REKLAMA

Ekspert: „«Fit for 55» to zabójstwo dla polskiej gospodarki. Nie wytrzymamy tego”

– Założenia „Fit for 55” są zabójstwem dla naszej gospodarki. Dopiero dziś politycy partii rządzącej zdają sobie sprawę, jakie będą koszty zmian energetyki, że tego nie wytrzymamy. Podwyżki cen gazu i prądu pokazują, że nie jest to na naszą kieszeń. Koszty związane z dekarbonizacją stanowią około 59 proc. cen energii w Polsce. Walka z węglem jest czynnikiem kształtującym inflację i drożyznę w naszym kraju. Rosną koszty wszystkiego, a finalnie za to płaci konsument. Nie da się od tego uciec, a pensje nie rosną – powiedział w Poranku „Siódma9” redaktor Jerzy Mosoń.
 Ekspert: „«Fit for 55» to zabójstwo dla polskiej gospodarki. Nie wytrzymamy tego”
/ pixabay.com

Pierwsza rozmowa Poranka z redaktorem Jerzym Mosoniem dotyczyła energetyki jądrowej, która będzie mogła uzyskać pomoc i wsparcie finansowe Unii Europejskiej.

– Państwa, które powinny się najbardziej z tego cieszyć, to kraje Europy zachodniej i południowej. Niemcy też powinny być zadowolone, chociaż dziś udają smutek, że to zostało przeforsowane. Oparły one swoją energetykę o gaz i to pochodzący z Rosji, o to w tym chodzi. (…) Polska skorzysta z tego, jeśli postawimy na atom. Próbujemy to zrobić od 30 lat i nam nie wychodzi. Może jednak kiedyś otrzymamy jakieś dofinansowanie do tego typu elektrowni. Polska jednak jest na cenzurowanym w Unii Europejskiej i nie otrzymujemy żadnych środków, więc czemu mielibyśmy otrzymać je na energetykę jądrową – tłumaczył Gość Poranka.

– Wszystko można zapisać w prawie europejskim, że atom i gaz są źródłami ekologicznymi. Idziemy w kierunku absurdu niewysłowionego, bo odpady jądrowe są zmorą środowiska przez lata. Spalanie gazu ziemnego nie różni się zbyt wiele od spalania ropy i nie jest ekologiczne. Urzędnicy unijni zgadzają się na pewne regulacje i sankcjonują zupełny fałsz – jest to niedopuszczalne – komentował ekspert.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura