Niemiecki dziennik: Francuskie i niemieckie roszczenia do przywództwa nie są już tak oczywiste

„W przeszłości kraje Europy Środkowej i Wschodniej były traktowane w UE jak niewdzięczne dzieci. Teraz wyprzedzają Niemcy i Francję” – pisze na łamach „Zeit Online” publicysta Matthias Krupa.
Olaf Scholz i Emmanuel Macron Niemiecki dziennik: Francuskie i niemieckie roszczenia do przywództwa nie są już tak oczywiste
Olaf Scholz i Emmanuel Macron / screen YT - The Independent

Zdaniem redaktora, Europa zwróciła się na wschód, co podkreśla niedawna wizyta Joe Bidena w Kijowie i Warszawie – po raz drugi od rosyjskiego ataku na Ukrainę prezydent USA udał się do Polski, a nie do Niemiec czy Francji. W środę natomiast spotkał się też z prezydentami Rumunii, Bułgarii, Czech, Węgier, Słowacji i trzech państw bałtyckich. 

Te kraje na wschodniej flance NATO stały się państwami frontowymi Zachodu – podobnie jak Republika Federalna Niemiec w czasach zimnej wojny

– wskazuje publicysta.

Sytuacja uległa odwróceniu

Matthias Krupa zauważa, że jeszcze do niedawna kraje Europy Środkowej i Wschodniej „uchodziły niekiedy za niewdzięczne dzieci: najpierw przyjmowano je do UE, potem sprawiały problemy”. Publicysta wskazuje w tym kontekście na rzekome problemy z praworządnością Polski czy Węgier, czy odmowę ws. przyjęcia imigrantów z krajów arabskich. Choć różnice w spojrzeniu na te sprawy wciąż są obecne, sytuacja uległa w pewnym stopniu odwróceniu.

Polska i kraje bałtyckie w szczególności ostrzegały przed zbyt bliskimi kontaktami z Rosją, odkąd przystąpiły do ​​Unii w 2004 roku. Atak na Ukrainę w tragiczny sposób przyznał im rację – i zawstydził Zachód. Morale zmieniło strony; W szczególności Niemcy i Francja, które zawsze były szczególnie blisko Moskwy, straciły wiele kapitału politycznego w UE. Teraz próbują odzyskać wiarygodność. Temu celowi służą również dostawy broni na Ukrainę

– czytamy w publikacji.

„To całkowicie szalone”

Polska i kraje bałtyckie słusznie ostrzegały przed Rosją, popychając UE w kierunku coraz pełniejszego poparcia dla Ukrainy w ostatnich miesiącach. Czy to też zmieniło układ sił w Unii? Czy Polska, największy kraj regionu, na równych prawach dołączy do Niemiec i Francji?

– zastanawia się publicysta. Dodaje jednak, że w Paryżu taka możliwość jest odrzucana i choć ludzie wokół Pałacu Elizejskiego mówią, że Polska zyskała autorytet moralny, to „wyprowadzenie roszczenia do przywództwa z tego powodu jest całkowicie szalone”

Wskazuje również, że choć Polska wspiera Ukrainę wieloma rodzajami broni, to nie posiada „wartego wzmianki przemysłu zbrojeniowego”. 

Ogólnie rzecz biorąc, granice reindustrializacji w regionie zostały osiągnięte i można przewidzieć brak pracowników i siły innowacyjnej. Najpóźniej jeśli chodzi o odbudowę zniszczonej wojną Ukrainy, decydujące znaczenie mają Niemcy i Francja

– twierdzi Krupa.

„Sytuacja w UE zmieniła się zasadniczo”

Publicysta podkreśla jednak, że sytuacja w UE zmieniła się zasadniczo, a „francusko-niemieckie roszczenia do przywództwa nie są już tak oczywiste, jak kiedyś”. 

Wzrosła waga państw Europy Środkowo-Wschodniej. A sama Unia będzie się nadal rozwijać. Nawet jeśli potrzeba czasu, aby Ukraina czy Serbia zostały członkami, Wschód ponownie nie zniknie z mapy Zachodu. Przynajmniej ta tragedia się skończyła

– podsumował Matthias Krupa.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach Wiadomości
Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach

Podczas demonstracji związkowych przeciwko reformie emerytalnej w wielu miastach Francji doszło do starć z policją. Centrala związkowa CGT poinformowała, że w Paryżu w czwartek demonstrowało 800 tys. osób, co oznacza największą mobilizację społeczną od początku protestów.

Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze Wiadomości
Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze

Redaktor naczelny portalu Interia.pl Piotr Witwicki poinformował, że dziennikarz sportowy serwisu Interia Michał Przybycień został zwolniony z pracy. O sprawie jako pierwszy napisał branżowy serwis Wirtualnemedia.pl.

Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. Poczuliśmy dziwny zapach Wiadomości
Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. "Poczuliśmy dziwny zapach"

Samochód ministra spraw zagranicznych Estonii Urmasa Reinsalu zapalił się podczas jego wizyty w Kijowie. Wygłaszany następnego dnia wykład przerwał alarm przeciwlotniczy; polityk był zmuszony do jego dokończenia w schronie - poinformowały w czwartek estońskie media.

USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych Wiadomości
USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych

Firmy GE Hitachi, Tennessee Valley Authority, Ontario Power Generation i polska firma Synthos Green Energy podpisały w czwartek porozumienie o przyspieszeniu wdrażania małych reaktorów modułowych (SMR). Umowa przewiduje wspólne inwestycje warte 400 mln dolarów w projekt reaktora GEH BWRX-300, który SGE wraz z Orlenem planuje wdrożyć do floty dziesiątek reaktorów jądrowych w Polsce.

Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO] Wiadomości
Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO]

Pranie brudnych pieniędzy, łapówki wręczane w restauracji w torbach na wino albo w torbach ze sklepu Żabka i znany działacz Platformy Obywatelskiej zatrzymany przez CBA.

Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze Wiadomości
Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze

„Opowiadamy się za realizacją porozumienia w sprawie modernizacji Odry granicznej i zwiększonego wykorzystania żeglugi śródlądowej jako ważnego działania rozwojowego” – głosi oświadczenie polsko-niemiecko-czeskiego zrzeszenia izb handlowych: Unii Izb Łaby i Odry.

Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam Wiadomości
Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam

– Zaproponujemy 1500 zł „babciowego” dla każdej mamy, która chciałaby po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy – zapowiedział przewodniczący PO Donald Tusk w czwartek, podczas spotkania z wyborcami w Częstochowie.

Wizyta księcia Williama w Polsce. Jest reakcja rosyjskiej propagandy Wiadomości
Wizyta księcia Williama w Polsce. Jest reakcja rosyjskiej propagandy

Głos ws. niespodziewanej wizyty księcia Williama i księżnej Kate Middleton w Polsce zabrała rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Rosja: Pożar w zakładzie produkującym m.in silniki do międzykontynentalnych rakiet [FOTO] Wiadomości
Rosja: Pożar w zakładzie produkującym m.in silniki do międzykontynentalnych rakiet [FOTO]

W środę doszło do pożaru w Zakładach Produkcji Silników w Jarosławiu w Rosji; w tej fabryce wytwarzane są m.in. silniki do międzykontynentalnych pocisków balistycznych Topol-M, zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych - powiadomił ukraiński portal focus.ua za rosyjskimi mediami i służbami ratunkowymi.

Kaleta: Solidarna Polska jest gotowa wystartować w wyborach samodzielnie Wiadomości
Kaleta: Solidarna Polska jest gotowa wystartować w wyborach samodzielnie

Gościem red. Jacka Prusinowskiego w Radiu Plus był wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, który zabrał głos ws. nowej reformy sądownictwa, a także nadchodzących wyborów parlamentarnych.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe