REKLAMA

[foto] Warszawa w oczekiwaniu na beatyfikację: "Był jak szanowany Krewny"

Za niecałą godzinę rozpocznie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie wydarzenie poruszające rzesze Polaków - beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej, niewidomej twórczyni ośrodka w Laskach. Na miejscu zebrały się już tłumy.
Tłumy osób przed Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie [foto] Warszawa w oczekiwaniu na beatyfikację:
Tłumy osób przed Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie / fot. Izabela Kozłowska

 

Świątynia Opatrzności Bożej wypełniona jest już zarówno w środku, jak i na placu, na którym rozmieszczono krzesła i ławki dla uczestników wydarzenia.

Na miejscu jest Izabela Kozłowska, która zapytała kilkorga zebranych o ich motywacje do przyjazdu oraz o wrażenia.

fot. Tomasz Gutry

"Najpierw w dzieciństwie moi Rodzice mówili: "Wyszyński to ocalił nasz Kościół od komunistów, wypowiadali to z szacunkiem. Potem - jednego z naszych biskupów, Polaka, wybrano na Papieża. Osieroconemu Karolowi Wojtyle pomógł Wyszyński. W moim dzieciństwie był jak nieobecny, szanowany Krewny" - wyznaje pani Anna Bak-Owczarek z Kalisza.

"W młodości bylam na rekolekcjach, które prowadzila Maria z 8-ek Wyszyńskiego, co powiedzial nam w tajemnicy nasz kaplan. W Komańczy padal deszcz, jak w wierszu Ks. Jana T. ,,kocham deszcz, który pada czasami w Komańczy... i siostry opowiadały o zeslaniu Kardynała. A potem chciałam wzmocnić swoją wiarę i rozpoczęłam studia teologiczne w Kaliszu, które patronatem objął UKSW z W-wy. Dzis jestem doktorantka UKSW i przyjechałam na Eucharystię Beatyfikacyjną mojego Patrona, aby przyjąć Komunię Świętą i ofiarować jako dziękczynienie Bogu za ,,Obecność" kard. Stefana Wyszyńskiego w życiu mojej Rodziny" - dodała.

fot. Izabela Kozłowska

"Przyjechałem dziękować Kardynałowi za wsparcie w trudach choroby. Gdyby nie moje cotygodniowe modlitwy przy jego grobie, to wiem, że mogłbym mieć depresję albo w ogóle odpuścić i nie dać rady walczyć. Dzisiaj dziękuję Prymasowi za orędownictwo. I obiecuję mu, że miłość, którą za jego przyczyną otrzymałem, będę rozwijał, pomnażał i ofiarowywał innym" - powiedział p. Mariusz.

Fot. Tomasz Gutry

"W wielką niecierpliwością czekaliśmy na ten dzisiejszy wyjątkowy dzień Prymasa. Jest dla nas ogromnym autorytetem i wzorem do naśladowania w wielu kwestiach: miłości do Kościoła, ojczyzny, miłości do każdego człowieka oraz nadzwyczajnej odwagi i męstwa. Przykładem człowieka zawierzonego i całkowicie oddanego Maryi i Jej działania przez Niego, drogi do Jezusa - drogi do chwały i świętości. Mnie szczególnie porusza i ujmuje jego troska i wartości przekazywane kobietom. Spojrzenia na kobietę pełne szacunku i godnosci. Pomoc w odkrywaniu powołania do misji i roli kobiet w Kościele. Przez ostatnie dwa tygodnie przytaczaliśmy na grupie Boże Kobiety myśli i słowa Kardynała skierowane do kobiet. One kształtowały nasze dusze i serca. Myślę, że dziś całe niebo raduje się a my razem z Nimi" - powiedziała p. Barbara Kobylarczyk z Radomia, przedstawicielka parafii św. Stefana, będącej wotum wdzięczności za życie i posługę kard. Stefana Wyszyńskiego.

"Kardynal Stefan Wyszyński byl wielką osobą zarówno dla osób wierzących, jak i świeckich. Stanowil filar wiary na terenie owładniętym przez komunistyczne, laicyzujące siły. Wziął na barki trud walki o przetrwanie Kościoła. Umacniał w wierze i zachęcał do poświęcenia swojego życia w ręce Maryi. Z Bożym błogosławieństwem czynił dzieła na chwałę Pańską, co stanowi wzór dla nas wszystkich. Jestem wyjątkowo wdzięczna za łaskę uczestnictwa w tak doniosłym wydarzeniu, a także wzruszona, że mogę tu być z rodziną i bliskimi" - uważa p. Beata Gdańska z Radomia.

"Wiele lat temu pierwszy raz stanałęm przy grobie Prymasa i wtedy poczułem niewyobrażalną miłość. Jakby mnie przytulił ktoś bliski, ojciec, dziadek. Miałem bardzo złe relacje z moim ojcem. I wtedy właśnie postanowiłem zrobić krok ku przebaczeniu mu za to, że był fatalnym ojcem. I tak sie stalo. Dzisiaj w moim sercu nie ma nienawiści i przed śmiercią ojca zdążyłem mu wybaczyć i zdażyliśmy jeszcze przeżyć kilka pięknych chwil. Dzisiaj dziękuję kardynałowi, za uleczenie serca" - wyznał p. Mateusz Z Łodzi.

"Kardynalowi Wyszyńskiemu zawdzięczam powołanie kapłańskie mojego syna i zakonne córki. Kiedy moje dzieci rozeznawały swoje drogi życiowe, to właśnie za jego przyczyną modliłam się, aby dobrze ich pokierował. I wyprosil dla nich najlepszą, oddana Bogu drogę" - powiedziała p. Anna Lis.

Niestety z uwagi na pandemię i kwestie bezpieczeństwa, ilość wiernych na wydarzeniu jest mocno ograniczona, część uroczystości obchodzona jest także na Jasnej Górze.

fot. Tomasz Gutry

O godzinie 12.00 rozpoczniemy relację online z beatyfikacji, na którą zapraszamy wszystkich, którzy nie mogą osobiście stawić się na obchodach.

fot. Tomasz Gutry


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura