Przeżyjmy to jeszcze raz. Gala 35-lecia „Tygodnika Solidarność”. FOTORELACJA

Można śmiało powiedzieć, że 35 lat minęło jak jeden dzień. 3 października br. wieczorem w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się jubileuszowa, uroczysta gala z okazji 35-lecia powstania „Tygodnika Solidarność” . Wzięli w niej udział m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło, a także metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głodź. Zachęcamy do obejrzenia uroczystości widzianej okiem naszych fotoreporterów Tomasza Gutrego i Marcina Żeglińskiego.
Zespół redakcyjny „Tygodnika Solidarność” wraz z zarządem i pracownikami spółki Tysol Przeżyjmy to jeszcze raz. Gala 35-lecia „Tygodnika Solidarność”. FOTORELACJA
Zespół redakcyjny „Tygodnika Solidarność” wraz z zarządem i pracownikami spółki Tysol / -
Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że w pierwszym wstępniaku redaktor naczelny wskazał charakter pisma i drogę, którą będzie on szedł.

– Mówiono o sprawiedliwości, mówiono o godności, o szacunku dla pracownika, dla robotnika. Mówiono o Polsce, w której wszyscy powinni mieć równe prawa i w której wszyscy powinni być traktowani równo wobec prawa. Mówiono o Polsce, która powinna być demokratyczna, w której powinna być wolność, która ma być Polską sprawiedliwą, dbającą o swoich obywateli, by mogli swobodnie żyć tam, gdzie mieszkają, gdzie chcą mieszkać. O tym „Tygodnik Solidarność” pisał przez wszystkie te lata i o tym pisze do dzisiaj – mowił.

– Co było wielkie w „Tygodniku Solidarność”? Od samego początku zadeklarowano w tym właśnie wstępniaku: „będziemy pisali prawdę, tym będziemy właśnie różnili się od mediów, które znajdują się w uścisku Komitetu Centralnego i władzy komunistycznej. Będziemy pisali prawdę, a jeżeli nie będziemy mogli napisać prawdy, to będziemy milczeli i to będzie znaczące” – podkreślił.
Prezydent zwrocił uwagę, że obecnie „TS” może poszczycić się młodą obsadą. 

– Bo dzięki temu nadąża za czasami, w jakich żyjemy. Patrzy w nowoczesność i patrzy w przyszłość – zaznaczył.
#NOWA_STRONA#

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda podkreślił, że „Tygodnik Solidarność” opiera się na polskim, społecznym kapitale. Zaznaczył, że „TS” to z jednej strony tradycja, a z drugiej świetlana przyszłość. Dodał, że jak żadna inna gazeta zasługuje na huczne 35 urodziny. 

– Są tygodniki i jest „Tygodnik Solidarność” – zaznaczył Piotr Duda.

Tym, co w Tygodniku pozostaje niezmienne, to jego unikalny na rynku medialnym charakter. Mówił o tym prezes spółki Tysol, wydawcy „TS”, Michał Ossowski.

– Jednoznacznie prospołeczny, konsekwentny reprezentowaniu polskich pracowników i polskiej racji stan. (…) Tygodnik był i pozostaje niezależny. Rodził się z odwagi i pasji ludzi, którzy go tworzyli. Przeciwstawiał się medialnym i politycznym trendom, za co przyszło mu płacić olbrzymią cenę – podkreślił.
#NOWA_STRONA#

W trakcie gali przypomniano redaktorów naczelnych „Tygodnika Solidarność”, którymi byli: Tadeusz Mazowiecki, Jarosław Kaczyński, Andrzej Gelberg, Jerzy Kłosiński. Wręczone zostały także statuetki 35-lecia Tygodnika. Przyznano je prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu, Jerzemu Kosińskiemu (obecnie wiceprezes Polskiego Radia) oraz wieloletniej dziennikarce Tygodnika Teresie Kuczyńskiej i znanemu satyrykowi i felietoniście Janowi Pietrzakowi.

#NOWA_STRONA#

 „Urodziny” Tygodnika świętowali jego byli i obecni pracownicy i współpracownicy. Nie mogło zabraknąć także jego wieloletnich przyjaciół. 
Galę prowadził zgrany duet Anna Popek i redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Krzysztof Świątek.


#NOWA_STRONA#

Galę uświetnił występ zespołu Zakopower, który wykonał swoje największe hity, m.in. „Boso”, „Bóg wie gdzie”, a także piosenkę do słów Zbigniewa Herberta - współpracownika i przyjaciela „Tygodnika Solidarność”.

Niezwykle wzruszający okazał się spektakl aktorów z XVII LO we Wrocławiu pt. „Co robimy z naszą wolnością”. Uczniowie kultywują pamięć o Żołnierzach Wyklętych, bohaterach naszej wolności. Uczniowie w spektaklu wykonali m.in. piosenki Jana Pietrzaka.


#NOWA_STRONA#

Galę zakończyło wspólne odśpiewanie piosenki Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”. Dzięki TVP1 uroczystości z Teatru Polskiego w Warszawie mogło śledzić miliony telewidzów na całym świecie. Sponsorem generalnym gali było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., sponsorami głownymi: PKO BP i PZU, zaś partnerem Totalizator Sportowy.

A to my - zespół redakcyjny „Tygodnika Solidarność” wraz z zarządem i pracownikami spółki Tysol.


 

Wszystkim uczestnikom gali w Teatrze Polskim oraz widzom telewizyjnej Jedynki dziękujemy, że byliście razem z nami.


Izabela Kozłowska

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe