"Czas gra na korzyść Rosjan". Orlen zastąpi Rosnieft w niemieckiej rafinerii?

Nie brakuje medialnych doniesień, że PKN Orlen ma zostać udziałowcem w rafinerii PCK Szwedt. W efekcie miałby zastąpić rosyjski koncern Rosnieft. O szczegółach opowiedział red. Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl.
Orlen
Orlen / Wikipedia - Ralf Roletschek/ CC GFDL 1.2

- Czas gra na korzyść Rosjan, ponieważ oni nadal tam są. Choć Rosjanie zostali objęci zarządem powierniczym, czyli nie mogą podejmować decyzji, to aktywa nadal należą do nich. Nie wiadomo co zrobią. Mogą za chwilę zakręcić kurek z ropą Europie do końca, bo wprowadzamy cenę maksymalną, a oni kontrsankcje w odpowiedzi. W interesie Polski i Niemiec jest porozumienie o Schwedt, które dla wspólnego dobra doprowadzi do derusyfikacji tego obiektu - powiedział Jakóbik.

Redaktor dodał, że Niemcy boją się wejścia polskiego kapitału do rafinerii Schwedt. Wyjaśnił, że wówczas Orlen stałby się udziałowcem mniejszościowym, a w konsekwencji potrzebny byłby kolejny udziałowiec. Skwitował, że na przeobrażenie rafinerii konieczne byłyby ogromne pieniądze.

- Obawiają się, że wyrzucenie Rosnieftu Deutschland zakończy jej żywot i obawiają się – być może – porzucenia współzależności, która dawała im owoce biznesowe, czego przykładem jest projekt Nord Stream 2, którego gospodarzem jest ten sam land, czyli Meklemburgia, bo tam znajduje się rafineria niemiecka Schwedt. Nie można też portretować tego obiektu jako celu westchnień całego rynku. To jest stara rafineria, która w toku spadku zapotrzebowania na paliwa kopalne w Europie Zachodniej będzie traciła na znaczeniu - wyjaśnił gość Radia Maryja.

Szansa na porozumienie z Niemcami?

Jakóbik wskazał, że istnieje szansa na porozumienie, które oznaczałoby "wejście do nowej rafinerii i produkty naftowe", a dla Niemców korzystną współpracę z Polakami.

Redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl zauważył, że po stronie niemieckiej brakuje jednak współpracy. Konflikt występuje, chociażby między partią Zielonych a partią SPD, które mają odmienne zdanie ws. sankcji nakładanych na Rosję. Ekspert ocenił, że Polska i Niemcy wspólnymi siłami powinny dążyć do derusyfikacji rafinerii Schwedt.

- Mogą za chwilę zakręcić kurek z ropą Europie do końca, bo wprowadzamy cenę maksymalną, a oni kontrsankcje w odpowiedzi. Mówią, że zatrzymają dostawę do tych, którzy wprowadzają te ceny, czyli m.in. do Polski i Niemiec. Nasza gra będzie się odbywała w dużo trudniejszych warunkach, z coraz większą presją społeczną w obliczu kryzysu, który pozbawia ludzi pieniędzy w portfelach, którzy oczekują niższych cen na stacjach. Będzie nam jeszcze trudniej przeprowadzić te operacje - mówił red. Wojciech Jakóbik.

Nie ukrywał, że należy obłożyć Rosję jeszcze ostrzejszymi sankcjami, które uderzą w Kreml.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
 Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję Wiadomości
Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję

Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję - podała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

[WIDEO] A może alfons? Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka Wiadomości
[WIDEO] "A może alfons?" Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka

– Pani poseł szuka pomysłu na wyróżnienie się, bo rzeczywiście nie ma nic merytorycznego do zaproponowania wyborcom ze swojego okręgu – tak Janusz Kowalski skomentował obraźliwe nagranie, jakie na jego temat opublikowała poseł PO Marta Wcisło.

Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło Wiadomości
Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło

Polska dostanie rekompensatę finansową od UE za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. Głos na ten temat zabrała europoseł Beata Szydło.

Daily Telegraph: Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy Wiadomości
"Daily Telegraph": Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy

Jeśli Wielka Brytania będzie chciała odbudowywać więzi z Europą, powinna to robić poprzez kraje takie jak Polska czy Słowacja. Znacznie lepiej rozumieją one wspólne wyzwania, a Polska staje się nowym europejskim mocarstwem - pisze w czwartek dziennik "Daily Telegraph".

Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia Wiadomości
Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia

Zabawne obrazki, które są zwane powszechnie "memami", są również tworzone w kontekście dwójki ambasadorów polskiego sportu – Igi Świątek i Roberta Lewandowskiego. To właśnie na ich temat pytanie otrzymał kapitan reprezentacji Polski.

Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO] Wiadomości
Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO]

Reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” na tropie bizneswoman, która miała podawać się za policjantkę i wraz z partnerem napadać ludzi w domach. W tle skandaliczne zaniedbania, których mieli dopuszczać się prawdziwi policjanci oraz bierność prokuratury. 

Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje Wiadomości
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje

Papież Franciszek, przebywający w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych, pozostanie tam jeszcze prawdopodobnie dwa lub trzy dni - podał włoski dziennik "La Stampa".

Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE Wiadomości
Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE

Papier toaletowy może się stać w najbliższym czasie towarem deficytowym? Zagraniczne media zwracają uwagę na nowe przepisy Unii Europejskiej, które mają zakazać sprawdzania produktów związanych z wylesieniem.

Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat Wiadomości
Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat

W piątek 31 marca na warszawskim Rembertowie będą odbywać się ćwiczenia wojskowe z użyciem śmigłowców oraz materiałów wybuchowych; podobne treningi – w okolicach Piaseczna we wtorek, 4 kwietnia; to standardowa działalność – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Poseł PiS złożył mandat Wiadomości
Poseł PiS złożył mandat

Jak podaje portal i.pl, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Zagórski złożył rezygnację z mandatu posła. Informacje zostały potwierdzone u samego parlamentarzysty.

Emerytury
Stażowe