Abp Depo przestrzega przed nienawiścią społeczną

- Niech bł. Stefan Wyszyński wyprosi, aby nie doszło do nienawiści społecznej pomiędzy nami, wobec nowych, czekających nas wyborów! - mówił abp Wacław Depo, który wieczorem, 3 sierpnia celebrował Mszę świętą w sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu. Wierni parafii św. Stefana obchodzili tego dnia odpust parafialny. Ponadto wspólnota parafialna w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia jej powstania.
abp Wacław Depo Abp Depo przestrzega przed nienawiścią społeczną
abp Wacław Depo / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Silar

Abp Wacław Depo mówił w homilii, że gromadząc się w uroczystość odpustową w kościele zbudowanym na wzór bazyliki rzymskiej Santa Maria in Trastevere i dedykowanym bł. Stefanowi kard. Wyszyńskiemu, trwamy w dziękczynieniu za dar jego beatyfikacji.

Wierność łasce

- Zdajemy sobie sprawę, że Kościół nie wyniósł na ołtarze naszego rodaka za przypisywane mu przywództwo polityczne przeciwko systemom, jakimi są komunizm czy nawet ateizm, ale za maksymalną wierność łasce Boga, która każdemu człowieka daje już dzisiaj możliwość uczestniczenia w wielkich działach Boga, jakimi są zwycięstwo Chrystusa nad złem i śmiercią poprzez tajemnicę zmartwychwstania – mówił metropolita częstochowski.

Dalej pytał, czym jest droga beatyfikacji ku kanonizacji bł. kardynała Stefan Wyszyńskiego i do czego nas wzywa? Na pierwszym miejscu – podkreślił – powinno być zawierzenie siebie Bogu na wzór Matki Bożej. Ona jest Matką, która uczy nas ewangelicznej wiary w Chrystusa. - I Radom może być dumny z tego, wobec całej Polski i Kościoła, że po 6 latach "internowania" obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, Ona powróciła na szlak nawiedzenia, właśnie 18 czerwca 1972 roku, przed miejscową katedrą. Prymas Polski mówił wówczas, że Kościół musi mieć Matkę – przypomniał celebrans. 

ŚDM

Abp Depo wyraził radość, że duża grupa polskiej młodzieży wraz z biskupami i duszpasterzami przebywa w Lizbonie na Światowych Dniach Młodzieży. - I chcemy, aby to dziedzictwo wiary, które z pomocą Ducha Świętego, będzie tam przekazywane, zostało wniesione w przez nich w naszą przyszłość, wierność Bogu, Chrystusowi i Kościołowi. Niestety, od przeszło 20 lat, wciąż słyszymy: wierzę w Boga, ale nie wierzę w Kościół. Wierzę w Chrystusa, ale nie wierzę w Kościół, bo jest w nim wiele zła, grzechu, czy przestępstw. Trzeba przypomnieć, że nie ma Chrystusa poza Kościołem i nie ma Kościoła bez Chrystusa! To jest nasza droga! I w tym jest nasze zwycięstwo! - podkreślał abp Wacław Depo.

Nienawiść społeczna

Na koniec modlił się za wstawiennictwem bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, aby wyprosił, żeby „nie doszło do nienawiści społecznej pomiędzy nami wobec nowych, czekających nas wyborów”. - O to prosił kardynał w swoim testamencie, jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Nasz naród uratuje zdrowa, budująca na Bogu i Ewangelii katolicka rodzina. Kardynał Wyszyński wzywa nas do wyzbycia się lęku przed przyszłością – mówił metropolita częstochowski. Zachęcał do odważnego świadectwa wiary, by odwrócić kłamstwo, gdziekolwiek ono jest, zaczynając od nas samych, od wspólnot rodzinnych, grup społecznych i całego świata mediów, które mają służyć prawdzie. Mówił też, że „trzeba odwrócić kłamstwo i zacząć oddychać powietrzem prawdy”. 

Obchody

Proboszcz parafii ks. Andrzej Jędrzejewski w trakcie uroczystości przypomniał, że 3 sierpnia jest dniem urodzin i święceń kapłańskich bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Poinformował również, że od nowego roku kościelnego, zgodnie z dekretem ks. biskupa Marka Solarczyka, odpust parafialny będzie obchodzony w święto patrona parafii, czyli św. Szczepana 26 grudnia, zaś odpust sanktuaryjny we wspomnienie liturgiczne bł. kard. Stefana Wyszyńskiego 28 maja.

W koncelebrze uczestniczyli m.in. kanclerz biskupiej kurii ks. Marek Fituch i rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu Marek Adamczyk. W czasie Mszy świętej wierni modlili się w intencji biskupa Piotra Turzyńskiego, który – jak mówił ks. Jędrzejewski – przeszedł poważną operację. 

Sanktuarium

Od kilkunastu lat w kościele powiększa się panteon polskich świętych i błogosławionych. W prezbiterium umieszczane są relikwie, które są kolejnym nawiązaniem do tego, że kościół jest pomnikiem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, stąd idea stworzenia „Ołtarza Ojczyzny”. W centralnej części prezbiterium znajduje się tabernakulum wykonane z brązu i mosiądzu, z krzyżem z czarnego dębu, pochodzącego sprzed ponad 2 tys. lat. Wokół tabernakulum rozmieszczono prostokątne, złocone szkatułki z relikwiarzami, przygotowanymi na relikwie polskich świętych błogosławionych.

Każdego 28 dnia miesiąca w kościele odbywają się comiesięczne spotkania modlitewne w intencji duchowych owoców beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Został również wybudowany ołtarz poświęcony Prymasowi Tysiąclecia.

Placówka duszpasterska dla radomskiej dzielnicy Idalin została utworzona 15 października 1981 r. W tym też roku postawiono tymczasową kaplicę. Do tworzenia parafii został oddelegowany ks. Stanisław Makarewicz. Parafia św. Stefana została erygowana 1 stycznia 1988 r. przez bp. Edwarda Materskiego z wydzielonego terenu parafii NSJ w Radomiu. Kościół na radomskim Idalinie został zbudowany w latach 1984–1987 jako pomnik sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. Koncepcja architektoniczna świątyni nawiązuje do rzymskiego kościoła Santa Maria in Trastevere (był to tytularny kardynalski kościół Prymasa Tysiąclecia). Świątynia na radomskim Idalinie jest obiektem murowanym z cegły ceramicznej, trzynawowym, bazylikowym. Nad wschodnią nawą dominuje siedmiokondygnacyjna wieża włoska wzorowana na wieży z rzymskiego kościoła Maryi Panny in Cosmedin. W latach 2010–2015, staraniem ks. Andrzeja Jędrzejewskiego i parafian, został zaprojektowany i wykonany nowy wystrój kościoła autorstwa artysty rzeźbiarza Andrzeja Pasonia. Dedykacji świątyni dokonał bp Zygmunt Zimowski 29 maja 2005 r.

rm / Radom

 

 


 

POLECANE
Sąd zajął się Ursulą von der Leyen. Nadal nie wiadomo, ile właściwie zapłacono koncernom gorące
Sąd zajął się Ursulą von der Leyen. "Nadal nie wiadomo, ile właściwie zapłacono koncernom"

Szefom rządów i grup politycznych dziwne wydarzenia wokół von der Leyen nie przeszkadzają i jest ona promowana na kolejną kadencję w roli szefowej KE - zauważyła Beata Szydło.

Chiny zawieszają dialog z USA w sprawie kontroli zbrojeń jądrowych Wiadomości
Chiny zawieszają dialog z USA w sprawie kontroli zbrojeń jądrowych

Rząd w Pekinie zawiesza rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie kontroli zbrojeń i nierozprzestrzeniania broni jądrowej - oświadczył w środę rzecznik MSZ Chin Lin Jian. Decyzja ta ma związek z dostarczaniem uzbrojenia na Tajwan przez USA mimo sprzeciwu ChRL.

Zemsta za odtajnienie planów obrony na linii Wisły gorące
Zemsta za odtajnienie planów obrony na linii Wisły

Obecna SKW chce, by Mariusz Błaszczak odpowiedział za ujawnienie skandalicznych planów obrony Polski w czasach poprzednich rządów PO-PSL.

Zatrzymanie Marcina Romanowskiego było złamaniem prawa międzynarodowego polityka
"Zatrzymanie Marcina Romanowskiego było złamaniem prawa międzynarodowego"

Europosłowie PiS uważają, że zatrzymanie Marcina Romanowskiego było złamaniem prawa międzynarodowego.

Bodnar zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi z ostatniej chwili
Bodnar zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar zapowiedział, że w najbliższym czasie skierowany zostanie do Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi (PiS). W ocenie prokuratury Dworczyk utrudniał śledztwo, które dotyczy tzw. afery mailowej.

Donald Tusk otrzymał nagrodę za przywracanie demokracji i praworządności w Polsce polityka
Donald Tusk otrzymał nagrodę za przywracanie demokracji i praworządności w Polsce

Znany think tank postanowił wyróżnić Donalda Tuska za "przywracanie praworządności".

Złe wieści w sprawie gwiazdy programu „Sanatorium miłości” z ostatniej chwili
Złe wieści w sprawie gwiazdy programu „Sanatorium miłości”

W ostatnim czasie gwiazda programu „Sanatorium miłości” trafiła do szpitala. Są nowe informacje.

Mec. Lewandowski ujawnia: Marcin Romanowski pozwie Donalda Tuska polityka
Mec. Lewandowski ujawnia: Marcin Romanowski pozwie Donalda Tuska

„Panie Premierze @donaldtusk, bardzo mi przykro, ale za ten wpis pan poseł @MarRomanowski podjął decyzję o pozwaniu Pana na naruszenie jego dóbr osobistych” – poinformował w mediach społecznościowych pełnomocnik Marcina Romanowskiego mec. Bartosz Lewandowski. 

Czarnek do Korneluka: „Odrobinę honoru, do dymisji może się podać tylko prokurator krajowy” tylko u nas
Czarnek do Korneluka: „Odrobinę honoru, do dymisji może się podać tylko prokurator krajowy”

Nie ustają echa kompromitacji prokuratury Bodnara w sprawie bezprawnego zatrzymania posła Marcina Romanowskiego. Opinii publicznej nie uspokoiła też konferencja Dariusza Korneluka, występującego w funkcji prokuratora krajowego.

Dramat w w powiecie ostrołęckim. Dwulatek śmiertelnie potrącony z ostatniej chwili
Dramat w w powiecie ostrołęckim. Dwulatek śmiertelnie potrącony

Dwuletni chłopiec został śmiertelnie potrącony na przez dostawczy samochód na terenie jednej z prywatnych posesji w pow. ostrołęckim (mazowieckie) – poinformował PAP rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Ostrołęce kom. Tomasz Żerański.

REKLAMA

Abp Depo przestrzega przed nienawiścią społeczną

- Niech bł. Stefan Wyszyński wyprosi, aby nie doszło do nienawiści społecznej pomiędzy nami, wobec nowych, czekających nas wyborów! - mówił abp Wacław Depo, który wieczorem, 3 sierpnia celebrował Mszę świętą w sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu. Wierni parafii św. Stefana obchodzili tego dnia odpust parafialny. Ponadto wspólnota parafialna w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia jej powstania.
abp Wacław Depo Abp Depo przestrzega przed nienawiścią społeczną
abp Wacław Depo / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Silar

Abp Wacław Depo mówił w homilii, że gromadząc się w uroczystość odpustową w kościele zbudowanym na wzór bazyliki rzymskiej Santa Maria in Trastevere i dedykowanym bł. Stefanowi kard. Wyszyńskiemu, trwamy w dziękczynieniu za dar jego beatyfikacji.

Wierność łasce

- Zdajemy sobie sprawę, że Kościół nie wyniósł na ołtarze naszego rodaka za przypisywane mu przywództwo polityczne przeciwko systemom, jakimi są komunizm czy nawet ateizm, ale za maksymalną wierność łasce Boga, która każdemu człowieka daje już dzisiaj możliwość uczestniczenia w wielkich działach Boga, jakimi są zwycięstwo Chrystusa nad złem i śmiercią poprzez tajemnicę zmartwychwstania – mówił metropolita częstochowski.

Dalej pytał, czym jest droga beatyfikacji ku kanonizacji bł. kardynała Stefan Wyszyńskiego i do czego nas wzywa? Na pierwszym miejscu – podkreślił – powinno być zawierzenie siebie Bogu na wzór Matki Bożej. Ona jest Matką, która uczy nas ewangelicznej wiary w Chrystusa. - I Radom może być dumny z tego, wobec całej Polski i Kościoła, że po 6 latach "internowania" obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, Ona powróciła na szlak nawiedzenia, właśnie 18 czerwca 1972 roku, przed miejscową katedrą. Prymas Polski mówił wówczas, że Kościół musi mieć Matkę – przypomniał celebrans. 

ŚDM

Abp Depo wyraził radość, że duża grupa polskiej młodzieży wraz z biskupami i duszpasterzami przebywa w Lizbonie na Światowych Dniach Młodzieży. - I chcemy, aby to dziedzictwo wiary, które z pomocą Ducha Świętego, będzie tam przekazywane, zostało wniesione w przez nich w naszą przyszłość, wierność Bogu, Chrystusowi i Kościołowi. Niestety, od przeszło 20 lat, wciąż słyszymy: wierzę w Boga, ale nie wierzę w Kościół. Wierzę w Chrystusa, ale nie wierzę w Kościół, bo jest w nim wiele zła, grzechu, czy przestępstw. Trzeba przypomnieć, że nie ma Chrystusa poza Kościołem i nie ma Kościoła bez Chrystusa! To jest nasza droga! I w tym jest nasze zwycięstwo! - podkreślał abp Wacław Depo.

Nienawiść społeczna

Na koniec modlił się za wstawiennictwem bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, aby wyprosił, żeby „nie doszło do nienawiści społecznej pomiędzy nami wobec nowych, czekających nas wyborów”. - O to prosił kardynał w swoim testamencie, jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Nasz naród uratuje zdrowa, budująca na Bogu i Ewangelii katolicka rodzina. Kardynał Wyszyński wzywa nas do wyzbycia się lęku przed przyszłością – mówił metropolita częstochowski. Zachęcał do odważnego świadectwa wiary, by odwrócić kłamstwo, gdziekolwiek ono jest, zaczynając od nas samych, od wspólnot rodzinnych, grup społecznych i całego świata mediów, które mają służyć prawdzie. Mówił też, że „trzeba odwrócić kłamstwo i zacząć oddychać powietrzem prawdy”. 

Obchody

Proboszcz parafii ks. Andrzej Jędrzejewski w trakcie uroczystości przypomniał, że 3 sierpnia jest dniem urodzin i święceń kapłańskich bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Poinformował również, że od nowego roku kościelnego, zgodnie z dekretem ks. biskupa Marka Solarczyka, odpust parafialny będzie obchodzony w święto patrona parafii, czyli św. Szczepana 26 grudnia, zaś odpust sanktuaryjny we wspomnienie liturgiczne bł. kard. Stefana Wyszyńskiego 28 maja.

W koncelebrze uczestniczyli m.in. kanclerz biskupiej kurii ks. Marek Fituch i rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu Marek Adamczyk. W czasie Mszy świętej wierni modlili się w intencji biskupa Piotra Turzyńskiego, który – jak mówił ks. Jędrzejewski – przeszedł poważną operację. 

Sanktuarium

Od kilkunastu lat w kościele powiększa się panteon polskich świętych i błogosławionych. W prezbiterium umieszczane są relikwie, które są kolejnym nawiązaniem do tego, że kościół jest pomnikiem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, stąd idea stworzenia „Ołtarza Ojczyzny”. W centralnej części prezbiterium znajduje się tabernakulum wykonane z brązu i mosiądzu, z krzyżem z czarnego dębu, pochodzącego sprzed ponad 2 tys. lat. Wokół tabernakulum rozmieszczono prostokątne, złocone szkatułki z relikwiarzami, przygotowanymi na relikwie polskich świętych błogosławionych.

Każdego 28 dnia miesiąca w kościele odbywają się comiesięczne spotkania modlitewne w intencji duchowych owoców beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Został również wybudowany ołtarz poświęcony Prymasowi Tysiąclecia.

Placówka duszpasterska dla radomskiej dzielnicy Idalin została utworzona 15 października 1981 r. W tym też roku postawiono tymczasową kaplicę. Do tworzenia parafii został oddelegowany ks. Stanisław Makarewicz. Parafia św. Stefana została erygowana 1 stycznia 1988 r. przez bp. Edwarda Materskiego z wydzielonego terenu parafii NSJ w Radomiu. Kościół na radomskim Idalinie został zbudowany w latach 1984–1987 jako pomnik sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. Koncepcja architektoniczna świątyni nawiązuje do rzymskiego kościoła Santa Maria in Trastevere (był to tytularny kardynalski kościół Prymasa Tysiąclecia). Świątynia na radomskim Idalinie jest obiektem murowanym z cegły ceramicznej, trzynawowym, bazylikowym. Nad wschodnią nawą dominuje siedmiokondygnacyjna wieża włoska wzorowana na wieży z rzymskiego kościoła Maryi Panny in Cosmedin. W latach 2010–2015, staraniem ks. Andrzeja Jędrzejewskiego i parafian, został zaprojektowany i wykonany nowy wystrój kościoła autorstwa artysty rzeźbiarza Andrzeja Pasonia. Dedykacji świątyni dokonał bp Zygmunt Zimowski 29 maja 2005 r.

rm / Radom

 

  

Polecane
Emerytury
Stażowe