„Rosja próbuje nowych metod szpiegowskich”. Jest komunikat duńskich służb specjalnych

Rosja próbuje nowych metod szpiegowskich po wydaleniu przez rząd w Kopenhadze rosyjskich dyplomatów podejrzanych o działalność wywiadowczą. Wojna w Ukrainie zwiększyła zapotrzebowanie Rosjan na informacje o technologiach wojskowych – oceniają we wtorek w raporcie duńskie służby specjalne PET.
Rosja próbuje nowych metod szpiegowskich „Rosja próbuje nowych metod szpiegowskich”. Jest komunikat duńskich służb specjalnych
Rosja próbuje nowych metod szpiegowskich / pixabay.com

W dokumencie zatytułowanym "Ocena zagrożenia szpiegowskiego wobec Danii, Wysp Owczych oraz Grenlandii" podkreślono, że wydalenie w kwietniu ubiegłego roku 15 rosyjskich dyplomatów było poważnym ciosem dla Rosji.

"Jednocześnie Rosjanie nadal potrzebują informacji. Pytanie nie brzmi, czy Rosja nas szpieguje, ale w jaki sposób to robi, skoro oficerowie wywiadu zostali wyrzuceni z ambasady" - zauważa w komentarzu szef kontrwywiadu PET Andreas Henriksen.

"Wykorzystują skomplikowane sieci"

Raport zwraca uwagę na rolę rosyjskich służb wywiadowczych w próbach Moskwy obejścia międzynarodowych sankcji oraz kontroli eksportowych w celu pozyskania duńskich produktów oraz technologii koniecznych do utrzymania i rozwijania zdolności wojskowych. "Rosjanie, aby ukryć prawdziwego końcowego użytkownika, wykorzystują skomplikowane sieci, które obejmują firmy - przykrywki, zmieniających się agentów sprzedaży i dystrybutorów, a także kraje tranzytu" - podkreślono.

W publikacji służby specjalne PET potwierdzają, że obce państwa, np. poprzez działania wywiadowcze, od kilku lat próbowały uzyskać informacje o infrastrukturze krytycznej, a w niektórych przypadkach wpłynąć na decyzje dotyczące tego rodzaju obiektów. "Prawdopodobieństwo sabotażu znajdującej się na terytorium Danii infrastruktury krytycznej jest obecnie mniejsze, ale obraz zagrożenia może się zmienić w bardzo krótkim czasie w przypadku eskalacji konfliktu" - oceniono.

Według PET istnieje również zainteresowanie wywiadu rosyjskiego oraz chińskiego duńskimi terytoriami zależnymi - Wyspami Owczymi oraz Grenlandią. W przypadku Rosji ma to związek z informacjami polityczno-wojskowymi, natomiast Chiny są zainteresowane infrastrukturą i inwestycjami. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe