Recenzja książki Jana Majchrowskiego. Partie i Prawo w Trzeciej Rzeczypospolitej. Studia i szkice. Wydawnictwo Sejmowe.2021 r. Warszawa

Książka - wybór autonomicznych artykułów dotyczących problematyki partii politycznych prof. dr. Jana Majchrowskiego powinna znaleźć się w biblioteczce każdego świadomego polskiego obywatela. Autor z dużą erudycją podszedł do tego jakże ważnego tematu, nie tylko jako badacz przedmiotu, ale i świadek historii, czynny uczestnik procesów odbudowy życia politycznego w odradzającej się wolnej Polsce po 1989 r. Szeroka wiedza z pogranicza historii, politologii i prawa jaką dysponuje pozwala mu na solidną obronę swoich poglądów opartych nie tylko na sentymencie wyniesionym z patriotycznego domu, ale i na racjonalnych podstawach nauki o organizacji państwa i prawa. Obecnie toczony spór o przyszłość Polski w kontekście ekspansji zwolenników Stanów Zjednoczonych Europy można spuentować „Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy”.
Póki żyją Polacy tacy jak prof. Jan Majchrowski Polska będzie trwała. Mamy swój kraj, może nie idealny, ale to od nas powinno zależeć jak go urządzimy, a nie od zewnętrznych ośrodków decyzyjnych. Środowisko w jakim funkcjonują polskie stronnictwa polityczne, ich jakość to elementy kluczowe dla stabilności naszej demokracji. W stronnictwach i partiach politycznych bowiem powstają programy, pomysły na Polskę. Wychodząc z tej przesłanki prof. Jan Majchrowski postarał się opisać w artykułach, popartych obfitymi przypisami i bibliografią, procesy tworzenia się środowiska prawnego, podstaw finansowych instytucji partii politycznych w Polsce.
Każdy rozdział książki jest niezależnym szkicem. Wprowadza w zagadnienie obszernym opisem historycznym, porządkującym wiedzę o tworzeniu się w chronologii czasowej ekosystemu prawnego w którym osadzone są współcześnie funkcjonujące partie, stronnictwa, ruchy społeczne i komitety wyborcze. Oprócz analiz prawnych politologicznych książka obfituje w przykłady i anegdoty ilustrujące tworzenie się polskiej demokracji po 1989 r. To co najcenniejsze to synteza przekładająca się na liczne rekomendacje i propozycje zmian systemowych wzmacniających naszą polską państwowość. Można się z nimi zgadzać bądź nie, ale wymuszają one na czytelniku refleksję i pobudzają do własnych przemyśleń. Jeśli chcemy utrzymać dla przyszłych pokoleń Polskę wolną i niezawisłą, musimy odejść od kultury imitacyjnej i wykazać odwagę kreatywnego myślenia o swoim państwie i prawie, czerpiąc z własnych doświadczeń osadzonych na naszych wartościach cywilizacji łacińskiej, co czyni prof. Jan Majchrowski.
Autor: Kazimierz Grabowski