Polityk Razem mówi jak sfinansować kontrowersyjny program: Pieniądze można tworzyć z niczego [WIDEO]
![Maciej Szlinder Polityk Razem mówi jak sfinansować kontrowersyjny program: Pieniądze można tworzyć z niczego [WIDEO]](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/84545/1653394600a148adf8057c8c27513ea4.jpg)
Jesteśmy świadkami kontrowersyjnego projektu społeczno-gospodarczego, który ma polegać na przyznawaniu mieszkańcom wypłat za nic. Pomysł nazywany jest bezwarunkowym dochodem podstawowym i zakłada, że mieszkańcy kilku gmin co miesiąc otrzymywać będą ze wspólnego budżetu 1300 złotych, niezależnie od tego, czy pracują, czy też są bezrobotni.
Organizatorzy kontrowersyjnego eksperymentu
Eksperyment realizuje Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza, w skład którego wchodzą gminy: Bartoszyce, Barciany, Braniewo, Budry, Dubeninki, Górowo Iławieckie, Lelkowo, Sępopol i Srokowo. Sami organizatorzy przyznają, że jest to eksperyment, ponieważ jego celem jest sprawdzenie, w jaki sposób tak kontrowersyjny program może wpłynąć na zachowania uczestniczących w nim Polaków.
Maciej Szlinder jest prezesem Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego i w ten sposób promuje tak niecodzienną koncepcję społeczno-gospodarczą.
W programie dziennikarz prowadzący również zwrócił uwagę na fakt, że mamy tu do czynienia z eksperymentem.
– Dlaczego ja mam opłacać eksperymenty?
– dziwił się Robert Mazurek.
– Ale kto mówi, że pan będzie za to płacił?
– kontrował lewicowiec.
Lewicowiec: pieniądze w bankach powstają z niczego
Redaktor zaznaczył, że tego typu zasiłki jako pieniądze pochodzące ze wspólnego budżetu w istocie są finansowane z kieszeni podatników. Nie zgadzał się z tym gość z Razem.
– Europa ma Europejski Bank Centralny, który wytwarza pieniądze z niczego
– teoretyzował polityk.
– Czyli banki wytwarzają pieniądze z niczego?
– dziwił się Robert Mazurek.
"Oczywiście, że tak" – twierdził Szlinder, wspominając przy tym, że "nawet zwykły bank tworzy pieniądze z niczego". Redaktor zauważył podobieństwo takiej postawy do wiedzy z zakresu ekonomii, jaką posiadają dzieci.
Moje dziecko jak miało 4 lata, uważało, że pieniądze biorą się z bankomatu. I po prostu pan myśli podobnie
– ripostował Robert Mazurek.
CZYTAJ TEŻ: Ukraiński Euromajdan: Macron i Scholz obawiają się, że Ukraina wygra wojnę
CZYTAJ TEŻ: KRS wybrała nową przewodniczącą
Gość zauważył, że ludzie muszą pracować, by posiadać pieniądze, ale jego zdaniem w przypadku banków i państw sytuacja wygląda z goła inaczej – one je "wytwarzają", jak próbował przekonać polityk lewicowej partii.
W trakcie rozmowy sam lewicowiec przyznał, że nie ma pewności, czy projekt bezwarunkowego dochodu podstawowego może funkcjonować, dlatego, jak próbował przekonać, należy sprawdzić "jak działa w małej skali"
[NA ŻYWO] Oglądaj Poranną #RozmowaRMF! Gość: Prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego @mszlinder (@partiarazem). Zapraszamy! @RMF24pl @Rozmowa_RMF https://t.co/BcK7KZN5Wb
— RozmowaRMF (@Rozmowa_RMF) May 24, 2022