Ryszard Czarnecki: W Waszyngtonie o współpracy transatlantyckiej. Delegacja europarlamentu w USA

Delegacja europarlamentu w USA. W Waszyngtonie o współpracy transatlantyckiej.
Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki: W Waszyngtonie o współpracy transatlantyckiej. Delegacja europarlamentu w USA
Ryszard Czarnecki / fot. Flickr / CC BY-SA 2.0

Piszę to słowa w Waszyngtonie, gdzie przebywam wraz z delegacją „spec -komisji” Parlamentu Europejskiego, która zajmuje się zagranicznymi ingerencjami w procesy demokratyczne w Unii Europejskiej i państwach członkowskich UE. Komisja ta powstała w dużej mierze z inicjatywy europosłów PiS i po zaakceptowaniu przez Unię Europejską raportów pokazujących fakty takich zagranicznych ingerencji (autorstwa pos. Anny Fotygi) oraz ich skalę. Chodzi głównie o działania Rosji, ale też szereg posłów zwraca uwagę na działania Chin, Iranu i państw Półwyspu Arabskiego. W skład delegacji wchodzą europosłowie z Polski (dwóch MEPs- tak określa się angielskim skrótem eurodeputowanych), Włoch (2), Francji (1), Niemiec (1), Danii (1)i Słowacji (1). A konkretnie przewodniczącym delegacji jest francuski socjalista Raphaël Glucksmann, syn znanego filozofa Andre Glucksmanna, a w jej skład wchodzą: niżej podpisany, socjalista z Włoch Pierfrancesco Majorino, liberał z Danii Morten Løkkegaard, przedstawicielka Zielonych – Niemka Viola von Cramon-Taubadel, reprezentant frakcji Tożsamość i Demokracja (eurosceptycy) Włoch Marco Dreosto, a także przedstawiciele Europejskiej Partii Ludowej Słowak Vladimr Bilcik oraz były szef MSZ za rządów PO-PSL i były szef MON za rządów PiS Radosław Sikorski.

W naszych rozmowach z przedstawicielami strony amerykańskiej towarzyszy nam ambasador UE w USA Stavros Lambrinidis. Ten grecki socjalista był przez dwie kadencje moim kolegą – europosłem, a przez jedną kadencję, podobnie jak ja później, wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Karierę w PE zakończył, bo został ministrem spraw zagranicznych swego kraju. Potem, przez siedem lat, był Specjalnym Przedstawicielem UE do spraw Praw Człowieka. Wraz z nim jest z nami obecny szef specjalnego biura Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie Irlandczyk Joseph Dunne, wcześniej wicedyrektor gabinetu irlandzkiego przewodniczącego PE Pata Coxa.

Z kim rozmawiamy…

W naszym programie mieliśmy szereg spotkań z istotnymi „think-tankami”, fundacjami oraz przedstawicielami administracji prezydenta Bidena. Na liście naszych rozmówców była między innymi Heather A. Conley- prezes German Marshall Fund. Jest szóstym w historii prezydentem tej opiniotwórczej, zwłaszcza w dziedzinie polityki zagranicznej sktruktury. Poprzednio dwanaście lat pracowała w innym prestiżowym ośrodku także zajmującym się polityką zagraniczną - Center for Strategic and International Studies (CSIS), gdzie była wiceprezesem odpowiedzialnym za Europę, Eurazję i Arktykę, a wcześniej dyrektorem zajmującym się Europą, Rosją i Eurazją. Szczególnie zajmowała się Rosją i rosyjską gospodarką, ale tez aktywnością Moskwy na Arktyce. Pracowała też jako dyrektor wykonawczy w biurze prezesa Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, gdzie była współautorem reformy i unowocześnienia tej instytucji. Współpracowała też z Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem, zwłaszcza w zakresie programów dotyczących Bliskiego Wschodu.

Spotkaliśmy się również z ambasador Karen Kornbluh, która nie tylko była amerykańskim dyplomatą, ale też zajmuje się wpływem nowoczesnych technologii informatycznych na procesy demokratyczne.

Wymieniliśmy opinie ze specjalistami z German Marshall Fund, wśród nich byli David Salvo, Bred Schafer (specjalista od manipulowania informacją), Kristine Berzina (ekspert od geopolityki), Jonathan Katz niegdyś w USA odpowiedzialny za obszar postsowiecki.

Z administracją prezydenta Bidena…

W Biurze Łącznikowym Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie spotkaliśmy się z ekspertami kolejnego bardzo prestiżowego ośrodka zajmującego się polityką międzynarodowa – Atlantic Council. Na liście naszych rozmówców był miedzy innymi ambasador John Herbst , obecnie szef Eurasia Center Atlantic Council. Wcześniej jednak przed trzydzieści jeden lat pracował jako amerykański dyplomata, między innymi był ambasadorem USA na Ukrainie w latach 2003-2006, gdzie odegrał ważną rolę w staraniach o zapewnienie naszemu sąsiadowi uczciwych wyborów prezydenckich oraz przy międzynarodowym sprzeciwie wobec przemocy w okresie „Pomarańczowej Rewolucji” i tzw. Pierwszego Majdanu. Wcześniej był ambasadorem w Uzbekistanie (2000-2003) i odegrał ważną rolę w instalowaniu amerykańskich oddziałów w sąsiednim  Afganistanie po zamachach terrorystów islamskich 11 września 2001 roku.

Naszymi rozmówcami byli również Graham Brookie ,który mówił o rosyjskich kampaniach dezinformacyjnych na temat Ukrainy, ale także teoriach konspiracyjnych i politycznej przemocy w Ameryce (zamieszki na Kapitolu 6 stycznia 2021 roku), Justin Sherman (kwestia bezpieczeństwa w „globalnym internecie”) oraz Ben Judah (wpływ zagranicznych finansów na krajową aktywność polityczną).

Spotkaliśmy się też z Laurą Rosenberger z Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. Pracowała ona w Radzie jeszcze za prezydentury  Baracka Obamy, współpracując blisko miedzy innymi z Antony Blinkenem czyli obecnym sekretarzem stanu USA. W administracji Obamy zajmowała się Chinami ale także Koreą Południową oraz konfliktem z Koreą Północną. W tej kluczowej dla bezpieczeństwa Ameryki skrukturze administracji prezydenta Bidena odpowiada za Chiny. Towarzyszyły jej również Jennie Welch odpowiadająca za Chiny i Tajwan oraz Katrina M. Elledge, która zajmuje się w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego sprawami Rosji.

Mieliśmy też wymianę opinii z dr Lynne Parker z Białego Domu, piastującą kierownicze stanowisko Biurze Nauki i Polityki Technologicznej Białego Domu (wcześniej doktorat z nauk komputerowych na słynnym MIT -Massachusetts Institute of Technology i praca profesora na University of Tennessee). Spotkaliśmy się również z Miną Hsiang z US Digital Service prezydenta Bidena. Ta absolwentka wspomnianej już Massachusetts Institute of Technology i mająca MBA na Harward Business School również wywodzi się z „ery Obamy” – w tamtych czasach była dyrektorem wykonawczym Digital Service w HHS (Department of Health and Human Services), a następnie odegrała ważną rolę w kontekście zaniedbanej w USA walce z COVID-19. Dodajmy do tego spisu  jeszcze okrągły stół z ekspertami z kolejnego kluczowego amerykańskiego „think-tanku” czyli National Democratic Institute (NDI).

W Departamencie Stanu USA

Ważny był też cykl trzy i pół godzinnych spotkań w Departamencie Stanu USA. Naszymi rozmówcami byli najbliżsi współpracownicy Antony Blinkena: odpowiedzialna za sprawy Wschodniej Azji i Pacyfiku Camille Dawson oraz Kara McDonald kierującą biurem Demokracji i Praw Człowieka w amerykańskim MSZ. Obie mają funkcje "Deputy Assistant Secretary of State".

Na liście naszych rozmówców była też awizowana Lina Khan - bardzo młoda szefowa prestiżowej Federal Trade Commission. To najmłodszy szef tej instytucji w jej długiej historii. Ta urodzona w Londynie (przyjechała do USA w wieku 11 lat) córka pakistańskich imigrantów, prawniczka po prestiżowej Yale Law School uzyskała to kluczowe dla amerykańskiej gospodarki stanowisko w wieku zaledwie 31 lat.

 

Piszę ten artykuł w trakcie wizyty- za wcześnie więc na konkluzje. Jedno jest pewne : największym wyzwaniem dla współczesnej Ameryki są Chiny. To priorytet "numer jeden". Reszta może być ważna, ale jest... mniej ważna. A w wymiarze wewnętrznym konflikt rządzących Demokratów z mogącymi przejąć już w listopadzie 2022 obie izby Kongresu Republikanami nie jest wcale mniejszy niż podczas kampanii prezydenckiej A. D. 2020.

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (24.02.2022)


 

POLECANE
Były szef BBN Jacek Siewiera społecznym doradcą Rafała Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Były szef BBN Jacek Siewiera społecznym doradcą Rafała Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski poinformował w środę, że były szef BBN Jacek Siewiera pozytywnie odpowiedział na jego zaproszenie do współpracy jako społeczny doradca. Kandydat KO na prezydenta ocenił, że w sprawach najważniejszych - jak bezpieczeństwo - warto sięgać po wsparcie ekspertów z różnych środowisk.

W Anglii najwięcej zakażeń rzeżączką od ponad 100 lat. Szczepionki najpierw dla mężczyzn homoseksualnych z ostatniej chwili
W Anglii najwięcej zakażeń rzeżączką od ponad 100 lat. Szczepionki najpierw dla mężczyzn homoseksualnych

Anglia ma być pierwszym krajem na świecie, gdzie rozpocznie się szczepienie ludzi przeciwko rzeżączce, groźnej chorobie wenerycznej, przenoszonej drogą płciową. Szczepionki nie będą dostępne dla każdego. Jak donosi BBC, brytyjska służba zdrowia skupi się na mężczyznach homoseksualnych i biseksualnych z historią wielu partnerów seksualnych. 

Europosłowie PiS ostrzegają przed planami KE. Chodzi o bezcłowy handel z Ukrainą Wiadomości
Europosłowie PiS ostrzegają przed planami KE. Chodzi o bezcłowy handel z Ukrainą

Europosłowie PiS ostrzegają, że Komisja Europejska planuje przedłużenie bezcłowego importu towarów z Ukrainy po 5 czerwca 2025 roku.

Projekt polsko-japońskiego reaktora wysokotemperaturowego poważnie zagrożony z ostatniej chwili
Projekt polsko-japońskiego reaktora wysokotemperaturowego poważnie zagrożony

Projekt budowy przemysłowego reaktora wysokotemperaturowego (HTGR), rozwijanego we współpracy Polski i Japonii, utknął w martwym punkcie. Choć jeszcze niedawno uznawany był za jeden z ważnych elementów transformacji energetycznej i sposób na uniezależnienie się od gazu, dziś wiemy – według oficjalnych informacji – że od pół roku nie podjęto żadnych działań.

Komunikat dla pasażerów tanich linii lotniczych. Zmieniają się ceny biletów z ostatniej chwili
Komunikat dla pasażerów tanich linii lotniczych. Zmieniają się ceny biletów

Pasażerowie tanich linii lotniczych Ryanair muszą się przygotować na wzrost cen biletów i to w najgorętszym okresie turystycznym. To skutek spadku rocznych zysków, które irlandzka spółka chce sobie powetować latem. 

Jak wzmocnić polską gospodarkę? Spotkanie z Danielem Obajtkiem i Piotrem Müllerem w Sali BHP w Gdańsku tylko u nas
Jak wzmocnić polską gospodarkę? Spotkanie z Danielem Obajtkiem i Piotrem Müllerem w Sali BHP w Gdańsku

Wyjątkowe spotkanie o przyszłości Europy Środkowej i roli Polski w promowaniu współpracy gospodarczej i solidarności w regionie już w najbliższy piątek w historycznej Salo BHP w Gdańsku. Gośćmi będą europosłowie Daniel Obajtek i Piotr Müller.

Podejrzane manewry rosyjskiego statku z floty cieni na Morzu Bałtyckim. Interweniowała polska Marynarka Wojenna Wiadomości
Podejrzane manewry rosyjskiego statku z "floty cieni" na Morzu Bałtyckim. Interweniowała polska Marynarka Wojenna

Rosyjski statek z "floty cieni" wykonywał podejrzane manewry przy kablu energetycznym Polska–Szwecja. Po interwencji Marynarki Wojennej jednostka odpłynęła.

Podejrzane manewry rosyjskiego statku na Bałtyku. Jest reakcja Kosiniaka-Kamysza z ostatniej chwili
Podejrzane manewry rosyjskiego statku na Bałtyku. Jest reakcja Kosiniaka-Kamysza

Po tym, gdy statek z rosyjskiej "floty cieni" wykonywał na Bałtyku podejrzane manewry w pobliżu kabla energetycznego PSE, w czwartek odbędzie się specjalna narada w Centrum Operacji Morskich w Gdyni - zapowiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany proponowane przez KE nie są wystarczające wobec napływu produktów rolnych z Ukrainy gorące
Zmiany proponowane przez KE nie są wystarczające wobec napływu produktów rolnych z Ukrainy

Przedstawiciele państw członkowskich w Specjalnym Komitecie ds. Rolnictwa (SCA) zatwierdzili mandat negocjacyjny Rady w sprawie ukierunkowanej zmiany rozporządzenia w sprawie wspólnej organizacji rynku produktów rolnych (CMO) i dwóch innych aktów regulujących wspólną politykę rolną. Zmiany te mają na celu stawienie czoła rosnącym wyzwaniom, przed którymi stoją rolnicy, i wzmocnienie ich pozycji w łańcuchu dostaw żywności. Są jednak niewystarczające, aby zapewnić rolnikom konkurencyjność i dobrą pozycję na rynku w sytuacji napływu produktów rolnych z Ukrainy.

Telewizja Republika: Trzaskowski kryje swojego zastępcę, oskarżonego ws. śmierci nastolatki z ostatniej chwili
Telewizja Republika: "Trzaskowski kryje swojego zastępcę, oskarżonego ws. śmierci nastolatki"

"Rafał Trzaskowski kryje szkolnego kolegę, który jest oskarżonym w procesie dotyczącym śmierci nastolatki" – twierdzi w środowej publikacji dziennikarz śledczy red. Marcin Dobski na łamach serwisu internetowego Telewizji Republika. 

REKLAMA

Ryszard Czarnecki: W Waszyngtonie o współpracy transatlantyckiej. Delegacja europarlamentu w USA

Delegacja europarlamentu w USA. W Waszyngtonie o współpracy transatlantyckiej.
Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki: W Waszyngtonie o współpracy transatlantyckiej. Delegacja europarlamentu w USA
Ryszard Czarnecki / fot. Flickr / CC BY-SA 2.0

Piszę to słowa w Waszyngtonie, gdzie przebywam wraz z delegacją „spec -komisji” Parlamentu Europejskiego, która zajmuje się zagranicznymi ingerencjami w procesy demokratyczne w Unii Europejskiej i państwach członkowskich UE. Komisja ta powstała w dużej mierze z inicjatywy europosłów PiS i po zaakceptowaniu przez Unię Europejską raportów pokazujących fakty takich zagranicznych ingerencji (autorstwa pos. Anny Fotygi) oraz ich skalę. Chodzi głównie o działania Rosji, ale też szereg posłów zwraca uwagę na działania Chin, Iranu i państw Półwyspu Arabskiego. W skład delegacji wchodzą europosłowie z Polski (dwóch MEPs- tak określa się angielskim skrótem eurodeputowanych), Włoch (2), Francji (1), Niemiec (1), Danii (1)i Słowacji (1). A konkretnie przewodniczącym delegacji jest francuski socjalista Raphaël Glucksmann, syn znanego filozofa Andre Glucksmanna, a w jej skład wchodzą: niżej podpisany, socjalista z Włoch Pierfrancesco Majorino, liberał z Danii Morten Løkkegaard, przedstawicielka Zielonych – Niemka Viola von Cramon-Taubadel, reprezentant frakcji Tożsamość i Demokracja (eurosceptycy) Włoch Marco Dreosto, a także przedstawiciele Europejskiej Partii Ludowej Słowak Vladimr Bilcik oraz były szef MSZ za rządów PO-PSL i były szef MON za rządów PiS Radosław Sikorski.

W naszych rozmowach z przedstawicielami strony amerykańskiej towarzyszy nam ambasador UE w USA Stavros Lambrinidis. Ten grecki socjalista był przez dwie kadencje moim kolegą – europosłem, a przez jedną kadencję, podobnie jak ja później, wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Karierę w PE zakończył, bo został ministrem spraw zagranicznych swego kraju. Potem, przez siedem lat, był Specjalnym Przedstawicielem UE do spraw Praw Człowieka. Wraz z nim jest z nami obecny szef specjalnego biura Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie Irlandczyk Joseph Dunne, wcześniej wicedyrektor gabinetu irlandzkiego przewodniczącego PE Pata Coxa.

Z kim rozmawiamy…

W naszym programie mieliśmy szereg spotkań z istotnymi „think-tankami”, fundacjami oraz przedstawicielami administracji prezydenta Bidena. Na liście naszych rozmówców była między innymi Heather A. Conley- prezes German Marshall Fund. Jest szóstym w historii prezydentem tej opiniotwórczej, zwłaszcza w dziedzinie polityki zagranicznej sktruktury. Poprzednio dwanaście lat pracowała w innym prestiżowym ośrodku także zajmującym się polityką zagraniczną - Center for Strategic and International Studies (CSIS), gdzie była wiceprezesem odpowiedzialnym za Europę, Eurazję i Arktykę, a wcześniej dyrektorem zajmującym się Europą, Rosją i Eurazją. Szczególnie zajmowała się Rosją i rosyjską gospodarką, ale tez aktywnością Moskwy na Arktyce. Pracowała też jako dyrektor wykonawczy w biurze prezesa Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, gdzie była współautorem reformy i unowocześnienia tej instytucji. Współpracowała też z Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem, zwłaszcza w zakresie programów dotyczących Bliskiego Wschodu.

Spotkaliśmy się również z ambasador Karen Kornbluh, która nie tylko była amerykańskim dyplomatą, ale też zajmuje się wpływem nowoczesnych technologii informatycznych na procesy demokratyczne.

Wymieniliśmy opinie ze specjalistami z German Marshall Fund, wśród nich byli David Salvo, Bred Schafer (specjalista od manipulowania informacją), Kristine Berzina (ekspert od geopolityki), Jonathan Katz niegdyś w USA odpowiedzialny za obszar postsowiecki.

Z administracją prezydenta Bidena…

W Biurze Łącznikowym Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie spotkaliśmy się z ekspertami kolejnego bardzo prestiżowego ośrodka zajmującego się polityką międzynarodowa – Atlantic Council. Na liście naszych rozmówców był miedzy innymi ambasador John Herbst , obecnie szef Eurasia Center Atlantic Council. Wcześniej jednak przed trzydzieści jeden lat pracował jako amerykański dyplomata, między innymi był ambasadorem USA na Ukrainie w latach 2003-2006, gdzie odegrał ważną rolę w staraniach o zapewnienie naszemu sąsiadowi uczciwych wyborów prezydenckich oraz przy międzynarodowym sprzeciwie wobec przemocy w okresie „Pomarańczowej Rewolucji” i tzw. Pierwszego Majdanu. Wcześniej był ambasadorem w Uzbekistanie (2000-2003) i odegrał ważną rolę w instalowaniu amerykańskich oddziałów w sąsiednim  Afganistanie po zamachach terrorystów islamskich 11 września 2001 roku.

Naszymi rozmówcami byli również Graham Brookie ,który mówił o rosyjskich kampaniach dezinformacyjnych na temat Ukrainy, ale także teoriach konspiracyjnych i politycznej przemocy w Ameryce (zamieszki na Kapitolu 6 stycznia 2021 roku), Justin Sherman (kwestia bezpieczeństwa w „globalnym internecie”) oraz Ben Judah (wpływ zagranicznych finansów na krajową aktywność polityczną).

Spotkaliśmy się też z Laurą Rosenberger z Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. Pracowała ona w Radzie jeszcze za prezydentury  Baracka Obamy, współpracując blisko miedzy innymi z Antony Blinkenem czyli obecnym sekretarzem stanu USA. W administracji Obamy zajmowała się Chinami ale także Koreą Południową oraz konfliktem z Koreą Północną. W tej kluczowej dla bezpieczeństwa Ameryki skrukturze administracji prezydenta Bidena odpowiada za Chiny. Towarzyszyły jej również Jennie Welch odpowiadająca za Chiny i Tajwan oraz Katrina M. Elledge, która zajmuje się w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego sprawami Rosji.

Mieliśmy też wymianę opinii z dr Lynne Parker z Białego Domu, piastującą kierownicze stanowisko Biurze Nauki i Polityki Technologicznej Białego Domu (wcześniej doktorat z nauk komputerowych na słynnym MIT -Massachusetts Institute of Technology i praca profesora na University of Tennessee). Spotkaliśmy się również z Miną Hsiang z US Digital Service prezydenta Bidena. Ta absolwentka wspomnianej już Massachusetts Institute of Technology i mająca MBA na Harward Business School również wywodzi się z „ery Obamy” – w tamtych czasach była dyrektorem wykonawczym Digital Service w HHS (Department of Health and Human Services), a następnie odegrała ważną rolę w kontekście zaniedbanej w USA walce z COVID-19. Dodajmy do tego spisu  jeszcze okrągły stół z ekspertami z kolejnego kluczowego amerykańskiego „think-tanku” czyli National Democratic Institute (NDI).

W Departamencie Stanu USA

Ważny był też cykl trzy i pół godzinnych spotkań w Departamencie Stanu USA. Naszymi rozmówcami byli najbliżsi współpracownicy Antony Blinkena: odpowiedzialna za sprawy Wschodniej Azji i Pacyfiku Camille Dawson oraz Kara McDonald kierującą biurem Demokracji i Praw Człowieka w amerykańskim MSZ. Obie mają funkcje "Deputy Assistant Secretary of State".

Na liście naszych rozmówców była też awizowana Lina Khan - bardzo młoda szefowa prestiżowej Federal Trade Commission. To najmłodszy szef tej instytucji w jej długiej historii. Ta urodzona w Londynie (przyjechała do USA w wieku 11 lat) córka pakistańskich imigrantów, prawniczka po prestiżowej Yale Law School uzyskała to kluczowe dla amerykańskiej gospodarki stanowisko w wieku zaledwie 31 lat.

 

Piszę ten artykuł w trakcie wizyty- za wcześnie więc na konkluzje. Jedno jest pewne : największym wyzwaniem dla współczesnej Ameryki są Chiny. To priorytet "numer jeden". Reszta może być ważna, ale jest... mniej ważna. A w wymiarze wewnętrznym konflikt rządzących Demokratów z mogącymi przejąć już w listopadzie 2022 obie izby Kongresu Republikanami nie jest wcale mniejszy niż podczas kampanii prezydenckiej A. D. 2020.

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (24.02.2022)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe