[FOTO] Straż Graniczna: Białoruscy żołnierze usiłowali zrobić podkop pod barierą

W poniedziałek rano Straż Graniczna poinformowała w mediach społecznościowych, że na odcinku Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych polskie patrole zauważyły sześciu białoruskich żołnierzy, którzy usiłowali zrobić podkop pod zaporą na polsko-białoruskiej granicy.
Zapora na granicy polsko-białoruskiej [FOTO] Straż Graniczna: Białoruscy żołnierze usiłowali zrobić podkop pod barierą
Zapora na granicy polsko-białoruskiej / screen YT - Radio Białystok

W poniedziałkowym komunikacie Straż Graniczna poinformowała, że w niedzielę 19 czerwca na terytorium Polski usiłowało przedostać się 21 osób – imigrantów m.in. z Maroka, Senegalu czy Indii. Co jednak dużo bardziej niepokojące, poinformowano o próbach dokonania przez białoruskich żołnierzy podkopu pod zaporą chroniącą polską granicę

Na odcinku Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych polskie patrole zauważyły 6 żołnierzy białoruskich, którzy próbowali zrobić podkop pod barierą – poinformowała Straż Graniczna na Twitterze, do wpisu dołączając zdjęcie. 

 

 

Zapora na granicy z Białorusią

Zapora, która powstaje na granicy z Białorusią, jest strategiczną inwestycją państwową, która ma chronić nienaruszalność polskiej granicy. Zabezpieczenie granicy będzie mierzyło 5,5 metra wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone zwojami drutu ostrzowego tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. Zastosowane zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu wzdłuż całej granicy, kamery).

Do budowy zapory zostanie zużyte m.in. ponad 50 tys. ton stali. To m.in. ponad 40 tys. sztuk przęseł stalowych. Wykonanie przęseł stalowych zostało powierzone konsorcjum trzech firm – Polimexowi Mostostal SA, który jest liderem konsorcjum, oraz firmom: Mostostal Siedlce sp. z o.o., sp. k. i Węglokoks SA. 

W tym miejscu warto przypomnieć, że to NSZZ „Solidarność” tygodniami upominała się, aby zapora na granicy polsko-białoruskiej powstała z polskiej stali.

„Na każde 1000 ton stali sprzedawanej na polskim rynku aż 800 ton, czyli 80 proc., pochodzi z importu! Co istotne, dominują tu trzy kraje, z których stal jest sprowadzana: Rosja, Białoruś i Ukraina. Już samo to jest szokujące, że otwieramy nasze rynki dla krajów wrogich wobec Polski, takich jak Rosja i Białoruś. Natomiast jeszcze bardziej szokujące byłoby, gdyby polski mur graniczny przeciwko agresji Białorusi budowany był z białoruskiej lub rosyjskiej stali!” – pisał w liście otwartym do ministra Mariusza Kamińskiego szef Solidarności Piotr Duda. 

Czytaj więcej: Presja Solidarności przynosi efekty. Panele do zapory na granicy dostarczą polskie firmy

Oprócz bariery fizycznej na granicy powstanie też bariera elektroniczna, na którą składają się urządzenia takie jak kamery i czujniki ruchu.

Zapora będzie wyposażona w specjalne przejścia dla zwierząt – analogicznie jak przy budowie autostrad. Rzeki graniczne, cieki wodne, tereny bagienne nie będą zagrodzone. Na tych odcinkach zostaną zastosowane inne systemy ochrony, co umożliwi dzikim zwierzętom swobodne przekraczanie granicy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe