USA. „Jersey City Times”: Wojna na Ukrainie przypomina, jak aktualny i potrzebny jest Pomnik Katyński

„Dzisiejsza wojna na Ukrainie przypomina nam każdego dnia, jak aktualny jest unikalny Pomnik Zbrodni Katyńskiej i jego brutalne lekcje historii” – pisze dziennik „Jersey City Times”. Nawiązuje do prób zasłonięcia monumentu i odgrodzenia go od placu, na którym stoi.
Pomnik Katyński w Jersey City USA. „Jersey City Times”: Wojna na Ukrainie przypomina, jak aktualny i potrzebny jest Pomnik Katyński
Pomnik Katyński w Jersey City / Wikipedia CC BY-SA 2,0 Paul Stein

„Potrzebujemy wiekopomnego pomnika jako protestu przeciwko wojnie totalnej z jej niepohamowaną przemocą i zaprzeczeniem ludzkiej godności i pamięci. Doświadczyli tego nie tylko Polacy, ale wielu innych i dzisiejsza Ukraina. Dlatego pomnik Zbrodni Katyńskiej jest tak ważny nie tylko dla upamiętnienia zbrodni Stalina na Polsce, ale jako ostrzeżenie, że takie zbrodnie są możliwe wobec każdego, jeśli rządy mają niekontrolowaną władzę, ideologiczne zaślepienie i brak moralnych ograniczeń” – podkreśla autorka tekstu Lucja Cannon.

Zwraca uwagę, że pomnik upamiętnia zamordowanie 22 tysięcy polskich oficerów w 1940 roku przez Sowietów, którzy najechali Polskę 17 września 1939 roku. Wzywa do zachowania czujności, obrony wolności i upamiętniać tych, którzy zginęli.

„Dlatego Jersey City powinno być dumne z oryginalnego i rzucającego się w oczy pomnika Zbrodni Katyńskiej, a nie dążyć do zmniejszenia jego przesłania o wolności i jej cenie” – akcentuje gazeta.

Jak dodaje, ostatnie walki o pomniki historyczne, takie jak generałów wojny secesyjnej czy Krzysztofa Kolumba, przypominają o znaczeniu historii. W tym kontekście wyraża zdziwienie, że nie zakwestionowano żadnego pomnika związanego z II wojną światową, oprócz właśnie znajdującego się w Jersey City, w stanie New Jersey, na Exchange Place Pomnika Katyńskiego. Przywołuje starania lokalnych władz, aby przesłonić monument dłuta Andrzeja Pityńskiego drzewami i plastikowymi konstrukcjami.

„Komercyjne interesy chcą zniszczyć lub przesłonić Pomnik Zbrodni Katyńskiej, ponieważ cenią sobie zwykłe życie i jego nagrody. Ale pomnik przypomina nam, że to zwykłe życie wymaga czasem cnót wojownika dla jego obrony. Działania wojenne w obronie wolności przynoszą straty i ofiary, które muszą być honorowane przez kolejne pokolenia” – nawołuje dziennik.

Twierdzi, że pomnik jest dziś podwójnie aktualny. Symbolizuje bowiem historię, która w dużej mierze powtarza się w trakcie obecnej wojny na Ukrainie. Zestawia zbrodnię katyńską z dzisiejszymi okrucieństwami rosyjskimi. Autorka ubolewa, że mocarstwa zachodnie podtrzymywały kłamstwa sowieckie o Katyniu w imię dobrych stosunków z Kremlem.

„Także dzisiaj różne rządy państw zachodnich, zwłaszcza Niemiec i Francji oraz wpływowe jednostki, chcą wrócić do normalnych relacji (business as usual) z Rosją. Pragną utrzymać wymianę handlową i energetyczną, ale przede wszystkim stare stabilne relacje geopolityczne, w tym porozumienie z Rosją kosztem jej mniejszych sąsiadów – konkluduje Cannon.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ tebe/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie z ostatniej chwili
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie

Jednym z symboli zagłady Polaków w KL Auschwitz jest pierwszy transport polskich więźniów politycznych, który deportowany został do tego obozu osiemdziesiąt trzy lata temu. Od 2006 r. decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory z ostatniej chwili
Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory

W rozmowie z red. Jackiem Prusinowskim na antenie Radia Plus europoseł Patryk Jaki apelował do "swojej strony" o docenienie przeciwnika, jakim jest obecna opozycja.

To wyłączna prerogatywa Prezydenta. Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego z ostatniej chwili
"To wyłączna prerogatywa Prezydenta". Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego

"Decyzja Sądu Najwyższego to kuriozalna próba zainstalowania w Polsce sędziokracji" – pisze na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wtorkowej decyzji Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia ministra Mariusza Kamińskiego.

Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu z ostatniej chwili
Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu

"Nie będzie zgody polskiego rządu na wstrzymanie wydobycia! Nie pozwolimy na utratę tysięcy miejsc pracy mieszkańców regionu" – informuje w mediach społecznościowych Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. To reakcja na skandaliczny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który swoim postanowieniem w praktyce nakazał wstrzymanie wydobycia w Kopalni Turów.

Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. Apeluję o niezwłoczne przyjęcie z ostatniej chwili
Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. "Apeluję o niezwłoczne przyjęcie"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w środę złoży projekt ustawy, który określi ramy współpracy między prezydentem, rządem, Sejmem i Senatem w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady UE, co będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r. Zaapelował o niezwłoczne przyjęcie ustawy.

Oni są na dnie. Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach z ostatniej chwili
"Oni są na dnie". Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach

Brytyjski książę Harry oskarżył we wtorek przed sądem prasę tabloidową o podżeganie do nienawiści oraz o to, że przez jej ingerowanie w jego życie prywatne miał poczucie, iż nie może już nikomu ufać, co odbijało się na wszystkich aspektach jego życia.

Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. Przepraszam, że go nie pobiłem z ostatniej chwili
Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. "Przepraszam, że go nie pobiłem"

Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” Tomasz Żółciak opublikował na Twitterze zaskakujące zdjęcie, na którym widać spotkanie Michała Dworczyka i Sławomira Nitrasa. Politycy ewidentnie są w dobrych humorach, uśmiechają się, a Nitras poklepuje Dworczyka po plecach.

Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień z ostatniej chwili
Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień

Skutki wysadzenia w powietrze przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, na południu Ukrainy, będą znane za tydzień, kiedy zacznie obniżać się poziom wody - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos z ostatniej chwili
Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos

– Ukraina dokonała sabotażu w Kachowskiej Elektrowni Wodnej, co może mieć poważne konsekwencje dla mieszkańców regionu i środowiska – powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów z ostatniej chwili
WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów

Europoseł PiS Anna Zalewska informuje na Twitterze, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia w strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego kopalni w Turowie.

Emerytury
Stażowe