Śmierć Polaka w Strefie Gazy. Krzysztof Bosak zabiera głos

Polskie władze powinny domagać się w zdecydowany sposób sprawiedliwości w stosunku do sprawcy zamordowania w Strefie Gazy polskiego wolontariusza organizacji humanitarnej - powiedział w środę wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja). Oczekujemy, że polski Sejm przyjmie uchwałę - dodał.
Krzysztof Bosak  Śmierć Polaka w Strefie Gazy. Krzysztof Bosak zabiera głos
Krzysztof Bosak / PAP/Marcin Obara

Organizacja humanitarna World Central Kitchen (WCK), która ma siedzibę w USA, podała we wtorek, że siedmioro członków jej zespołu zginęło podczas dostarczania pomocy żywnościowej, która przybyła do Strefy Gazy kilka godzin wcześniej statkiem z Cypru. "World Central Kitchen z bólem potwierdza, że siedmioro członków naszego zespołu zostało zabitych w ataku Sił Obronnych Izraela" (Cahal) - podała organizacja w komunikacie. Jak dodano, wśród ofiar śmiertelnych są obywatele Australii, Polski i Wielkiej Brytanii oraz jedna osoba z obywatelstwem amerykańsko-kanadyjskim. Zginął także palestyński kierowca.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że śmierć pracowników WCK "to tragiczny przypadek nieumyślnego trafienia niewinnych ludzi" przez siły izraelskie.

Z kolei ambasador Izraela W Polsce Jakow Liwne napisał na X, że "skrajna prawica i lewica w Polsce oskarżają Izrael o umyślne morderstwo". Dodał, że wicemarszałek Sejmu i lider Konfederacji Krzysztof Bosak twierdzi, że Izrael popełnia "zbrodnie wojenne" i terroryzuje organizacje humanitarne, aby zagłodzić Palestyńczyków. Ambasador zauważył też, że Bosak "do dziś nie zgodził się potępić masakry dokonanej przez Hamas 7 października", a "jego partyjny kolega, prawicowy ekstremista, zgasił gaśnicą chanukową menorę". "Wniosek: antysemici zawsze pozostaną antysemitami, a Izrael pozostanie demokratycznym Państwem Żydowskim, które walczy o swoje prawo do istnienia" - ocenił Liwne.

Czytaj także: To koniec projektu CPK?

Reakcja Bosaka 

Bosak na środowej konferencji prasowej w Opolu skrytykował wpis ambasadora. "Jesteśmy pod szczególnym atakiem od wczoraj. Zamiast wyrazić skruchę i przeprosić za mord na działaczach organizacji humanitarnej, którzy dostarczali żywność w konwoju dla głodujących Palestyńczyków ze Strefy Gazy, ambasador Izraela zdecydował się na atak na polskich polityków - z lewej i z prawej strony. Zostałem wczoraj wymieniony przez ambasadora Izraela i chciałbym wyrazić zdecydowany protest przeciwko takiemu uprawianiu dyplomacji" - oświadczył wicemarszałek.

Negatywnie ocenił też działania władz Polski. "Nie może być tak, ze prezydent wydaje oświadczenia, w których unika słowa +mord+, unika słowa +zabójstwo+, unika słowa +Izrael+" - podkreślił Bosak.

Jego zdaniem, z oświadczenia prezydenta Andrzeja Dudy można odnieść wrażenie, że Damian Sobol, który był zaangażowany w wolontariat, zmarł śmiercią naturalną i panu prezydentowi jest smutno. "Z drugiej strony mamy premiera, który w sposób tchórzliwy unika przez 30 godzin oświadczenia, a jak już zabiera głos, to zabiera głos w sposób zasadniczo tłumaczący, że Polacy są proizraelscy" - zaznaczył wicemarszałek.

"Więc drogi pani premierze, drogi pani ambasadorze, proszę nas nie atakować, bo jesteśmy za Izraelem. Naprawdę Polacy nie są narodem, który musi któremuś narodowi cokolwiek udowadniać i który musi komukolwiek się tłumaczyć. To izraelski rząd powinien się tłumaczyć z tego, kiedy poniosą sprawiedliwość sprawcy tego mordu" - oświadczył polityk Konfederacji.

"Z prasy izraelskiej, którą trudno oskarżyć o antysemityzm, wiemy już, że był to z zimną krwią wykonany mord na raty. Kolejne auta z tego konwoju były ostrzeliwane. Mamy do czynienia ze zbrodnią wojenną" - ocenił wicemarszałek Sejmu.

Jak dodał, to słowo niektórym nie jest w stanie przejść przez usta. "Konfederacja mówi o takich rzeczach bez poprawności politycznej. Potrzebujemy odważnych polityków zarówno na szczeblu krajowym, jak i samorządowym, by o poważnych rzeczach mówić odważnie. Oczekujemy, że polski Sejm przyjmie uchwałę. Tu mamy do czynienia z zamordowaniem polskiego obywatela, który bezsprzecznie był zaangażowany w działania humanitarne. Należy uczcić jego pamięć i należy domagać się sprawiedliwości od państwa, które odpowiada za ten akt terroru" - powiedział Bosak.

Czytaj także: Wywiad był fikcją? Była prezenterka ESPN ujawnia, jak wyglądała jej rozmowa z prezydentem Bidenem

Kontekst: reakcje prezydenta i premiera 

Prezydent Andrzej Duda napisał we wtorek na platformie X, że "z głębokim bólem przyjąłem informację o śmierci w Strefie Gazy wolontariuszy z organizacji World Central Kitchen, w tym polskiego obywatela". "Jestem myślami z ich najbliższymi. Ci odważni ludzie swoją służbą i poświęceniem dla bliźnich zmieniali świat na lepsze. Tragedia ta nigdy nie powinna się wydarzyć i musi zostać wyjaśniona" - podkreślił.

Premier Donald Tusk odnosząc się do wypowiedzi premiera Izraela oraz ambasadora Liwne napisał na platformie X: "Panie premierze Netanjahu, panie ambasadorze Liwne, zdecydowana większość Polaków okazała pełną solidarność z Izraelem po ataku Hamasu. Dzisiaj poddajecie tę solidarność naprawdę ciężkiej próbie. Tragiczny atak na wolontariuszy i wasza reakcja budzą zrozumiałą złość".


 

POLECANE
Jeśli chcesz mieć wpływ na szkołę swojego dziecka, warto być w radzie rodziców tylko u nas
Jeśli chcesz mieć wpływ na szkołę swojego dziecka, warto być w radzie rodziców

Wojciech Starzyński, założyciel i wieloletni prezes Fundacji „Rodzice Szkole”, współtwórca polskiej edukacji niepublicznej, promotor praw rodziców w szkole, opowiada o działalności rad rodziców, polskiej edukacji i polityce prorodzinnej.

70-latka wjechała w ogródek kawiarniany. Jedna osoba ranna Wiadomości
70-latka wjechała w ogródek kawiarniany. Jedna osoba ranna

70-letnia kobieta, kierująca samochodem marki BMW, wjechała we wtorek wieczorem w jeden z ogródków kawiarnianych przy ul. Krupniczej w centrum Krakowa. W wyniku zdarzenia poszkodowana została 41-letnia klientka lokalu - turystka. Trafiła ona do szpitala, jej życie nie jest zagrożone.

Trump stawia Putina pod ścianą tylko u nas
Trump stawia Putina pod ścianą

Lepiej późno, niż wcale. Takie słowa przychodzą na myśl, po tym jak Donald Trump postawił ultimatum Władimirowi Putinowi: 50 dni żeby zawrzeć rozejm z Ukrainą, w innym wypadku sankcje, które zatopią rosyjską gospodarkę. Inaczej nie da się nazwać pomysłu sięgających nawet 100% ceł nie tylko na Rosję, ale też kraje, które kupują od niej ropę (czyli przede wszystkim Chiny i Indie).

Strasznie boli. Lech Wałęsa przerwał milczenie po przebytej operacji Wiadomości
"Strasznie boli". Lech Wałęsa przerwał milczenie po przebytej operacji

Lech Wałęsa zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Były prezydent Polski niedawno przeszedł operację barku, która miała przynieść ulgę, jednak – jak sam przyznał – efekty są odwrotne. W najnowszym wywiadzie polityk powiedział otwarcie o bólu, który towarzyszy mu każdego dnia.

Burza w Pałacu Buckingham. Nowe fakty o królu Karolu III ujawnione po czasie Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Nowe fakty o królu Karolu III ujawnione po czasie

Nowe szczegóły dotyczące królewskiej wizyty na Jersey ujrzały światło dzienne. Okazuje się, że latem ubiegłego roku król Karol III i królowa Camilla zostali nagłe ewakuowani z publicznego wydarzenia z powodu podejrzenia zagrożenia bezpieczeństwa. O całej sytuacji poinformowano dopiero teraz.

Straż Graniczna zawróciła migranta do Niemiec. Mamy nagranie tylko u nas
Straż Graniczna zawróciła migranta do Niemiec. Mamy nagranie

Ruch Obrony Granic zarejestrował w Słubicach, jak Straż Graniczna nie wpuściła do Polski cudzoziemca, który przybył z Niemiec. Wolontariusze chwalą działanie SG, jednocześnie zaznaczają, że potrzeby są dużo większe. 

Węgry: Policja wszczęła dochodzenie wobec Grety Thunberg z ostatniej chwili
Węgry: Policja wszczęła dochodzenie wobec Grety Thunberg

Komenda policji w Budapeszcie wszczęła dochodzenie przeciwko szwedzkiej aktywistce Grecie Thunberg - poinformował we wtorek portal 444. 22-latka wzięła udział w organizowanej pod koniec czerwca w węgierskiej stolicy Paradzie Równości - wydarzeniu zakazanym przez lokalną policję.

Ważna decyzja Trybunału Konstytucyjnego. Ten przepis mógł doprowadzić do zablokowania TK z ostatniej chwili
Ważna decyzja Trybunału Konstytucyjnego. "Ten przepis mógł doprowadzić do zablokowania TK"

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisu określającego pełen skład TK jako minimum 11 sędziów. Wniosek w sprawie pełnego składu Trybunału skierował jeszcze w 2023 roku Mateusz Morawiecki – wówczas szef rządu.

Wydawca Raportu Pileckiego: nie mogę milczeć wobec wypowiedzi Grzegorza Brauna tylko u nas
Wydawca Raportu Pileckiego: nie mogę milczeć wobec wypowiedzi Grzegorza Brauna

Jako wydawca Raportów Witolda Pileckiego nie mogę pozostać obojętny wobec wypowiedzi posła Grzegorza Brauna, które padły w rozmowie z Janem Pospieszalskim.

Nie żyje były muzyk zespołu Blue Café z ostatniej chwili
Nie żyje były muzyk zespołu Blue Café

Nie żyje Łukasz Moszczyński, perkusista znany m.in. z występów z zespołem Blue Café. O jego śmierci poinformował dziennikarz muzyczny Szymon Stellmaszczyk, prowadzący profil „Let’s Talk About ESC”. Muzyk odszedł 1 czerwca 2024 roku, jednak informacja ta dotarła do szerszego grona dopiero po miesiącu.

REKLAMA

Śmierć Polaka w Strefie Gazy. Krzysztof Bosak zabiera głos

Polskie władze powinny domagać się w zdecydowany sposób sprawiedliwości w stosunku do sprawcy zamordowania w Strefie Gazy polskiego wolontariusza organizacji humanitarnej - powiedział w środę wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja). Oczekujemy, że polski Sejm przyjmie uchwałę - dodał.
Krzysztof Bosak  Śmierć Polaka w Strefie Gazy. Krzysztof Bosak zabiera głos
Krzysztof Bosak / PAP/Marcin Obara

Organizacja humanitarna World Central Kitchen (WCK), która ma siedzibę w USA, podała we wtorek, że siedmioro członków jej zespołu zginęło podczas dostarczania pomocy żywnościowej, która przybyła do Strefy Gazy kilka godzin wcześniej statkiem z Cypru. "World Central Kitchen z bólem potwierdza, że siedmioro członków naszego zespołu zostało zabitych w ataku Sił Obronnych Izraela" (Cahal) - podała organizacja w komunikacie. Jak dodano, wśród ofiar śmiertelnych są obywatele Australii, Polski i Wielkiej Brytanii oraz jedna osoba z obywatelstwem amerykańsko-kanadyjskim. Zginął także palestyński kierowca.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że śmierć pracowników WCK "to tragiczny przypadek nieumyślnego trafienia niewinnych ludzi" przez siły izraelskie.

Z kolei ambasador Izraela W Polsce Jakow Liwne napisał na X, że "skrajna prawica i lewica w Polsce oskarżają Izrael o umyślne morderstwo". Dodał, że wicemarszałek Sejmu i lider Konfederacji Krzysztof Bosak twierdzi, że Izrael popełnia "zbrodnie wojenne" i terroryzuje organizacje humanitarne, aby zagłodzić Palestyńczyków. Ambasador zauważył też, że Bosak "do dziś nie zgodził się potępić masakry dokonanej przez Hamas 7 października", a "jego partyjny kolega, prawicowy ekstremista, zgasił gaśnicą chanukową menorę". "Wniosek: antysemici zawsze pozostaną antysemitami, a Izrael pozostanie demokratycznym Państwem Żydowskim, które walczy o swoje prawo do istnienia" - ocenił Liwne.

Czytaj także: To koniec projektu CPK?

Reakcja Bosaka 

Bosak na środowej konferencji prasowej w Opolu skrytykował wpis ambasadora. "Jesteśmy pod szczególnym atakiem od wczoraj. Zamiast wyrazić skruchę i przeprosić za mord na działaczach organizacji humanitarnej, którzy dostarczali żywność w konwoju dla głodujących Palestyńczyków ze Strefy Gazy, ambasador Izraela zdecydował się na atak na polskich polityków - z lewej i z prawej strony. Zostałem wczoraj wymieniony przez ambasadora Izraela i chciałbym wyrazić zdecydowany protest przeciwko takiemu uprawianiu dyplomacji" - oświadczył wicemarszałek.

Negatywnie ocenił też działania władz Polski. "Nie może być tak, ze prezydent wydaje oświadczenia, w których unika słowa +mord+, unika słowa +zabójstwo+, unika słowa +Izrael+" - podkreślił Bosak.

Jego zdaniem, z oświadczenia prezydenta Andrzeja Dudy można odnieść wrażenie, że Damian Sobol, który był zaangażowany w wolontariat, zmarł śmiercią naturalną i panu prezydentowi jest smutno. "Z drugiej strony mamy premiera, który w sposób tchórzliwy unika przez 30 godzin oświadczenia, a jak już zabiera głos, to zabiera głos w sposób zasadniczo tłumaczący, że Polacy są proizraelscy" - zaznaczył wicemarszałek.

"Więc drogi pani premierze, drogi pani ambasadorze, proszę nas nie atakować, bo jesteśmy za Izraelem. Naprawdę Polacy nie są narodem, który musi któremuś narodowi cokolwiek udowadniać i który musi komukolwiek się tłumaczyć. To izraelski rząd powinien się tłumaczyć z tego, kiedy poniosą sprawiedliwość sprawcy tego mordu" - oświadczył polityk Konfederacji.

"Z prasy izraelskiej, którą trudno oskarżyć o antysemityzm, wiemy już, że był to z zimną krwią wykonany mord na raty. Kolejne auta z tego konwoju były ostrzeliwane. Mamy do czynienia ze zbrodnią wojenną" - ocenił wicemarszałek Sejmu.

Jak dodał, to słowo niektórym nie jest w stanie przejść przez usta. "Konfederacja mówi o takich rzeczach bez poprawności politycznej. Potrzebujemy odważnych polityków zarówno na szczeblu krajowym, jak i samorządowym, by o poważnych rzeczach mówić odważnie. Oczekujemy, że polski Sejm przyjmie uchwałę. Tu mamy do czynienia z zamordowaniem polskiego obywatela, który bezsprzecznie był zaangażowany w działania humanitarne. Należy uczcić jego pamięć i należy domagać się sprawiedliwości od państwa, które odpowiada za ten akt terroru" - powiedział Bosak.

Czytaj także: Wywiad był fikcją? Była prezenterka ESPN ujawnia, jak wyglądała jej rozmowa z prezydentem Bidenem

Kontekst: reakcje prezydenta i premiera 

Prezydent Andrzej Duda napisał we wtorek na platformie X, że "z głębokim bólem przyjąłem informację o śmierci w Strefie Gazy wolontariuszy z organizacji World Central Kitchen, w tym polskiego obywatela". "Jestem myślami z ich najbliższymi. Ci odważni ludzie swoją służbą i poświęceniem dla bliźnich zmieniali świat na lepsze. Tragedia ta nigdy nie powinna się wydarzyć i musi zostać wyjaśniona" - podkreślił.

Premier Donald Tusk odnosząc się do wypowiedzi premiera Izraela oraz ambasadora Liwne napisał na platformie X: "Panie premierze Netanjahu, panie ambasadorze Liwne, zdecydowana większość Polaków okazała pełną solidarność z Izraelem po ataku Hamasu. Dzisiaj poddajecie tę solidarność naprawdę ciężkiej próbie. Tragiczny atak na wolontariuszy i wasza reakcja budzą zrozumiałą złość".



 

Polecane
Emerytury
Stażowe