Wyższe płace to wyższe emerytury!

Chcemy przekazać obywatelom, że od 1 października będą wybór, czy przejść na emeryturę, czy pozostać dłużej na rynku pracy – mówił 30 maja Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność podczas konferencji w Katowicach zorganizowanej w ramach kampanii „Godny Wybór. Przywrócenie Wieku Emerytalnego”.
 Wyższe płace to wyższe emerytury!
/ www.solidarnosckatowice.pl
– Po przegłosowaniu przez koalicję PO-PSL wydłużenia wieku emerytalnego mało kto wierzył, że uda się tę decyzję cofnąć. W 2012 roku prosiliśmy posłów, żeby dali Polakom wybór, aby mogli sami decydować, kiedy przejść na emeryturę. Mówiliśmy, że jeśli pracownicy mają dłużej pracować, trzeba im stworzyć odpowiednie warunki. Wtedy ówczesny rząd podniósł wiek emerytalny i wyłącznie na tym poprzestał – podkreślił Piotr Duda.
 
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność hipokryzją nazwał wypowiedzi polityków Platformy Obywatelskiej wedle których, obniżenie wieku emerytalnego jest równoznaczne z „głodową” wysokością przyszłych świadczeń. – To nieprawda, że tylko dłuższa praca da nam wyższą emeryturę. Są  inne  czynniki, które mają na to wpływ. To przede wszystkim godziwe wynagrodzenie oraz odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne. Ta kampania informacyjna ma dostarczyć obywatelom, którzy niebawem będą przechodzić na emeryturę,prawdziwych informacji, a nie manipulacji, półprawd i kłamstw – zaznaczył Piotr Duda.
 
Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności przypomniał w trakcie konferencji, że obniżenie wieku emerytalnego, które nastąpi 1 października, jest zwieńczeniem kilkuletnich starań Solidarności w tym zakresie. – Dzisiaj można powiedzieć, że w tej jednej z najważniejszych spraw dla życia społecznego wygraliśmy. Od poprzedniego rządu słyszeliśmy, że się nie da, bo zawalą się finanse publiczne. Dzisiaj okazuje się, że finanse publiczne wcale nie wyglądają tak najgorzej. Wystarczy tylko skutecznie ściągać z systemu podatkowego to, co i tak jest państwu należne – wskazywał przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „S”. 
 
Z ramienia Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w konferencji w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności uczestniczył wiceminister Marcin Zieleniecki. W swoim wystąpieniu wiceminister podkreślał, że podwyższenie wieku emerytalnego zostało przeforsowane wbrew woli społeczeństwa. Jak wynika z przeprowadzonego w 2012 roku badania CBOS takiemu rozwiązaniu przeciwnych było 83 proc. obywateli. Niemal taki sam odsetek badanych w 2016 roku opowiedział się za powrotem do poprzedniego wieku emerytalnego.
 
Jak wskazał Zieleniecki, reforma, która zacznie obowiązywać od 1 października 2017 roku, daje obywatelom prawo, a nie obowiązek przejścia na emeryturę po osiągnięciu 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Decyzję w tej kwestii każdy pracownik będzie mógł podjąć sam w oparciu o swoje oczekiwania dotyczące wysokości przyszłej emerytury oraz sytuację zdrowotną i rodzinną. Obecnie na kontynuowanie pracy mimo nabycia uprawnień do przejścia na emeryturę decyduje się 17 proc. polskich pracowników. Zieleniecki podkreślił, że każdy rok dłuższej aktywności zawodowej oznacza emeryturę wyższą o 8 proc.
 
Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha podkreślił, że obniżenie wieku emerytalnego to efekt wspólnej pracy prezydenta, NSZZ Solidarność, strony rządowej i parlamentarzystów. Przypomniał, że kwestia wieku emerytalnego była elementem umowy programowej podpisanej przed wyborami prezydenckimi przez NSZZ Solidarność z ówczesnym kandydatem na urząd prezydenta Andrzejem Dudą. – Inicjatywa związana z przywróceniem wieku emerytalnego to modelowy przykład dobrej współpracy z partnerami społecznymi. Podwyższenie wieku emerytalnego było złamaniem zasad związanych z dialogiem społecznym, z umową społeczną, że tego rodzaju istotne zmiany powinny  być wprowadzane w drodze dialogu – mówił minister Mucha.
 
Kampania informacyjna „Godny Wybór. Przywrócenie Wieku Emerytalnego” to wspólne przedsięwzięcie Solidarności, Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.  Kampania będzie trwała do połowy czerwca. W jej ramach w każdym województwie odbędą się spotkania, podczas których przedstawione zostaną główne założenia zmian w systemie emerytalnym, zasady nabywania uprawnień do przejścia na emeryturę oraz kwestie dotyczące obniżenia wieku emerytalnego i całego systemu świadczeń.
 
Partnerem kampanii „Godny Wybór. Przywrócenie Wieku Emerytalnego” jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 4 maja w oddziale ZUS w Zabrzu oraz II oddziale ZUS w Warszawie ruszył pilotaż programu doradcy emerytalnego ZUS. Doradcy przekazują obywatelom informacje dotyczące dokumentów niezbędnych do uzyskania emerytury, mówią o zasadach wyliczania jej wysokości i w oparciu o dane z konta emerytalnego w ZUS prognozują wysokość świadczenia w zależności od momentu zakończenia aktywności zawodowej. Docelowo, od 1 lipca, doradcy emerytalni pojawią się we wszystkich placówkach ZUS w kraju. W serwisie internetowym ZUS uruchomiony został też specjalny kalkulator, za pomocą którego każdy będzie mógł wyliczyć wysokość swojej przyszłej emerytury.


www.solidarnosckatowice.pl



 

 

POLECANE
Komunikat dla mieszkańców Katowic z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Katowic

Koleje Śląskie uruchomiły linie S14 i S18 przez stację Pyrzowice Lotnisko, łącząc Gliwice i aglomerację z Katowice Airport – informuje Port lotniczy Katowice-Pyrzowice.

Atak nożownika w Warszawie z ostatniej chwili
Atak nożownika w Warszawie

We wtorek przed północą restauracji luksusowego hotelu przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie doszło do brutalnego ataku – informuje "Super Express".

Nagranie ze zwłokami Tadeusza Dudy. Jest reakcja policji z ostatniej chwili
Nagranie ze zwłokami Tadeusza Dudy. Jest reakcja policji

Małopolska policja potwierdziła autentyczność 10-sekundowego nagrania ukazującego zwłoki Tadeusza Dudy, poszukiwanego za podwójne zabójstwo w Starej Wsi pod Limanową.

Ryszard Kalisz idzie drogą Giertycha. Nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego Wiadomości
Ryszard Kalisz idzie drogą Giertycha. Nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego

Ryszard Kalisz postanowił pójść w ślady Romana Giertycha. Członek Państwowej Komisji Wyborczej, podobnie jak poseł KO nie uznaje wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego, stwierdzającej ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP. - Taki już jestem - stwierdził.  

Burza w Pałacu Buckingham: Król Karol III wściekły na Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham: Król Karol III wściekły na Meghan Markle

Meghan Markle znów przyćmiewa króla Karola III – kontrowersyjne nagrania oraz terminy premier żony księcia Harry'ego rzucają cień na oficjalne uroczystości brytyjskiego monarchy.

Jest oświadczenie Krystyny Pawłowicz ws. odejścia z Trybunału Konstytucyjnego z ostatniej chwili
Jest oświadczenie Krystyny Pawłowicz ws. odejścia z Trybunału Konstytucyjnego

Krystyna Pawłowicz wydała oświadczenie wyjaśniające powody jej wcześniejszego odejścia z urzędu sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Sędzia skarży się m.in. na akty nienawiści, które spotkały TK i ją osobiście.

Szaleństwo postępuje. KE przedstawiła nowy cel klimatyczny dla UE z ostatniej chwili
Szaleństwo postępuje. KE przedstawiła nowy cel klimatyczny dla UE

Komisja Europejska zaproponowała w środę wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 r. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść o 90 proc. mniej względem poziomu z 1990 r. Pomocą w dojściu do celu ma być możliwość wliczania projektów sfinansowanych w krajach trzecich.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska

Od poniedziałku 7 lipca ruszają prace modernizacyjne na dwóch ważnych przejazdach torowo-drogowych w Gdańsku: na Błędniku oraz na skrzyżowaniu ulic Kołobrzeska–Chłopska. Remonty oznaczają całkowite zamknięcie tych miejsc zarówno dla samochodów, jak i tramwajów. Utrudnienia potrwają do 20 lipca.

Pilny komunikat polskiej ambasady w Portugalii. Turyści muszą być gotowi na ewakuację z ostatniej chwili
Pilny komunikat polskiej ambasady w Portugalii. Turyści muszą być gotowi na ewakuację

Polska ambasada ostrzega turystów: "W Portugalii panują rekordowe temperatury. Istnieje bardzo wysokie ryzyko wystąpienia samoistnych pożarów. Przestrzegaj zaleceń lokalnych służb, w tym dot. procedur ewakuacyjnych".

Jest ruch TK ws. sędzi Krystyny Pawłowicz z ostatniej chwili
Jest ruch TK ws. sędzi Krystyny Pawłowicz

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego podjęło uchwałę o przeniesieniu w stan spoczynku sędzi TK Krystyny Pawłowicz z dniem 5 grudnia br. – wynika z pisma, do którego w środę dotarła Polska Agencja Prasowa. Sędzia Pawłowicz nie potwierdziła tej informacji.

REKLAMA

Wyższe płace to wyższe emerytury!

Chcemy przekazać obywatelom, że od 1 października będą wybór, czy przejść na emeryturę, czy pozostać dłużej na rynku pracy – mówił 30 maja Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność podczas konferencji w Katowicach zorganizowanej w ramach kampanii „Godny Wybór. Przywrócenie Wieku Emerytalnego”.
 Wyższe płace to wyższe emerytury!
/ www.solidarnosckatowice.pl
– Po przegłosowaniu przez koalicję PO-PSL wydłużenia wieku emerytalnego mało kto wierzył, że uda się tę decyzję cofnąć. W 2012 roku prosiliśmy posłów, żeby dali Polakom wybór, aby mogli sami decydować, kiedy przejść na emeryturę. Mówiliśmy, że jeśli pracownicy mają dłużej pracować, trzeba im stworzyć odpowiednie warunki. Wtedy ówczesny rząd podniósł wiek emerytalny i wyłącznie na tym poprzestał – podkreślił Piotr Duda.
 
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność hipokryzją nazwał wypowiedzi polityków Platformy Obywatelskiej wedle których, obniżenie wieku emerytalnego jest równoznaczne z „głodową” wysokością przyszłych świadczeń. – To nieprawda, że tylko dłuższa praca da nam wyższą emeryturę. Są  inne  czynniki, które mają na to wpływ. To przede wszystkim godziwe wynagrodzenie oraz odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne. Ta kampania informacyjna ma dostarczyć obywatelom, którzy niebawem będą przechodzić na emeryturę,prawdziwych informacji, a nie manipulacji, półprawd i kłamstw – zaznaczył Piotr Duda.
 
Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności przypomniał w trakcie konferencji, że obniżenie wieku emerytalnego, które nastąpi 1 października, jest zwieńczeniem kilkuletnich starań Solidarności w tym zakresie. – Dzisiaj można powiedzieć, że w tej jednej z najważniejszych spraw dla życia społecznego wygraliśmy. Od poprzedniego rządu słyszeliśmy, że się nie da, bo zawalą się finanse publiczne. Dzisiaj okazuje się, że finanse publiczne wcale nie wyglądają tak najgorzej. Wystarczy tylko skutecznie ściągać z systemu podatkowego to, co i tak jest państwu należne – wskazywał przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „S”. 
 
Z ramienia Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w konferencji w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności uczestniczył wiceminister Marcin Zieleniecki. W swoim wystąpieniu wiceminister podkreślał, że podwyższenie wieku emerytalnego zostało przeforsowane wbrew woli społeczeństwa. Jak wynika z przeprowadzonego w 2012 roku badania CBOS takiemu rozwiązaniu przeciwnych było 83 proc. obywateli. Niemal taki sam odsetek badanych w 2016 roku opowiedział się za powrotem do poprzedniego wieku emerytalnego.
 
Jak wskazał Zieleniecki, reforma, która zacznie obowiązywać od 1 października 2017 roku, daje obywatelom prawo, a nie obowiązek przejścia na emeryturę po osiągnięciu 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Decyzję w tej kwestii każdy pracownik będzie mógł podjąć sam w oparciu o swoje oczekiwania dotyczące wysokości przyszłej emerytury oraz sytuację zdrowotną i rodzinną. Obecnie na kontynuowanie pracy mimo nabycia uprawnień do przejścia na emeryturę decyduje się 17 proc. polskich pracowników. Zieleniecki podkreślił, że każdy rok dłuższej aktywności zawodowej oznacza emeryturę wyższą o 8 proc.
 
Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha podkreślił, że obniżenie wieku emerytalnego to efekt wspólnej pracy prezydenta, NSZZ Solidarność, strony rządowej i parlamentarzystów. Przypomniał, że kwestia wieku emerytalnego była elementem umowy programowej podpisanej przed wyborami prezydenckimi przez NSZZ Solidarność z ówczesnym kandydatem na urząd prezydenta Andrzejem Dudą. – Inicjatywa związana z przywróceniem wieku emerytalnego to modelowy przykład dobrej współpracy z partnerami społecznymi. Podwyższenie wieku emerytalnego było złamaniem zasad związanych z dialogiem społecznym, z umową społeczną, że tego rodzaju istotne zmiany powinny  być wprowadzane w drodze dialogu – mówił minister Mucha.
 
Kampania informacyjna „Godny Wybór. Przywrócenie Wieku Emerytalnego” to wspólne przedsięwzięcie Solidarności, Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.  Kampania będzie trwała do połowy czerwca. W jej ramach w każdym województwie odbędą się spotkania, podczas których przedstawione zostaną główne założenia zmian w systemie emerytalnym, zasady nabywania uprawnień do przejścia na emeryturę oraz kwestie dotyczące obniżenia wieku emerytalnego i całego systemu świadczeń.
 
Partnerem kampanii „Godny Wybór. Przywrócenie Wieku Emerytalnego” jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 4 maja w oddziale ZUS w Zabrzu oraz II oddziale ZUS w Warszawie ruszył pilotaż programu doradcy emerytalnego ZUS. Doradcy przekazują obywatelom informacje dotyczące dokumentów niezbędnych do uzyskania emerytury, mówią o zasadach wyliczania jej wysokości i w oparciu o dane z konta emerytalnego w ZUS prognozują wysokość świadczenia w zależności od momentu zakończenia aktywności zawodowej. Docelowo, od 1 lipca, doradcy emerytalni pojawią się we wszystkich placówkach ZUS w kraju. W serwisie internetowym ZUS uruchomiony został też specjalny kalkulator, za pomocą którego każdy będzie mógł wyliczyć wysokość swojej przyszłej emerytury.


www.solidarnosckatowice.pl



 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe