Wsparcie dla osób niepełnosprawnych w poszukiwaniu opiekunów i zatrudnianiu pracowników – projekt ustawy Ordo Iuris

PROJEKT USTAWY Z UZASADNIENIEM – LINK
„Instytut Ordo Iuris przygotował punktową propozycję zmian w prawie, która jednak wywoła daleko idące pozytywne skutki dla osób z niepełnosprawnościami. Uchwalenie projektu ułatwi proces poszukiwania i zatrudniania pracowników usług opiekuńczych i fizjoterapeutycznych, dzięki wprowadzeniu możliwości skorzystania przez osoby z niepełnosprawnościami z usług pośrednictwa pracy w Powiatowych Urzędach Pracy” – wskazał Łukasz Bernaciński Dyrektor Centrum Analiz Legislacyjnych.
Z przepisów obecnie obowiązujących wynika, że osoby fizyczne z niepełnosprawnościami lub opiekunowie faktyczni osób o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności, mogą skorzystać z usług pośrednictwa pracy w Powiatowych Urzędach Pracy, w zakresie poszukiwania pracowników świadczących usługi opiekuńcze lub fizjoterapeutyczne, tylko gdy wypełniają definicję legalną pracodawcy. Jej aktualna treść obejmuje podmioty zatrudniające co najmniej jednego pracownika. Tymczasem zdecydowana większość osób z niepełnosprawnościami chcących powierzyć wykonywanie pracy za pośrednictwem wyspecjalizowanych jednostek zajmujących się promocją zatrudnienia, nie posiada żadnego pracownika. Z praktyki wynika, że w przypadku niespełnienia wyżej wspominanego wymogu zatrudniania minimum jednej osoby przez potencjalnego pracodawcę, Powiatowy Urząd Pracy odmawia publikacji ofert pracy i nie świadczy usług pośrednictwa w poszukiwaniu kandydatów na pracowników. Instytut Ordo Iuris postuluje zatem rozszerzenie definicji pracodawcy, co pozwoli na wyeliminowanie tego problemu.
Projekt nowelizacji ustawy, zobowiązuje również Powiatowe Urzędy Pracy do udzielania pomocy pracodawcom o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, a także członkom ich rodzin i opiekunom faktycznym w formułowaniu i wystawianiu ofert pracy. Wychodzi również w swoich założeniach naprzeciw problemom osób niepełnosprawnych i ich opiekunów faktycznych w sferze poszukiwania pracowników wspomagających. Proponowane zmiany ułatwią osobom bezrobotnym aktywizację zawodową w szczególnie ważnym sektorze, jakim jest opieka nad osobami z niepełnosprawnościami. Pośrednictwo Powiatowych Urzędów Pracy w zatrudnianiu opiekunów i rehabilitantów może w istotny sposób doprowadzić do powstawania nowych miejsc pracy, tworzonych przez same osoby z niepełnosprawnościami i osoby z ich najbliższej rodziny, co w efekcie powinno przyczynić się do zwiększenia poziomu życia osób niepełnosprawnych i ich rodzin.