Jest decyzja niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. Wybory w Berlinie do powtórki

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny zadecydował we wtorek, że wybory w Berlinie do lokalnego parlamentu powinny zostać powtórzone. W stolicy podczas wyborów we wrześniu 2021 roku doszło w wielu lokalach wyborczych do szeregu nieprawidłowości. Trybunał orzekł, że całkowite powtórzenie wyborów do Izby Reprezentantów i parlamentów okręgowych może odbyć się 12 lutego.
Bundestag, Berlin Jest decyzja niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. Wybory w Berlinie do powtórki
Bundestag, Berlin / pixabay.com

Jak przypomina dpa, od 2016 roku miastem rządzi koalicja SPD, Zielonych i Lewicy. Po wyborach z 26 września 2021 roku, pełnych błędów i pomyłek, odnowili sojusz – od tego czasu burmistrzem jest polityk SPD i była federalna minister ds. rodziny Franziska Giffey.

Ostatnie sondaże wskazują, że CDU ma poparcie na poziomie ok. 23 proc., natomiast wynik SPD i Zielonych – w zależności od sondażu – jest podobny, w granicach 19-21 procent. Dlatego SPD i Zieloni walczą obecnie w Berlinie o drugie miejsce. Lewica zdobywa w sondażach 11-12 proc., AfD - ok. 11 proc., a FDP ok. 6-7 proc.

Obecnie realne szanse na zwycięstwo w wyborach mają więc CDU, Zieloni i SPD, dlatego prowadzą już intensywne kampanie wyborcze. Jak podkreśla dpa, współzawodniczą ze sobą nawet obecni koalicjanci - SPD i Zieloni.

Chaos w lokalach wyborczych

Wyborom federalnym, przeprowadzanym 26 września 2021 roku, w wielu lokalach wyborczych w Berlinie towarzyszył chaos. Z powodu długich kolejek, długiego czasu oczekiwania, nieprawidłowo dostarczonych lub brakujących kart do głosowania, wiele lokali wyborczych zostało czasowo zamkniętych, a następnie ponownie otwartych po zakończeniu głosowania, aby umożliwić oddanie głosu oczekującym.

Komisje wyborcze miały wiele problemów - tego samego dnia przeprowadzano wybory do Bundestagu, ponadto Berlińczycy wybierali swoich przedstawicieli do Izby Reprezentantów i dwunastu rad okręgowych. W tych samych komisjach przeprowadzano także referendum w sprawie nieruchomości komunalnych w Berlinie. Obowiązywały wówczas przepisy sanitarne, związane z pandemią, co dodatkowo wpływało na utrudnienia w organizacji pracy komisji.

Ponadto tego samego dnia odbywał się maraton berliński - z powodu zamknięcia wielu ulic w centrum miasta utrudnione był dostarczanie brakujących kart do głosowania do kilku komisji. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lekarze walczą o życie żony Kubackiego. Błyskawiczna reakcja Graneruda Wiadomości
Lekarze walczą o życie żony Kubackiego. Błyskawiczna reakcja Graneruda

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Skoczek, który niespodziewanie wycofał się z niedzielnych zawodów w Vikersund, poinformował, że powodem tej decyzji jest choroba jego żony.

Stanęli w obronie sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba Wiadomości
Stanęli "w obronie" sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba

"Słuchając ustnych motywów rozstrzygnięcia, nie tylko odniosłam wrażenie, ale wręcz nabrałam pewności, że sędzia nie sprostała nakazom obiektywizmu i wyżej aniżeli prawo postawiła swoje przekonania" – pisze szefowa KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka komentując decyzję sądu dot. uniewinnienia osób zakłócających Mszę Świętą.

19-latka zaatakowała nożem obywatelkę Ukrainy. Grozi jej nawet dożywocie Wiadomości
19-latka zaatakowała nożem obywatelkę Ukrainy. Grozi jej nawet dożywocie

19-letnia mieszkanka Szufnarowej rzuciła się z nożem na 39-letnią obywatelkę Ukrainy. Do incydentu doszło w Zawadzie na Podkarpaciu. Dziewczyna trafiła na trzy miesiące do aresztu, teraz grozi jej nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności. Jak doszło do tragedii?

Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata Wiadomości
Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata

"To dla mnie koniec sezonu, ale nie to jest teraz najważniejsze" - pisze na Instagramie polski skoczek Dawid Kubacki, informując o zakończeniu swojego udziału w tegorocznym sezonie w Pucharze Świata.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 67 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik (Podlaskie) cztery osoby pokonały wpław graniczną rzekę Świsłocz - podała SG w raporcie z minionej doby.

Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej” Wiadomości
Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej”

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey rozmawiał z "Die Welt". Zapewnił, że Londyn jest gotów udzielić pomocy Polsce. Chodzi o zapełnienie luki w systemie obrony powietrznej, jaka powstanie po przekazaniu myśliwców MiG-29 dla Ukrainy.

Przerwałam ciążę w łazience. Dzieci były ze mną. Oglądaliśmy Madagaskar Wiadomości
"Przerwałam ciążę w łazience. Dzieci były ze mną. Oglądaliśmy "Madagaskar""

W kwietniu ubiegłego roku w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga ruszył proces Justyny Wydrzyńskiej. Chodzi o działaczkę Aborcyjnego Dream Teamu, która została oskarżona o udzielenie pomocy w aborcji z naruszeniem przepisów ustawy.

Kuba Wojewódzki pod ostrzałem. Doda wbija szpilę gwieździe TVN w głośnej aferze Wiadomości
Kuba Wojewódzki pod ostrzałem. Doda wbija szpilę gwieździe TVN w głośnej "aferze"

Doda zabrała głos w głośnej "aferze", jaka rozpętała się po niedawnych słowach Kuby Wojewódzkiego. Gwiazdor TVN pod ostrzałem...

Rosjanie wszczęli postępowanie przeciw sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego Wiadomości
Rosjanie wszczęli postępowanie przeciw sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął postępowanie karne przeciwko prokuratorowi i sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), którzy wydali nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. 

Czy Dawid Kubacki wystartuje jeszcze w Pucharze Świata? Apoloniusz Tajner zabiera głos Wiadomości
Czy Dawid Kubacki wystartuje jeszcze w Pucharze Świata? Apoloniusz Tajner zabiera głos

Apoloniusz Tajner zabrał głos ws. przyszłości Dawida Kubackiego, który niespodziewanie wycofał się z ostatniego konkursu Raw Air 2023. Decyzja skoczka była dużym zaskoczeniem dla jego fanów.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe