Abp Depo przestrzega przed nienawiścią społeczną

- Niech bł. Stefan Wyszyński wyprosi, aby nie doszło do nienawiści społecznej pomiędzy nami, wobec nowych, czekających nas wyborów! - mówił abp Wacław Depo, który wieczorem, 3 sierpnia celebrował Mszę świętą w sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu. Wierni parafii św. Stefana obchodzili tego dnia odpust parafialny. Ponadto wspólnota parafialna w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia jej powstania.
abp Wacław Depo Abp Depo przestrzega przed nienawiścią społeczną
abp Wacław Depo / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Silar

Abp Wacław Depo mówił w homilii, że gromadząc się w uroczystość odpustową w kościele zbudowanym na wzór bazyliki rzymskiej Santa Maria in Trastevere i dedykowanym bł. Stefanowi kard. Wyszyńskiemu, trwamy w dziękczynieniu za dar jego beatyfikacji.

Wierność łasce

- Zdajemy sobie sprawę, że Kościół nie wyniósł na ołtarze naszego rodaka za przypisywane mu przywództwo polityczne przeciwko systemom, jakimi są komunizm czy nawet ateizm, ale za maksymalną wierność łasce Boga, która każdemu człowieka daje już dzisiaj możliwość uczestniczenia w wielkich działach Boga, jakimi są zwycięstwo Chrystusa nad złem i śmiercią poprzez tajemnicę zmartwychwstania – mówił metropolita częstochowski.

Dalej pytał, czym jest droga beatyfikacji ku kanonizacji bł. kardynała Stefan Wyszyńskiego i do czego nas wzywa? Na pierwszym miejscu – podkreślił – powinno być zawierzenie siebie Bogu na wzór Matki Bożej. Ona jest Matką, która uczy nas ewangelicznej wiary w Chrystusa. - I Radom może być dumny z tego, wobec całej Polski i Kościoła, że po 6 latach "internowania" obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, Ona powróciła na szlak nawiedzenia, właśnie 18 czerwca 1972 roku, przed miejscową katedrą. Prymas Polski mówił wówczas, że Kościół musi mieć Matkę – przypomniał celebrans. 

ŚDM

Abp Depo wyraził radość, że duża grupa polskiej młodzieży wraz z biskupami i duszpasterzami przebywa w Lizbonie na Światowych Dniach Młodzieży. - I chcemy, aby to dziedzictwo wiary, które z pomocą Ducha Świętego, będzie tam przekazywane, zostało wniesione w przez nich w naszą przyszłość, wierność Bogu, Chrystusowi i Kościołowi. Niestety, od przeszło 20 lat, wciąż słyszymy: wierzę w Boga, ale nie wierzę w Kościół. Wierzę w Chrystusa, ale nie wierzę w Kościół, bo jest w nim wiele zła, grzechu, czy przestępstw. Trzeba przypomnieć, że nie ma Chrystusa poza Kościołem i nie ma Kościoła bez Chrystusa! To jest nasza droga! I w tym jest nasze zwycięstwo! - podkreślał abp Wacław Depo.

Nienawiść społeczna

Na koniec modlił się za wstawiennictwem bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, aby wyprosił, żeby „nie doszło do nienawiści społecznej pomiędzy nami wobec nowych, czekających nas wyborów”. - O to prosił kardynał w swoim testamencie, jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Nasz naród uratuje zdrowa, budująca na Bogu i Ewangelii katolicka rodzina. Kardynał Wyszyński wzywa nas do wyzbycia się lęku przed przyszłością – mówił metropolita częstochowski. Zachęcał do odważnego świadectwa wiary, by odwrócić kłamstwo, gdziekolwiek ono jest, zaczynając od nas samych, od wspólnot rodzinnych, grup społecznych i całego świata mediów, które mają służyć prawdzie. Mówił też, że „trzeba odwrócić kłamstwo i zacząć oddychać powietrzem prawdy”. 

Obchody

Proboszcz parafii ks. Andrzej Jędrzejewski w trakcie uroczystości przypomniał, że 3 sierpnia jest dniem urodzin i święceń kapłańskich bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Poinformował również, że od nowego roku kościelnego, zgodnie z dekretem ks. biskupa Marka Solarczyka, odpust parafialny będzie obchodzony w święto patrona parafii, czyli św. Szczepana 26 grudnia, zaś odpust sanktuaryjny we wspomnienie liturgiczne bł. kard. Stefana Wyszyńskiego 28 maja.

W koncelebrze uczestniczyli m.in. kanclerz biskupiej kurii ks. Marek Fituch i rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu Marek Adamczyk. W czasie Mszy świętej wierni modlili się w intencji biskupa Piotra Turzyńskiego, który – jak mówił ks. Jędrzejewski – przeszedł poważną operację. 

Sanktuarium

Od kilkunastu lat w kościele powiększa się panteon polskich świętych i błogosławionych. W prezbiterium umieszczane są relikwie, które są kolejnym nawiązaniem do tego, że kościół jest pomnikiem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, stąd idea stworzenia „Ołtarza Ojczyzny”. W centralnej części prezbiterium znajduje się tabernakulum wykonane z brązu i mosiądzu, z krzyżem z czarnego dębu, pochodzącego sprzed ponad 2 tys. lat. Wokół tabernakulum rozmieszczono prostokątne, złocone szkatułki z relikwiarzami, przygotowanymi na relikwie polskich świętych błogosławionych.

Każdego 28 dnia miesiąca w kościele odbywają się comiesięczne spotkania modlitewne w intencji duchowych owoców beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Został również wybudowany ołtarz poświęcony Prymasowi Tysiąclecia.

Placówka duszpasterska dla radomskiej dzielnicy Idalin została utworzona 15 października 1981 r. W tym też roku postawiono tymczasową kaplicę. Do tworzenia parafii został oddelegowany ks. Stanisław Makarewicz. Parafia św. Stefana została erygowana 1 stycznia 1988 r. przez bp. Edwarda Materskiego z wydzielonego terenu parafii NSJ w Radomiu. Kościół na radomskim Idalinie został zbudowany w latach 1984–1987 jako pomnik sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. Koncepcja architektoniczna świątyni nawiązuje do rzymskiego kościoła Santa Maria in Trastevere (był to tytularny kardynalski kościół Prymasa Tysiąclecia). Świątynia na radomskim Idalinie jest obiektem murowanym z cegły ceramicznej, trzynawowym, bazylikowym. Nad wschodnią nawą dominuje siedmiokondygnacyjna wieża włoska wzorowana na wieży z rzymskiego kościoła Maryi Panny in Cosmedin. W latach 2010–2015, staraniem ks. Andrzeja Jędrzejewskiego i parafian, został zaprojektowany i wykonany nowy wystrój kościoła autorstwa artysty rzeźbiarza Andrzeja Pasonia. Dedykacji świątyni dokonał bp Zygmunt Zimowski 29 maja 2005 r.

rm / Radom

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Materiał wyemitowany przez Fakty TVN to zbiór manipulacji z ostatniej chwili
"Materiał wyemitowany przez Fakty TVN to zbiór manipulacji"

Materiał wyemitowany przez Fakty TVN to próba podtrzymania tematu nieprawidłowości przy wydawaniu wiz, przy użyciu manipulacji - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

z ostatniej chwili
Sprzęt AGD – ułatw sobie codzienne życie

Sprawny sprzęt AGD to niezastąpione narzędzia w każdej nowoczesnej kuchni. Dzięki nim oszczędzasz czas i energię, a jednocześnie cieszysz się świeżymi produktami, czystymi naczyniami i pysznymi potrawami. Nie czekaj dłużej – odwiedź nasz sklep i już dziś wybierz idealne rozwiązania dla swojego domu!

Jak Polacy oceniają sytuację w Polsce? Są wyniki badania CBOS z ostatniej chwili
Jak Polacy oceniają sytuację w Polsce? Są wyniki badania CBOS
Andrzej Duda: Nie widzę problemu, by stare uzbrojenie wysłać Ukraińcom z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Nie widzę problemu, by stare uzbrojenie wysłać Ukraińcom

– Kiedy stary sprzęt zostanie zastąpiony nowoczesnym, nie widzę problemu, by tamten wysłać Ukraińcom – wskazał w rozmowie z „Super Expressem” prezydent Andrzej Duda.

„W takim wypadku Tusk musiałby oddać przywództwo w Platformie Obywatelskiej” z ostatniej chwili
„W takim wypadku Tusk musiałby oddać przywództwo w Platformie Obywatelskiej”

Platforma Obywatelska i Donald Tusk nie mają ostatnio zbyt wielu powodów do zadowolenia. Sondaże wskazują na systematyczny wzrost notowań Zjednoczonej Prawicy, za to notowania Koalicji Obywatelskiej stoją w miejscu. W naturalny sposób wywołuje to różne spekulacje.

Problem w Pałacu Buckingham. Poważna choroba księcia z ostatniej chwili
Problem w Pałacu Buckingham. Poważna choroba księcia

Pałac Buckingham ma się czym przejmować. W ostatnim czasie w brytyjskich mediach nie brakuje doniesień o zdrowotnych problemach księcia Andrzeja.

Kaleta o aferze wizowej: „Ma na celu przede wszystkim zmianę rządu w Polsce” z ostatniej chwili
Kaleta o aferze wizowej: „Ma na celu przede wszystkim zmianę rządu w Polsce”

Polityk Suwerennej Polski Sebastian Kaleta wypowiedział się na temat „afery wizowej” i wskazał, jaki w tym cel miałyby mieć Niemcy.

Incydent w kanadyjskim parlamencie. Szydło: Zełenski nie domyślał się, co robił „ukraiński bohater” podczas II wony światowej? z ostatniej chwili
Incydent w kanadyjskim parlamencie. Szydło: Zełenski nie domyślał się, co robił „ukraiński bohater” podczas II wony światowej?

Była premier Beata Szydło skomentowała incydent w kanadyjskim parlamencie, podczas którego Wołodymyr Zełenski wraz Justinem Trudeau i całym kanadyjskim parlamentem oklaskiwali weterana SS Galizien.

Dramat znanego piłkarza. Nie żyje jego żona z ostatniej chwili
Dramat znanego piłkarza. Nie żyje jego żona

Znany brytyjski bramkarz przeżywa życiowy dramat. Zmarła jego żona, która cierpiała na nowotwór.

„Był pobudzony i napastliwy. Napierał na mnie”. Dziennikarz o zachowaniu posła podczas konferencji PO [WIDEO] z ostatniej chwili
„Był pobudzony i napastliwy. Napierał na mnie”. Dziennikarz o zachowaniu posła podczas konferencji PO [WIDEO]

"Był pobudzony i napastliwy. Napierał na mnie, zachowywał sie agresywnie, na co zareagowałem prośbą, by się odsuną (słychać na nagraniu). Wtedy też na wszelki wypadek odwróciłem kamerę - zrelacjonował za pośrednictwem mediów społecznościowych dziennikarz Janusz Życzkowski - redaktor naczelny Gazety Wrocławskiej po konferencji Platformy Obywatelskiej w stolicy województwa dolnośląskiego.

REKLAMA

Abp Depo przestrzega przed nienawiścią społeczną

- Niech bł. Stefan Wyszyński wyprosi, aby nie doszło do nienawiści społecznej pomiędzy nami, wobec nowych, czekających nas wyborów! - mówił abp Wacław Depo, który wieczorem, 3 sierpnia celebrował Mszę świętą w sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu. Wierni parafii św. Stefana obchodzili tego dnia odpust parafialny. Ponadto wspólnota parafialna w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia jej powstania.
abp Wacław Depo Abp Depo przestrzega przed nienawiścią społeczną
abp Wacław Depo / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Silar

Abp Wacław Depo mówił w homilii, że gromadząc się w uroczystość odpustową w kościele zbudowanym na wzór bazyliki rzymskiej Santa Maria in Trastevere i dedykowanym bł. Stefanowi kard. Wyszyńskiemu, trwamy w dziękczynieniu za dar jego beatyfikacji.

Wierność łasce

- Zdajemy sobie sprawę, że Kościół nie wyniósł na ołtarze naszego rodaka za przypisywane mu przywództwo polityczne przeciwko systemom, jakimi są komunizm czy nawet ateizm, ale za maksymalną wierność łasce Boga, która każdemu człowieka daje już dzisiaj możliwość uczestniczenia w wielkich działach Boga, jakimi są zwycięstwo Chrystusa nad złem i śmiercią poprzez tajemnicę zmartwychwstania – mówił metropolita częstochowski.

Dalej pytał, czym jest droga beatyfikacji ku kanonizacji bł. kardynała Stefan Wyszyńskiego i do czego nas wzywa? Na pierwszym miejscu – podkreślił – powinno być zawierzenie siebie Bogu na wzór Matki Bożej. Ona jest Matką, która uczy nas ewangelicznej wiary w Chrystusa. - I Radom może być dumny z tego, wobec całej Polski i Kościoła, że po 6 latach "internowania" obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, Ona powróciła na szlak nawiedzenia, właśnie 18 czerwca 1972 roku, przed miejscową katedrą. Prymas Polski mówił wówczas, że Kościół musi mieć Matkę – przypomniał celebrans. 

ŚDM

Abp Depo wyraził radość, że duża grupa polskiej młodzieży wraz z biskupami i duszpasterzami przebywa w Lizbonie na Światowych Dniach Młodzieży. - I chcemy, aby to dziedzictwo wiary, które z pomocą Ducha Świętego, będzie tam przekazywane, zostało wniesione w przez nich w naszą przyszłość, wierność Bogu, Chrystusowi i Kościołowi. Niestety, od przeszło 20 lat, wciąż słyszymy: wierzę w Boga, ale nie wierzę w Kościół. Wierzę w Chrystusa, ale nie wierzę w Kościół, bo jest w nim wiele zła, grzechu, czy przestępstw. Trzeba przypomnieć, że nie ma Chrystusa poza Kościołem i nie ma Kościoła bez Chrystusa! To jest nasza droga! I w tym jest nasze zwycięstwo! - podkreślał abp Wacław Depo.

Nienawiść społeczna

Na koniec modlił się za wstawiennictwem bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, aby wyprosił, żeby „nie doszło do nienawiści społecznej pomiędzy nami wobec nowych, czekających nas wyborów”. - O to prosił kardynał w swoim testamencie, jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Nasz naród uratuje zdrowa, budująca na Bogu i Ewangelii katolicka rodzina. Kardynał Wyszyński wzywa nas do wyzbycia się lęku przed przyszłością – mówił metropolita częstochowski. Zachęcał do odważnego świadectwa wiary, by odwrócić kłamstwo, gdziekolwiek ono jest, zaczynając od nas samych, od wspólnot rodzinnych, grup społecznych i całego świata mediów, które mają służyć prawdzie. Mówił też, że „trzeba odwrócić kłamstwo i zacząć oddychać powietrzem prawdy”. 

Obchody

Proboszcz parafii ks. Andrzej Jędrzejewski w trakcie uroczystości przypomniał, że 3 sierpnia jest dniem urodzin i święceń kapłańskich bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Poinformował również, że od nowego roku kościelnego, zgodnie z dekretem ks. biskupa Marka Solarczyka, odpust parafialny będzie obchodzony w święto patrona parafii, czyli św. Szczepana 26 grudnia, zaś odpust sanktuaryjny we wspomnienie liturgiczne bł. kard. Stefana Wyszyńskiego 28 maja.

W koncelebrze uczestniczyli m.in. kanclerz biskupiej kurii ks. Marek Fituch i rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu Marek Adamczyk. W czasie Mszy świętej wierni modlili się w intencji biskupa Piotra Turzyńskiego, który – jak mówił ks. Jędrzejewski – przeszedł poważną operację. 

Sanktuarium

Od kilkunastu lat w kościele powiększa się panteon polskich świętych i błogosławionych. W prezbiterium umieszczane są relikwie, które są kolejnym nawiązaniem do tego, że kościół jest pomnikiem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, stąd idea stworzenia „Ołtarza Ojczyzny”. W centralnej części prezbiterium znajduje się tabernakulum wykonane z brązu i mosiądzu, z krzyżem z czarnego dębu, pochodzącego sprzed ponad 2 tys. lat. Wokół tabernakulum rozmieszczono prostokątne, złocone szkatułki z relikwiarzami, przygotowanymi na relikwie polskich świętych błogosławionych.

Każdego 28 dnia miesiąca w kościele odbywają się comiesięczne spotkania modlitewne w intencji duchowych owoców beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Został również wybudowany ołtarz poświęcony Prymasowi Tysiąclecia.

Placówka duszpasterska dla radomskiej dzielnicy Idalin została utworzona 15 października 1981 r. W tym też roku postawiono tymczasową kaplicę. Do tworzenia parafii został oddelegowany ks. Stanisław Makarewicz. Parafia św. Stefana została erygowana 1 stycznia 1988 r. przez bp. Edwarda Materskiego z wydzielonego terenu parafii NSJ w Radomiu. Kościół na radomskim Idalinie został zbudowany w latach 1984–1987 jako pomnik sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. Koncepcja architektoniczna świątyni nawiązuje do rzymskiego kościoła Santa Maria in Trastevere (był to tytularny kardynalski kościół Prymasa Tysiąclecia). Świątynia na radomskim Idalinie jest obiektem murowanym z cegły ceramicznej, trzynawowym, bazylikowym. Nad wschodnią nawą dominuje siedmiokondygnacyjna wieża włoska wzorowana na wieży z rzymskiego kościoła Maryi Panny in Cosmedin. W latach 2010–2015, staraniem ks. Andrzeja Jędrzejewskiego i parafian, został zaprojektowany i wykonany nowy wystrój kościoła autorstwa artysty rzeźbiarza Andrzeja Pasonia. Dedykacji świątyni dokonał bp Zygmunt Zimowski 29 maja 2005 r.

rm / Radom

 

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe