REKLAMA

Kukiz: Na zaproszenie do zespołu ds. zmian ordynacji pozytywnie odpowiedzieli: PiS, PSL i Polska 2050

Na zaproszenie do zespołu ds. zmian ordynacji wyborczej z opozycji pozytywnie odpowiedział PSL i Polska 2050 - poinformował PAP lider Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Paweł Kukiz. Zespół, który powstanie na mocy umowy z klubem PiS, ma ruszyć jeszcze we wrześniu.
 Kukiz: Na zaproszenie do zespołu ds. zmian ordynacji pozytywnie odpowiedzieli: PiS, PSL i Polska 2050
/ screen YT

Kukiz na początku września wysłał pisma do szefów klubów, kół oraz posłów niezależnych dotyczące powołania parlamentarnego zespołu do spraw zmiany ordynacji wyborczej. Jak mówił wówczas w rozmowie z PAP, zespół miałby przedyskutować różne formuły zmiany prawa wyborczego, aby "wypracować taką ustawę, która wyprowadzi państwo z ordynacji partyjnej, która obliguje obywatela do tworzenia jakiegoś stada, jeżeli ten chce wystartować do Sejmu".

Lider Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia dał czas na odpowiedź parlamentarzystom do 16 września.

Zapytany przez PAP o reakcję na jego zaproszenie Kukiz poinformował, że pozytywnie odpowiedział PiS, który do udziału w zespole wyznaczył Annę Milczanowską, Kazimierza Smolińskiego i Bartłomieja Wróblewskiego. "Będę namawiał też do udziału w pracach zespołu Kacpra Płażyńskiego, który jest zwolennikiem ordynacji mieszanej" - powiedział Kukiz.

Z opozycji swój akces zgłosiły: koło Polska 2050, które wyznaczyło posła Michała Gramatykę, a także klub Koalicji Polskiej-PSL, który jako swojego przedstawiciela wskazał posła Krzysztofa Paszyka.

Z kolei Koalicja Obywatelska, jak powiedział PAP Kukiz, przekazała, że nie będzie brała udziału w pracach zespołu, ale później pochyli się nad przygotowanymi przez niego propozycjami. "To jest absurdalne podejście, bo chodzi o to, żeby to cały zespół wypracował projekt ustawy, żeby on powstał na zasadzie pewnego kompromisu, konsensusu, a nie Kukiz mają pisać" - stwierdził Kukiz.

Na pismo Kukiza nie odpowiedziały natomiast klub Lewica oraz koła: Konfederacja, Porozumienie i Polskie Sprawy.

Prace parlamentarnego zespołu do spraw zmiany ordynacji wyborczej mają ruszyć we wrześniu. (PAP)

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura