[VIDEO] Nasza debata: „Fenomen ruchu Solidarność – 40. rocznica wybuchu stanu wojennego w Polsce”

W poniedziałek 13 grudnia w redakcji „Tygodnika Solidarność” na ul. Prostej 30 w Warszawie odbyła się debata „Fenomen ruchu Solidarność – 40. rocznica wybuchu stanu wojennego w Polsce”. Podczas uroczystego otwarcia debaty głos zabrał red. naczelny TS Michał Ossowski, a także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Spotkanie poprowadził kierownik Redakcji Publicystyki Polskiego Radia 24 Krzysztof Świątek.
 [VIDEO] Nasza debata: „Fenomen ruchu Solidarność – 40. rocznica wybuchu stanu wojennego w Polsce”
/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

 

 

Michał Ossowski: Bez zrozumienia historii najnowszej trudno jest ocenić dzisiejszą rzeczywistość

– Jeszcze do niedawna stan wojenny w opinii społecznej jawił się jako wybór mniejszego zła. Miał nas uchronić przed wkroczeniem armii sowieckiej na tereny Polski. Gen. Jaruzelski jawił się niemalże jako bohater narodowy, który uchronił kraj przed zagładą. Mimo, że w dokumentach historycznych nie mamy śladu, że interwencja sowiecka była faktycznym zagrożeniem, to przez wiele lat utrwalano taką narrację historyczną. Owocowało to tym, że większość społeczeństwa taki pogląd podzielała – mówił red. naczelny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski. Redaktor podkreślił, że od kilku lat udaje się tę tendencję odwracać, a ostatnie badania pokazują, że coraz większa część społeczeństwa negatywnie ocenia stan wojenny.

– To pokazuje jak istotna jest edukacja historyczna i to, byśmy rozmawiali o najnowszej historii Polski, przypominali o tych wydarzeniach, bo jest bardzo wiele do zrobienia i odkłamania w tym temacie. "Tygodnik Solidarność" od początku swojego istnienia zajmuje się najnowszą historią, promowaniem postaw patriotycznych, ale także budowaniem narracji historycznej, bardzo często odmiennej od tej ogólnie przyjmowanej. Przyczyną tego, że utrwalała się właśnie taka narracja historyczna było podejście do edukacji historycznej – wskazał red. Ossowski. Zaznaczył, że w okresie jego lat szkolnych historia najnowsza nie była szczególnie istotna w programie edukacyjnym.

– Najczęściej się ją pomijało, a edukacja historyczna kończyła się na roku 1945. Trudno więc oczekiwać od młodych ludzi, którzy nie uzyskiwali dostępu do tej wiedzy podczas kształcenia, by tę wiedzę posiadali. I stąd też mieliśmy taki poziom wiedzy o historii najnowszej, w tym o stanie wojennym również – powiedział redaktor. W jego opinii bez zrozumienia historii najnowszej, wydarzeń tak nieodległych, trudno jest ocenić całą rzeczywistość, w której dzisiaj się znajdujemy. – Cieszę się, że jako Tygodnik możemy wspierać ministerstwo edukacji w promocji projektu mającego na celu wprowadzenie nowego przedmiotu do szkół ponadgimnazjalnych, przedmiotu "Historia i teraźniejszość", który z założenia ma przybliżać historię najnowszą. Ta historia z punktu widzenia Solidarności jest niezwykle istotna, bo to właśnie "S" odegrała w tej historii niezwykle istotną rolę. Mam nadzieję, że w ramach tego przedmiotu Solidarność będzie miała tam swoje miejsce i będziemy mogli wspólnie promować i realizować to przedsięwzięcie – podsumował Michał Ossowski.

 

Przemysław Czarnek: Gen. Jaruzelski nie był żadnym bohaterem narodowym, ale zdrajcą narodu polskiego

Podczas otwarcia debaty głos zabrał również minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. 

– Chcę wyrazić ogromną radość i wdzięczność Panu Bogu. My nie musimy i nie musieliśmy zdobywać się na taką odwagę, jak pozostałe ofiary stanu wojennego, jak te sto osób, które poniosło śmierć walcząc o to, byśmy my dzisiaj żyli w wolnej ojczyźnie – rozpoczął minister. – Jedyne cierpienia jakie my przeżywaliśmy jako pokolenie 40-latków, czy 50-latków, to były te związane z latami dziewięćdziesiątymi i początkiem lat dwutysięcznych, kiedy cały czas słyszeliśmy, że mamy do czynienia z bohaterem narodowym gen. Wojciechem Jaruzelskim, który wykazał się niebywałą odwagą, a jednocześnie odpowiedzialnością za kraj, który by uchronić Polskę przed najazdem ze strony Związku Radzieckiego, bohatersko zaatakował własny naród. To rzeczywiście w człowieku myślącym budziło wewnętrzny sprzeciw. Takie tezy nie trzymały się jakiejkolwiek elementarnej logiki – podkreślił Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że każdy w tamtym okresie każda rocznica 13 grudnia była traumatycznym przeżyciem z tego właśnie powodu: potężnego fałszowania historii.

Gen. Jaruzelski nie był żadnym bohaterem narodowym, ale zdrajcą narodu polskiego, który podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego z jednego powodu: panicznie bał się ruchu Solidarności. Fenomenu ruchu Solidarności, który rozwijał się niebywale. Również dlatego, bo na Stolicy Apostolskiej od 3 lat zasiadał papież-Polak Jan Paweł II. Trwała era wielkiego, niezłomnego wojownika o wolność narodu polskiego, kardynała Stefana Wyszyńskiego. To wszystko spowodowało, że ruch "S" rozwijał się na skalę niespotykaną w świecie. I tego przestraszył się Wojciech Jaruzelski i właśnie z powodu lęku ustanowił stan wojenny. Aby ratować siebie i swoich komunistycznych towarzyszy – mówił minister. Zaznaczył, że zgadza się z tezą, że to Adam Michnik był architektem Okrągłego Stołu, podobnie jak był architektem zwycięstwa Jaruzelskiego w wyborach na prezydenta Polski Rzeczpospolitej Ludowej w lipcu 1989 roku.

– Gdyby nie jego zabiegi w Sejmie i zgromadzeniu narodowym, to Jaruzelski nie zostałby prezydentem. Michnik był architektem bezkarności i przejścia do nowego ustroju ludzi komuny, łącznie z ubekami i mordercami bez jakiejkolwiek odpowiedzialności. Był architektem tego, że dzisiaj mamy tak potężne problemy z wymiarem sprawiedliwości, bo przecież sędziowie przeszli do III RP bez jakiejkolwiek weryfikacji, lustracji, dekomunizacji. Później mieli sami się oczyścić, co też było zagrywką, o czym już dzisiaj wiemy, autorstwa Adama Strzembosza, który dzisiaj jest po ich stronie. To się wszystko Michnikowi i komunistom udało, dlatego mamy dzisiaj tyle problemów. A i tak Bogu dzięki, pomimo tych problemów, jesteśmy beneficjentami wielkiego zrywu, fenomenu Solidarności, bohaterstwa milionów Polaków, na czele z tymi ofiarami, które straciły życie w 1981 roku. To fenomen ruchu Solidarności jest fundamentem dzisiejszej wolności. Tego przestraszył się Jaruzelski, dlatego wywołał wojnę polsko-jaruzelską i postanowił walczyć z narodem polskim. Taka jest prawda o tamtych wydarzeniach. Bardzo dziękuję panu redaktorowi za możliwość współorganizacji z dzisiejszej konferencji z tak zasłużonym "Tygodnikiem Solidarność", który od samego początku, zawsze był po stronie prawdy – mówił minister Czarnek.

Następnie zaprezentowano klip przygotowany przez redakcję „Tygodnika Solidarność”, promujący nowy przedmiot „Historia i teraźniejszość”.

 

Panel I: Fenomen ruchu Solidarność

Po konferencji odbyły się dwa panele dyskusyjne, gdzie eksperci, publicyści i naukowcy debatowali o fenomenie Solidarności. W pierwszej dyskusji udział wzięli: prof. Sławomir Cenckiewicz, prof. Andrzej Zybertowicz, dr Robert Derewenda i dr Grzegorz Wołk. Paneliści zastanawiali się m.in nad odpowiedzią na pytanie, czy powstanie Solidarności od razu było obarczone tym, że stan wojenny prędzej, czy później zostanie wprowadzony?

– Z chwilą podpisania Porozumień Sierpniowych zaburzona została cała konstrukcja ustrojowa Polski Ludowej. Solidarność nie była tylko ruchem związkowym, ale ruchem dążącym do niepodległości kraju. Dlatego nie dało się go wpasować w ramy ustrojowe. I stąd od początku pojawiały się plany i projekty na wprowadzenie stanu wojennego. Sam los Solidarności był więc przesądzony. Komuniści w tamtym okresie skazali ją na śmierć. Stąd 13 grudnia 1981 roku wprowadzono siłowe rozwiązanie, by osiągnąć jej delegalizację i móc powołać nowe reżimowe związki zawodowe – mówił prof. Sławomir Cenckiewicz.

 

 

Panel II: Czy daliśmy się wtedy po raz pierwszy podzielić?

W kolejnym panelu, prowadzonym przez Miłosza Lodowskiego, paneliście zastanawiali się, czy daliśmy się wtedy po raz pierwszy podzielić? Wśród rozmówców znaleźli się: Piotr Semka, Rafał Dudkiewicz i Jakub Krupa. Podkreślali oni, że Solidarność skupiła wszystko, co w Polakach było najlepsze i najpiękniejsze. – Pamiętam, gdy powstała Solidarność, ludzie stali się bardziej aktywni w różne działania. Wielu starało się być lepszymi ludźmi – wspominał Piotr Semka. – Po wprowadzeniu stanu wojennego ludzi zaczęto straszyć i nastawiać między sobą. Doskwierająca w społeczeństwie była też pewna próżnia w postaci braku kardynała Stefana Wyszyńskiego – dodawał Rafał Dudkiewicz.

Czytaj więcej: Eksperci, badacze i naukowcy debatowali o fenomenie Solidarności

Załączniki do pobrania

PDF TS50_2021_dodatek_specjalny.pdf
[POBIERZ]

 

PDF TS50_2021_dodatek_specjalny_Komiks.pdf
[POBIERZ]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Szczerba: Daniel Obajtek przebywa poza Polską. Jest odpowiedź byłego prezesa Orlenu z ostatniej chwili
Szczerba: "Daniel Obajtek przebywa poza Polską". Jest odpowiedź byłego prezesa Orlenu

"Na kampanijnym szlaku, Bachórz w gminie Dynów. Działamy dla Polski" – pisze w mediach społecznościowych były prezes Orlenu Daniel Obajtek, odpowiadając na zarzuty posła KO Michała Szczerby, jakoby przebywał poza Polską.

Kosiniak-Kamysz: Powołujemy Dowództwo Transformacji z ostatniej chwili
Kosiniak-Kamysz: Powołujemy Dowództwo Transformacji

Transformacja wymaga dowodzenia, oraz zaangażowania różnych jednostek, dlatego powołamy Dowództwo Transformacji; nie tylko zakup sprzętu, ale dowodzenie transformacją, jako całym procesem, jest Polsce potrzebne - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pilny apel policji ws. poszukiwań 18-letniego Jakuba. Ostatnio widziany był w okolicach Odry z ostatniej chwili
Pilny apel policji ws. poszukiwań 18-letniego Jakuba. Ostatnio widziany był w okolicach Odry

Trwają poszukiwania za zaginionym 18-latkiem z Pawłowa (woj. śląskie). Jakub Wilczek ostatnio widziany był w okolicy rzeki Odry w Grzegorzowicach około godziny 2 w nocy. Od tamtego czasu nie nawiązał kontaktu z bliskimi.

Płakałem jak dziecko. Znany polski piosenkarz poważnie chory z ostatniej chwili
"Płakałem jak dziecko". Znany polski piosenkarz poważnie chory

Media obiegły niepokojące informacje. Znany polski piosenkarz jest poważnie chory.

Marcin Kierwiński: Bardzo mało piję z ostatniej chwili
Marcin Kierwiński: Bardzo mało piję

– Ci, którzy mnie znają, wiedzą, że bardzo mało piję i jestem człowiekiem bardzo ostrożnym – stwierdził na antenie Radia ZET Marcin Kierwiński, szef MSWiA.

Będzie naprawdę niebezpiecznie. IMGW wydał komunikat z ostatniej chwili
Będzie naprawdę niebezpiecznie. IMGW wydał komunikat

Burze, silne opady i porywy wiatru. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie.

Nie żyje legendarny trener z ostatniej chwili
Nie żyje legendarny trener

W wieku 85 lat zmarł słynny trener Cesar Luis Menotti – poinformowała w niedzielę Argentyńska Federacja Piłkarska (AFA). W 1978 roku zdobył z reprezentacją tego kraju, gospodarzem turnieju, mistrzostwo śwata.

Kate Middleton poważnie chora. Książę William wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Kate Middleton poważnie chora. Książę William wydał nowy komunikat

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, poinformowała niedawno, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej były związane z wykrytym u niej rakiem. Książę Walii wydał nowy komunikat.

Uszyły im serce z pasiaka. 79 lat temu Brygada Świętokrzyska wyzwoliła obóz w Holiszowie Wiadomości
Uszyły im serce z pasiaka. 79 lat temu Brygada Świętokrzyska wyzwoliła obóz w Holiszowie

5 maja 1945 roku Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny w czeskim Holiszowie, położonym niedaleko Pilzna. Żołnierze uratowali życie ponad tysiąca kobiet: w tym Polek, Francuzek, Rosjanek, a także kilkuset Żydówek, które Niemcy planowali spalić w barakach żywcem. Jest to jedyny w historii przypadek, kiedy polski odział partyzancki wyzwolił niemiecki obóz koncentracyjny.

Bójka na ulicy w Poznaniu. 33-latek w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Bójka na ulicy w Poznaniu. 33-latek w stanie krytycznym

33-letni Mołdawianin w ciężkim stanie trafił do szpitala po zdarzeniu, do jakiego doszło w sobotę po południu na poznańskich Jeżycach. W sprawie zatrzymano 36-letniego mężczyznę.

REKLAMA

[VIDEO] Nasza debata: „Fenomen ruchu Solidarność – 40. rocznica wybuchu stanu wojennego w Polsce”

W poniedziałek 13 grudnia w redakcji „Tygodnika Solidarność” na ul. Prostej 30 w Warszawie odbyła się debata „Fenomen ruchu Solidarność – 40. rocznica wybuchu stanu wojennego w Polsce”. Podczas uroczystego otwarcia debaty głos zabrał red. naczelny TS Michał Ossowski, a także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Spotkanie poprowadził kierownik Redakcji Publicystyki Polskiego Radia 24 Krzysztof Świątek.
 [VIDEO] Nasza debata: „Fenomen ruchu Solidarność – 40. rocznica wybuchu stanu wojennego w Polsce”
/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

 

 

Michał Ossowski: Bez zrozumienia historii najnowszej trudno jest ocenić dzisiejszą rzeczywistość

– Jeszcze do niedawna stan wojenny w opinii społecznej jawił się jako wybór mniejszego zła. Miał nas uchronić przed wkroczeniem armii sowieckiej na tereny Polski. Gen. Jaruzelski jawił się niemalże jako bohater narodowy, który uchronił kraj przed zagładą. Mimo, że w dokumentach historycznych nie mamy śladu, że interwencja sowiecka była faktycznym zagrożeniem, to przez wiele lat utrwalano taką narrację historyczną. Owocowało to tym, że większość społeczeństwa taki pogląd podzielała – mówił red. naczelny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski. Redaktor podkreślił, że od kilku lat udaje się tę tendencję odwracać, a ostatnie badania pokazują, że coraz większa część społeczeństwa negatywnie ocenia stan wojenny.

– To pokazuje jak istotna jest edukacja historyczna i to, byśmy rozmawiali o najnowszej historii Polski, przypominali o tych wydarzeniach, bo jest bardzo wiele do zrobienia i odkłamania w tym temacie. "Tygodnik Solidarność" od początku swojego istnienia zajmuje się najnowszą historią, promowaniem postaw patriotycznych, ale także budowaniem narracji historycznej, bardzo często odmiennej od tej ogólnie przyjmowanej. Przyczyną tego, że utrwalała się właśnie taka narracja historyczna było podejście do edukacji historycznej – wskazał red. Ossowski. Zaznaczył, że w okresie jego lat szkolnych historia najnowsza nie była szczególnie istotna w programie edukacyjnym.

– Najczęściej się ją pomijało, a edukacja historyczna kończyła się na roku 1945. Trudno więc oczekiwać od młodych ludzi, którzy nie uzyskiwali dostępu do tej wiedzy podczas kształcenia, by tę wiedzę posiadali. I stąd też mieliśmy taki poziom wiedzy o historii najnowszej, w tym o stanie wojennym również – powiedział redaktor. W jego opinii bez zrozumienia historii najnowszej, wydarzeń tak nieodległych, trudno jest ocenić całą rzeczywistość, w której dzisiaj się znajdujemy. – Cieszę się, że jako Tygodnik możemy wspierać ministerstwo edukacji w promocji projektu mającego na celu wprowadzenie nowego przedmiotu do szkół ponadgimnazjalnych, przedmiotu "Historia i teraźniejszość", który z założenia ma przybliżać historię najnowszą. Ta historia z punktu widzenia Solidarności jest niezwykle istotna, bo to właśnie "S" odegrała w tej historii niezwykle istotną rolę. Mam nadzieję, że w ramach tego przedmiotu Solidarność będzie miała tam swoje miejsce i będziemy mogli wspólnie promować i realizować to przedsięwzięcie – podsumował Michał Ossowski.

 

Przemysław Czarnek: Gen. Jaruzelski nie był żadnym bohaterem narodowym, ale zdrajcą narodu polskiego

Podczas otwarcia debaty głos zabrał również minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. 

– Chcę wyrazić ogromną radość i wdzięczność Panu Bogu. My nie musimy i nie musieliśmy zdobywać się na taką odwagę, jak pozostałe ofiary stanu wojennego, jak te sto osób, które poniosło śmierć walcząc o to, byśmy my dzisiaj żyli w wolnej ojczyźnie – rozpoczął minister. – Jedyne cierpienia jakie my przeżywaliśmy jako pokolenie 40-latków, czy 50-latków, to były te związane z latami dziewięćdziesiątymi i początkiem lat dwutysięcznych, kiedy cały czas słyszeliśmy, że mamy do czynienia z bohaterem narodowym gen. Wojciechem Jaruzelskim, który wykazał się niebywałą odwagą, a jednocześnie odpowiedzialnością za kraj, który by uchronić Polskę przed najazdem ze strony Związku Radzieckiego, bohatersko zaatakował własny naród. To rzeczywiście w człowieku myślącym budziło wewnętrzny sprzeciw. Takie tezy nie trzymały się jakiejkolwiek elementarnej logiki – podkreślił Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że każdy w tamtym okresie każda rocznica 13 grudnia była traumatycznym przeżyciem z tego właśnie powodu: potężnego fałszowania historii.

Gen. Jaruzelski nie był żadnym bohaterem narodowym, ale zdrajcą narodu polskiego, który podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego z jednego powodu: panicznie bał się ruchu Solidarności. Fenomenu ruchu Solidarności, który rozwijał się niebywale. Również dlatego, bo na Stolicy Apostolskiej od 3 lat zasiadał papież-Polak Jan Paweł II. Trwała era wielkiego, niezłomnego wojownika o wolność narodu polskiego, kardynała Stefana Wyszyńskiego. To wszystko spowodowało, że ruch "S" rozwijał się na skalę niespotykaną w świecie. I tego przestraszył się Wojciech Jaruzelski i właśnie z powodu lęku ustanowił stan wojenny. Aby ratować siebie i swoich komunistycznych towarzyszy – mówił minister. Zaznaczył, że zgadza się z tezą, że to Adam Michnik był architektem Okrągłego Stołu, podobnie jak był architektem zwycięstwa Jaruzelskiego w wyborach na prezydenta Polski Rzeczpospolitej Ludowej w lipcu 1989 roku.

– Gdyby nie jego zabiegi w Sejmie i zgromadzeniu narodowym, to Jaruzelski nie zostałby prezydentem. Michnik był architektem bezkarności i przejścia do nowego ustroju ludzi komuny, łącznie z ubekami i mordercami bez jakiejkolwiek odpowiedzialności. Był architektem tego, że dzisiaj mamy tak potężne problemy z wymiarem sprawiedliwości, bo przecież sędziowie przeszli do III RP bez jakiejkolwiek weryfikacji, lustracji, dekomunizacji. Później mieli sami się oczyścić, co też było zagrywką, o czym już dzisiaj wiemy, autorstwa Adama Strzembosza, który dzisiaj jest po ich stronie. To się wszystko Michnikowi i komunistom udało, dlatego mamy dzisiaj tyle problemów. A i tak Bogu dzięki, pomimo tych problemów, jesteśmy beneficjentami wielkiego zrywu, fenomenu Solidarności, bohaterstwa milionów Polaków, na czele z tymi ofiarami, które straciły życie w 1981 roku. To fenomen ruchu Solidarności jest fundamentem dzisiejszej wolności. Tego przestraszył się Jaruzelski, dlatego wywołał wojnę polsko-jaruzelską i postanowił walczyć z narodem polskim. Taka jest prawda o tamtych wydarzeniach. Bardzo dziękuję panu redaktorowi za możliwość współorganizacji z dzisiejszej konferencji z tak zasłużonym "Tygodnikiem Solidarność", który od samego początku, zawsze był po stronie prawdy – mówił minister Czarnek.

Następnie zaprezentowano klip przygotowany przez redakcję „Tygodnika Solidarność”, promujący nowy przedmiot „Historia i teraźniejszość”.

 

Panel I: Fenomen ruchu Solidarność

Po konferencji odbyły się dwa panele dyskusyjne, gdzie eksperci, publicyści i naukowcy debatowali o fenomenie Solidarności. W pierwszej dyskusji udział wzięli: prof. Sławomir Cenckiewicz, prof. Andrzej Zybertowicz, dr Robert Derewenda i dr Grzegorz Wołk. Paneliści zastanawiali się m.in nad odpowiedzią na pytanie, czy powstanie Solidarności od razu było obarczone tym, że stan wojenny prędzej, czy później zostanie wprowadzony?

– Z chwilą podpisania Porozumień Sierpniowych zaburzona została cała konstrukcja ustrojowa Polski Ludowej. Solidarność nie była tylko ruchem związkowym, ale ruchem dążącym do niepodległości kraju. Dlatego nie dało się go wpasować w ramy ustrojowe. I stąd od początku pojawiały się plany i projekty na wprowadzenie stanu wojennego. Sam los Solidarności był więc przesądzony. Komuniści w tamtym okresie skazali ją na śmierć. Stąd 13 grudnia 1981 roku wprowadzono siłowe rozwiązanie, by osiągnąć jej delegalizację i móc powołać nowe reżimowe związki zawodowe – mówił prof. Sławomir Cenckiewicz.

 

 

Panel II: Czy daliśmy się wtedy po raz pierwszy podzielić?

W kolejnym panelu, prowadzonym przez Miłosza Lodowskiego, paneliście zastanawiali się, czy daliśmy się wtedy po raz pierwszy podzielić? Wśród rozmówców znaleźli się: Piotr Semka, Rafał Dudkiewicz i Jakub Krupa. Podkreślali oni, że Solidarność skupiła wszystko, co w Polakach było najlepsze i najpiękniejsze. – Pamiętam, gdy powstała Solidarność, ludzie stali się bardziej aktywni w różne działania. Wielu starało się być lepszymi ludźmi – wspominał Piotr Semka. – Po wprowadzeniu stanu wojennego ludzi zaczęto straszyć i nastawiać między sobą. Doskwierająca w społeczeństwie była też pewna próżnia w postaci braku kardynała Stefana Wyszyńskiego – dodawał Rafał Dudkiewicz.

Czytaj więcej: Eksperci, badacze i naukowcy debatowali o fenomenie Solidarności

Załączniki do pobrania

PDF TS50_2021_dodatek_specjalny.pdf
[POBIERZ]

 

PDF TS50_2021_dodatek_specjalny_Komiks.pdf
[POBIERZ]



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe