Biskup Bazylei o nadużyciach w Szwajcarii: Skala „przeraża i szokuje”
Bp Gmür powiedział wprost: "Końcowy raport Uniwersytetu w Zurychu na temat nadużyć seksualnych w Kościele rzymskokatolickim w Szwajcarii jest szokujący i niepokojący". Zbyt wielu zwierzchników kościelnych działało nieodpowiedzialnie przez dziesięciolecia.
Raport o nadużyciach
Raport mówi o 1002 przypadkach. „Za każdą liczbą kryje się osoba, twarz, życie, które zostało zniszczone", przypomina bp Gmür. Dziewięciu członków Konferencji Episkopatu Szwajcarii uznaje to cierpienie, a także "winę Kościoła". Powiedział, że " biskupi zrobią wszystko, co w ludzkiej mocy, aby zapewnić poszkodowanym sprawiedliwość i zapobiec wykorzystywaniu seksualnemu w przyszłości".
Środki zaradcze
Członkowie Konferencji Episkopatu - tj. pięciu biskupów diecezjalnych, administrator apostolski Lugano i dwóch opatów terytorialnych - chcą wziąć odpowiedzialność i działać, podkreślił bp Gmür i dodał: "Dlatego też, wraz z organami kantonalnymi i zgromadzeniami zakonnymi, zdecydowaliśmy się na wstępne działania. Stworzymy i sfinansujemy niezależne biura badawcze". Jego zdaniem powinno to ułatwić zgłaszanie nadużyć i przypadków podejrzeń oraz szybkie podejmowanie niezbędnych kroków. - Od teraz wszystkie istotne dokumenty muszą być przechowywane w archiwach bez ograniczeń czasowych - podkreślił. Powinno to przeciwdziałać zapominaniu i ukrywaniu oraz zapewnić dalszą skuteczną pracę. Ponadto zarządzanie zasobami ludzkimi i dobór kandydatów na kapłanów muszą zostać sprofesjonalizowane. - W tym celu w przyszłości wszyscy kandydaci będą musieli przejść jednolite testy psychologiczne w ramach szkolenia w zakresie opieki duszpasterskiej - ogłosił bp Gmür.
Zobowiązanie
Członkowie wszystkich trzech organów zlecających badanie (Konferencja Biskupów, Konsulta Zakonów i Rzymskokatolicka Centralna Konferencja Szwajcarii) zobowiązali się do przestrzegania nowych zasad postępowania w przypadku nadużyć. W pisemnym zobowiązaniu wszyscy zwierzchnicy kościelni stojący na czele diecezji, wspólnot lokalnych i zgromadzeń zakonnych deklarują, że nie będą już niszczyć żadnych akt związanych z przypadkami nadużyć lub dokumentujących sposób, w jaki sobie z nimi radzili.
Badania
Już w czerwcu 2023 r. trzy instytucje, które zleciły badanie, postanowiły kontynuować współpracę z Wydziałem Historycznym Uniwersytetu w Zurychu i przyznać mu kontrakt na kolejny projekt badawczy na lata 2024-2026 o wartości 1,5 mln franków szwajcarskich (1,569 mln euro).
tom (KAI) / Zurych