[Felieton „TS”] Tomasz P. Terlikowski: Rachunek sumienia świata zachodniego

Te słowa powinny zapaść nam w pamięć. Arcybiskup Justin Welby, duchowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, w czasie spotkania Anglikańskiej Rady Konsultacyjnej w Ghanie przeprowadził wstrząsający rachunek sumienia zachodniego świata.
 [Felieton „TS”] Tomasz P. Terlikowski: Rachunek sumienia świata zachodniego
/ Zrzut z ekranu salve.net

Analiza wystąpienia Welby’ego mogłaby zająć niejeden felieton. Muszę więc, z konieczności, dokonać jej ogromnego skrótu. Nie będzie tu więc mowy o słowach dotyczących ludzkiej seksualności i Wspólnoty Anglikańskiej, nie będzie ani słowa o relacjach wewnątrzkościelnych (choć i z nich wiele można się nauczyć), a zamiast tego zajmę się jedynie analizą stanu, w którym się jako Zachód znaleźliśmy. – Żyjemy w kulturze – mówił Welby – w której filozofii wspólnota i wzajemna odpowiedzialność zostały prawie wyeliminowane w ciągu ostatnich 75 lat – podkreślał duchowy zwierzchnik anglikanów.

Jakie są źródła tej sytuacji? Odpowiedź arcybiskupa jest prosta. Jest nim poczucie indywidualizmu i brak zaakceptowania jakiegokolwiek zewnętrznego autorytetu. – Traktowanie takiego autorytetu z ogromną podejrzliwością wynika z faktu, że w Wielkiej Brytanii i w wielu częściach Europy większość ludzi w nic nie wierzy – mówił Welby. – Oni nie są chrześcijanami, nie są muzułmanami, nie są poganami. To nie są Żydzi. To nie są Hindusi. Oni nigdzie nie należą. Przez lata głównie chrześcijanie na całym świecie mówili mi, że islam przejmie Europę. Zawsze mówiłem, że tak się nie stanie. Większym niebezpieczeństwem był świecki „Brak”. Mam na myśli tych, którzy zapytani o swoją wiarę odpowiadają: „Żadna”, „Nie mam wiary” – mówił duchowy zwierzchnik anglikanów. – Sekularyzacja postępuje w ogromnej części świata, w tym nawet w USA, gdzie tzw. nones (niewyznający żadnej wiary) są najszybciej rosnącą grupą pod względem przynależności religijnej. W Wielkiej Brytanii wśród młodych dorosłych w wieku poniżej 30 lat taką deklarację składa 75 procent ludzi. W znacznej części najbogatszego finansowo świata żyjemy obecnie w czasach postchrześcijaństwa, a chrześcijaństwo postrzegane jest przez wielu jako przesąd – mówił Welby.

A potem analizował specyfikę cywilizacji zachodniej. – Zastępujemy moralność i wiarę chrześcijańską osobistą kontrolą nad naszym ciałem. Narodziny genetycznie zaprojektowanych dzieci nie są uznawane za przekroczenie norm. A śmierć jest czymś, czego – według przekonań naprawdę licznych – czas i formę możemy wybrać – mówił Welby. – Współczesna europejska moralność globalnej północy, moralność dla bogatych, potężnych i dobrze wykształconych intelektualnie to moralność, która nie wierzy w ludzką grzeszność i porażkę. Nie wierzy w przebaczenie. Nie wierzy w nadzieję – zaznaczył arcybiskup Canterbury. Odpowiedzią na ten kryzys musi być ogromy szacunek dla myślenia nie europejskiego, ale z innych miejsc świata, dla Kościoła w krajach globalnego południa, który postrzega świat inaczej. Warto się w te słowa wczytać. Na spokojnie.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzewanego mężczyznę Wiadomości
Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzewanego mężczyznę

Policjanci z podwarszawskiego Legionowa zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o wybicie szyby w biurze poselskim wicepremiera, szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka - dowiedziała się w czwartek PAP.

Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [VIDEO] Wiadomości
Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [VIDEO]

Starsza kobieta w trakcie spotkania z politykami Platformy Obywatelskiej postanowiła zadać pytanie dotyczące reparacji wojennych od Niemiec. Na sali słychać było niezadowolenie z powodu tego pytania.

„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN

Prowadząca „Dzień dobry TVN” Agnieszka Woźniak-Starak w najnowszym wywiadzie opowiedziała szczerze o tym, jak jej się pracuje w duecie z Ewą Drzyzgą. Mówiła też o samym programie.

Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych Wiadomości
Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych

Węgry w zeszłym roku zostały uznane przez Kreml za "kraj nieprzyjazny". Teraz na temat dalszych losów relacji Budapesztu z Moskwą wypowiedział się ambasador Rosji na Węgrzech – Jewhen Stanisławow.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Jest stanowisko premiera Morawieckiego Wiadomości
Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Jest stanowisko premiera Morawieckiego

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku to pomysł nie do zaakceptowania przez rząd PiS; zrobimy wszystko, żeby ochronić polskie rodziny przed kolejnym pseudoekologicznym wymysłem bogatych krajów i biurokratów z Brukseli - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III i książę William nawet nie chcą go widzieć Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III i książę William nawet nie chcą go widzieć

Nic nie zapowiada, by relacje rodziny królewskiej uległy poprawie. Jak mówi dla Fox News królewski ekspert Christopher Andersen – książę Harry nie zostanie ciepło przyjęty przez króla Karola i księcia Williama.

Na takie skoki czekali kibice. Polacy dali popis w kwalifikacjach Wiadomości
Na takie skoki czekali kibice. Polacy dali popis w kwalifikacjach

Bardzo dobre wieści dla polskich kibiców skoków narciarskich. Kamil Stoch, Piotr Żyła i Aleksander Zniszczoł znakomicie zaprezentowali się podczas ostatnich w tym sezonie kwalifikacji.

To on miał wczoraj zabić dwie osoby. Policja opublikowała wizerunek poszukiwanego 24-latka Wiadomości
To on miał wczoraj zabić dwie osoby. Policja opublikowała wizerunek poszukiwanego 24-latka

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie poszukują Marcina Wolfa lat 24. Mężczyzna jest podejrzewany o dokonanie dwóch zabójstw na terenie powiatu międzychodzkiego.

UE wycofa się z zakazu aut spalinowych? Zaskakujące słowa polskiej minister Wiadomości
UE wycofa się z zakazu aut spalinowych? Zaskakujące słowa polskiej minister

Rada UE przyjęła we wtorek rozporządzenie określające bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Regulacja zakłada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 roku. Zdaniem minister klimatu i środowiska UE być może wycofa się z tego założenia.

Rosja. Zatrzymano amerykańskiego dziennikarza Wiadomości
Rosja. Zatrzymano amerykańskiego dziennikarza

Korespondent amerykańskiego dziennika „Wall Street Journal” Evan Gershkovich został zatrzymany w Jekaterynburgu na Uralu – podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na media rządowe w Moskwie. Twierdzą one, że reporter jest podejrzany o szpiegostwo.

Emerytury
Stażowe