarności? Czy idea ta stanowi genetyczne podwaliny tożsamości narodowej, czy też globalnej? Czy na jej gruncie można tworzyć projekty, zmieniające świat? Gdzie jest granica pomiędzy wolnością i asertywnością a zobowiązaniem solidarnościowym w przypadku konfliktu interesów/wartości? Czy można mówić o solidarności w złej lub dobrej sprawie; czy wreszcie – na czym może lub nie powinna polegać solidarność wobec interesów słabszego, wykluczonego? Oprócz powyższych propozycji zapraszamy gorąco do tworzenia własnych, istotnych i oryginalnych ujęć tematu głównego planowanej konferencji.

Zapraszamy do udziału zarówno czynnego, jak i biernego, oraz w obu przypadkach do dyskusji. Planujemy jak co roku udokumentować wydarzenie konferencyjne interdyscyplinarną, wieloautorską, recenzowaną monografią naukową. Języki konferencji: polski i angielski. 

Wszelkie informacje o konferencji (w tym program) są dostępne na stronie WF UPJPII: KLIK

 

Główne spotkanie konferencyjne oraz panel A: 19.05.2021
https://upjp2.webex.com/upjp2/j.php?MTID=m0bd6a7d71a414f0d301e845479261ff4
Numer A
163 278 6379
Hasło : BLOKA
***
Panel B: 19.05.2021
https://upjp2.webex.com/upjp2/j.php?MTID=m7b66dadd294aac6dd6831eda33336ca6
Numer B
163 737 6085
Hasło : BLOKB
***
Główne spotkanie konferencyjne oraz panel A: 20.05.2021
https://upjp2.webex.com/upjp2/j.php?MTID=m3319faf43a1cd36b2ef6dfae75474164
Numer A
163 059 3917
Hasło : BLOKA
***
Panel B: 20.05.2021
https://upjp2.webex.com/upjp2/j.php?MTID=mf5406acb28153c1c4e93cc6d86b518f8
Numer B
163 025 9704
Hasło : BLOKB 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
IMGW przestrzega: nadciągają burze z ostatniej chwili
IMGW przestrzega: nadciągają burze

W niedzielę IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia dla południa Polski w związku z prognozowanymi opadami burzowymi.

Nieoficjalnie: Prezydent Andrzej Duda nie podpisze ustawy o języku śląskim z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Prezydent Andrzej Duda nie podpisze ustawy o języku śląskim

Prezydent Andrzej Duda nie podpisze ustawy o języku śląskim - pisze "Dziennik Zachodni", powołując się na źródła zbliżone do Kancelarii Prezydenta.

Jacek Protasiewicz pisze o seryjnych samobójcach: Znam ich wszystkich z ostatniej chwili
Jacek Protasiewicz pisze o "seryjnych samobójcach": "Znam ich wszystkich"

- Hej Marcin Kierwiński- jeśli pośród tych osób jestem i ja, to wyślij pozew(adres Twoi ludzie ustalą w minutę).Czekam. Jeśli jednak myślisz o „seryjnych samobójcach”, to odpuść. Pewnie znam ich wszystkich. Oni - znają mnie. Nic z tego nie będzie, poza kolejną wtopą. I już winka w PE nie będzie! - napisał Jacek Protasiewicz odpowiadając na groźby szefa MSWiA, że będzie pozywał tych, którzy mówią, że był pod wpływem alkoholu w trakcie uroczystości z okazji Dnia Strażaka.

Niebezpieczna majówka na drogach: Wszystkie statystyki wypadają gorzej z ostatniej chwili
Niebezpieczna majówka na drogach: "Wszystkie statystyki wypadają gorzej"

– Od wtorku do soboty w 346 wypadkach drogowych zginęły 32 osoby, a 399 zostało rannych, zatrzymano też 1512 nietrzeźwych kierowców – poinformował w niedzielę nadkomisarz Piotr Świstak z Komendy Głównej Policji. Przekazał, że w ciągu tych pięciu dni utonęło 12 osób.

Zastępca Bodnara wzywa do śledztwa ws. skandalu z udziałem Kierwińskiego z ostatniej chwili
Zastępca Bodnara wzywa do śledztwa ws. skandalu z udziałem Kierwińskiego

Zastępca Prokuratora Generalnego prok. Michał Ostrowski opublikował wpis w mediach społecznościowych poświęcony sprawie kontrowersji wokół przemówienia szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego. "Z uwagi na interes społeczny i zaufanie obywateli do państwa, warto byłoby zweryfikować procesowo działania policjantów w tej sprawie" – zaapelował.

Amerykanie zapowiadają ukraińską kontrofensywę z ostatniej chwili
Amerykanie zapowiadają ukraińską kontrofensywę

Ukraina będzie dążyć do przeprowadzenia kontrofensywy na froncie w 2025 roku, po otrzymaniu uzbrojenia w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej w wysokości ponad 60 mld dolarów - oświadczył, cytowany przez "Financiał Times", doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.

Kierwiński mówi problemach z dźwiękiem. Ekspert nie ma wątpliwości z ostatniej chwili
Kierwiński mówi problemach z dźwiękiem. Ekspert nie ma wątpliwości

Nie milkną echa wystąpienia szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego. Ekspert Szymon Gburek, znany szerzej jako "Dźwiękowiec na Plan", nie ma wątpliwości - kontrowersyjne przemówienie nie było spowodowane problemami z dźwiękiem.

Cokolwiek się tam zapuści, zginie - naukowcy odkryli baseny śmierci z ostatniej chwili
Cokolwiek się tam zapuści, zginie - naukowcy odkryli "baseny śmierci"

Na dnie Morza Czerwonego odkryto baseny śmierci, czyli miejsca, które są zupełnie pozbawione tlenu. Każde zwierzę, które zapuści się w jego okolice zostanie ogłuszone z powodu braku tlenu albo zabite.

Europoseł PiS mówi o sporym błędzie kierownictwa partii z ostatniej chwili
Europoseł PiS mówi o "sporym błędzie" kierownictwa partii

– Specyfika pracy w nim wymaga też jednak odpowiednich kompetencji i innych zachowań, niż te, które są wystarczające w polityce krajowej – twierdzi europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

Ekspert: niemiecka stacja opublikowała nieprawdę z ostatniej chwili
Ekspert: niemiecka stacja opublikowała nieprawdę

- Publiczna stacja telewizyjno-radiowa NDR uległa manipulacji i niestety opublikowała nieprawdę. Inicjatywa niemiecka i gmina Heringsdorf nie zaskarżyły projektu portu kontenerowego w Świnoujściu przed sądem - napisała Aleksandra Fedorska w mediach społecznościowych.

REKLAMA

III Ogólnopolska Konferencja Interdyscyplinarna z cyklu „Człowiek w relacji do...”. Tematem przewodnim: Solidarność

Interdyscyplinarne Koło Naukowe Myśli Personalistycznej Jana Pawła II TRADITIO, oraz Katedra Filozofii Człowieka i Katedra Etyki, Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do wzięcia udziału w III Ogólnopolskiej Konferencji Interdyscyplinarnej z cyklu „Człowiek w relacji do...”. Tematem przewodnim będzie SOLIDARNOŚĆ. Konferencja odbędzie się w dniach 19-20 maja 2021 r.
 III Ogólnopolska Konferencja Interdyscyplinarna z cyklu „Człowiek w relacji do...”. Tematem przewodnim: Solidarność
/ mat. organizatora

Współorganizatorami wydarzenia są: Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, NSZZ "Solidarność" oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Patronaty honorowe: Metropolita krakowski, Abp. Marek Jędraszewski, Przewodniczący NSZZ "Solidarność" P. Piotr Duda.

Cykl konferencji „Człowiek w relacji do…” powstał i jest kontynuowany w celu naukowego oraz interdyscyplinarnego namysłu nad kwestiami istoty i potencjału człowieczeństwa, oraz kwestią godności człowieka-osoby, jak i relacji międzyludzkich, międzyosobowych. Zarówno pod kątem teoretycznym (filozofia, teologia), jak i praktycznym (nauki społeczne – socjologia, psychologia, prawo, nauki kognitywne). U podstaw tego przedsięwzięcia stoi, nieoczywisty w świadomości jego organizatorów, współczesny brak odpowiedniej refleksji o rzeczach najistotniejszych we współczesnej przestrzeni cywilizacyjnej. Rozwojowi nauki oraz przemysłu i technologii, usprawniających funkcjonalność wielu dziedzin życia coraz większej ilości osób, towarzyszy ograniczenie i zniekształcenie myśli humanistycznej, zanik potrzeby zadawania niełatwych pytań o kondycję ludzką własną i społeczeństwa. Nie wspominając już kwestii czynnej pracy nad jej kształtem.

Dlaczego SOLIDARNOŚĆ? Idea solidarność jest względnie młoda. Pierwszy zapis tego pojęcia w słowniku datuje się na koniec XVI w., choć jako idea znaczeniowa zostało ono zapożyczone z prawa rzymskiego [in solidum]. Ruchy społeczne, przewroty gospodarcze i historyczne na przełomie XVIII/XIX wieku stanowiły fundament rozwoju idei solidarności. Pojęcie solidarności pochodzi z łaciny [soliditas – moc, gęstość; solidus – mocny, gęsty, trwały]. Z punktu widzenia fizyki wytrzymałość struktury nie zależy tylko od działających na nią sił zewnętrznych, ale również od działania sił wewnętrznych, tj. od geometrii danej struktury. Społeczeństwo solidarne charakteryzuje występująca w nim więź, pomiędzy jego członkami. Solidarność w kontekście społecznym oznacza poczucie przynależności, współczucia; wyraża się w działaniu niesienia pomocy lub współdziałaniu, czy nawet pewnej skłonności, gotowości do działania. Pierre Leroux zastąpił ludzkim solidarietas, chrześcijańskie caritas. Możemy więc mówić o ewolucji: od pojęcia prawnego, określającego ściśle ustalone, wzajemne zobowiązania, do pojęcia, które oznacza miłość rodzaju ludzkiego. Solidarność chrześcijańska nie jest tylko cnotą, ale pomimo ludzkich ograniczeń, przede wszystkim „wyrazem natury Kościoła”. Wyraża bowiem postawę, naśladującą Tego, który dla chrześcijan stanowi istotny punkt odniesienia. Jest to pojęcie na tyle złożone oraz aktualne, że wymaga - jak nigdy dotąd - rzetelnego i systematycznego namysłu naukowego.                    

Upamiętniając jubileusz 40-lecia Solidarności, mający miejsce w 2020 r. proponujemy interdyscyplinarną konferencję naukową, w ramach której zastanowimy się nad kwestiami teoretycznymi oraz praktycznymi dotyczącymi pojęcia solidarności. Zapraszamy zaangażowanych doktorantów, młodych naukowców oraz doświadczonych specjalistów do naukowej wymiany myśli i stanowisk na temat pojęcia solidarności w zakresie filozofii, etyki, socjologii, psychologii czy również teologii. Zapraszamy również do stawiania pytań: Jak daleko sięgają granice solidarności? Czy idea ta stanowi genetyczne podwaliny tożsamości narodowej, czy też globalnej? Czy na jej gruncie można tworzyć projekty, zmieniające świat? Gdzie jest granica pomiędzy wolnością i asertywnością a zobowiązaniem solidarnościowym w przypadku konfliktu interesów/wartości? Czy można mówić o solidarności w złej lub dobrej sprawie; czy wreszcie – na czym może lub nie powinna polegać solidarność wobec interesów słabszego, wykluczonego? Oprócz powyższych propozycji zapraszamy gorąco do tworzenia własnych, istotnych i oryginalnych ujęć tematu głównego planowanej konferencji.

Zapraszamy do udziału zarówno czynnego, jak i biernego, oraz w obu przypadkach do dyskusji. Planujemy jak co roku udokumentować wydarzenie konferencyjne interdyscyplinarną, wieloautorską, recenzowaną monografią naukową. Języki konferencji: polski i angielski. 

Wszelkie informacje o konferencji (w tym program) są dostępne na stronie WF UPJPII: KLIK

 

Główne spotkanie konferencyjne oraz panel A: 19.05.2021
https://upjp2.webex.com/upjp2/j.php?MTID=m0bd6a7d71a414f0d301e845479261ff4
Numer A
163 278 6379
Hasło : BLOKA
***
Panel B: 19.05.2021
https://upjp2.webex.com/upjp2/j.php?MTID=m7b66dadd294aac6dd6831eda33336ca6
Numer B
163 737 6085
Hasło : BLOKB
***
Główne spotkanie konferencyjne oraz panel A: 20.05.2021
https://upjp2.webex.com/upjp2/j.php?MTID=m3319faf43a1cd36b2ef6dfae75474164
Numer A
163 059 3917
Hasło : BLOKA
***
Panel B: 20.05.2021
https://upjp2.webex.com/upjp2/j.php?MTID=mf5406acb28153c1c4e93cc6d86b518f8
Numer B
163 025 9704
Hasło : BLOKB 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe