Kontrowersyjny pomysł Czarzastego. "Totalna integracja Unii Europejskiej musi nastąpić"

Poseł Lewicy Włodzimierz Czarzasty odniósł się do problemów ekonomicznych Polski, głównie wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz drożejących mieszkań. Przedstawił kontrowersyjny plan rozwiązania problemów.
Poseł Lewicy Włodzimierz Czarzasty Kontrowersyjny pomysł Czarzastego.
Poseł Lewicy Włodzimierz Czarzasty / screen video TVP Info

Współprzewodniczący Lewicy udzielił wywiadu na antenie RMF FM.

Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego ostrzegają, że ostatni wskaźnik wzrostu cen osiągnął najwyższy poziom od 2000 roku.

"W kolejnych miesiącach spodziewamy się dalszego wzrostu cen"

- przewidują.

Analitycy PIE są zdania, że inflacja osiągnie swój szczyt w wakacje bieżącego roku.

"Spodziewamy się, że wzrost cen żywności sięgnie nawet 14 proc. Także ceny energii i paliw utrzymają się na wysokich poziomach"

- stwierdzili.

Czarzasty: Kogo stać na mieszkanie?

Współprzewodniczący Lewicy udzielił wywiadu na antenie RMF FM.

CZYTAJ DALEJ: Ceny rosną, Polacy zaciskają pasa. Czy będą prosić o podwyżki? [SONDAŻ]

Zdaniem Czarzastego polski kapitalizm "ewidentnie nie rozwiązał" problemów mieszkaniowych Polaków. Jego zdaniem powyższą bolączkę może uzdrowić tylko większa ingerencja państwa, ale też Unii Europejskiej.

Postulował, by przyznać Unii Europejskiej zadanie tworzenie wspólnej polityki mieszkaniowej. Przytoczył ceny mieszkań w Polsce, podając przykład Warszawy - 15 tysięcy za metr. "Kogo na to stać?" - pytał retorycznie.

Robert Mazurek, dziennikarz prowadzący rozmowę dopytywał, skąd poseł wziął źródła danych. Według danych Ministerstwa Rozwoju mieszkań brakuje. Czarzasty odparł, że w Polsce są mieszkania do kupienia, tylko większości Polaków nie posiada wystarczająco pieniędzy, by je kupić. Tu przedstawił pomysł na rozwiązanie problemów.

Proponuję, żeby Unia Europejska stworzyła fundusz, który będzie wspomagał budowę mieszkań w Unii Europejskiej. Tak jak stworzyła fundusz dotyczący budowy infrastruktury i dróg

– stwierdził Czarzasty.

"Totalna integracja UE"

Zdaniem Czarzastego Unia Europejska powinna ingerować w rynek mieszkaniowy.

Rosja nam pokazała jedną rzecz: totalna integracja Unii Europejskiej musi nastąpić

– twierdził poseł.

CZYTAJ TEŻ: Szwecja i Finlandia wstąpią do NATO? Jest odpowiedź sekretarza generalnego

CZYTAJ TEŻ: PAŻP i kontrolerzy lotów osiągnęli porozumienie. Na razie tymczasowe

W postulowaniu rozrostu kompetencji Unii Europejskiej nie poprzestał jednak na wspólnej polityce mieszkaniowej.

Musimy zacząć rozmawiać o europejskiej płacy minimalnej, o funduszu mieszkaniowym, o europejskiej służbie kontrwywiadowczej, o europejskiej tarczy antyrakietowej, o europejskich siłach zbrojnych

- wymieniał.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji Wiadomości
Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji

Warszawa domaga się od Berlina 1,3 bln euro za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej. Arkadiusz Mularczyk podczas swej pierwszej wizyty w Berlinie punktował kolejne zarzuty wobec rządu federalnego – analizuje pierwszy dzień pobytu wiceszefa polskiego MSZ w stolicy RFN publicysta dziennika „Welt” Philipp Fritz.

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams Wiadomości
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów – poinformowała we wtorek należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA). To wozy w starszej wersji, które mają wypełnić lukę po czołgach ofiarowanych Ukrainie.

Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski Wiadomości
Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski

Pieniędzy nie ma, to są fakty. Jeżeli ktoś chce podjąć decyzje o złożeniu wniosku, my nie blokujemy tego jako Solidarna Polska – mówił o braku środków z KPO poseł Solidarnej Polski Michał Wójcik. Został także zapytany o to, czy w związku ze sporem Brukseli z Warszawą i braku pieniędzy z KPO, premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji.

„Eksces orzeczniczy”. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej Wiadomości
„Eksces orzeczniczy”. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej

– Naczelny Sąd Administracyjny nie ma kompetencji do jakiegokolwiek kontrolowania działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego. Wszyscy sędziowie TK wybrani przez Sejm, od których prezydent przyjął ślubowanie, jak i wszyscy sędziowie powołani przez prezydenta są sędziami w rozumieniu konstytucji – oświadczyła we wtorek prezes TK Julia Przyłębska.

Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol” Wiadomości
Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol”

W wieku 86 lat zmarł znany polski reżyser Roman Załuski. Reżyserował takie hity jak m.in. "Wyjście awaryjne" (1982), "Och, Karol" (1985) czy "Kogel-mogel" (1988).

Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach Wiadomości
Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach

John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Donalda Trumpa, powiedział, że "zdecydowanie rozważa" start w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku, w dużej mierze by rzucić wyzwanie Trumpowi - podała telewizja CNBC.

Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu” Wiadomości
Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu”

– Po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia – przekazał we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję. Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę. Wiadomości
"Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję". Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę.

- Niemcy wycofują się z obietnic dotyczących wydatków na obronność złożonych po inwazji na Ukrainę - piszą Hans von der Burchard i Gabriel Rinaldi na łamach Politico - Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję - komentuje europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Węgry zablokowały pakiet dla Ukrainy? Orban odpiera zarzuty Wiadomości
Węgry zablokowały pakiet dla Ukrainy? Orban odpiera zarzuty

Nie było żadnego weta, ani szantażu. Chcemy jednak przekonać państwa członkowskie UE, że wspólne zadłużenie UE nie jest rozwiązaniem – stwierdził w mediach społecznościowych premier Węgier Viktor Orban.

Macron zareagował na krytykę ze strony Polski, USA i Ukrainy Wiadomości
Macron zareagował na krytykę ze strony Polski, USA i Ukrainy

Prezydent Francji Emmanuel Macron odrzucił we wtorek „kontrowersje tam, gdzie ich nie ma” po swoich słowach o konieczności udzielenia gwarancji bezpieczeństwa Rosji, na które krytycznie zareagowały Polska, USA i Ukraina.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe