Premier powitał Angelę Merkel w Warszawie. To ostatnia podróż kanclerz do Polski

Od ceremonii oficjalnego powitania przez premiera Mateusza Morawieckiego przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie rozpoczęła się w sobotę w południe wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Polsce.
 Premier powitał Angelę Merkel w Warszawie. To ostatnia podróż kanclerz do Polski
/ fot. PAP/Leszek Szymański

To ostatnia podróż do Polski Angeli Merkel jako kanclerz Republiki Federalnej Niemiec.

Jak poinformował CIR spotkanie premiera i kanclerz Niemiec "będzie okazją do podsumowania aktualnych kwestii dwustronnych". "Rozmowy będą też dotyczyć bieżących kwestii europejskich, takie jak zapobieganie skutkom pandemii COVID-19 i ochrona zewnętrznych granic UE" – poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Jak zaznaczono, spotkanie będzie również okazją do odnotowania problematycznych kwestii we wzajemnych relacjach.
 


Premier Morawiecki i kanclerz Niemiec poruszą też podczas spotkania kwestię polityki klimatycznej UE; rozmowa ma także dotyczyć kwestii wschodnich w kontekście ostatnich wizyt kanclerz Merkel w Moskwie i w Kijowie.

"Szefowa niemieckiego rządu po 16 latach odchodzi ze stanowiska i z polityki. Nie będzie kandydować w wyborach 26 września. Angela Merkel jest ósmym z kolei kanclerzem RFN. Urząd objęła w 2005 r. po socjaldemokracie Gerhardzie Schroederze. Od 2000 r. do 2018 r. była liderem CDU. Wizytę Kanclerz Merkel można odczytywać jako wpisującą się w szereg podróży pożegnalnych w kluczowych dla Berlina stolicach. Dotychczas odwiedziła Londyn, Waszyngton, Moskwę, Kijów. W planach jest Izrael i Paryż" - czytamy w komunikacie CIR.

Na godz. 13.50 zaplanowano konferencję prasową premiera RP i kanclerz Niemiec.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe