Dyrektor Dykasterii ds. Komunikacji o słowach papieża: Co jeszcze musi się wydarzyć, aby Europa się otrząsnęła?

„W swoim przemówieniu do portugalskich władz Franciszek powraca, by prosić Unię Europejską o rozwijanie dyplomacji, która wygasza konflikty, począwszy od tego na Ukrainie” – pisze Andrea Tornielli, dyrektor programowy watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji w editorialu opublikowanym na portalu Vatican News.
Papież Franciszek Dyrektor Dykasterii ds. Komunikacji o słowach papieża: Co jeszcze musi się wydarzyć, aby Europa się otrząsnęła?
Papież Franciszek / EPA/TIAGO PETINGA / POOL Dostawca: PAP/EPA

Poniżej zamieszczamy komentarz dyrektora Dykasterii ds. Komunikacji do przemówienia Franciszka w Portugalii:

W swoim przemówieniu do portugalskich władz Franciszek powraca, by prosić Unię Europejską o rozwijanie dyplomacji, która wygasza konflikty, począwszy od tego na Ukrainie.

Wezwanie do odpowiedzialności

Jeśli wojna, która wybuchła w sercu chrześcijańskiej Europy wraz z rosyjską agresją na Ukrainę, może nas do siebie przyzwyczaić, są tacy, którzy nie męczą się, łącząc proroctwo i realizm, przywoływaniem pokoju, wzywając narody i ludy - w szczególności Europę - do odpowiedzialności. Już na początku swojej podróży do Portugalii, gdzie przybył, aby przeżyć Światowe Dni Młodzieży, papież Franciszek mówił o roli Starego Kontynentu, mając nadzieję, że nie zapomni on o swojej tożsamości, ale będzie wiedział, jak zaproponować kreatywne sposoby na pokój i rozwiązania dyplomatyczne, zamiast akceptować ideę nieuchronności wojny i wyścigu zbrojeń.

Traktat Lizboński

Następca Piotra zauważył, że "niesprawiedliwość planetarna, wojny, kryzysy klimatyczne i migracyjne przebiegają szybciej niż zdolność, a często i wola, do wspólnego stawienia czoła tym wyzwaniom". Dodał jednak, że "Lizbona może sugerować zmianę tempa", ponieważ to tutaj w 2007 r. podpisano Traktat reformujący Unię Europejską, który stanowi, że Unia "w stosunkach z resztą świata przyczynia się do pokoju, bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju Ziemi, solidarności i wzajemnego szacunku między narodami, wolnego i sprawiedliwego handlu, eliminacji ubóstwa i ochrony praw człowieka".

Europa potrzebna światu

Franciszek powiedział, że "Europa, prawdziwa Europa, jest potrzebna światu: potrzebna jest jej rola jako budowniczego mostów i budowniczego pokoju w jej wschodniej części, w basenie Morza Śródziemnego, w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Tylko w ten sposób Europa będzie w stanie wnieść na scenę międzynarodową "swoją specyficzną oryginalność", która w obecnym momencie historycznym z trudem się wyłania. Istnieje potrzeba rozwinięcia "dyplomacji pokoju, która gasi konflikty i łagodzi napięcia, zdolnej do wychwytywania najsłabszych oznak odprężenia i czytania między najbardziej zakrzywionymi liniami". Jeśli spojrzeć na dzisiejszą rzeczywistość bez ideologicznych mrugnięć okiem, trzeba przyznać, że tak się nie dzieje. Dlatego papież kieruje pytania do Europy: "Dokąd płyniesz, jeśli nie oferujesz dróg pokoju, twórczych sposobów zakończenia wojny na Ukrainie i wielu konfliktów, które plamią świat krwią?". I znowu, poszerzając pole: jakim kursem podążasz, Zachodzie? Jakim kursem podążasz, Zachodzie? Sama technologia, która wyznaczyła postęp i zglobalizowała świat, nie wystarczy; tym bardziej nie wystarczy najbardziej wyrafinowana broń, która nie stanowi inwestycji na przyszłość, ale zubaża prawdziwy kapitał ludzki, edukację, zdrowie, państwo opiekuńcze. To niepokojące, gdy czytamy, że w tak wielu miejscach fundusze są nieustannie inwestowane w broń, a nie w przyszłość ich dzieci".

Co jeszcze musi się wydarzyć, aby Europa otrząsnęła się i odzyskała swoją rolę?

Ukraina

Według Biura Prokuratora Generalnego Ukrainy, od 22 lutego 2023 r. inwazja pochłonęła życie 9 655 cywilów, w tym 461 dzieci; raniła 12 829 cywilów, w tym 926 dzieci; i doprowadziła do ponad 68 000 zbrodni wojennych, w tym 2600 popełnionych na dzieciach. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) szacuje, że do końca lutego 2023 r. w Europie przesiedlonych zostanie 8,1 mln osób. Całe obszary Ukrainy są zniszczone, zanieczyszczone lub zaminowane. Ta tragedia musi się zakończyć, najpierw rozejmem, a następnie sprawiedliwym pokojem.

Marzenie o Europie

Ale Franciszek nie przestaje patrzeć w przyszłość z nadzieją: "Marzę o Europie, sercu Zachodu, która wykorzystuje swoją pomysłowość do gaszenia ognisk wojny i do rozpalania światła nadziei; o Europie, która umiałaby na nowo odkryć swoją młodzieńczą duszę, marząc o wspaniałości tego, co wspólne i wykraczając poza doraźne potrzeby; o Europie, która włączałaby ludy i osoby, nie uciekając się do teorii i kolonizacji ideologicznych". Zasługuje na wysłuchanie, zanim będzie za późno.

tom (KAI) / Lizbona


 

POLECANE
Afera z mieszkaniem po panu Jerzym. Karol Nawrocki zabiera głos z ostatniej chwili
Afera z mieszkaniem po panu Jerzym. Karol Nawrocki zabiera głos

– Opiekowałem się starym, schorowanym człowiekiem, który przez lata był moim sąsiadem. Jest na to masa dowodów, do których państwo nie sięgacie (...) nie miałem wówczas ani stabilnej pracy ani możliwości finansowych – mówił w poniedziałek obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, komentując publikację Onetu ws. mieszkania po panu Jerzym. 

Incydent w Holandii. Ochroniarze wyprowadzili Tuska ze sceny z ostatniej chwili
Incydent w Holandii. Ochroniarze wyprowadzili Tuska ze sceny

Podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Holandii doszło do incydentu – w stronę Donalda Tuska rzucono flarę, a premier został ewakuowany ze sceny.

Prezes SDP o reporcie Reporterów bez granic nt. wolności prasy: Kuriozalny i groteskowy gorące
Prezes SDP o reporcie "Reporterów bez granic" nt. "wolności prasy": Kuriozalny i groteskowy

Po raz kolejny ocena stanu wolności prasy w Polsce zawarte w rankingu „Reporterów bez Granic” jest całkowicie rozbieżna z rzeczywistością. Jeśli w ten sam sposób opisuje ta organizacje pozostałe kraje, to lepiej ranking ten wyrzucić do kosza i przestać się nim w ogóle zajmować.

Wyłączenia prądu w Warszawie. Jest komunikat z ostatniej chwili
Wyłączenia prądu w Warszawie. Jest komunikat

Mieszkańcy Warszawy muszą przygotować się na planowane przerwy w dostawie prądu. Sprawdź, gdzie 6 maja 2025 roku nastąpią wyłączenia.

AfD pozwała kontrwywiad. Nie chce dać się śledzić służbom z ostatniej chwili
AfD pozwała kontrwywiad. Nie chce dać się śledzić służbom

Prawicowo-populistyczna partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) złożyła pozew przeciwko kontrwywiadowi, który zaklasyfikował ją jako prawicową organizację ekstremistyczną zagrażającą demokratycznemu porządkowi państwa.

Uszyły im serce z pasiaka. 80. lat temu Brygada Świętokrzyska wyzwoliła obóz w Holiszowie Wiadomości
Uszyły im serce z pasiaka. 80. lat temu Brygada Świętokrzyska wyzwoliła obóz w Holiszowie

5 maja 1945 roku Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny w czeskim Holiszowie, położonym niedaleko Pilzna. Żołnierze uratowali życie ponad tysiąca kobiet: w tym Polek, Francuzek, Rosjanek, a także kilkuset Żydówek, które Niemcy planowali spalić w barakach żywcem. Jest to jedyny w historii przypadek, kiedy polski odział partyzancki wyzwolił niemiecki obóz koncentracyjny.

Głupia krucjata europejskiego karła przeciwko amerykańskiemu gigantowi tylko u nas
Głupia krucjata europejskiego karła przeciwko amerykańskiemu gigantowi

Europejski Program na Rzecz Przemysłu Obronnego (EDIP) miał być jednym z elementów wzmacniania bezpieczeństwa Starego Kontynentu między innymi poprzez rozwój europejskiego przemysłu zbrojeniowego. Jednak przyjęta przez komisje Parlamentu Europejskiego wersja okazała się korzystna głównie dla Francji i Niemiec.

Biskupi wydali komunikat. Wskazali, jak powinni wybierać katolicy Wiadomości
Biskupi wydali komunikat. Wskazali, jak powinni wybierać katolicy

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. społecznych zaapelowała o powszechny udział w wyborach prezydenckich. Zaznaczyła, że jest to nie tylko powinnością obywatelską, ale też obowiązkiem katolika i każdego zatroskanego o dobro wspólne.

Ustawa budżetowa w TK. Wniosek złożył prezydent z ostatniej chwili
Ustawa budżetowa w TK. Wniosek złożył prezydent

We wtorek Trybunał Konstytucyjny ma zająć się ustawą budżetową na 2025 r. Rozprawa TK będzie dotyczyć prezydenckiego wniosku o zbadanie zgodności wspomnianej ustawy z Konstytucją.

Niemcy: Chadecy i socjaldemokraci podpisali umowę koalicyjną z ostatniej chwili
Niemcy: Chadecy i socjaldemokraci podpisali umowę koalicyjną

Partie chadeckie CDU i CSU oraz socjaldemokratyczna SPD podpisały w poniedziałek w Berlinie umowę koalicyjną stanowiącą podstawę programową ich rządu.

REKLAMA

Dyrektor Dykasterii ds. Komunikacji o słowach papieża: Co jeszcze musi się wydarzyć, aby Europa się otrząsnęła?

„W swoim przemówieniu do portugalskich władz Franciszek powraca, by prosić Unię Europejską o rozwijanie dyplomacji, która wygasza konflikty, począwszy od tego na Ukrainie” – pisze Andrea Tornielli, dyrektor programowy watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji w editorialu opublikowanym na portalu Vatican News.
Papież Franciszek Dyrektor Dykasterii ds. Komunikacji o słowach papieża: Co jeszcze musi się wydarzyć, aby Europa się otrząsnęła?
Papież Franciszek / EPA/TIAGO PETINGA / POOL Dostawca: PAP/EPA

Poniżej zamieszczamy komentarz dyrektora Dykasterii ds. Komunikacji do przemówienia Franciszka w Portugalii:

W swoim przemówieniu do portugalskich władz Franciszek powraca, by prosić Unię Europejską o rozwijanie dyplomacji, która wygasza konflikty, począwszy od tego na Ukrainie.

Wezwanie do odpowiedzialności

Jeśli wojna, która wybuchła w sercu chrześcijańskiej Europy wraz z rosyjską agresją na Ukrainę, może nas do siebie przyzwyczaić, są tacy, którzy nie męczą się, łącząc proroctwo i realizm, przywoływaniem pokoju, wzywając narody i ludy - w szczególności Europę - do odpowiedzialności. Już na początku swojej podróży do Portugalii, gdzie przybył, aby przeżyć Światowe Dni Młodzieży, papież Franciszek mówił o roli Starego Kontynentu, mając nadzieję, że nie zapomni on o swojej tożsamości, ale będzie wiedział, jak zaproponować kreatywne sposoby na pokój i rozwiązania dyplomatyczne, zamiast akceptować ideę nieuchronności wojny i wyścigu zbrojeń.

Traktat Lizboński

Następca Piotra zauważył, że "niesprawiedliwość planetarna, wojny, kryzysy klimatyczne i migracyjne przebiegają szybciej niż zdolność, a często i wola, do wspólnego stawienia czoła tym wyzwaniom". Dodał jednak, że "Lizbona może sugerować zmianę tempa", ponieważ to tutaj w 2007 r. podpisano Traktat reformujący Unię Europejską, który stanowi, że Unia "w stosunkach z resztą świata przyczynia się do pokoju, bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju Ziemi, solidarności i wzajemnego szacunku między narodami, wolnego i sprawiedliwego handlu, eliminacji ubóstwa i ochrony praw człowieka".

Europa potrzebna światu

Franciszek powiedział, że "Europa, prawdziwa Europa, jest potrzebna światu: potrzebna jest jej rola jako budowniczego mostów i budowniczego pokoju w jej wschodniej części, w basenie Morza Śródziemnego, w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Tylko w ten sposób Europa będzie w stanie wnieść na scenę międzynarodową "swoją specyficzną oryginalność", która w obecnym momencie historycznym z trudem się wyłania. Istnieje potrzeba rozwinięcia "dyplomacji pokoju, która gasi konflikty i łagodzi napięcia, zdolnej do wychwytywania najsłabszych oznak odprężenia i czytania między najbardziej zakrzywionymi liniami". Jeśli spojrzeć na dzisiejszą rzeczywistość bez ideologicznych mrugnięć okiem, trzeba przyznać, że tak się nie dzieje. Dlatego papież kieruje pytania do Europy: "Dokąd płyniesz, jeśli nie oferujesz dróg pokoju, twórczych sposobów zakończenia wojny na Ukrainie i wielu konfliktów, które plamią świat krwią?". I znowu, poszerzając pole: jakim kursem podążasz, Zachodzie? Jakim kursem podążasz, Zachodzie? Sama technologia, która wyznaczyła postęp i zglobalizowała świat, nie wystarczy; tym bardziej nie wystarczy najbardziej wyrafinowana broń, która nie stanowi inwestycji na przyszłość, ale zubaża prawdziwy kapitał ludzki, edukację, zdrowie, państwo opiekuńcze. To niepokojące, gdy czytamy, że w tak wielu miejscach fundusze są nieustannie inwestowane w broń, a nie w przyszłość ich dzieci".

Co jeszcze musi się wydarzyć, aby Europa otrząsnęła się i odzyskała swoją rolę?

Ukraina

Według Biura Prokuratora Generalnego Ukrainy, od 22 lutego 2023 r. inwazja pochłonęła życie 9 655 cywilów, w tym 461 dzieci; raniła 12 829 cywilów, w tym 926 dzieci; i doprowadziła do ponad 68 000 zbrodni wojennych, w tym 2600 popełnionych na dzieciach. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) szacuje, że do końca lutego 2023 r. w Europie przesiedlonych zostanie 8,1 mln osób. Całe obszary Ukrainy są zniszczone, zanieczyszczone lub zaminowane. Ta tragedia musi się zakończyć, najpierw rozejmem, a następnie sprawiedliwym pokojem.

Marzenie o Europie

Ale Franciszek nie przestaje patrzeć w przyszłość z nadzieją: "Marzę o Europie, sercu Zachodu, która wykorzystuje swoją pomysłowość do gaszenia ognisk wojny i do rozpalania światła nadziei; o Europie, która umiałaby na nowo odkryć swoją młodzieńczą duszę, marząc o wspaniałości tego, co wspólne i wykraczając poza doraźne potrzeby; o Europie, która włączałaby ludy i osoby, nie uciekając się do teorii i kolonizacji ideologicznych". Zasługuje na wysłuchanie, zanim będzie za późno.

tom (KAI) / Lizbona



 

Polecane
Emerytury
Stażowe