Francja: Problemy z internetem po tym, jak „nieznani sprawcy” uszkodzili międzynarodowe kable internetowe

Francuska policja poinformowała, że bada wielokrotne przecięcia kabli światłowodowych w drugim co do wielkości mieście Francji – Marsylii. Sabotaż miał miejsce 19 października. Operatorzy twierdzą, że kable światłowodowe łączące Marsylię z innymi miastami we Francji i Europy zostały poważnie uszkodzone, a usługi internetowe i telefoniczne znacząco zakłócone. 
Fot. ilustracyjna Francja: Problemy z internetem po tym, jak „nieznani sprawcy” uszkodzili międzynarodowe kable internetowe
Fot. ilustracyjna / pixabay.com

Operatorzy informują, że ataki miały miejsce jednocześnie w wielu miejscach sieci światłowodowej w pobliżu Marsylii. Z opublikowanych w mediach społecznościowych zdjęć wynika, że wiele kabli zostało całkowicie odciętych od ich betonowych zabudowań zakopanych w ziemi. Francuski operator kablowy i dostawca usług internetowych Free przekazał, że jego zespoły naprawcze zostały zmobilizowane przed świtem w środę, aby poradzić sobie z tym „aktem wandalizmu na naszej infrastrukturze”.

Problemy zgłaszano w Europie, Azji, USA

Uszkodzenia doprowadziły do poważnych zakłóceń w sieci i usługach telefonicznych w obszarze Marsylii, ale nie tylko. Problemy z dostępem do internetu i wielu innych cyfrowych usług zgłaszano w Europie, Azji, a także Stanach Zjednoczonych. Użytkownicy zgłaszali wydłużony czas ładowania stron, a nawet utratę łączności danych pakietowych.

Francuska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, Zscaler, poinformowała, że odcięte kable łączą Marsylię z Mediolanem, Barceloną, a także francuskim miastem Lyon. W komunikacie podano, że przecięcia „wpłynęły na główne kable z łącznością do Azji, Europy, (USA) i potencjalnie innych części świata”. Uszkodzenia spowolniły również niektóre ruchy sieciowe z Europy do Indii.

Ponieważ Zscaler kontroluje sieć, byliśmy w stanie przekierować ruch i ograniczyć występowanie zakłóceń dla naszych globalnych użytkowników

– głosi oświadczenie firmy

Sprawę badają służby

Paryska prokuratura wszczęła wstępne śledztwo i przekazała w oświadczeniu prasowym, że w sprawę zaangażowano również francuski wywiad wewnętrzny, znany jako DGSI, a także policję sądową.

Wszczęte dochodzenie prowadzone jest pod zarzutem „uszkodzenia dóbr o charakterze szkodliwym dla podstawowych interesów narodu”, a także „utrudniania działania systemu automatycznego przetwarzania danych” i przestępczości zorganizowanej. 

To może być przedsmak tego, co nas czeka

Zdaniem ekspertów zakłócenia telefoniczno-internetowe w Marsylii są przedsmakiem tego, co może czekać kraje Europy w sytuacji, gdy ważne kable transmisyjne będą systematycznie atakowane. Trudno nie odnieść wrażenia, że uszkodzenie rurociągów gazu ziemnego z Rosji jaki miał miejsce w ostatnich tygodniach na Morzu Bałtyckim, a także obecne problemy Francji bezlitośnie odsłaniają podatność krajów UE na sabotaż dotyczący kluczowej infrastruktury cywilnej. 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Enerhoatom: Rosjanie przywieźli wyrzutnie Grad na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Wiadomości
Enerhoatom: Rosjanie przywieźli wyrzutnie Grad na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Rosjanie przywieźli w środę na teren okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej kilka wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad, najpewniej przygotowują kolejną prowokację – poinformował operator ukraińskich siłowni jądrowych Enerhoatom.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli decyzję Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli decyzję

Brytyjskie media skoncentrowane są na premierze dokumentalnego serialu Netfliksa „Harry i Meghan”. Źródła bliskie Pałacu Buckingham, na które powołuje się Daily Mail informują, że Książę William i Kate Middleton podjęli już decyzję w tej sprawie.

Próba zamachu stanu w Niemczech. Sędzia zatrzymana Wiadomości
Próba zamachu stanu w Niemczech. Sędzia zatrzymana

Sędzia Birgit Malsack-Winkemann należy do "Obywateli Rzeszy", którzy planowali obalenie rządu RFN - twierdzą władze. Miała pełnić funkcję "ministra sprawiedliwości" w nowych Niemczech. Gdy zasiadała z ramienia partii AfD w Bundestagu agitowała przeciwko uchodźcom i protestowała przeciwko polityce związanej z pandemią Covid-19.

Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO] Wiadomości
Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO]

„W Niemczech w czwartek doszło do kolejnych akcji aktywistów klimatycznych z grupy „Ostatnie pokolenie” na lotniskach w Monachium i Berlinie” – pisze w czwartek portal dziennika „Bild”. W Monachium aktywiści przykleili się do pasa startowego, z którego zostali później usunięci.

Wiadomości
Jaki aparat ma nowy iPhone 14? Poznaj specyfikację urządzenia

Robienie zdjęć to jedna z podstawowych funkcji każdego smartfona a jednocześnie funkcjonalność, po której możemy wyraźnie obserwować rozwój całej kategorii. Nic więc dziwnego, że producenci z każdym rokiem dążą do ulepszania funkcji fotograficznych swojego sprzętu. Nie inaczej jest w przypadku sprzętów Apple. Z każdą nową premierą kolejnego iPhone miłośnicy marki czekają na innowacje w zakresie fotografii. Jak to wygląda w przypadku iPhone 14? Pora to dokładnie przeanalizować.

Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć” Wiadomości
Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć”

Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego w „Salonie Politycznym Trójki” wypowiedział się na temat możliwości współpracy Prawa i Sprawiedliwości z jego ugrupowaniem.

„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich Wiadomości
„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich

Robert i Anna Lewandowscy razem z córkami udali się po mundialu w Katarze na Malediwy, gdzie spędzają wakacje. Na Instagramie żona kapitana polskiej reprezentacji poinformowała o „aferce”.

„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO Wiadomości
„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO

Zbigniew Ziobro na antenie Polsat News w programie „Graffiti” wypowiedział się między innymi na temat środków dla Polski z KPO. Minister sprawiedliwości dodał także, że aktualnie wina w tej kwestii jest niesłusznie przerzucana na konto jego ugrupowania.

Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława Wiadomości
Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława

Do zdarzenia doszło na terenie centrum handlowego „Marywilska 44” na Białołęce. Poszkodowany mężczyzna jest w stanie ciężkim. Trwa policyjny pościg za napastnikiem.

„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN Wiadomości
„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN

Wczoraj odbył się finał 11. serii popularnego programu TVN „Top Model”. W sieci zawrzało po emisji. Wszystko za sprawą słów znanej modelki, które padły pod adresem jednej z uczestniczek.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe