Waldemar Biniecki: Czwarta Rosja

Poziom rozwarstwienia społeczeństwa Rosji postępuje i jest to poważny problem. Pisze o tym prof. Natalia Vasiljewna Zubarewicz z katedry Ekonomii i Geografii Społecznej Uniwersytetu w Moskwie w artykule „Four Russias: rethinking the post-Soviet map” w brytyjskim portalu „openDemocracy”. W swoim artykule z marca 2012 wprowadza ona typologię czterech Rosji, które żyją obok siebie.
 Waldemar Biniecki: Czwarta Rosja

Czwarta Rosja.

Autor: Waldemar Biniecki, USA; Maria Legieć, Niemcy

Wszyscy na świecie pewnie wiedzą, że Rosja jest największym krajem na świecie. Powierzchnia kraju wynosi 17,1 mln (Sq Km) czyli 6,612,077 (Sq Mi) a populacja wynosi (2021) 143,185,000 i rozkłada się na populację miejską: (2018) 74% i wiejską: (2018) 26%. Długość życia mierzy się według badań Mężczyźni: (2020) 66.6 lat, Kobiety: (2020) 78.1 lat.

Poziom rozwarstwienia społeczeństwa Rosji postępuje i jest to poważny problem. Pisze o tym prof. Natalia Vasiljewna Zubarewicz z katedry Ekonomii i Geografii Społecznej Uniwersytetu w Moskwie w artykule „Four Russias: rethinking the post-Soviet map” w brytyjskim portalu „openDemocracy”. W swoim artykule z marca 2012 wprowadza ona typologię czterech Rosji, które żyją obok siebie.

Rosja Nr.1: duże miasta z miliarderami i dobrze zarabiającymi menadżerami

Rosja Nr.2: klasa pracująca

Rosja Nr.3: społeczność wiejska i małomiasteczkowa

Rosja Nr.4: to Rosja spełniająca standardy głębokiego ubóstwa.

Standardy życia w czwartej Rosji

Według nowszych badań z 2020 roku 24,6 proc. populacji Rosji, czyli 36 milionów ludzi, miało dochody poniżej średniej krajowej. To oznacza, że jedną czwartą ludności Rosji można zaliczyć do osób o niskich dochodach, co zgodnie z międzynarodową metodologią oznacza, że są to ludzie zagrożeni ubóstwem" - wynika z badania międzynarodowej firmy audytorsko-konsultingowej FinExpertiza.

Oficjalne rosyjskie biuro statystyczne Rosstat opublikowało szokujące nas dane na temat standardów życia Rosjan. Wynika z nich, że aż 35 mln nie ma w domu toalety i aż 47 mln nie ma ciepłej wody. Zawrotna liczba 29 mln Rosjan nie ma w ogóle bieżącej wody w swoich domach.

Niemal dwie trzecie spośród 144,5 mln obywateli Rosji żyje bez tak podstawowych zdobyczy współczesnego świata, jak dostęp do kanalizacji, energii elektrycznej czy sieci gazowej bądź grzewczej. Według Rosstatu, przede wszystkim dotyczy to prowincji. Życie w Moskwie czy St. Petersburgu znacząco nie odbiega standardem od warunków życia w innych europejskich miastach.

Jak podaje AFP (francuska agencja prasowa) ok. 7,7 mln rodzin ogrzewa swe domostwa drewnem. Dzieje się to w kraju, który jest największym na świecie producentem gazu i gdzie temperatura w zimie w niektórych regionach spada do minus 50 stopni C.

Z 52,8 mln gospodarstw zaledwie 29,1 mln (55 proc.) ma dostęp do gazu, niemal 1,5 mln domostw nie ma elektryczności - pokazują wyniki badań. Według nich w ok. 12,3 mln gospodarstw ubikacje są poza domem, a 200 tysięcy - nie ma ich w ogóle. Ponad 5 mln gospodarstw nie ma wanny lub prysznica.

1,3 mln rodzin mieszka wciąż w tzw. komunalnych kwartirach (mieszkaniach komunalnych) - pozostałości z czasów radzieckich. Każda rodzina w takich mieszkaniach zajmuje oddzielny pokój i wspólnie korzysta z kuchni i łazienki.

3200 szkół w Rosji nie ma cywilizowanych toalet w budynkach. Przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko wspomniała o braku WC w trzech tysiącach szkół, stwierdzając, że to hańba dla Rosji.

Jak wynika z częściowo aktualizowanych na stronie Rosstatu danych z 2017 roku, sytuacja niewiele się poprawiła. Bez łazienki i prysznica w domu musi obyć się 30 procent mieszkań i domów, 31 procent nie ma gorącej wody, a 33 procent nie ma dostępu do gazu. W 22 procent zasobów mieszkaniowych nie ma kanalizacji, a w 14 – w ogóle brak ogrzewania. W przypadku 18 procent nie ma wodociągów.

Alkoholizm

Największa rosyjska plaga. Jak podaje polski Newsweek na Dalekim Wschodzie umiera 70 proc. mężczyzn przed 35. rokiem życia z powodu chronicznego alkoholizmu i wypadków spowodowanych psychozami. Według raportu rosyjskiego ministerstwa zdrowia mieszkańcy Dalekiego Wschodu dziesiątkowani są przez alkohol. „rosyjskiego” tempa w piciu nie wytrzymują choćby Czukczowie czy Buriaci. Dla wielu zsowietyzowanych Czukczów czy Jakutów libacje kończą się często tak, że mężczyźni po wódce biegają po lesie, strzelając do siebie czy się okaleczając. W najlepszym przypadku paranoje i omamy powodują, że pijany Azjata „zachowuje się bardzo nieadekwatnie” do ilości spożytego alkoholu. Według rankingu najbardziej lubujące się w alkoholu regiony to: dwa dalekowschodnie obwody: magadański na Dalekim Wschodzie (14,1 litra czystego spirytusu na głowę – 1. miejsce) i i obwód sachaliński u wybrzeży Morza Japońskiego (13 litra na głowę – 3. miejsce). Druga jest Moskwa (13,3 litra rocznie na osobę).

W 2009 r. prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ogłosił stan narodowej klęski. Zgodnie z ówczesną statystyką alkoholizm jest w tym kraju przyczyną ok. 400 tys. zgonów rocznie. Męska średnia wieku spadła z 65 lat w czasach radzieckich do 58 lat współcześnie. Inaczej być nie może, skoro statystyczny Rosjanin, wliczając niemowlęta, wypija 14,5 litra alkoholu w spirytusowym ekwiwalencie. Jest to ilość przerażająca, ale wcale nie ostateczna, gdyż nie uwzględnia równie masowego spożycia samogonu i podróbek. Tymczasem, według Światowej Organizacji Zdrowia, próg 8 litrów czystego alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest równoznaczny z narodowym samobójstwem i wymieraniem populacji.

Proszę zwrócić uwagę, że dane są bardzo chaotyczne zależą bowiem od politycznej koniunktury. Stan realny może być w rzeczywistości o wiele bardziej krytyczny.

 

HIV i AIDS w Rosji

Jak podała Rzeczpospolita w 2016 roku w rosyjskiej Dumie odbyło się spotkanie deputowanych poświęcone problemowi HIV i AIDS w rosyjskiej stolicy. Oficjalnie liczba osób zakażonych wirusem w ciągu roku wzrosła o ponad 5 proc. Blisko 870 tys. osób jest świadomymi nosicielami wirusa. Trudno powiedzieć, ilu mieszkańców Rosji nie wie jeszcze o tym, że zostało zakażone. Śmiertelność w wyniku AIDS w ciągu ostatnich lat nieustannie wzrasta. ONZ apeluje do Kremla o reakcję i określa Rosję „epicentrum światowej epidemii HIV”. Uważa się, że około 1,5 miliona ludzi w Rosji, czyli 1% ze 148 milionów Rosjan, jest zarażonych wirusem HIV, z których część nie zdaje sobie sprawy.

Na koniec 2019 r. liczba oficjalnie wykrytych przypadków zakażenia wśród obywateli Rosji od początku epidemii wynosiła 1 424 000. Zginęło 355 000 z nich, a około 1069 000 żyje z HIV. Spośród nich 776 900 jest zarejestrowanych i monitorowanych przez instytucje medyczne, a 535 000 otrzymuje terapię przeciwwirusową.

I w tym wypadku podawanie sprawdzonych danych jest trudne. Wielokrotnie o trudnych kwestiach w ogóle się nie mówi.

Wolna Prasa w Rosji.

Choć Rosja mieni się demokratycznym krajem, to pewne statystyki są alarmujące. Jedną z nich jest stan wolnych mediów. Za rządów Putina zabito 158 dziennikarzy. Tym samym Rosja jest piątym państwem na świecie po Iraku, Filipinach, Syrii i Algierii, pod względem śmiertelności ludzi mediów.

W Rosji presja państwa i autocenzura w obawie przed represjami są dla wielu dziennikarzy codziennością. Coraz mniej mediów podejmuje ryzyko krytycznego informowania o działaniach rządu. Mediom i dziennikarzom, którzy sprzeciwiają się ostrej cenzurze i podają fakty o wojnie na Ukrainie, grożą poważne konsekwencje. 1 marca władze Rosji zablokowały nadawanie radia Echo Moskwy i telewizji Dożd. Władze uznały, że radio podawało "kłamliwe, zagrażające obywatelom Rosji, informacje o działaniach rosyjskich wojsk w ramach specoperacji w obronie Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej".

Warto wspomnieć w tym miejscu zamordowanych wybitnych dziennikarzy: Anna Politkowska, Maksim Borodin, Jurij Szczekoczichin, Igor Dominikow, Wiktor Popkow, Anastazja Baburowa i Natalia Estamirowa.

Konkluzja:

Zachód traktował i dalej traktuje Rosję jako demokratyczne państwo. Zbrodnie wojenne na Ukrainie nie szokują byłej kanclerz Merkel-architektki wraz ze kanclerzem Schröderem strategicznego partnerstwa Rosja- Niemcy, która w momencie ogłoszenia tych zbrodni, podziwiała kulturę i sztukę w Toskanii, aby uwolnić się od ataków niemieckiej prasy i zaproszeń na Ukrainę przez samego Zelenskiego. Poparcie dla Putina w Rosji wyniosło pod koniec marca 83 proc. To o 12 pkt. proc. więcej niż w sondażu centrum badawczego sprzed miesiąca. Rosjanie dzisiaj tak jak Niemcy w czasie II wojny światowej idą z prawie identyczną retoryką w kierunku totalnej, imperialnej, autokratycznej Rosji. Przypomnijmy tylko notowania Hitlera: 92%, 95%, 95%, 95%, 88% – takie rezultaty (przy frekwencji oscylującej wokół 95 procent) uzyskiwał Adolf Hitler i NSDAP w wyborach oraz plebiscytach organizowanych w 1933 i 1934 roku. Niemcy tak jak dziś Rosjanie identyfikowali się z polityką wodza tak jak Rosjanie identyfikują się z polityką i propagandą Putina. Nie wybielajmy więc, ani Niemców ani dzisiejszych Rosjan, bowiem podsłuchane żony rosyjskich żołnierzy mówią wprost: „przywieź jak najwięcej” co praktycznie oznacza zabijaj i rabuj.

 

Bibliografia:

https://www.opendemocracy.net/en/odr/four-russias-rethinking-post-soviet-map/

https://eng.rosstat.gov.ru/

https://www.dw.com/pl/krytyczni-dziennikarze-w-rosji-milkn%C4%85-powszechna-autocenzura/a-60672374

https://www.rp.pl/gospodarka/art8590811-36-milionow-rosjan-na-granicy-ubostwa

https://wiadomosci.wp.pl/rosjanie-nie-potrzebuja-toalet-i-biezacej-wody-do-zycia-wystarcza-im-czolgi-i-rakiety-6337384128260225a

https://www.newsweek.pl/swiat/ludzie/z-powodu-alkoholu-umiera-tu-70-proc-mlodych-mezczyzn/khs02jz

https://www.rp.pl/historia/art10007971-zabojczy-przyjaciel-rosjan

 

 

 

 

 


 

POLECANE
Stanowi zagrożenie. Administracja Donalda Trumpa interweniuje ws. nielegalnego imigranta Wiadomości
"Stanowi zagrożenie". Administracja Donalda Trumpa interweniuje ws. nielegalnego imigranta

Administracja Donalda Trumpa interweniowała ws. nielegalnego imigranta z Hondurasu, który został zatrzymany przez służby 2 maja. Według medialnych doniesień sąd w stanie Wirginia miał oddalić przedstawione mężczyźnie zarzuty.

Ukraina: Rosyjski atak rakietowy na Sumy. Nie żyją trzy osoby z ostatniej chwili
Ukraina: Rosyjski atak rakietowy na Sumy. Nie żyją trzy osoby

Liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego rosyjskiego ataku na miasto Sumy na północnym wschodzie Ukrainy wzrosła do trzech; rannych jest 11 osób – przekazały władze lokalne. Wcześniej administracja wojskowa obwodu sumskiego informowała o jednej ofierze śmiertelnej i sześciorgu poszkodowanych, głównie dzieciach.

Rumuni mądrzejsi od Polaków. System da się pokonać tylko u nas
Rumuni mądrzejsi od Polaków. System da się pokonać

W Niemczech coraz bliżej delegalizacji AfD, we Francji uniemożliwiają start w wyborach Marine Le Pen. W „starej Europie” układ jest już zamknięty, będzie niezwykle trudno go zniszczyć. Na szczęście jest jeszcze Europa Środkowa i Wschodnia – paradoksalnie, w byłych krajach komunistycznych jest dziś dużo więcej wolności.

Prezydent Brazylii spotka się z Władimirem Putinem. W tle inicjatywa pokojowa Wiadomości
Prezydent Brazylii spotka się z Władimirem Putinem. W tle "inicjatywa pokojowa"

Według medialnych doniesień prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva ma udać się w podróż do Moskwy. Przywódca zamierza spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Miałby on przedstawić "inicjatywę pokojową" ws. zakończenia wojny na Ukrainie.

Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Dobra wiadomość dla kierowców i mieszkańców Wrocławia – miasto nie będzie musiało wprowadzać strefy czystego transportu w 2025 roku. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że poziom dwutlenku azotu w powietrzu nie przekroczył dopuszczalnej normy. Ale czy to koniec tematu? Niekoniecznie.

Sławomir Nitras o opiłowywaniu katolików: To nie jest prawda Wiadomości
Sławomir Nitras o "opiłowywaniu katolików": "To nie jest prawda"

Sławomir Nitras w trakcie rozmowy na antenie Radia Zet został zapytany o kwestię "opiłowywania katolików". - To nie jest prawda - stwierdził w odpowiedzi minister sportu. Przypomnijmy, że chodzi o wypowiedź Nitrasa z 2021 roku z Campusu Polska Przyszłości na temat przyszłości katolików w Polsce.

Polskie wojsko czekają wielkie zmiany? Generałowie chcą nowego systemu dowodzenia z ostatniej chwili
Polskie wojsko czekają wielkie zmiany? Generałowie chcą nowego systemu dowodzenia

– Musimy odejść od obecnego systemu dowodzenia w Wojsku Polskim; potrzebujemy dowództwa, które utrzyma siły zbrojne w gotowości – powiedział we wtorek szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła. – Pytanie nie brzmi, czy zmieniać system, tylko kiedy. Moim zdaniem najwyższa pora – wtórował mu szef BBN gen. Dariusz Łukowski.

Zakaz mediów społecznościowych dla nastolatków? Padła propozycja Wiadomości
Zakaz mediów społecznościowych dla nastolatków? Padła propozycja

Nowa Zelandia planuje wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej 16. roku życia. Firmy będą musiały weryfikować wiek użytkowników.

Tusk atakuje Andrzeja Dudę po zawetowaniu ustawy ws. składki zdrowotnej. Prezydent odpowiada z ostatniej chwili
Tusk atakuje Andrzeja Dudę po zawetowaniu ustawy ws. składki zdrowotnej. Prezydent odpowiada

"Denerwują się, bo nie umieją dodać swoim inaczej niż kosztem większości ludzi. A wciąż nie mogą. Nie pozwólcie!" – pisze na platformie X prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na wpis premiera Donalda Tuska ws. obniżenia składki zdrowotnej.

Paweł Kukiz uderza w Szymona Hołownię ws. pisma do Karola Nawrockiego Wiadomości
Paweł Kukiz uderza w Szymona Hołownię ws. pisma do Karola Nawrockiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia skierował do kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego pismo z zaproszeniem na posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości. Na tę inicjatywę Nawrocki odpowiedział podczas rozmowy na kanale Rymanowski Live. Tę sprawę skomentował także poseł Paweł Kukiz.

REKLAMA

Waldemar Biniecki: Czwarta Rosja

Poziom rozwarstwienia społeczeństwa Rosji postępuje i jest to poważny problem. Pisze o tym prof. Natalia Vasiljewna Zubarewicz z katedry Ekonomii i Geografii Społecznej Uniwersytetu w Moskwie w artykule „Four Russias: rethinking the post-Soviet map” w brytyjskim portalu „openDemocracy”. W swoim artykule z marca 2012 wprowadza ona typologię czterech Rosji, które żyją obok siebie.
 Waldemar Biniecki: Czwarta Rosja

Czwarta Rosja.

Autor: Waldemar Biniecki, USA; Maria Legieć, Niemcy

Wszyscy na świecie pewnie wiedzą, że Rosja jest największym krajem na świecie. Powierzchnia kraju wynosi 17,1 mln (Sq Km) czyli 6,612,077 (Sq Mi) a populacja wynosi (2021) 143,185,000 i rozkłada się na populację miejską: (2018) 74% i wiejską: (2018) 26%. Długość życia mierzy się według badań Mężczyźni: (2020) 66.6 lat, Kobiety: (2020) 78.1 lat.

Poziom rozwarstwienia społeczeństwa Rosji postępuje i jest to poważny problem. Pisze o tym prof. Natalia Vasiljewna Zubarewicz z katedry Ekonomii i Geografii Społecznej Uniwersytetu w Moskwie w artykule „Four Russias: rethinking the post-Soviet map” w brytyjskim portalu „openDemocracy”. W swoim artykule z marca 2012 wprowadza ona typologię czterech Rosji, które żyją obok siebie.

Rosja Nr.1: duże miasta z miliarderami i dobrze zarabiającymi menadżerami

Rosja Nr.2: klasa pracująca

Rosja Nr.3: społeczność wiejska i małomiasteczkowa

Rosja Nr.4: to Rosja spełniająca standardy głębokiego ubóstwa.

Standardy życia w czwartej Rosji

Według nowszych badań z 2020 roku 24,6 proc. populacji Rosji, czyli 36 milionów ludzi, miało dochody poniżej średniej krajowej. To oznacza, że jedną czwartą ludności Rosji można zaliczyć do osób o niskich dochodach, co zgodnie z międzynarodową metodologią oznacza, że są to ludzie zagrożeni ubóstwem" - wynika z badania międzynarodowej firmy audytorsko-konsultingowej FinExpertiza.

Oficjalne rosyjskie biuro statystyczne Rosstat opublikowało szokujące nas dane na temat standardów życia Rosjan. Wynika z nich, że aż 35 mln nie ma w domu toalety i aż 47 mln nie ma ciepłej wody. Zawrotna liczba 29 mln Rosjan nie ma w ogóle bieżącej wody w swoich domach.

Niemal dwie trzecie spośród 144,5 mln obywateli Rosji żyje bez tak podstawowych zdobyczy współczesnego świata, jak dostęp do kanalizacji, energii elektrycznej czy sieci gazowej bądź grzewczej. Według Rosstatu, przede wszystkim dotyczy to prowincji. Życie w Moskwie czy St. Petersburgu znacząco nie odbiega standardem od warunków życia w innych europejskich miastach.

Jak podaje AFP (francuska agencja prasowa) ok. 7,7 mln rodzin ogrzewa swe domostwa drewnem. Dzieje się to w kraju, który jest największym na świecie producentem gazu i gdzie temperatura w zimie w niektórych regionach spada do minus 50 stopni C.

Z 52,8 mln gospodarstw zaledwie 29,1 mln (55 proc.) ma dostęp do gazu, niemal 1,5 mln domostw nie ma elektryczności - pokazują wyniki badań. Według nich w ok. 12,3 mln gospodarstw ubikacje są poza domem, a 200 tysięcy - nie ma ich w ogóle. Ponad 5 mln gospodarstw nie ma wanny lub prysznica.

1,3 mln rodzin mieszka wciąż w tzw. komunalnych kwartirach (mieszkaniach komunalnych) - pozostałości z czasów radzieckich. Każda rodzina w takich mieszkaniach zajmuje oddzielny pokój i wspólnie korzysta z kuchni i łazienki.

3200 szkół w Rosji nie ma cywilizowanych toalet w budynkach. Przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko wspomniała o braku WC w trzech tysiącach szkół, stwierdzając, że to hańba dla Rosji.

Jak wynika z częściowo aktualizowanych na stronie Rosstatu danych z 2017 roku, sytuacja niewiele się poprawiła. Bez łazienki i prysznica w domu musi obyć się 30 procent mieszkań i domów, 31 procent nie ma gorącej wody, a 33 procent nie ma dostępu do gazu. W 22 procent zasobów mieszkaniowych nie ma kanalizacji, a w 14 – w ogóle brak ogrzewania. W przypadku 18 procent nie ma wodociągów.

Alkoholizm

Największa rosyjska plaga. Jak podaje polski Newsweek na Dalekim Wschodzie umiera 70 proc. mężczyzn przed 35. rokiem życia z powodu chronicznego alkoholizmu i wypadków spowodowanych psychozami. Według raportu rosyjskiego ministerstwa zdrowia mieszkańcy Dalekiego Wschodu dziesiątkowani są przez alkohol. „rosyjskiego” tempa w piciu nie wytrzymują choćby Czukczowie czy Buriaci. Dla wielu zsowietyzowanych Czukczów czy Jakutów libacje kończą się często tak, że mężczyźni po wódce biegają po lesie, strzelając do siebie czy się okaleczając. W najlepszym przypadku paranoje i omamy powodują, że pijany Azjata „zachowuje się bardzo nieadekwatnie” do ilości spożytego alkoholu. Według rankingu najbardziej lubujące się w alkoholu regiony to: dwa dalekowschodnie obwody: magadański na Dalekim Wschodzie (14,1 litra czystego spirytusu na głowę – 1. miejsce) i i obwód sachaliński u wybrzeży Morza Japońskiego (13 litra na głowę – 3. miejsce). Druga jest Moskwa (13,3 litra rocznie na osobę).

W 2009 r. prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ogłosił stan narodowej klęski. Zgodnie z ówczesną statystyką alkoholizm jest w tym kraju przyczyną ok. 400 tys. zgonów rocznie. Męska średnia wieku spadła z 65 lat w czasach radzieckich do 58 lat współcześnie. Inaczej być nie może, skoro statystyczny Rosjanin, wliczając niemowlęta, wypija 14,5 litra alkoholu w spirytusowym ekwiwalencie. Jest to ilość przerażająca, ale wcale nie ostateczna, gdyż nie uwzględnia równie masowego spożycia samogonu i podróbek. Tymczasem, według Światowej Organizacji Zdrowia, próg 8 litrów czystego alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest równoznaczny z narodowym samobójstwem i wymieraniem populacji.

Proszę zwrócić uwagę, że dane są bardzo chaotyczne zależą bowiem od politycznej koniunktury. Stan realny może być w rzeczywistości o wiele bardziej krytyczny.

 

HIV i AIDS w Rosji

Jak podała Rzeczpospolita w 2016 roku w rosyjskiej Dumie odbyło się spotkanie deputowanych poświęcone problemowi HIV i AIDS w rosyjskiej stolicy. Oficjalnie liczba osób zakażonych wirusem w ciągu roku wzrosła o ponad 5 proc. Blisko 870 tys. osób jest świadomymi nosicielami wirusa. Trudno powiedzieć, ilu mieszkańców Rosji nie wie jeszcze o tym, że zostało zakażone. Śmiertelność w wyniku AIDS w ciągu ostatnich lat nieustannie wzrasta. ONZ apeluje do Kremla o reakcję i określa Rosję „epicentrum światowej epidemii HIV”. Uważa się, że około 1,5 miliona ludzi w Rosji, czyli 1% ze 148 milionów Rosjan, jest zarażonych wirusem HIV, z których część nie zdaje sobie sprawy.

Na koniec 2019 r. liczba oficjalnie wykrytych przypadków zakażenia wśród obywateli Rosji od początku epidemii wynosiła 1 424 000. Zginęło 355 000 z nich, a około 1069 000 żyje z HIV. Spośród nich 776 900 jest zarejestrowanych i monitorowanych przez instytucje medyczne, a 535 000 otrzymuje terapię przeciwwirusową.

I w tym wypadku podawanie sprawdzonych danych jest trudne. Wielokrotnie o trudnych kwestiach w ogóle się nie mówi.

Wolna Prasa w Rosji.

Choć Rosja mieni się demokratycznym krajem, to pewne statystyki są alarmujące. Jedną z nich jest stan wolnych mediów. Za rządów Putina zabito 158 dziennikarzy. Tym samym Rosja jest piątym państwem na świecie po Iraku, Filipinach, Syrii i Algierii, pod względem śmiertelności ludzi mediów.

W Rosji presja państwa i autocenzura w obawie przed represjami są dla wielu dziennikarzy codziennością. Coraz mniej mediów podejmuje ryzyko krytycznego informowania o działaniach rządu. Mediom i dziennikarzom, którzy sprzeciwiają się ostrej cenzurze i podają fakty o wojnie na Ukrainie, grożą poważne konsekwencje. 1 marca władze Rosji zablokowały nadawanie radia Echo Moskwy i telewizji Dożd. Władze uznały, że radio podawało "kłamliwe, zagrażające obywatelom Rosji, informacje o działaniach rosyjskich wojsk w ramach specoperacji w obronie Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej".

Warto wspomnieć w tym miejscu zamordowanych wybitnych dziennikarzy: Anna Politkowska, Maksim Borodin, Jurij Szczekoczichin, Igor Dominikow, Wiktor Popkow, Anastazja Baburowa i Natalia Estamirowa.

Konkluzja:

Zachód traktował i dalej traktuje Rosję jako demokratyczne państwo. Zbrodnie wojenne na Ukrainie nie szokują byłej kanclerz Merkel-architektki wraz ze kanclerzem Schröderem strategicznego partnerstwa Rosja- Niemcy, która w momencie ogłoszenia tych zbrodni, podziwiała kulturę i sztukę w Toskanii, aby uwolnić się od ataków niemieckiej prasy i zaproszeń na Ukrainę przez samego Zelenskiego. Poparcie dla Putina w Rosji wyniosło pod koniec marca 83 proc. To o 12 pkt. proc. więcej niż w sondażu centrum badawczego sprzed miesiąca. Rosjanie dzisiaj tak jak Niemcy w czasie II wojny światowej idą z prawie identyczną retoryką w kierunku totalnej, imperialnej, autokratycznej Rosji. Przypomnijmy tylko notowania Hitlera: 92%, 95%, 95%, 95%, 88% – takie rezultaty (przy frekwencji oscylującej wokół 95 procent) uzyskiwał Adolf Hitler i NSDAP w wyborach oraz plebiscytach organizowanych w 1933 i 1934 roku. Niemcy tak jak dziś Rosjanie identyfikowali się z polityką wodza tak jak Rosjanie identyfikują się z polityką i propagandą Putina. Nie wybielajmy więc, ani Niemców ani dzisiejszych Rosjan, bowiem podsłuchane żony rosyjskich żołnierzy mówią wprost: „przywieź jak najwięcej” co praktycznie oznacza zabijaj i rabuj.

 

Bibliografia:

https://www.opendemocracy.net/en/odr/four-russias-rethinking-post-soviet-map/

https://eng.rosstat.gov.ru/

https://www.dw.com/pl/krytyczni-dziennikarze-w-rosji-milkn%C4%85-powszechna-autocenzura/a-60672374

https://www.rp.pl/gospodarka/art8590811-36-milionow-rosjan-na-granicy-ubostwa

https://wiadomosci.wp.pl/rosjanie-nie-potrzebuja-toalet-i-biezacej-wody-do-zycia-wystarcza-im-czolgi-i-rakiety-6337384128260225a

https://www.newsweek.pl/swiat/ludzie/z-powodu-alkoholu-umiera-tu-70-proc-mlodych-mezczyzn/khs02jz

https://www.rp.pl/historia/art10007971-zabojczy-przyjaciel-rosjan

 

 

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe