Koszmarne zdjęcia z Jemenu. 16 mln osób może umrzeć z głodu

"16 milionów ludzi w Jemenie „zmierza w kierunku głodowania”, gdy racje żywnościowe są na wyczerpaniu" - informuje ONZ.
 Koszmarne zdjęcia z Jemenu. 16 mln osób może umrzeć z głodu
/ yt print screen/CaritasPolska

 

Nie od dziś wiadomo, że sytuacja humanitarna w Jemenie jest straszna - w targanym wojną domową państwie brak jest dosłownie wszystkiego: leków, dostępu do czystej wody, pożywienia, dostępu do opieki medycznej. Jednak ostatnie doniesienia mówią o gwałtownie pogarszającej się sytuacji. Do sieci trafia również coraz więcej zdjęć osób - w tym dzieci - znajdujących się na skraju śmierci z zagłodzenia.

David Beasley, dyrektor wykonawczy Światowego Programu Żywności, agencji ONZ ws. przeciwdziałania głodowi na świecie, ostrzega, że łańcuchy dostaw do Jemenu zostały zakłócone, a ceny żywności dodatkowo bardzo wzrosły.

„Z cenami żywności i brakiem paliwa jest katastrofalnie. Mamy teraz 5 milionów ludzi pukających do drzwi zagłodzenia, 16 milionów ludzi maszerujących w kierunku śmierci głodowej” - stwierdził.

„To była przerażająca scena, w której łóżka były pełne dzieci wyglądających jak szkielety" - mówił pracownik organizacji Action For Humanity, Adam Kelwick, o sytuacji jaką we wtorek zastał w szpitalu al-Sabaeen w mieście Sana. 

Kelwick opowiadał również o gigantycznej inflacji, przez którą nawet rodziny, które mają szczęście posiadać pracę i dochody nie są w stanie się wyżywić na podstawowym poziomie, niedożywione matki tracą pokarm i nie są w stanie karmić dzieci. Dodatkowo pomoc humanitarna jest utrudniona przez liczne blokady dróg na terenach, gdzie trwają walki.

W Jemenie trwa największy kryzys humanitarny na świecie, który wywołała trwająca już sześć lat wojna domowa. 20,7 milionów osób potrzebuje pomocy, a co drugi Jemeńczyk nie wie, kiedy zje kolejny posiłek. Caritas Polska jest obecna w Jemenie od 2019 roku, wspierając odbudowę ośrodków zdrowia w regionie Adenu.

Nasza pomoc obejmuje zakup lekarstw, środków medycznych, sprzętu, materiałów do laboratorium oraz wypłatę wynagrodzeń dla wykwalifikowanego personelu

- Caritas Polska apeluje o wsparcie.

Możliwa pomoc  to np. wysłanie SMS-a o treści JEMEN na numer 7205 - koszt to jedynie 2,46 zł z VAT - lub przelew na:

CARITAS POLSKA, ul. Okopowa 55, 01-043 Warszawa

Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

Tytułem: JEMEN

Caritas informuje, że np. 80 zł – zapewni np. zestaw leków (antybiotyki, leki antymalaryczne, żelazo, kwas foliowy), 130 zł – zapewni np. apteczkę pierwszej pomocy, 380 zł – zapewni np. miesięczne zaopatrzenie ośrodka zdrowia w wodę.

Więcej informacji TUTAJ

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe