PiS przełoży wybory samorządowe? „Ustawa jest już gotowa”

– Projekt ustawy o przełożeniu wyborów samorządowych jest już gotowy, lada chwila trafi do Sejmu. Prawdopodobnie będziemy ją przyjmować jako projekt poselski, myślę, że stanie się to jeszcze w czerwcu – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
 PiS przełoży wybory samorządowe? „Ustawa jest już gotowa”
/ fot. PAP/Radek Pietruszka

Ustawa jest już gotowa, lada chwila trafi do Sejmu. Prawdopodobnie będziemy ją przyjmować jako projekt poselski – powiedział wicemarszałek Ryszard Terlecki pytany przez polskatimes.pl o pomysł przełożenia wyborów samorządowych na wiosnę 2024 roku.

Pierwszy problem, nawet chyba nie najważniejszy – bardzo trudno jest organizować dwie potężne wyborcze operacje w krótkim czasie naraz, nawet gdyby je przedzielić kilkoma tygodniami. Po drugie – kampanie się na siebie nałożą. Jest bardzo ściśle opisane, jak mają być finansowane. Jeżeli zbiegłaby się kampania parlamentarna z samorządową, wobec których są stawiane inne wymagania finansowania, bardzo trudno byłoby je więc potem rozliczyć. Poza tym mogłoby dojść do rozmaitych błędów, które potem obciążałyby komitety wyborcze. Nie wspomnę już o tym, że mogłoby dojść po prostu do rozmaitych szwindli – wyjaśnił wicemarszałek Sejmu, pytany o powody tego pomysłu.

Zdaniem Terleckiego ten pomysł nie powinien budzić kontrowersji wśród innych ugrupowań. – Kontrowersje wzbudza natomiast podejrzenie, że za tym pomysłem o rozdzieleniu wyborów, kryje się nasz plan zmiany ordynacji wyborczej. Uważam, że projekt przesunięcia wyborów samorządowych jest na tyle racjonalny, że opozycja powinna go poprzeć, bo przesunięcie tych wyborów jest także w interesie opozycji – powiedział.

Dopytywany, czy PiS planuje zmiany w ordynacji odpowiedział, że "na razie takich przymiarek nie ma".

Wybory samorządowe wypadają jesienią 2023 roku w związku z tym, że w 2018 roku wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat (ostatnie wybory samorządowe odbyły się jesienią 2018 roku). Jednocześnie jesienią 2023 wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych (ostatnie odbyły się 13 października 2019 roku).


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe