Ryszard Czarnecki: W Waszyngtonie o współpracy transatlantyckiej. Delegacja europarlamentu w USA

Delegacja europarlamentu w USA. W Waszyngtonie o współpracy transatlantyckiej.
Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki: W Waszyngtonie o współpracy transatlantyckiej. Delegacja europarlamentu w USA
Ryszard Czarnecki / fot. Flickr / CC BY-SA 2.0

Piszę to słowa w Waszyngtonie, gdzie przebywam wraz z delegacją „spec -komisji” Parlamentu Europejskiego, która zajmuje się zagranicznymi ingerencjami w procesy demokratyczne w Unii Europejskiej i państwach członkowskich UE. Komisja ta powstała w dużej mierze z inicjatywy europosłów PiS i po zaakceptowaniu przez Unię Europejską raportów pokazujących fakty takich zagranicznych ingerencji (autorstwa pos. Anny Fotygi) oraz ich skalę. Chodzi głównie o działania Rosji, ale też szereg posłów zwraca uwagę na działania Chin, Iranu i państw Półwyspu Arabskiego. W skład delegacji wchodzą europosłowie z Polski (dwóch MEPs- tak określa się angielskim skrótem eurodeputowanych), Włoch (2), Francji (1), Niemiec (1), Danii (1)i Słowacji (1). A konkretnie przewodniczącym delegacji jest francuski socjalista Raphaël Glucksmann, syn znanego filozofa Andre Glucksmanna, a w jej skład wchodzą: niżej podpisany, socjalista z Włoch Pierfrancesco Majorino, liberał z Danii Morten Løkkegaard, przedstawicielka Zielonych – Niemka Viola von Cramon-Taubadel, reprezentant frakcji Tożsamość i Demokracja (eurosceptycy) Włoch Marco Dreosto, a także przedstawiciele Europejskiej Partii Ludowej Słowak Vladimr Bilcik oraz były szef MSZ za rządów PO-PSL i były szef MON za rządów PiS Radosław Sikorski.

W naszych rozmowach z przedstawicielami strony amerykańskiej towarzyszy nam ambasador UE w USA Stavros Lambrinidis. Ten grecki socjalista był przez dwie kadencje moim kolegą – europosłem, a przez jedną kadencję, podobnie jak ja później, wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Karierę w PE zakończył, bo został ministrem spraw zagranicznych swego kraju. Potem, przez siedem lat, był Specjalnym Przedstawicielem UE do spraw Praw Człowieka. Wraz z nim jest z nami obecny szef specjalnego biura Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie Irlandczyk Joseph Dunne, wcześniej wicedyrektor gabinetu irlandzkiego przewodniczącego PE Pata Coxa.

Z kim rozmawiamy…

W naszym programie mieliśmy szereg spotkań z istotnymi „think-tankami”, fundacjami oraz przedstawicielami administracji prezydenta Bidena. Na liście naszych rozmówców była między innymi Heather A. Conley- prezes German Marshall Fund. Jest szóstym w historii prezydentem tej opiniotwórczej, zwłaszcza w dziedzinie polityki zagranicznej sktruktury. Poprzednio dwanaście lat pracowała w innym prestiżowym ośrodku także zajmującym się polityką zagraniczną - Center for Strategic and International Studies (CSIS), gdzie była wiceprezesem odpowiedzialnym za Europę, Eurazję i Arktykę, a wcześniej dyrektorem zajmującym się Europą, Rosją i Eurazją. Szczególnie zajmowała się Rosją i rosyjską gospodarką, ale tez aktywnością Moskwy na Arktyce. Pracowała też jako dyrektor wykonawczy w biurze prezesa Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, gdzie była współautorem reformy i unowocześnienia tej instytucji. Współpracowała też z Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem, zwłaszcza w zakresie programów dotyczących Bliskiego Wschodu.

Spotkaliśmy się również z ambasador Karen Kornbluh, która nie tylko była amerykańskim dyplomatą, ale też zajmuje się wpływem nowoczesnych technologii informatycznych na procesy demokratyczne.

Wymieniliśmy opinie ze specjalistami z German Marshall Fund, wśród nich byli David Salvo, Bred Schafer (specjalista od manipulowania informacją), Kristine Berzina (ekspert od geopolityki), Jonathan Katz niegdyś w USA odpowiedzialny za obszar postsowiecki.

Z administracją prezydenta Bidena…

W Biurze Łącznikowym Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie spotkaliśmy się z ekspertami kolejnego bardzo prestiżowego ośrodka zajmującego się polityką międzynarodowa – Atlantic Council. Na liście naszych rozmówców był miedzy innymi ambasador John Herbst , obecnie szef Eurasia Center Atlantic Council. Wcześniej jednak przed trzydzieści jeden lat pracował jako amerykański dyplomata, między innymi był ambasadorem USA na Ukrainie w latach 2003-2006, gdzie odegrał ważną rolę w staraniach o zapewnienie naszemu sąsiadowi uczciwych wyborów prezydenckich oraz przy międzynarodowym sprzeciwie wobec przemocy w okresie „Pomarańczowej Rewolucji” i tzw. Pierwszego Majdanu. Wcześniej był ambasadorem w Uzbekistanie (2000-2003) i odegrał ważną rolę w instalowaniu amerykańskich oddziałów w sąsiednim  Afganistanie po zamachach terrorystów islamskich 11 września 2001 roku.

Naszymi rozmówcami byli również Graham Brookie ,który mówił o rosyjskich kampaniach dezinformacyjnych na temat Ukrainy, ale także teoriach konspiracyjnych i politycznej przemocy w Ameryce (zamieszki na Kapitolu 6 stycznia 2021 roku), Justin Sherman (kwestia bezpieczeństwa w „globalnym internecie”) oraz Ben Judah (wpływ zagranicznych finansów na krajową aktywność polityczną).

Spotkaliśmy się też z Laurą Rosenberger z Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. Pracowała ona w Radzie jeszcze za prezydentury  Baracka Obamy, współpracując blisko miedzy innymi z Antony Blinkenem czyli obecnym sekretarzem stanu USA. W administracji Obamy zajmowała się Chinami ale także Koreą Południową oraz konfliktem z Koreą Północną. W tej kluczowej dla bezpieczeństwa Ameryki skrukturze administracji prezydenta Bidena odpowiada za Chiny. Towarzyszyły jej również Jennie Welch odpowiadająca za Chiny i Tajwan oraz Katrina M. Elledge, która zajmuje się w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego sprawami Rosji.

Mieliśmy też wymianę opinii z dr Lynne Parker z Białego Domu, piastującą kierownicze stanowisko Biurze Nauki i Polityki Technologicznej Białego Domu (wcześniej doktorat z nauk komputerowych na słynnym MIT -Massachusetts Institute of Technology i praca profesora na University of Tennessee). Spotkaliśmy się również z Miną Hsiang z US Digital Service prezydenta Bidena. Ta absolwentka wspomnianej już Massachusetts Institute of Technology i mająca MBA na Harward Business School również wywodzi się z „ery Obamy” – w tamtych czasach była dyrektorem wykonawczym Digital Service w HHS (Department of Health and Human Services), a następnie odegrała ważną rolę w kontekście zaniedbanej w USA walce z COVID-19. Dodajmy do tego spisu  jeszcze okrągły stół z ekspertami z kolejnego kluczowego amerykańskiego „think-tanku” czyli National Democratic Institute (NDI).

W Departamencie Stanu USA

Ważny był też cykl trzy i pół godzinnych spotkań w Departamencie Stanu USA. Naszymi rozmówcami byli najbliżsi współpracownicy Antony Blinkena: odpowiedzialna za sprawy Wschodniej Azji i Pacyfiku Camille Dawson oraz Kara McDonald kierującą biurem Demokracji i Praw Człowieka w amerykańskim MSZ. Obie mają funkcje "Deputy Assistant Secretary of State".

Na liście naszych rozmówców była też awizowana Lina Khan - bardzo młoda szefowa prestiżowej Federal Trade Commission. To najmłodszy szef tej instytucji w jej długiej historii. Ta urodzona w Londynie (przyjechała do USA w wieku 11 lat) córka pakistańskich imigrantów, prawniczka po prestiżowej Yale Law School uzyskała to kluczowe dla amerykańskiej gospodarki stanowisko w wieku zaledwie 31 lat.

 

Piszę ten artykuł w trakcie wizyty- za wcześnie więc na konkluzje. Jedno jest pewne : największym wyzwaniem dla współczesnej Ameryki są Chiny. To priorytet "numer jeden". Reszta może być ważna, ale jest... mniej ważna. A w wymiarze wewnętrznym konflikt rządzących Demokratów z mogącymi przejąć już w listopadzie 2022 obie izby Kongresu Republikanami nie jest wcale mniejszy niż podczas kampanii prezydenckiej A. D. 2020.

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (24.02.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe