„Wyniki badań naszych ekspertów wskazały obecność…” Anna Moskwa zdradziła zaskakujące informacje ws. Odry

Wyniki badań naszych ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów (złotych alg) – poinformowała minister środowiska i klimatu Anna Moskwa.
 „Wyniki badań naszych ekspertów wskazały obecność…” Anna Moskwa zdradziła zaskakujące informacje ws. Odry
/ fot. PAP/Jerzy Muszyński

Od końca lipca z Odry wyławiane są tony martwych ryb. Pierwsze sygnały o tym, że w rzece dzieje się coś złego, pracownicy Wód Polskich mieli otrzymać 26 i 27 lipca. Do tej pory zarówno polska, jak i niemiecka strona nie wskazały, jaka jest przyczyna tej ekologicznej katastrofy. Komendant Główny Policji wyznaczył nawet nagrodę za pomoc w wykryciu sprawców w wysokości 1 miliona złotych.

Według najnowszego raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska stan Odry się poprawia. „Po wcześniejszym wystąpieniu zjawiska natlenienia zawartość tlenu w wodzie się obniża, w większości z 30 stałych punktów poboru próbek stan natlenienia jest dopuszczalny. Przekroczony jest w ¼ punktów, głównie w rejonie Odry Zachodniej, m.in. na Kanale Gliwickim, Kłodnicy” – oświadczono w środę.

Przyczyną „złote algi”?

Minister środowiska i klimatu Anna Moskwa przekazała w czwartek przed godz. 15:00 wyniki badań ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Jak podkreśliła, wskazały one obecność w wodzie z Odry „złotych alg”.

„Ich zakwit może spowodować pojawianie się toksyn zabijających ryby i małże. Nie są szkodliwe dla człowieka. Wkrótce więcej informacji” – czytamy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe