Abp Depo przestrzega przed nienawiścią społeczną

- Niech bł. Stefan Wyszyński wyprosi, aby nie doszło do nienawiści społecznej pomiędzy nami, wobec nowych, czekających nas wyborów! - mówił abp Wacław Depo, który wieczorem, 3 sierpnia celebrował Mszę świętą w sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu. Wierni parafii św. Stefana obchodzili tego dnia odpust parafialny. Ponadto wspólnota parafialna w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia jej powstania.
abp Wacław Depo Abp Depo przestrzega przed nienawiścią społeczną
abp Wacław Depo / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Silar

Abp Wacław Depo mówił w homilii, że gromadząc się w uroczystość odpustową w kościele zbudowanym na wzór bazyliki rzymskiej Santa Maria in Trastevere i dedykowanym bł. Stefanowi kard. Wyszyńskiemu, trwamy w dziękczynieniu za dar jego beatyfikacji.

Wierność łasce

- Zdajemy sobie sprawę, że Kościół nie wyniósł na ołtarze naszego rodaka za przypisywane mu przywództwo polityczne przeciwko systemom, jakimi są komunizm czy nawet ateizm, ale za maksymalną wierność łasce Boga, która każdemu człowieka daje już dzisiaj możliwość uczestniczenia w wielkich działach Boga, jakimi są zwycięstwo Chrystusa nad złem i śmiercią poprzez tajemnicę zmartwychwstania – mówił metropolita częstochowski.

Dalej pytał, czym jest droga beatyfikacji ku kanonizacji bł. kardynała Stefan Wyszyńskiego i do czego nas wzywa? Na pierwszym miejscu – podkreślił – powinno być zawierzenie siebie Bogu na wzór Matki Bożej. Ona jest Matką, która uczy nas ewangelicznej wiary w Chrystusa. - I Radom może być dumny z tego, wobec całej Polski i Kościoła, że po 6 latach "internowania" obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, Ona powróciła na szlak nawiedzenia, właśnie 18 czerwca 1972 roku, przed miejscową katedrą. Prymas Polski mówił wówczas, że Kościół musi mieć Matkę – przypomniał celebrans. 

ŚDM

Abp Depo wyraził radość, że duża grupa polskiej młodzieży wraz z biskupami i duszpasterzami przebywa w Lizbonie na Światowych Dniach Młodzieży. - I chcemy, aby to dziedzictwo wiary, które z pomocą Ducha Świętego, będzie tam przekazywane, zostało wniesione w przez nich w naszą przyszłość, wierność Bogu, Chrystusowi i Kościołowi. Niestety, od przeszło 20 lat, wciąż słyszymy: wierzę w Boga, ale nie wierzę w Kościół. Wierzę w Chrystusa, ale nie wierzę w Kościół, bo jest w nim wiele zła, grzechu, czy przestępstw. Trzeba przypomnieć, że nie ma Chrystusa poza Kościołem i nie ma Kościoła bez Chrystusa! To jest nasza droga! I w tym jest nasze zwycięstwo! - podkreślał abp Wacław Depo.

Nienawiść społeczna

Na koniec modlił się za wstawiennictwem bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, aby wyprosił, żeby „nie doszło do nienawiści społecznej pomiędzy nami wobec nowych, czekających nas wyborów”. - O to prosił kardynał w swoim testamencie, jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Nasz naród uratuje zdrowa, budująca na Bogu i Ewangelii katolicka rodzina. Kardynał Wyszyński wzywa nas do wyzbycia się lęku przed przyszłością – mówił metropolita częstochowski. Zachęcał do odważnego świadectwa wiary, by odwrócić kłamstwo, gdziekolwiek ono jest, zaczynając od nas samych, od wspólnot rodzinnych, grup społecznych i całego świata mediów, które mają służyć prawdzie. Mówił też, że „trzeba odwrócić kłamstwo i zacząć oddychać powietrzem prawdy”. 

Obchody

Proboszcz parafii ks. Andrzej Jędrzejewski w trakcie uroczystości przypomniał, że 3 sierpnia jest dniem urodzin i święceń kapłańskich bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Poinformował również, że od nowego roku kościelnego, zgodnie z dekretem ks. biskupa Marka Solarczyka, odpust parafialny będzie obchodzony w święto patrona parafii, czyli św. Szczepana 26 grudnia, zaś odpust sanktuaryjny we wspomnienie liturgiczne bł. kard. Stefana Wyszyńskiego 28 maja.

W koncelebrze uczestniczyli m.in. kanclerz biskupiej kurii ks. Marek Fituch i rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu Marek Adamczyk. W czasie Mszy świętej wierni modlili się w intencji biskupa Piotra Turzyńskiego, który – jak mówił ks. Jędrzejewski – przeszedł poważną operację. 

Sanktuarium

Od kilkunastu lat w kościele powiększa się panteon polskich świętych i błogosławionych. W prezbiterium umieszczane są relikwie, które są kolejnym nawiązaniem do tego, że kościół jest pomnikiem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, stąd idea stworzenia „Ołtarza Ojczyzny”. W centralnej części prezbiterium znajduje się tabernakulum wykonane z brązu i mosiądzu, z krzyżem z czarnego dębu, pochodzącego sprzed ponad 2 tys. lat. Wokół tabernakulum rozmieszczono prostokątne, złocone szkatułki z relikwiarzami, przygotowanymi na relikwie polskich świętych błogosławionych.

Każdego 28 dnia miesiąca w kościele odbywają się comiesięczne spotkania modlitewne w intencji duchowych owoców beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Został również wybudowany ołtarz poświęcony Prymasowi Tysiąclecia.

Placówka duszpasterska dla radomskiej dzielnicy Idalin została utworzona 15 października 1981 r. W tym też roku postawiono tymczasową kaplicę. Do tworzenia parafii został oddelegowany ks. Stanisław Makarewicz. Parafia św. Stefana została erygowana 1 stycznia 1988 r. przez bp. Edwarda Materskiego z wydzielonego terenu parafii NSJ w Radomiu. Kościół na radomskim Idalinie został zbudowany w latach 1984–1987 jako pomnik sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. Koncepcja architektoniczna świątyni nawiązuje do rzymskiego kościoła Santa Maria in Trastevere (był to tytularny kardynalski kościół Prymasa Tysiąclecia). Świątynia na radomskim Idalinie jest obiektem murowanym z cegły ceramicznej, trzynawowym, bazylikowym. Nad wschodnią nawą dominuje siedmiokondygnacyjna wieża włoska wzorowana na wieży z rzymskiego kościoła Maryi Panny in Cosmedin. W latach 2010–2015, staraniem ks. Andrzeja Jędrzejewskiego i parafian, został zaprojektowany i wykonany nowy wystrój kościoła autorstwa artysty rzeźbiarza Andrzeja Pasonia. Dedykacji świątyni dokonał bp Zygmunt Zimowski 29 maja 2005 r.

rm / Radom

 

 


 

POLECANE
Publicysta Forum Żydów Polskich: Mamy prawo oburzać się na Grzegorza Brauna, ale nie mamy prawa zamykać mu ust tylko u nas
Publicysta Forum Żydów Polskich: Mamy prawo oburzać się na Grzegorza Brauna, ale nie mamy prawa zamykać mu ust

Kluczowe pytanie: czy, gdyby Grzegorz Braun za swoje słowa został oskarżony z urzędu i skazany, byłoby to dowodem siły państwa, czy wręcz odwrotnie - dowodem jego słabości?

Ostrzeżenie dla większości województw. Jest komunikat IMGW z ostatniej chwili
Ostrzeżenie dla większości województw. Jest komunikat IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia przed przymrozkami na większym obszarze kraju. Na Pomorzu, Kujawach oraz Warmii i Mazurach temperatura może spaść do minus 7 st. C przy gruncie, a na Mazowszu, w Wielkopolsce oraz w Łódzkiem do minus 3 st. C.

Była wychowawczyni o Rafale Trzaskowskim: więcej niż rozczarowanie. Jest nagranie gorące
Była wychowawczyni o Rafale Trzaskowskim: "więcej niż rozczarowanie". Jest nagranie

Telewizja wPolsce24 wyemitowała wypowiedź byłej wychowawczyni i nauczycielki języka Polskiego Rafała Trzaskowskiego Joanny Ewy Gendek na temat kandydata Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach prezydenckich. Jej opinia jest druzgocąca.

Niemcy mają problem. Tapinoma Magnum jest w kolejnym landzie z ostatniej chwili
Niemcy mają problem. Tapinoma Magnum jest w kolejnym landzie

Agresywne superkolonie Tapinoma magnum rozprzestrzeniają się w Nadrenii Północnej‑Westfalii zagrażając infrastrukturze i mieszkańcom – informuje ruhr24.de.

Kto wysadził Nord Stream? Tajemnicze słowa Trumpa z ostatniej chwili
Kto wysadził Nord Stream? Tajemnicze słowa Trumpa

– Wielu ludzi wie, kto wysadził gazociągi Nord Stream – powiedział w poniedziałek prezydent Donald Trump, twierdząc, że on jako pierwszy "wysadził" bałtyckie sieci przesyłowe, nakładając na nie sankcje.

Kłopoty sztabu Trzaskowskiego? Jest zawiadomienie z ostatniej chwili
Kłopoty sztabu Trzaskowskiego? Jest zawiadomienie

Czy sztab Trzaskowskiego złamał prawo? Lubelski radny wskazuje na agitację przy ratuszu i składa zawiadomienie.

Niepokojące informacje z granicy Polski z Niemcami. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy Polski z Niemcami. Komunikat niemieckich służb

W sobotę oraz w niedzielę doszło w Niemczech do serii zatrzymań afgańskich migrantów. Służby przekazały, ze zostali odesłani do Polski.

Wyciekł arkusz maturalny. CKE zabrała głos z ostatniej chwili
Wyciekł arkusz maturalny. CKE zabrała głos

Zdjęcia arkusza maturalnego z polskiego wyciekły do mediów społecznościowych. CKE podejrzewa, że zdjęcia wykonał zdający.

Premier Rumunii rezygnuje po ogłoszeniu wyników wyborów z ostatniej chwili
Premier Rumunii rezygnuje po ogłoszeniu wyników wyborów

Premier Rumunii Marcel Ciolacu zapowiedział rezygnację po wynikach wyborów prezydenckich – informują rumuńskie media.

Gazeta Wyborcza zaatakowała Karola Nawrockiego. Mec. Lewandowski: To manipulacja z ostatniej chwili
Gazeta Wyborcza zaatakowała Karola Nawrockiego. Mec. Lewandowski: To manipulacja

Znany prawnik Bartosz Lewandowski odniósł się do publikacji "Gazety Wyborczej" dotyczącej kandydata na prezydenta, Karola Nawrockiego. "Panie Redaktorze, przeczytałem ten tekst w całości i to co Pan napisał to manipulacja" - stwierdził mec. dr Lewandowski.

REKLAMA

Abp Depo przestrzega przed nienawiścią społeczną

- Niech bł. Stefan Wyszyński wyprosi, aby nie doszło do nienawiści społecznej pomiędzy nami, wobec nowych, czekających nas wyborów! - mówił abp Wacław Depo, który wieczorem, 3 sierpnia celebrował Mszę świętą w sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu. Wierni parafii św. Stefana obchodzili tego dnia odpust parafialny. Ponadto wspólnota parafialna w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia jej powstania.
abp Wacław Depo Abp Depo przestrzega przed nienawiścią społeczną
abp Wacław Depo / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Silar

Abp Wacław Depo mówił w homilii, że gromadząc się w uroczystość odpustową w kościele zbudowanym na wzór bazyliki rzymskiej Santa Maria in Trastevere i dedykowanym bł. Stefanowi kard. Wyszyńskiemu, trwamy w dziękczynieniu za dar jego beatyfikacji.

Wierność łasce

- Zdajemy sobie sprawę, że Kościół nie wyniósł na ołtarze naszego rodaka za przypisywane mu przywództwo polityczne przeciwko systemom, jakimi są komunizm czy nawet ateizm, ale za maksymalną wierność łasce Boga, która każdemu człowieka daje już dzisiaj możliwość uczestniczenia w wielkich działach Boga, jakimi są zwycięstwo Chrystusa nad złem i śmiercią poprzez tajemnicę zmartwychwstania – mówił metropolita częstochowski.

Dalej pytał, czym jest droga beatyfikacji ku kanonizacji bł. kardynała Stefan Wyszyńskiego i do czego nas wzywa? Na pierwszym miejscu – podkreślił – powinno być zawierzenie siebie Bogu na wzór Matki Bożej. Ona jest Matką, która uczy nas ewangelicznej wiary w Chrystusa. - I Radom może być dumny z tego, wobec całej Polski i Kościoła, że po 6 latach "internowania" obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, Ona powróciła na szlak nawiedzenia, właśnie 18 czerwca 1972 roku, przed miejscową katedrą. Prymas Polski mówił wówczas, że Kościół musi mieć Matkę – przypomniał celebrans. 

ŚDM

Abp Depo wyraził radość, że duża grupa polskiej młodzieży wraz z biskupami i duszpasterzami przebywa w Lizbonie na Światowych Dniach Młodzieży. - I chcemy, aby to dziedzictwo wiary, które z pomocą Ducha Świętego, będzie tam przekazywane, zostało wniesione w przez nich w naszą przyszłość, wierność Bogu, Chrystusowi i Kościołowi. Niestety, od przeszło 20 lat, wciąż słyszymy: wierzę w Boga, ale nie wierzę w Kościół. Wierzę w Chrystusa, ale nie wierzę w Kościół, bo jest w nim wiele zła, grzechu, czy przestępstw. Trzeba przypomnieć, że nie ma Chrystusa poza Kościołem i nie ma Kościoła bez Chrystusa! To jest nasza droga! I w tym jest nasze zwycięstwo! - podkreślał abp Wacław Depo.

Nienawiść społeczna

Na koniec modlił się za wstawiennictwem bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, aby wyprosił, żeby „nie doszło do nienawiści społecznej pomiędzy nami wobec nowych, czekających nas wyborów”. - O to prosił kardynał w swoim testamencie, jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Nasz naród uratuje zdrowa, budująca na Bogu i Ewangelii katolicka rodzina. Kardynał Wyszyński wzywa nas do wyzbycia się lęku przed przyszłością – mówił metropolita częstochowski. Zachęcał do odważnego świadectwa wiary, by odwrócić kłamstwo, gdziekolwiek ono jest, zaczynając od nas samych, od wspólnot rodzinnych, grup społecznych i całego świata mediów, które mają służyć prawdzie. Mówił też, że „trzeba odwrócić kłamstwo i zacząć oddychać powietrzem prawdy”. 

Obchody

Proboszcz parafii ks. Andrzej Jędrzejewski w trakcie uroczystości przypomniał, że 3 sierpnia jest dniem urodzin i święceń kapłańskich bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Poinformował również, że od nowego roku kościelnego, zgodnie z dekretem ks. biskupa Marka Solarczyka, odpust parafialny będzie obchodzony w święto patrona parafii, czyli św. Szczepana 26 grudnia, zaś odpust sanktuaryjny we wspomnienie liturgiczne bł. kard. Stefana Wyszyńskiego 28 maja.

W koncelebrze uczestniczyli m.in. kanclerz biskupiej kurii ks. Marek Fituch i rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu Marek Adamczyk. W czasie Mszy świętej wierni modlili się w intencji biskupa Piotra Turzyńskiego, który – jak mówił ks. Jędrzejewski – przeszedł poważną operację. 

Sanktuarium

Od kilkunastu lat w kościele powiększa się panteon polskich świętych i błogosławionych. W prezbiterium umieszczane są relikwie, które są kolejnym nawiązaniem do tego, że kościół jest pomnikiem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, stąd idea stworzenia „Ołtarza Ojczyzny”. W centralnej części prezbiterium znajduje się tabernakulum wykonane z brązu i mosiądzu, z krzyżem z czarnego dębu, pochodzącego sprzed ponad 2 tys. lat. Wokół tabernakulum rozmieszczono prostokątne, złocone szkatułki z relikwiarzami, przygotowanymi na relikwie polskich świętych błogosławionych.

Każdego 28 dnia miesiąca w kościele odbywają się comiesięczne spotkania modlitewne w intencji duchowych owoców beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Został również wybudowany ołtarz poświęcony Prymasowi Tysiąclecia.

Placówka duszpasterska dla radomskiej dzielnicy Idalin została utworzona 15 października 1981 r. W tym też roku postawiono tymczasową kaplicę. Do tworzenia parafii został oddelegowany ks. Stanisław Makarewicz. Parafia św. Stefana została erygowana 1 stycznia 1988 r. przez bp. Edwarda Materskiego z wydzielonego terenu parafii NSJ w Radomiu. Kościół na radomskim Idalinie został zbudowany w latach 1984–1987 jako pomnik sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. Koncepcja architektoniczna świątyni nawiązuje do rzymskiego kościoła Santa Maria in Trastevere (był to tytularny kardynalski kościół Prymasa Tysiąclecia). Świątynia na radomskim Idalinie jest obiektem murowanym z cegły ceramicznej, trzynawowym, bazylikowym. Nad wschodnią nawą dominuje siedmiokondygnacyjna wieża włoska wzorowana na wieży z rzymskiego kościoła Maryi Panny in Cosmedin. W latach 2010–2015, staraniem ks. Andrzeja Jędrzejewskiego i parafian, został zaprojektowany i wykonany nowy wystrój kościoła autorstwa artysty rzeźbiarza Andrzeja Pasonia. Dedykacji świątyni dokonał bp Zygmunt Zimowski 29 maja 2005 r.

rm / Radom

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe