„To jest skandaliczna sytuacja”. Mocne słowa Piotra Dudy ws. obchodzenia ustawy o wolnych niedzielach. Jest apel do rządu

To jest skandaliczna sytuacja. Nasz projekt „Solidarności” był projektem dobrym, ale posłowie mają prawo do zmian w tym projekcie i stało się to, co się stało. Dlatego z tego miejsca apeluję o jak najszybszą nowelizację i uszczelnienie tej ustawy – zaapelował ws. ustawy zakazującej handlu w niedzielę przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
Gdańsk, 31.08.2021. Obchody 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych „To jest skandaliczna sytuacja”. Mocne słowa Piotra Dudy ws. obchodzenia ustawy o wolnych niedzielach. Jest apel do rządu
Gdańsk, 31.08.2021. Obchody 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych / fot. PAP / Adam Warżawa

We wtorek w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyło się specjalne posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w 41. rocznice podpisania Porozumień Sierpniowych. W oficjalnych uroczystościach wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef IPN Karol Nawrocki.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda w swoim wystąpieniu, poza nawiązaniami historycznymi, mówił również o bieżących problemach największego związku zawodowego - m.in. o projekcie ustawy o emeryturach stażowych, a także sukcesie, jakim było przywrócenie wieku emerytalnego sprzed reformy rządu PO-PSL.

Szef „Solidarności” odniósł się również do wyrzucenia z rządu Zjednoczonej Prawicy Jarosława Gowina. Jak podkreślił, „dobrze, że praca wróciła tam, gdzie jej miejsce, czyli do Ministerstwa Rodziny”. – Przekazanie pracy 10 miesięcy temu do resortu rozwoju było błędem. To czas bez dialogu społecznego. Dobrze, że nie ma już tego szkodnika w rządzie Zjednoczonej Prawicy – dodał.
 

Obchodzenie ograniczenia handlu w niedziele


Piotr Duda skrytykował również próby obchodzenia ograniczenia handlu w niedziele przez wiele korporacji. – Na zakończenie postulat, który wydawał się być zrealizowany - dotyczący ograniczenia handlu w niedzielę. Niestety korporacje z kapitałem zagranicznym, które w swoim kraju w niedzielę mają sklepy zamknięte, w naszej ojczyźnie omijają to prawo, udając, że są placówkami pocztowymi – powiedział szef „S”.

– To jest skandaliczna sytuacja. Nasz projekt „Solidarności” był projektem dobrym, ale posłowie mają prawo do zmian w tym projekcie i stało się to, co się stało. Dlatego z tego miejsca apeluję o jak najszybszą nowelizację i uszczelnienie tej ustawy, a do władz korporacji omijających prawo zadaję pytanie: Gdzie wasza społeczna odpowiedzialność biznesu? Gdzie wasza podmiotowość pracownika? To tylko udawanie na pokaz – ocenił.

Przewodniczący „Solidarności” zaapelował także do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg, aby „nie współpracować przy Karcie Dużej Rodziny z korporacjami, które za nic mają prawo polskie i robią wszystko, aby je omijać”.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa” Wiadomości
Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa”

– Populizm polityczny skutkuje przesadnym życiem na kredyt, dlatego tak wiele osób myśli, że emerytury wypłaca rząd i może on dowolnie kształtować ich wysokość niezależnie od czasu i rodzaju pracy późniejszego emeryta – twierdzi były premier, a obecnie europoseł Włodzimierz Cimoszewicz.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe