Abp Gądecki w TVP: Historia walki o prawdę i wolność się nie skończyła. Prawdę jesteśmy winni przyszłym pokoleniom

Na pierwszym kanale telewizji publicznej, w programie "Między Niebem a Ziemią", przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odniósł się do głośnych medialnie
Abp Stanisław Gądecki Abp Gądecki w TVP: Historia walki o prawdę i wolność się nie skończyła. Prawdę jesteśmy winni przyszłym pokoleniom
Abp Stanisław Gądecki / FB print screen/Między Niebem a Ziemią TVP

"Zawdzięczamy mu wolność"

- W tych dniach Kościół w Polsce pragnie spojrzeć jeszcze raz, z zaufaniem i miłością, w kierunku św. Jana Pawła II - mówił na antenie TVP abp Gądecki.

- Zawdzięczamy mu wolność - wolność Polski i wolność naszych sumień. Był jak kompas pośród dziejowej burzy - wspominał.

- Zawsze bronił życia i za to próbowano mu odebrać jego życie - zarówno podczas zamachu, jak i dzisiaj. Cały czas płaci najwyższą cenę, ale w krzyżu jest moc, która ze śmierci wyprowadza życie - zaznaczył hierarcha.

Jesteśmy winni prawdę przyszłym pokoleniom

- Za życia słuchali go wierzący i niewierzący, ponieważ on kochał wszystkich Polaków tak samo. Dzisiaj, nauczeni jego przykładem, wsłuchujemy się w głos zranionych w Kościele. Ci właśnie, bracia i siostry, w bólu swoich doświadczeń mają największe prawo, abyśmy wspólnie odkrywali prawdę o posłudze biskupiej Jana Pawła II. Prawdę winni jesteśmy także przyszłym pokoleniom - podkreślił.

- Znałem osobiście naszego umiłowanego papieża i nie mam żadnych wątpliwości, że był to pasterz o wrażliwym sumieniu, szczerze kochający Boga i uważny na każdego człowieka - zapewnia poznański metropolita.

- Jan Paweł II chciałby dzisiaj od nas prawdy, którą odkrywa się w pogłębionych badaniach, nie w nierzetelnych przekazach medialnych - akcentuje.

Pochylenie nad cierpieniem

- Nikt nie pochylał się nad cierpieniem i godnością każdego człowieka z taką wrażliwością jak on. Pragnę o tym zaświadczyć - powiedział.

- Deklaruję po raz kolejny, w imieniu Kościoła w Polsce, że będziemy z tą samą wrażliwością kontynuować pomoc zranionym. Będziemy wreszcie wytrwale bronić dobrego imienia Jana Pawła II. Historia walki o prawdę i wolność, o odnowę tej ziemi i naszych sumień się nie skończyła. Ona cały czas trwa, to nasze wspólne wielkie zadanie - uznaje przewodniczący KEP.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

To jest właśnie szerzenie nienawiści. Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek Wiadomości
"To jest właśnie szerzenie nienawiści". Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek

"To jest właśnie faszyzm i szerzenie nienawiści, która może się skończyć tragedią" – pisze na Twitterze Wojciech Kościak z Instytutu Ordo Iuris, komentując skandaliczne zachowanie publicysty i bohatera opozycyjnych mediów Tomasza Piątka.

Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie Wiadomości
Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie

Partnerstwo Rosji i Chin nie jest polityczno-wojskowym sojuszem z czasów zimnej wojny, lecz jest nadrzędne wobec takich relacji – napisano we wspólnym oświadczeniu wydanym przez te kraje we wtorek w czasie wizyty przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Moskwie.

Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy odczuwalne nawet w Indiach Wiadomości
Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy odczuwalne nawet w Indiach

Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnią część Afganistanu. Jego magnituda wyniosła 6,8. Wstrząsy miały miejsce ok. godz. 17:47 czasu polskiego. Były najsilniej odczuwalne w Tadżykistanie, Pakistanie, Kazachstanie oraz Indiach.

Premier: rząd PiS nigdy nie zostawi Polaków bez pomocy Wiadomości
Premier: rząd PiS nigdy nie zostawi Polaków bez pomocy

Tak długo, jak będzie rządził rząd Prawa i Sprawiedliwości, nigdy nie zostawimy Polaków bez pomocy; jesteśmy obozem politycznym, który pomaga Polakom wtedy, kiedy jest trudno - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Chronimy Polaków”.

Wiadomości
Konrad Wernicki: Kanibalizm Tuska. Po co Platformie jedna lista?

Podczas gdy Zjednoczona Prawica, przynajmniej na razie, dała sobie spokój z przepychankami związanymi z niedoszłą reformą sądownictwa i polityką unijną, na opozycji znów rozgorzała dyskusja o wystartowaniu wszystkich partii opozycyjnych z jednej listy. W zasadzie nikt tej jednej listy nie chce, oprócz Platformy Obywatelskiej. Dlaczego? Bo ta chce wszystkich pożreć.

[WIDEO] Gorąco w Radio Opole. Tak poseł Mniejszości Niemieckiej wił się pod pytaniem wojewody opolskiego Wiadomości
[WIDEO] Gorąco w Radio Opole. Tak poseł Mniejszości Niemieckiej wił się pod pytaniem wojewody opolskiego

Podczas Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole doszło do spięcia pomiędzy posłem Mniejszości Niemieckiej Ryszardem Gallą, a wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe