[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Historical justice for Poland

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk odbył ważną wizytę w Stanach Zjednoczonych. W Waszyngtonie spotkał się m.in. ze współprzewodniczącym Komisji Helsińskiej Steve’em Cohenem, senatorami Tedem Cruzem i Rickiem Scottem, a także przewodniczącą zespołu parlamentarnego ds. Polski Marcy Kaptur.
Warszawa. Ruiny domów przy ul. Granicznej 1939 [Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Historical justice for Poland
Warszawa. Ruiny domów przy ul. Granicznej 1939 / Wikimedia Commons / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Polacy popierają zabiegi w sprawie otrzymania reparacji wojennych od Niemiec. Zdecydowane stanowisko w tej sprawie ma 57 proc. ankietowanych. Zabiegi te popiera też w znacznej mierze Polonia amerykańska. Razem z kolegą z Teksasu – Krzysztofem Gajdą i kilkoma innymi przedstawicielami różnych organizacji prowadzimy skoordynowane z Warszawą działania, które mają na celu doprowadzenie do uruchomienia w USA kampanii na rzecz reparacji wojennych dla Polski od Niemiec. Wskazaliśmy, że w procesie budowania nowego wizerunku Polski – kraju umiłowania wolności i solidarności – powinniśmy docierać do amerykańskich elit i angażować amerykańskie uniwersytety i World Affairs Councils do aktywności w prezentowaniu naszego punktu widzenia pod hasłem: „Historical justice for Poland” [Historyczna sprawiedliwość dla Polski – przyp. red.]. Inny pomysł, który przedstawiliśmy na łamach „Tygodnika Solidarność”, polega na przeprowadzeniu wśród polskich ofiar II wojny światowej i ich spadkobierców akcji identyfikacji tych ofiar i ich spadkobierców oraz przygotowaniu wniosków formalnoprawnych zawierających wykazy utraconych dóbr ruchomych i nieruchomych zagrabionych przez nazistowskie Niemcy. Projekt może być przeprowadzony na wzór „Holocaust Era Asset Restitution Taskforce”, zwanego potocznie projektem HEART, sponsorowanego przez rząd Izraela i Jewish Agency for Israel (JAFI). Celem projektu było stworzenie możliwości i narzędzi do dochodzenia w drodze prawnej zadośćuczynienia ofiarom Holocaustu. W wyniku tego działania stworzono 200 000 udokumentowanych wniosków, które stały się podstawą prawną do dalszych kroków w tej sprawie. Jesteśmy więcej niż przekonani, że strona polska powinna jak najszybciej identyfikować ofiary II wojny światowej i ich spadkobierców, aby oni mogli w dowolnym dla nich czasie składać w biurze Instytutu Strat Wojennych formalne wnioski zawierające wykazy utraconych dóbr ruchomych i nieruchomych zrabowanych lub zniszczonych przez najeźdźców niemieckich, jak i oddzielnie sowieckich.

Polskie ofiary II wojny światowej mają nie tylko moralne prawo do odszkodowań i rekompensat. Państwo polskie powinno dokumentować wnioski polskich obywateli i ich potomków mieszkających w kraju oraz za granicami Polski. W ciągu kilku ostatnich lat powstało wiele profesjonalnych organizacji rządowych i NGO, których celem jest promocja Polski za jej granicami. Czas najwyższy, aby te środki zostały użyte w kampanii „Historical justice for Poland”. Tak więc książki o polskiej historii powinny trafiać do bibliotek publicznych i uniwersyteckich oraz do sieci największych dystrybutorów książek w Stanach Zjednoczonych. Istotne są tutaj duże ośrodki miejskie i ośrodki akademickie. Muszą to być działania punktowe, które powinny opierać się na wsparciu ośrodków polonijnych. Kluczem do osiągnięcia sukcesów w zakresie niemal wszystkich wspólnych inicjatyw – również akcji reparacji od Niemiec – jest komunikacja strategiczna z polską diasporą, ale o tym już w następnym artykule.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nocna zmiana. 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego z ostatniej chwili
"Nocna zmiana". 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego

Gabinet Premiera Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów z ostatniej chwili
Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów

Norwegia jest uznawana za jeden z najbardziej "progresywnych" krajów na świecie. Jednak i tam narastający problem z agresją wśród uczniów, skłonił norweskie ministerstwo edukacji do zaproponowania zasad w ramach których dozwolone ma być użycie siły fizycznej wobec uczniów.

Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby z ostatniej chwili
Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby

Trzydziestu jeden aktywistów grupy Animal Rising aresztowano w sobotę przed i w czasie Epsom Derby, jednego z najważniejszych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Wbrew zapowiedziom, aktywistom nie udało się jednak uniemożliwić przeprowadzenie zawodów.

Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim z ostatniej chwili
Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim

Jak donosi RMF w miejscowości Kaliszki w województwie warmińsko-mazurskim zlokalizowano niezidentyfikowany balon.

Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego? z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego?

Książę Harry podobno spędza więcej czasu w domu, podczas gdy Meghan Markle imprezuje ze swoimi przyjaciółmi w Los Angeles – pisze serwis express.co.uk. Zdaniem królewskiego eksperta „nie oznacza to, że ich małżeństwo musi mieć kłopoty”.

Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO] z ostatniej chwili
Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO]

Podczas zapowiadanej przez środowiska skrajnej lewicy demonstracji w Lipsku, określanej jako Dzień X, w sobotę doszło do zamieszek. Po południu na Alexis Schumann Platz w stronę policji poleciały petardy, kamienie, butelki i „koktajle mołotowa”. Demonstranci, w większości noszący kominiarki, zostali otoczeni przez policję – poinformowała agencja dpa.

Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki.

Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci

Po czołowym zderzeniu aut osobowych na drodze 368 pod Oleśnicą na Dolnym Śląsku dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne. Droga jest zablokowana.

„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO] z ostatniej chwili
„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość, dzień przed marszem opozycji w Warszawie, publikuje nowy spot.

Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce z ostatniej chwili
Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce

W trzeciej rundzie wielkoszlemowego French Open Iga Świątek wygrała z chińską tenisistką Xinyu Wang 6:0 6:0 i tym samym awansowała 1/8 turnieju. Spotkanie z Chinką trwało zaledwie 51 minut.

Emerytury
Stażowe