Smutny bilans - w 2023 roku wygnano z Nikaragui blisko 230. księży i sióstr zakonnych

W 2023 roku, który jeszcze się nie zakończył rządzący Nikaraguą reżym Daniela Ortegi i jego zony Rosario Murillo skazał na przymusowe wygnanie z kraju lub zakazal powrotu do ojczyzny 151 księżom i 76 siostrom zakonnym – podała organizacja obrony praw czlowieka Colectivo de Derechos Umanos Nicaragua Nunca. Dane te przedstawiono w stolicy Kostaryki – San José w czasie prezentacji raportu "Łamanie wolności religijnej – etapy represji przeciw Kościołowi w Nikaragui", opracowanego przez członków tego Kolektywu, w większości działaczy wypędzonych ze swego kraju.
Daniel Ortega Smutny bilans - w 2023 roku wygnano z Nikaragui blisko 230. księży i sióstr zakonnych
Daniel Ortega / wikimedia.commons CC-BY 2.0/Ricardo Patiño - Daniel Ortega, Presidente de Nicaragua recibe a delegación del Ecuador

Wygnanie jest częścią praktyk represyjnych stosowanych przez reżym w Managui przeciw Kościołowi katolickiemu i członkom społeczeństwa obywatelskiego, uważanym przez władze za opozycjonistów politycznych. Praktyka ta „jest wymierzona w wolność przemieszczania się w Nikaragui i dotyka wypełniania obowiązków kapłańskich w tych diecezjach, skąd pochodzą księża, wypędzeni z kraju i nie mogący do niego powrócić” – ostrzegli autorzy dokumentu. Dodali, że wysoka liczba deportowanych duchownych „odzwierciedla niepokojącą tendencję arbitralnych i systematycznych restrykcji, ograniczających możliwość poruszania się przywódców religijnych, utrudniając w ten sposób ich zdolność do wykonywania przez nich obowiązków duszpasterskich i przyczyniając się do uniemożliwiania korzystania z wolności religijnej w kontekście nikaraguańskim".

Kara dla duchowieństwa


Jeden z członków zespołu, prawnik Juan Carlos Arce wyjaśnił, że prześladowania Kościoła katolickiego w jego kraju są "karą" za rolę pośredników, jaką księża pełnili w okresie zakończonego niepowodzeniem dialogu narodowego w 2018. Jednocześnie  represje te są częścią wysiłku rządu na rzecz kontrolowania wszystkiego, co dzieje się w kraju. "Reżym Nikaragui dąży do kontrolowania wszystkiego, a w symbolice Kościoła katolickiego, w jego infrastrukturze, jego strukturach, hierarchii, widzi ryzyko i zagrożenie, dlatego chce go zniszczyć lub raczej uzurpować sobie działalność religijną" – stwierdził Arce. Podkreślił, że Ortega, który kontroluje już cztery władze państwa, stawia sobie za cel "ukształtować Kościół na swój sposób, a skoro nie może go kontrolować, będzie go niszczył".

Zastąpić Kościół

Inny członek Kolektywu – Yader Valdivia stwierdził, iż reżym próbował przejąć kontrolę nad życiem religijnym, "zastępując Kościół katolicki w organizowaniu takich wydarzeń jak procesje i inne uroczystości". Począwszy od lutego br. policja zabrania wynoszenia z kościołów na ulice wizerunków świętych, a pierwszym tego przejawem był zakaz odbywania procesji Drogi Krzyżowej w okresie Wielkiego Postu i w Wielkim Tygodniu. Zakaz ten wydano po publicznym nazwaniu przez Ortegę "mafią" księży, biskupów, kardynałów i papieża Franciszka.

Propaganda

Zdaniem Valdivii dyktator za pośrednictwem władz miejskich i Nikaraguańskiego Instytutu Turystyki wykorzystuje "te uroczystości jako narzędzia propagandy politycznej i kontroli społecznej". "Propagują wiarę jako religię ludową, którą próbują zamaskować tak, jakby Kościół katolicki nadal prowadził działalność religijną, ale jest to nic innego, jak działania propagandowe" – oświadczył.

Prawnik zwrócił uwagę, że tego rodzaju uzurpowaniu sobie przez państwo działalności religijnej "towarzyszy finansowe i operacyjne «zatapianie» Kościoła", obejmujące zamykanie katolickich środków kościelnych i placówek nauczania, jak również wtrącanie do więzień i wypędzanie z kraju kapłanów. "Z jednej strony możemy zauważyć, jak działania religijne są usuwane lub ograniczane tylko do wnętrza kościołów (...), z drugiej zaś państwo nikaraguańskie przejęło tego wydarzenia religijne jako działania ludowe" – wskazał Valdivia.

Topienie finansowe

Członkowie zespołu zaznaczyli, iż "finansowe topienie" Kościoła przejawia się na różne sposoby, "począwszy od gróźb podatkowych, a kończąc na konfiskacie i zamrażaniu kont bankowych, dotyczących codziennych operacji finansowych Kościoła".

Zespół wezwał międzynarodowe organizacje praw człowieka do "stałego śledzenia sytuacji w Nikaragui i do podejmowania skutecznych środków na rzecz zapewnienia przestrzegania podstawowych praw każdej osoby w tym kraju", w tym także "wolności religijnej, będącej zasadniczym filarem każdego społeczeństwa sprawiedliwego i wolnego". "Nie możemy pozwolić, aby była ona deptana” – zaapelowali autorzy raportu.

Arce zauważył na zakończenie, że Nikaraguańczycy przeżywają obecnie "największy w historii swego kraju atak na wiarę, na wolność wyrazu, organizowania się, czyli największy atak na prawa człowieka w historii naszej ojczyzny".

kg


 

POLECANE
Nie żyje Joanna Kołaczkowska. Legenda polskiego kabaretu z ostatniej chwili
Nie żyje Joanna Kołaczkowska. Legenda polskiego kabaretu

O śmierci legendarnej polskiej artystki kabaretowej poinformował na swoim fanpejdżu na Facebooku kabaret Hrabi.

Instytut Pileckiego wywołuje nowy skandal wokół komunistycznego bandyty Maksymiliana Schnepfa z ostatniej chwili
Instytut Pileckiego wywołuje nowy skandal wokół komunistycznego bandyty Maksymiliana Schnepfa

Trwa skandal związany z tym, że Instytut Pileckiego otworzył w Augustowie Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, projekt przygotowany jeszcze przez poprzednie kierownictwo instytutu z Magdaleną Gawin na cele. Problem w tym, że pośród sprawców komunistycznej zbrodni zabrakło nazwiska ojca obecnego dyplomaty Ryszarda Schnepfa i teścia dziennikarki neo-TVP Doroty Wysockiej-Schnepf - Maksymiliana Schnepfa.

Imigranci odsyłani do Polski. Są dane niemieckiej policji z ostatniej chwili
Imigranci odsyłani do Polski. Są dane niemieckiej policji

Wprowadzenie w 2023 roku kontroli granicznych przez Niemcy skutkuje większą liczbą migrantów zawracanych do Polski mimo zmniejszającej się liczby odnotowywanych nielegalnych wjazdów – informuje w środę PAP, która dotarła do danych niemieckiej policji.

Ministrowie przerażeni. Tusk się z nimi nawet nie wita tylko u nas
Ministrowie przerażeni. Tusk się z nimi nawet nie wita

Ministrowie w stanie przerażenia. Premier to lubi. Już za pierwszego rządu Donalda Tuska „rekonstrukcja” to były jego osobiste igrzyska śmierci. Siedział żółty cesarz i patrzył jak się wyrzynają, z uwagą słuchał każdego donosu i czytał kolejne przecieki jednego ministra na drugiego.

Bodnar powołał neo-rzeczników dyscyplinarnych z ostatniej chwili
Bodnar powołał neo-rzeczników dyscyplinarnych

Dzisiejsze nominacje to nie "naprawa" – to symbol bezprawia w togach. Adam Bodnar po raz kolejny przekracza granice prawa – uważa sędzia Kamila Borszowska-Moszowska.

Braun straci immunitet? Nowy ruch Bodnara z ostatniej chwili
Braun straci immunitet? Nowy ruch Bodnara

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przekazał, że w środę podpisał kolejne dwa wnioski o uchylenie immunitetów związane z działaniami europosła Grzegorza Brauna.

Biały Dom wzywa Izrael do wstrzymania ataków z ostatniej chwili
Biały Dom wzywa Izrael do wstrzymania ataków

Portal Axios poinformował, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa po raz kolejny wezwała w środę władze Izraela, by wstrzymały ataki na stolicę Syrii, Damaszek. Szef dyplomacji USA Marco Rubio potwierdził, że władze USA są w kontakcie z rządem Benjamina Netanjahu.

Ogromny pożar na festiwalu Tomorrowland. Płonie główna scena z ostatniej chwili
Ogromny pożar na festiwalu Tomorrowland. Płonie główna scena

Płonie główna scena na której ma odbyć się festiwal Tomorrowland. Trwa akcja służb. Impreza zaplanowana jest na 18–20 lipca 2025 r.

Rozpad koalicji rządzącej w Izraelu. Co z rządem Netanjahu? z ostatniej chwili
Rozpad koalicji rządzącej w Izraelu. Co z rządem Netanjahu?

''Ministrowie partii Szas odchodzą z rządu'' – pisze ''Jerusalem Post''. Jednak nie oznacza to automatycznego upadku rządu Benjamina Netanjahu.

Ulewa nad Słupskiem. Pilny komunikat RCB z ostatniej chwili
Ulewa nad Słupskiem. Pilny komunikat RCB

W środę intensywna ulewa sparaliżowała ruch w Słupsku. Policja prosi o ostrożność. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że do jutra (17 lipca) nad Pomorzem mogą przechodzić kolejne fronty burzowe.

REKLAMA

Smutny bilans - w 2023 roku wygnano z Nikaragui blisko 230. księży i sióstr zakonnych

W 2023 roku, który jeszcze się nie zakończył rządzący Nikaraguą reżym Daniela Ortegi i jego zony Rosario Murillo skazał na przymusowe wygnanie z kraju lub zakazal powrotu do ojczyzny 151 księżom i 76 siostrom zakonnym – podała organizacja obrony praw czlowieka Colectivo de Derechos Umanos Nicaragua Nunca. Dane te przedstawiono w stolicy Kostaryki – San José w czasie prezentacji raportu "Łamanie wolności religijnej – etapy represji przeciw Kościołowi w Nikaragui", opracowanego przez członków tego Kolektywu, w większości działaczy wypędzonych ze swego kraju.
Daniel Ortega Smutny bilans - w 2023 roku wygnano z Nikaragui blisko 230. księży i sióstr zakonnych
Daniel Ortega / wikimedia.commons CC-BY 2.0/Ricardo Patiño - Daniel Ortega, Presidente de Nicaragua recibe a delegación del Ecuador

Wygnanie jest częścią praktyk represyjnych stosowanych przez reżym w Managui przeciw Kościołowi katolickiemu i członkom społeczeństwa obywatelskiego, uważanym przez władze za opozycjonistów politycznych. Praktyka ta „jest wymierzona w wolność przemieszczania się w Nikaragui i dotyka wypełniania obowiązków kapłańskich w tych diecezjach, skąd pochodzą księża, wypędzeni z kraju i nie mogący do niego powrócić” – ostrzegli autorzy dokumentu. Dodali, że wysoka liczba deportowanych duchownych „odzwierciedla niepokojącą tendencję arbitralnych i systematycznych restrykcji, ograniczających możliwość poruszania się przywódców religijnych, utrudniając w ten sposób ich zdolność do wykonywania przez nich obowiązków duszpasterskich i przyczyniając się do uniemożliwiania korzystania z wolności religijnej w kontekście nikaraguańskim".

Kara dla duchowieństwa


Jeden z członków zespołu, prawnik Juan Carlos Arce wyjaśnił, że prześladowania Kościoła katolickiego w jego kraju są "karą" za rolę pośredników, jaką księża pełnili w okresie zakończonego niepowodzeniem dialogu narodowego w 2018. Jednocześnie  represje te są częścią wysiłku rządu na rzecz kontrolowania wszystkiego, co dzieje się w kraju. "Reżym Nikaragui dąży do kontrolowania wszystkiego, a w symbolice Kościoła katolickiego, w jego infrastrukturze, jego strukturach, hierarchii, widzi ryzyko i zagrożenie, dlatego chce go zniszczyć lub raczej uzurpować sobie działalność religijną" – stwierdził Arce. Podkreślił, że Ortega, który kontroluje już cztery władze państwa, stawia sobie za cel "ukształtować Kościół na swój sposób, a skoro nie może go kontrolować, będzie go niszczył".

Zastąpić Kościół

Inny członek Kolektywu – Yader Valdivia stwierdził, iż reżym próbował przejąć kontrolę nad życiem religijnym, "zastępując Kościół katolicki w organizowaniu takich wydarzeń jak procesje i inne uroczystości". Począwszy od lutego br. policja zabrania wynoszenia z kościołów na ulice wizerunków świętych, a pierwszym tego przejawem był zakaz odbywania procesji Drogi Krzyżowej w okresie Wielkiego Postu i w Wielkim Tygodniu. Zakaz ten wydano po publicznym nazwaniu przez Ortegę "mafią" księży, biskupów, kardynałów i papieża Franciszka.

Propaganda

Zdaniem Valdivii dyktator za pośrednictwem władz miejskich i Nikaraguańskiego Instytutu Turystyki wykorzystuje "te uroczystości jako narzędzia propagandy politycznej i kontroli społecznej". "Propagują wiarę jako religię ludową, którą próbują zamaskować tak, jakby Kościół katolicki nadal prowadził działalność religijną, ale jest to nic innego, jak działania propagandowe" – oświadczył.

Prawnik zwrócił uwagę, że tego rodzaju uzurpowaniu sobie przez państwo działalności religijnej "towarzyszy finansowe i operacyjne «zatapianie» Kościoła", obejmujące zamykanie katolickich środków kościelnych i placówek nauczania, jak również wtrącanie do więzień i wypędzanie z kraju kapłanów. "Z jednej strony możemy zauważyć, jak działania religijne są usuwane lub ograniczane tylko do wnętrza kościołów (...), z drugiej zaś państwo nikaraguańskie przejęło tego wydarzenia religijne jako działania ludowe" – wskazał Valdivia.

Topienie finansowe

Członkowie zespołu zaznaczyli, iż "finansowe topienie" Kościoła przejawia się na różne sposoby, "począwszy od gróźb podatkowych, a kończąc na konfiskacie i zamrażaniu kont bankowych, dotyczących codziennych operacji finansowych Kościoła".

Zespół wezwał międzynarodowe organizacje praw człowieka do "stałego śledzenia sytuacji w Nikaragui i do podejmowania skutecznych środków na rzecz zapewnienia przestrzegania podstawowych praw każdej osoby w tym kraju", w tym także "wolności religijnej, będącej zasadniczym filarem każdego społeczeństwa sprawiedliwego i wolnego". "Nie możemy pozwolić, aby była ona deptana” – zaapelowali autorzy raportu.

Arce zauważył na zakończenie, że Nikaraguańczycy przeżywają obecnie "największy w historii swego kraju atak na wiarę, na wolność wyrazu, organizowania się, czyli największy atak na prawa człowieka w historii naszej ojczyzny".

kg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe