Były prezydent Estonii: Mam wątpliwości, czy Unia Europejska naprawdę chce dołączenia Ukrainy

Czy mówicie poważnie o tym, że Unia Europejska chce przyjąć do swojego grona Ukrainę, kolejny kraj, który ma doświadczenia z imperialistyczną Rosją, biorąc pod uwagę jak różnie postrzegana była Moskwa na wschodzie i zachodzie kontynentu - pytał były prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves w niedzielę, zwracając się do uczestników panelu dyskusyjnego Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, w którym wziął udział szef dyplomacji UE Josep Borrell.
UE Były prezydent Estonii: Mam wątpliwości, czy Unia Europejska naprawdę chce dołączenia Ukrainy
UE / pixabay.com

"Wschodni Europejczycy byli w przeszłości nazywani podżegaczami wojennymi, wszczynającymi fałszywy alarm. Czy mówicie poważnie o tym, że Unia Europejska chce włączenia kolejnych spośród nas, tych którzy mają doświadczenie imperialistycznej Rosji?" - zapytał znajdujący się wśród publiczności debaty Ilves.

Polacy inaczej postrzegają Rosję

Dodał, że Polacy, Estończycy i inne narody, które w przeszłości znajdowały się w rosyjskiej strefie wpływów, zupełnie inaczej postrzegają Rosję niż kraje Zachodu.

Josep Borrell, który zaznaczył, że nie był przygotowany na pytania dotyczące przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej, ponieważ panel, w którym uczestniczył miał dotyczyć przede wszystkim obronności i architektury bezpieczeństwa w Europie, potwierdził, że plany przyłączenia Ukrainy do Unii są poważne.

"Ukraina, Mołdawia, a potem Gruzja zostaną członkami Unii Europejskiej, jednak istnieją pewne wymagania" - powiedział Borrell.

Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych podkreślił, że procedury włączenia Ukrainy do UE przebiegną tak szybko, jak to będzie możliwe, ale muszą zostać spełnione pewne warunki, podobnie jak w przypadku innych krajów kandydujących.

Obecni wśród publiczności przedstawiciele ukraińskiej polityki i mediów dopytywali wcześniej o możliwość specjalnego potraktowania Ukrainy i przyspieszenia jej procesu akcesyjnego. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Alarm dla Lewandowskiego? Niepokojący plan Barcelony Wiadomości
Alarm dla Lewandowskiego? Niepokojący plan Barcelony

Robert Lewandowski może mieć problem? Chodzi o plany działaczy Barcelony na najbliższe okno transferowe. Z informacji mediów wynika, że klub z Katalonii ma zamiar sprowadzić napastnika.

Zatrzymanie amerykańskiego dziennikarza w Rosji. Stanowcze słowa Joe Bidena Wiadomości
Zatrzymanie amerykańskiego dziennikarza w Rosji. Stanowcze słowa Joe Bidena

Prezydent Stanów Zjednoczonych Biden wypowiedział się na temat zatrzymania w Rosji amerykańskiego dziennikarza "The Wall Street Journal" Evana Gershkovicha.

Atak na osobę mi najbliższą. Komendant Szymczyk reaguje na doniesienia Wyborczej Wiadomości
"Atak na osobę mi najbliższą". Komendant Szymczyk reaguje na doniesienia "Wyborczej"

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk kieruje do sądu sprawę przeciwko autorowi artykułu w Gazecie Wyborczej, w którym podano pełne dane jego córki. Szef policji w tej sprawie wydał oświadczenie, które w piątek zostało opublikowane na stronach internetowych policji.

Niepokojąca wiadomość dla kibiców skoków. Zapadła decyzja Wiadomości
Niepokojąca wiadomość dla kibiców skoków. Zapadła decyzja

Piątkowy konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich w słoweńskiej Planicy został przełożony na godzinę 17.00 z powodu załamania pogody. Pierwotnie miał rozpocząć się o 15.00. W zawodach ma wystąpić czterech Polaków: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Aleksander Zniszczoł i Andrzej Stękała.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę Harry znów publicznie oskarża rodzinę królewską Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę Harry znów publicznie oskarża rodzinę królewską

Książę Harry ponownie ma pretensje do rodziny królewskiej. Tym razem zarzucił jej brak wsparcia w kwestii nękania jego osoby przez brytyjskie tabloidy. Chodzi o batalię z Associated Newspapers - wydawcą m.in. brytyjskiego "Daily Mail" i "Mail on Sunday".

Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna opublikowała nagranie [WIDEO] Wiadomości
Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna opublikowała nagranie [WIDEO]

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w podwarszawskiej miejscowości 33–letniego obywatela Egiptu, który organizawał nielegalne przekraczanie polsko-białoruskiej granicy.

To nie spodoba się TVN. Takie billboardy zawisły w Bydgoszczy [FOTO] Wiadomości
To nie spodoba się TVN. Takie billboardy zawisły w Bydgoszczy [FOTO]

„Pięknie! Takie billboardy pojawiły się dziś w Bydgoszczy. Nie mogłem przejść obojętnie!” – pisze na Twitterze politolog Łukasz Kulpa, do wpisu dołączając zdjęcie.

Pobił na drodze policjantkę po służbie. Sieć obiegło nagranie Wiadomości
Pobił na drodze policjantkę po służbie. Sieć obiegło nagranie

Jak informuje „Gazeta Wrocławska”, w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku 23-letni kierowca dopuścił się ataku na policjantkę. Kobieta zatrzymała się na drodze, by skontrolować podejrzane zachowanie.

Dramat Dawida Kubackiego. Jego główny rywal nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Jego główny rywal nie pozostawia złudzeń

Dawid Kubacki przedwcześnie zakończył bieżący sezon Pucharu Świata. Teraz jeden z jego rywali nie pozostawił żadnych złudzeń co do tego, że będzie starał się wyprzedzić go w klasyfikacji generalnej PŚ.

Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji domagają się od szefowej KE interwencji Wiadomości
Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji domagają się od szefowej KE interwencji

Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji w liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen domagają się interwencji ws. napływu ukraińskiego zboża do Unii Europejskiej. Inicjatywa wyszła od szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego.

Emerytury
Stażowe