Zabawa, emocje, rywalizacja! – Bieg Solidarności na mecie!

Rywalizację rozpoczęli biegacze na ulicach Lublina. To tutaj po raz pierwszy wystartował Lubelski Bieg Rodziców i Nauczycieli, który cieszył się tak dużą popularnością, że w trakcie zapisów organizatorzy zwiększyli limit zawodników. Wraz z nimi na trasę wyruszyli studenci i uczniowie szkół ponadpodstawowych, wśród których dominowali wychowankowie Zespołu Szkół Energetycznych w Lublinie.
Tuż za nimi do rywalizacji przystąpiła młodzież ze szkół podstawowych, klas 5-8. Zawodnicy w tym biegu pokonali dystans ponad 2 km, by na mecie odebrać pamiątkowe medale i koszulki. Oczywiście zwycięscy poszczególnych kategorii, stojąc na podium, zostali dodatkowo obdarowani wyjątkowymi nagrodami.
Chwilę później, razem ze startującymi w Świdniku półmaratończykami, zmagania na bieżni stadionu rozpoczęli młodzicy i przedszkolaki. I choć pokonywali krótsze dystanse (od 150m do 300 m), to emocje towarzyszące tym biegom można porównać do zawodów klasy mistrzostw świata. Także w tej rywalizacji wszyscy młodzi biegacze otrzymywali medale i koszulki, a ci najlepsi cenne nagrody.
Zwieńczeniem sobotniej rywalizacji był 9. Półmaraton Solidarności, który ukończyły 593 osoby. Wygrał Kamil Jastrzębski z SKB Kraśnik. Triumfator przez cały dystans biegł równym tempem i przewodził stawce zawodników. Trasę 21 km pokonał w czasie 1:05.44. O ponad dwie minuty wyprzedził na mecie Patryka Pawłowskiego z Optimy Radom, a o niespełna trzy minuty Abderrahima Elasriego.
Pierwszą z kobiet, która przybiegła na metę była Ukrainka Lilia Fisikovici. Trasę półmaratonu przebiegła w czasie 1:27.08. Kilka sekund później bieg ukończyła jej rodaczka, Natalija Semenovych, a trzecią z kobiet była Joanna Szmitt. W sumie 9. Półmaraton Solidarności ukończyło 91 kobiet.
Uczestnicy głównego biegu tradycyjnie rozpoczęli rywalizację spod bramy WSK PZL Świdnik. - Bieg symbolicznie zaczyna się w Świdniku, w miejscu gdzie rozpoczęły się strajki. To one dały początek fali, która wstrząsnęła całą Lubelszczyzną – podkreśla Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.
Część z nich biegła z przypiętą do koszulki kartką „Biegnę dla Jasia”. W ramach tej akcji sponsor biegu, PKO Bank Polski, przekaże pieniądze na leczenie chorego chłopca.
W ramach 9. PKO Półmaratonu Solidarności odbyły się nieoficjalne Mistrzostwa Polski Kolejarzy i nieoficjalne Mistrzostwa Członków NSZZ „Solidarność” na dystansie półmaratońskim.
W sumie w całej imprezie wzięło udział blisko 2 tys. zawodników w kilkunastu kategoriach.
Organizacja tak dużej imprezy nie byłaby możliwa bez sponsorów i partnerów, którym organizatorzy składają serdeczne podziękowania. Sponsorem tytularnym 9. PKO Półmaratonu Solidarności jest Bank PKO BP. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto być Polakiem”. Patronat honorowy: Minister Sportu, Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewoda Lubelski, Lubelski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Lublin, Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Współorganizatorzy: IPN Oddział Lublin i Lubelskie Kuratorium Oświaty.
Sponsor wydarzenia: LW Bogdanka, Grupa Azoty Puławy. Partnerzy: Herbapol Lublin, WSK PZL Świdnik Grupa Leonardo, Rynek Elizówka, Pszczółka, PEC Świdnik, Pegimek Świdnik, MPK Lublin, LPEC, MPWiK.
Szczególne podziękowania, w imieniu organizatorów, kierujemy także do całej rzeszy wolontariuszy i osób wspierających bieg - funkcjonariuszy policji, straży leśnej i straży miejskiej, a także strażaków-ochotników – bez was nie byłoby naszej imprezy.
Organizatorem Biegu jest Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” i Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”.