Wielkie zmiany w strategii NATO. Sekretarz generalny: Szczyt sojuszu w Madrycie będzie historyczny

Podczas szczytu NATO w Madrycie Rosja z powodu inwazji na Ukrainę zostanie uznana za bezpośrednie zagrożenie dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, zaś Chiny – za wyzwanie geostrategiczne; NATO zostanie zrestrukturyzowane i zaadaptowane do bezprecedensowej od zakończenia zimnej wojny sytuacji militarnej – podaje hiszpański dziennik „El Pais”, powołując się na źródła w Sojuszu.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg Wielkie zmiany w strategii NATO. Sekretarz generalny: Szczyt sojuszu w Madrycie będzie historyczny
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg / Domena publiczna / (Official White House Photo by Shealah Craighead)

Hiszpańska gazeta podkreśla, ze sojusznicy z Europy Wschodniej naciskają na znaczne zwiększenie liczebności wojsk NATO na swoim terytorium.

W dniach 29-30 czerwca w stolicy Hiszpanii zbiorą się przywódcy 30 krajów, znajdujących się w stanie najwyższej gotowości ze względu na agresję Rosji przeciwko Ukrainie i gotowych do rozpoczęcia wyścigu zbrojeń, który w przewidywaniu ataku ze strony Rosji zamieni Europę Wschodnią w twierdzę z tysiącami żołnierzy i sprzętem wojskowym – pisze "El Pais". NATO chce wysłać sygnał, że jest gotowe odpowiedzieć na agresję przeciwko któremukolwiek ze swoich członków.

Napięcie geostrategiczne między mocarstwami, będące konsekwencją rosyjskiej agresji, sięga poziomu kryzysu kubańskiego z 1962 roku czy kryzysu sueskiego z 1956 roku.

Rozdźwięk między sojusznikami

Zdaniem dziennika, główna debata w Madrycie odbędzie się między sojusznikami z Europy Wschodniej, którzy chcieliby przekształcić obecne bataliony NATO w ich krajach w silnie uzbrojone brygady stacjonujące na stałe, a sojusznikami – USA i Niemcami, którzy wolą kontynuować dotychczasową strategię rotacji sił wojskowych, wzmacnianych w sytuacjach kryzysowych.

Zgodnie ze źródłami Sojuszu, „niektóre kraje” nalegają na przejście z obecnych grup bojowych, złożonych z 1000-1600 żołnierzy do poziomu brygad liczących co najmniej dwa razy więcej żołnierzy, a oprócz tego mających większą autonomię w działaniach i nowocześniejszą broń.

Te same źródła twierdzą, że sojusznicy geograficznie najbliżej Rosji chcieliby obecności natowskich dywizji – jednostek liczących do 15 tys. żołnierzy, dowodzonych przez generałów.

Nowa strategia NATO

Podczas szczytu w Madrycie – jak prognozuje "El Pais" – NATO przebuduje swoją strategię i doprowadzi do zwiększenia inwestycji krajowych na obronę i na wspólne finansowanie Sojuszu. W rezultacie zostanie zaktualizowany tzw. plan obrony i odstraszania NATO.

Według źródeł gazety nowa koncepcja strategiczna, dokument aktualizujący priorytety NATO, uzna Rosję za bezpośrednie zagrożenie. Poprzednia koncepcja uważała współpracę z Moskwą za strategiczną.

CZYTAJ TEŻ: Paweł Kukiz nie przebierał w słowach: "Nie wolno tej dziczy..."

CZYTAJ TEŻ: Władimir Putin udaje się w pierwszą zagraniczną podróż od wybuchu wojny. Oto kraje, które odwiedzi

Sojusznicy opowiedzą się za nieeskalowaniem napięć z Pekinem. Chiny mają zostać uznane nie za zagrożenie, ale za „długoterminowe wyzwanie geostrategiczne i systemowe”.

– Szczyt w Madrycie przekształci NATO. Z wielu powodów będzie to szczyt historyczny

– przekonuje sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe