Dziś Niedziela Biblijna rozpoczynająca XV Tydzień Biblijny

„Czy chcecie gardzić Kościołem?” – te słowa zaczerpnięte z 1. Listu do Koryntian stanowią myśl przewodnią tegorocznej Niedzieli Narodowego Czytania Pisma Świętego, przypadającej w drugą niedzielę po Wielkanocy. Rozpoczyna ona XV Tydzień Biblijny, który potrwa od 23 do 29 kwietnia.
 Dziś Niedziela Biblijna rozpoczynająca XV Tydzień Biblijny
/ pixabay.com/reenablack

Tydzień Biblijny

Tydzień Biblijny obchodzony przez Kościół katolicki w Polsce ma inspirować do częstszego sięgania po Pismo Święte. Poprzez intronizację Biblii, konferencje, celebracje oraz spotkania kręgów biblijnych ma ukazać fundamentalne znaczenie Słowa Bożego w życiu chrześcijanina i parafii.

Zarówno hasło Tygodnia Biblijnego: „Wierzę w Kościół Ojca i Syna i Ducha Świętego” jak i myśl przewodnia: „Czy chcecie gardzić Kościołem?” (1 Kor 11,22) nawiązują do hasła tegorocznego programu duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Jak zwraca uwagę ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący zarządu Dzieła Biblijnego im Jana Pawła II, hasło Tygodnia Biblijnego nawiązuje również do sakramentu chrztu – gdyż Kościół jest dziełem całej Trójcy Świętej; nawiązuje również do modlitwy chrześcijanina, który każdą modlitwę zaczyna i kończy znakiem krzyża. - Kościół jest wejściem w przestrzeń obecności Trójcy Świętej – mówi ks. prof. Witczyk.

Czytanie Biblii

Tydzień Biblijny rozpoczyna się Niedzielą Narodowego Czytanie Pisma Świętego, w ramach którego organizowane jest wspólnotowe czytanie Biblii. W tym roku do lektury wybrano teksty Ewangelii wg św. Jana. 

S. Judyta Pudełko PDDM, członkini Stowarzyszenia Biblistów Polskich, zwraca uwagę, że wybrane fragmenty – m.in. rozdział 17, 20 czy 15 Ewangelii św. Jana - w szczególny sposób wiążą się właśnie z tajemnicą Kościoła. Jeden z tych fragmentów to Modlitwa Arcykapłańska Jezusa, będąca właśnie modlitwą za Kościół, drugi mówi o mandacie misyjnym – posłaniu do misji przebaczenia grzechów, ewangelizacji i głoszenia dzieła zbawienia, trzeci z kolei o winnym krzewie, który jest obrazem tego, czym jest Kościół.

S. Pudełko zaznacza, że ta lektura może nam pomóc w odkrywaniu w głębszy sposób tajemnicy Kościoła, tak, by nie skupiać się jedynie na jego wymiarze instytucjonalnym, czy tez wymiarze ludzkich słabości.

W ramach Niedzieli Narodowego Czytania Pisma Świętego oraz Tygodnia Biblijnego zaplanowano wiele wydarzeń lokalnych, w poszczególnych diecezjach i parafiach. 

Obchody

Centralna celebracja Narodowego Czytania Pisma Świętego z rytem czytania i aspersją (pokropieniem) odbędzie się w niedzielę o godz. 12.30 w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Uroczyste czytanie Pisma św. będzie miało miejsce na początku Mszy św. Lekturze fragmentów Ewangelii św. Jana towarzyszyć będzie rachunek sumienia. Po komunii św. wierni uczestniczący w Eucharystii zostaną zaproszeni do przyjęcia w darze fragmentów Pisma św. (Ewangelii św. Jana i Listów Janowych). Teksty na karteczkach będzie można wziąć z przygotowanych wcześniej pudełek. Centralnej celebracji przewodniczyć będzie bp Rafał Markowski. Całość transmitowana będzie w TVP3.

O godz. 17.00 w dolnym kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie będzie miało miejsce czytanie Pisma św. połączone ze świadectwami. Fragmenty Ewangelii św. Jana odczyta 10 osób – aktorów i uczestników życia publicznego. Każdy z nich również podzieli się krótkim świadectwem na temat Słowa Bożego. Czytanie Pisma św. zwieńczone będzie modlitwą pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Relację z wydarzenia będzie można obejrzeć w TVP Info.

Uroczyste celebracje Narodowego Czytania Pisma Świętego w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz na Jasnej Górze będą transmitowane na żywo. Transmisja z Łagiewnik planowana jest w TVP 1 o godz. 7.00. oraz w TVP 3 od godz. 11.00 i w TVP Info od godz. 13.00. Transmisja z Jasnej Góry zaplanowana jest o godz. 9.30 w TV Trwam.

Cele

Tydzień Biblijny obchodzony jest w Kościele w Polsce od 2008 r. Inauguruje go Niedziela Narodowego Czytanie Pisma Świętego. Wydarzenie obchodzone jest w II niedzielę po Wielkanocy.

Organizatorem Narodowego Czytania Pisma świętego jest „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II”. Jest to publiczne stowarzyszenie wiernych erygowane przez Konferencję Episkopatu Polski.

Celem Dzieła Biblijnego jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie kaznodziejstwie i katechezie, a także w indywidualnej formacji wiernych.

Przewodniczącym Dzieła Biblijnego jest ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, który jest także przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

Niedziela Słowa Bożego

Przypomnijmy, że w Kościele powszechnym obchodzona jest od czterech lat Niedziela Słowa Bożego. Papież ogłosił ją w Liście Apostolskim w formie Motu Proprio „Aperuit illis” wydanym 30 września 2019 r. Inicjatywa ma służyć temu, „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.

Dokument został podpisany w 1600. rocznicę śmierci św. Hieronima, który przetłumaczył Pismo święte z greki na łacinę. Niedziela Słowa Bożego obchodzona jest w III niedzielę okresu zwykłego. W tym roku był to 22 stycznia.

Franciszek wskazuje, że Biblia nie może być dziedzictwem tylko nielicznych, ani nie może stać się zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych. Wskazuje na znaczenie homilii i apeluje do kapłanów, by poświęcili odpowiednio dużo czasu na jej przygotowanie.

„Od nas, kaznodziejów, oczekuje się raczej, że będziemy się starać nie rozciągać ponad miarę przemądrzałych homilii lub poruszać nieodpowiednich argumentów” – wskazał papież Franciszek.

maj / Warszawa


 

POLECANE
Komisja Europejska zajęła się Temu. Chińskiej platformie grozi wysoka kara z ostatniej chwili
Komisja Europejska zajęła się Temu. Chińskiej platformie grozi wysoka kara

Chińska platforma Temu naruszyła unijny Akt o usługach cyfrowych (DSA) dotyczący rozpowszechniania nielegalnych produktów – poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska. Jeśli dalsze dochodzenie potwierdzi te wstępne ustalenia, Temu może zapłacić karę stanowiącą do 6 proc. jej rocznego obrotu.

Komunikat dla mieszkańców Gdańska z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Gdańska

W niedzielę w Gdańsku obserwuje się intensywne opady deszczu. Prezydent Gdańska zwołała posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a IMGW podwyższyło ostrzeżenie do stopnia III.

Groźny trend opanowuje internet. KidsAlert bije na alarm z ostatniej chwili
Groźny trend opanowuje internet. KidsAlert bije na alarm

Na zdjęciach i filmach zamieszczanych w sieci przez internautów, możemy zobaczyć młode osoby, które zawieszają się na znakach drogowych, bilbordach, masztach telefonii komórkowej w taki sposób, żeby wyglądać, jak Ukrzyżowany Chrystus. Fundacja KidsAlert przestrzega rodziców: „ten trend jest poza jakąkolwiek kontrolą”.

KRRiT: Odwołano przewodniczącego. Jest odpowiedź Świrskiego z ostatniej chwili
KRRiT: "Odwołano przewodniczącego". Jest odpowiedź Świrskiego

Członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przekazali, że odwołali Macieja Świrskiego większością czterech głosów z funkcji przewodniczącego KRRiT. Do całej sprawy odniósł się Maciej Świrski, który stwierdził, że to złamanie konstytucji.

Robert Bąkiewicz usłyszy zarzuty. Komunikat prokuratury z ostatniej chwili
Robert Bąkiewicz usłyszy zarzuty. Komunikat prokuratury

Polecenie przedstawienia Robertowi Bąkiewiczowi zarzutu znieważenia funkcjonariuszy Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej przy granicy polsko-niemieckiej w Słubicach przekazała prokurator regionalna w Szczecinie gorzowskiemu prokuratorowi - poinformował w poniedziałek rzecznik PK prok. Przemysław Nowak.

Głód w Strefie Gazy. Trump: Izrael ponosi „dużą odpowiedzialność” z ostatniej chwili
Głód w Strefie Gazy. Trump: Izrael ponosi „dużą odpowiedzialność”

Prezydent USA Donald Trump ogłosił podczas spotkania z brytyjskim premierem Keirem Starmerem, że oba kraje wspólnie zorganizują nowy system dystrybucji pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych od 27 maja 1054 osoby zginęły w Strefie Gazy przy poszukiwaniu żywności. ONZ za taką sytuację wini Izrael.

Komunikat dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Od 1 sierpnia w zabudowie wielorodzinnej wprowadzona zostaje nowa metoda naliczania opłaty - w oparciu o średniomiesięczne zużycie wody – informuje w poniedziałek miasto Lublin.

Prezes TK wzywa Hołownię. Jest dokument z ostatniej chwili
Prezes TK wzywa Hołownię. Jest dokument

Prezes TK Bogdan Święczkowski wezwał Marszałka Sejmu Szymona Hołownię do "respektowania ostatecznych i powszechnie obowiązujących orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego".

Media: Antyterroryści w firmie znanego przedsiębiorcy. Krytykował władze w internecie z ostatniej chwili
Media: Antyterroryści w firmie znanego przedsiębiorcy. Krytykował władze w internecie

W poniedziałek południa do firmy znanego nyskiego przedsiębiorcy wkroczyła 8-osobowa grupa antyterrorystyczna. Funkcjonariusze zatrzymali przedsiębiorcę - poinformował portal Nowiny Nyskie. Prokuratura Okręgowa w Opolu potwierdziła, jak zaznaczył portal, że działania były prowadzone na jej wniosek. Powodem takiej akcji miały być publikacje zatrzymanego w sieci, krytykujące rządzących i lokalnych samorządowców.

Ulewy na południu. Wody Polskie wydały komunikat z ostatniej chwili
Ulewy na południu. Wody Polskie wydały komunikat

Wody Polskie w Gliwicach kontynuują działania polegajace na obserwacji stanów wód w korytach rzek, potoków i innych cieków – informują w poniedziałek po południu Wody Polskie.

REKLAMA

Dziś Niedziela Biblijna rozpoczynająca XV Tydzień Biblijny

„Czy chcecie gardzić Kościołem?” – te słowa zaczerpnięte z 1. Listu do Koryntian stanowią myśl przewodnią tegorocznej Niedzieli Narodowego Czytania Pisma Świętego, przypadającej w drugą niedzielę po Wielkanocy. Rozpoczyna ona XV Tydzień Biblijny, który potrwa od 23 do 29 kwietnia.
 Dziś Niedziela Biblijna rozpoczynająca XV Tydzień Biblijny
/ pixabay.com/reenablack

Tydzień Biblijny

Tydzień Biblijny obchodzony przez Kościół katolicki w Polsce ma inspirować do częstszego sięgania po Pismo Święte. Poprzez intronizację Biblii, konferencje, celebracje oraz spotkania kręgów biblijnych ma ukazać fundamentalne znaczenie Słowa Bożego w życiu chrześcijanina i parafii.

Zarówno hasło Tygodnia Biblijnego: „Wierzę w Kościół Ojca i Syna i Ducha Świętego” jak i myśl przewodnia: „Czy chcecie gardzić Kościołem?” (1 Kor 11,22) nawiązują do hasła tegorocznego programu duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Jak zwraca uwagę ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący zarządu Dzieła Biblijnego im Jana Pawła II, hasło Tygodnia Biblijnego nawiązuje również do sakramentu chrztu – gdyż Kościół jest dziełem całej Trójcy Świętej; nawiązuje również do modlitwy chrześcijanina, który każdą modlitwę zaczyna i kończy znakiem krzyża. - Kościół jest wejściem w przestrzeń obecności Trójcy Świętej – mówi ks. prof. Witczyk.

Czytanie Biblii

Tydzień Biblijny rozpoczyna się Niedzielą Narodowego Czytanie Pisma Świętego, w ramach którego organizowane jest wspólnotowe czytanie Biblii. W tym roku do lektury wybrano teksty Ewangelii wg św. Jana. 

S. Judyta Pudełko PDDM, członkini Stowarzyszenia Biblistów Polskich, zwraca uwagę, że wybrane fragmenty – m.in. rozdział 17, 20 czy 15 Ewangelii św. Jana - w szczególny sposób wiążą się właśnie z tajemnicą Kościoła. Jeden z tych fragmentów to Modlitwa Arcykapłańska Jezusa, będąca właśnie modlitwą za Kościół, drugi mówi o mandacie misyjnym – posłaniu do misji przebaczenia grzechów, ewangelizacji i głoszenia dzieła zbawienia, trzeci z kolei o winnym krzewie, który jest obrazem tego, czym jest Kościół.

S. Pudełko zaznacza, że ta lektura może nam pomóc w odkrywaniu w głębszy sposób tajemnicy Kościoła, tak, by nie skupiać się jedynie na jego wymiarze instytucjonalnym, czy tez wymiarze ludzkich słabości.

W ramach Niedzieli Narodowego Czytania Pisma Świętego oraz Tygodnia Biblijnego zaplanowano wiele wydarzeń lokalnych, w poszczególnych diecezjach i parafiach. 

Obchody

Centralna celebracja Narodowego Czytania Pisma Świętego z rytem czytania i aspersją (pokropieniem) odbędzie się w niedzielę o godz. 12.30 w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Uroczyste czytanie Pisma św. będzie miało miejsce na początku Mszy św. Lekturze fragmentów Ewangelii św. Jana towarzyszyć będzie rachunek sumienia. Po komunii św. wierni uczestniczący w Eucharystii zostaną zaproszeni do przyjęcia w darze fragmentów Pisma św. (Ewangelii św. Jana i Listów Janowych). Teksty na karteczkach będzie można wziąć z przygotowanych wcześniej pudełek. Centralnej celebracji przewodniczyć będzie bp Rafał Markowski. Całość transmitowana będzie w TVP3.

O godz. 17.00 w dolnym kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie będzie miało miejsce czytanie Pisma św. połączone ze świadectwami. Fragmenty Ewangelii św. Jana odczyta 10 osób – aktorów i uczestników życia publicznego. Każdy z nich również podzieli się krótkim świadectwem na temat Słowa Bożego. Czytanie Pisma św. zwieńczone będzie modlitwą pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Relację z wydarzenia będzie można obejrzeć w TVP Info.

Uroczyste celebracje Narodowego Czytania Pisma Świętego w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz na Jasnej Górze będą transmitowane na żywo. Transmisja z Łagiewnik planowana jest w TVP 1 o godz. 7.00. oraz w TVP 3 od godz. 11.00 i w TVP Info od godz. 13.00. Transmisja z Jasnej Góry zaplanowana jest o godz. 9.30 w TV Trwam.

Cele

Tydzień Biblijny obchodzony jest w Kościele w Polsce od 2008 r. Inauguruje go Niedziela Narodowego Czytanie Pisma Świętego. Wydarzenie obchodzone jest w II niedzielę po Wielkanocy.

Organizatorem Narodowego Czytania Pisma świętego jest „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II”. Jest to publiczne stowarzyszenie wiernych erygowane przez Konferencję Episkopatu Polski.

Celem Dzieła Biblijnego jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie kaznodziejstwie i katechezie, a także w indywidualnej formacji wiernych.

Przewodniczącym Dzieła Biblijnego jest ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, który jest także przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

Niedziela Słowa Bożego

Przypomnijmy, że w Kościele powszechnym obchodzona jest od czterech lat Niedziela Słowa Bożego. Papież ogłosił ją w Liście Apostolskim w formie Motu Proprio „Aperuit illis” wydanym 30 września 2019 r. Inicjatywa ma służyć temu, „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.

Dokument został podpisany w 1600. rocznicę śmierci św. Hieronima, który przetłumaczył Pismo święte z greki na łacinę. Niedziela Słowa Bożego obchodzona jest w III niedzielę okresu zwykłego. W tym roku był to 22 stycznia.

Franciszek wskazuje, że Biblia nie może być dziedzictwem tylko nielicznych, ani nie może stać się zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych. Wskazuje na znaczenie homilii i apeluje do kapłanów, by poświęcili odpowiednio dużo czasu na jej przygotowanie.

„Od nas, kaznodziejów, oczekuje się raczej, że będziemy się starać nie rozciągać ponad miarę przemądrzałych homilii lub poruszać nieodpowiednich argumentów” – wskazał papież Franciszek.

maj / Warszawa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe