Konferencja "Prawa rodziny": prawa człowieka i prawa rodziny nie mogą być sobie przeciwstawiane

W dniu 14 października 2017 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP miała miejsce ogólnopolska konferencja pt. „Prawa rodziny - rdzeń współczesnej demokracji”, którą Patronatem Honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Konferencja otworzyła obchody Dnia Praw Rodziny, ustanowionego w 2016 roku Uchwałą Sejmu na 22 października, który obchodzony będzie każdego roku przypadając w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Ustanowienie tego Dnia jest wystawionym Papieżowi szczególnym pomnikiem upamiętniającym Jego nauczanie o rodzinie.
 Konferencja "Prawa rodziny": prawa człowieka i prawa rodziny nie mogą być sobie przeciwstawiane
/ morguefile.com
 
Konferencja obejmująca zagadnienia praw rodziny w oparciu o zapisy zawarte w Karcie Praw Rodziny będzie wkładem w ogólnonarodową dyskusję, zasygnalizowaną już przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i innych polityków, nad kształtem nowej Konstytucji, która powinna uwzględnić prawa rodziny i ich respektowanie w całym prawodawstwie, co byłoby gwarancją ładu społecznego w państwie
– powiedział otwierając Konferencję Poseł Tadeusz Woźniak - Przewodniczący Narodowego Komitetu Obchodów Dnia Praw Rodziny.


Prezentowane wystąpienia dotyczyły praw rodziny zapisanych w Karcie Praw Rodziny i polskim systemie prawnym, podręcznikach szkolnych, a także w kontekście wychowania do patriotyzmu i kształtowania współczesnej demokracji. 
 
Najważniejszym wskazaniem Karty Praw Rodziny jest to, iż prawa człowieka i prawa rodziny muszą  być traktowane jako nierozłączna całość i nie mogą być sobie przeciwstawne. Nie ma autentycznej demokracji bez respektowania praw człowieka i praw rodziny
– mówiła Grażyna Sołtyk Poseł na Sejm RP III kadencji.


Prof. Helena Pietrzak z UKSW w sposób analityczny i szczegółowy przedstawiła prawa rodziny i małżonków oraz zakres ochrony ich praw w polskim porządku prawnym. Profesor Pietrzak wskazała również kierunek zabezpieczenia praw rodziny, w tym prawa dziecka do wychowania w rodzinie biologicznej w przypadku śmierci jednego z rodziców, pochodzenia dziecka oraz integralności małżeństwa i rodziny odnośnie uznania ojcostwa wobec komórki i zarodka. 

Niezwykle ważny temat praw rodziny stanowiących fundament patriotycznego wychowania przedstawił prof. Kazimierz Wiatr - Senator RP, od wielu lat aktywnie zaangażowany w pracę z młodzieżą.

Małżeństwo, rodzina i jej prawa w programach i podręcznikach szkolnych , a także zgodność podstawy programowej przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) z prawami zapisanymi w Karcie Praw Rodziny i Konstytucją RP zaprezentowała prof. Urszula Dudziak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Minister Elżbieta Rafalska powiedziała o polityce prorodzinnej w aktualnych i przyszłych działaniach rządu. Natomiast ochronę praw rodziny w działaniach Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawił minister Zbigniew Ziobro. Uczestnicy przyjęli z aplauzem zmiany prawa i działania rządu, m.in. w wyniku których poprawiła się sytuacja materialna rodzin, jak również zmianę prawa i działania w wyniku, których dzieci nie są odbierane rodzicom z powodu ubóstwa oraz zwiększenie egzekwowania alimentów. Ministrowie podkreślili, że w wyniku tych działań rodzina odzyskała również swoją godność.

Marian Krzaklewski koordynator ds. Prawa Unijnego i Europejskich Komitetów Wielostronnych NSZZ „Solidarność” przedstawił jak bardzo istotne znaczenie miało przez NSZZ Solidarność przyjęcie Kraty Praw Rodziny w działaniach związku oraz przypomniał znaczenie obywatelskiego projektu Konstytucji RP przedstawionego przed laty, w której zapisy były zbieżne z zapisami zawartymi w Karcie Praw Rodziny.

Licznie obecnych przedstawicieli samorządów bardzo zainteresowały doświadczenia wykorzystania zapisów Karty Praw Rodziny w pracy samorządów przedstawione przez Małgorzatę Mańkę-Szulik Prezydent Zabrza. Natomiast o wychowaniu do znajomości praw rodziny w praktyce duszpasterskiej mówił ks. Kazimierz Kurek - Krajowy Duszpasterz Rodzin w latach 1985-1996. 

Przedstawione przez prelegentów zagadnienia dotyczące praw rodziny spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem ponad 450 uczestników Konferencji, reprezentujących Rząd, Sejm, Senat, samorządy wszystkich szczebli, świat nauki, środowisko nauczycieli, mediów, duszpasterstwa rodzin, organizacji pozarządowych działających na rzecz rodzin, dzieci, praw rodziców, a także samych rodziców zainteresowanych tymi zagadnieniami.

W Deklaracji przyjętej na zakończenie Konferencji, uczestnicy zwrócili się z apelem m.in. do władz publicznych o poszanowanie praw rodziny i zapewnienie rzeczywistego ich uznania oraz zagwarantowanie w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, ustawach szczegółowych oraz innych przepisach niezbywalnych praw rodziny opartej na trwałym małżeństwie kobiety i mężczyzny, ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, uznania rodziców za pierwszych i głównych wychowawców dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami moralnymi i religijnymi. 

Uczestnicy konferencji zaapelowali o podjęcie stosownych działań mających na celu ustanowienie 22 października Międzynarodowym Dniem Praw Rodziny.

Konferencja w Sejmie zainaugurowała bogate w wydarzenia obchody Dnia Praw Rodziny, które będą kontynuowane w województwach, powiatach i gminach zarówno w bieżącym roku, jak i w latach następnych. Warto zaznaczyć, że już teraz spontanicznie powstają komitety obchodów Dnia Praw Rodziny w jednostkach samorządu terytorialnego. 



#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kierwiński pod wpływem alkoholu? Teraz polityk Platformy grozi Wiadomości
Kierwiński pod wpływem alkoholu? Teraz polityk Platformy grozi

- Nie mam pojęcia, czemu mój głos został tak zniekształcony. Albo to pogłos, albo kwestie techniczne - przekonuje Marcin Kierwiński w rozmowie z Onetem, tłumacząc to, że podczas wystąpienia na uroczystościach z okazji Dnia Strażaka zdaniem internautów brzmiał, jakby był pod wpływem alkoholu. Teraz minister grozi krytykom.

Czy Luna ma jakiekolwiek szanse na Eurowizji? Poznaj typy buckmacherów z ostatniej chwili
Czy Luna ma jakiekolwiek szanse na Eurowizji? Poznaj typy buckmacherów

Ranking przygotowany na podstawie średnich kursów buckmacherów nie pozostawia złudzeń. Luna praktycznie nie ma żadnych szans na osiągnięcie dobrego wyniku na tegorocznej Eurowizji.

Niemiecka rafineria emitująca szkodliwe substancje przy granicy z Polską na krawędzi wideo
Niemiecka rafineria emitująca szkodliwe substancje przy granicy z Polską na krawędzi

Rafineria PCK wnioskuje do Landu Branderburgia o pozwolenie na podwojenie emisji dwutlenku siarki, ale Land Brandenburgia jak na razie, nie zgodził się na to - zauważył Aleksandra Fedorska w materiale opublikowanym w serwisie Youtube.

Rosja wzięła na celownik Wołodymyra Zełenskiego gorące
Rosja wzięła na celownik Wołodymyra Zełenskiego

Rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych umieściło w sobotę ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przestępców, poinformował portal The Moscow Times.

Niemcy: radykalni ekolodzy protestują przeciwko... fabryce samochodów elektrycznych z ostatniej chwili
Niemcy: radykalni ekolodzy protestują przeciwko... fabryce samochodów elektrycznych

Niemiecki "Bild" informuje, że w przyszłym tygodniu radykalni ekolodzy planują demonstracje, okupacje i blokady przeciwko rozbudowie fabryki samochodów Tesli.

To już koniec ciepłych dni z ostatniej chwili
To już koniec ciepłych dni

W weekend będzie można podzielić Polskę na dwie części - pogodny wschód i pochmurny zachód. Niedziela będzie ostatnim fajnym, ciepłym dniem - poinformowała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska.

Minister Marcin Kierwiński pod wpływem alkoholu? Polityk zabiera głos gorące
Minister Marcin Kierwiński pod wpływem alkoholu? Polityk zabiera głos

- Nie mam pojęcia, czemu mój głos został tak zniekształcony. Albo to pogłos, albo kwestie techniczne - przekonuje Marcin Kierwiński w rozmowie z Onetem, tłumacząc to, że podczas wystąpienia na uroczystościach z okazji Dnia Strażaka zdaniem internautów brzmiał, jakby był pod wpływem alkoholu.

Niemcy boją się eskalacji antysemityzmu z ostatniej chwili
Niemcy boją się eskalacji antysemityzmu

Komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein obawia się eskalacji propalestyńskich protestów na uczelniach. Postawa antysemicka jest "niestety powszechna i może bardzo szybko doprowadzić do eskalacji" - powiedział Klein.

Dziwne zachowanie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Fala komentarzy w sieci z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Fala komentarzy w sieci

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Kierwiński wygłosił przemówienie podczas głównych uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Uwagę polityków formacji opozycyjnych i internautów zwróciło jednak uwagę dziwne zachowanie polityka.

Dzień Strażaka. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos podczas głównych uroczystości z ostatniej chwili
Dzień Strażaka. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos podczas głównych uroczystości

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

REKLAMA

Konferencja "Prawa rodziny": prawa człowieka i prawa rodziny nie mogą być sobie przeciwstawiane

W dniu 14 października 2017 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP miała miejsce ogólnopolska konferencja pt. „Prawa rodziny - rdzeń współczesnej demokracji”, którą Patronatem Honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Konferencja otworzyła obchody Dnia Praw Rodziny, ustanowionego w 2016 roku Uchwałą Sejmu na 22 października, który obchodzony będzie każdego roku przypadając w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Ustanowienie tego Dnia jest wystawionym Papieżowi szczególnym pomnikiem upamiętniającym Jego nauczanie o rodzinie.
 Konferencja "Prawa rodziny": prawa człowieka i prawa rodziny nie mogą być sobie przeciwstawiane
/ morguefile.com
 
Konferencja obejmująca zagadnienia praw rodziny w oparciu o zapisy zawarte w Karcie Praw Rodziny będzie wkładem w ogólnonarodową dyskusję, zasygnalizowaną już przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i innych polityków, nad kształtem nowej Konstytucji, która powinna uwzględnić prawa rodziny i ich respektowanie w całym prawodawstwie, co byłoby gwarancją ładu społecznego w państwie
– powiedział otwierając Konferencję Poseł Tadeusz Woźniak - Przewodniczący Narodowego Komitetu Obchodów Dnia Praw Rodziny.


Prezentowane wystąpienia dotyczyły praw rodziny zapisanych w Karcie Praw Rodziny i polskim systemie prawnym, podręcznikach szkolnych, a także w kontekście wychowania do patriotyzmu i kształtowania współczesnej demokracji. 
 
Najważniejszym wskazaniem Karty Praw Rodziny jest to, iż prawa człowieka i prawa rodziny muszą  być traktowane jako nierozłączna całość i nie mogą być sobie przeciwstawne. Nie ma autentycznej demokracji bez respektowania praw człowieka i praw rodziny
– mówiła Grażyna Sołtyk Poseł na Sejm RP III kadencji.


Prof. Helena Pietrzak z UKSW w sposób analityczny i szczegółowy przedstawiła prawa rodziny i małżonków oraz zakres ochrony ich praw w polskim porządku prawnym. Profesor Pietrzak wskazała również kierunek zabezpieczenia praw rodziny, w tym prawa dziecka do wychowania w rodzinie biologicznej w przypadku śmierci jednego z rodziców, pochodzenia dziecka oraz integralności małżeństwa i rodziny odnośnie uznania ojcostwa wobec komórki i zarodka. 

Niezwykle ważny temat praw rodziny stanowiących fundament patriotycznego wychowania przedstawił prof. Kazimierz Wiatr - Senator RP, od wielu lat aktywnie zaangażowany w pracę z młodzieżą.

Małżeństwo, rodzina i jej prawa w programach i podręcznikach szkolnych , a także zgodność podstawy programowej przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) z prawami zapisanymi w Karcie Praw Rodziny i Konstytucją RP zaprezentowała prof. Urszula Dudziak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Minister Elżbieta Rafalska powiedziała o polityce prorodzinnej w aktualnych i przyszłych działaniach rządu. Natomiast ochronę praw rodziny w działaniach Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawił minister Zbigniew Ziobro. Uczestnicy przyjęli z aplauzem zmiany prawa i działania rządu, m.in. w wyniku których poprawiła się sytuacja materialna rodzin, jak również zmianę prawa i działania w wyniku, których dzieci nie są odbierane rodzicom z powodu ubóstwa oraz zwiększenie egzekwowania alimentów. Ministrowie podkreślili, że w wyniku tych działań rodzina odzyskała również swoją godność.

Marian Krzaklewski koordynator ds. Prawa Unijnego i Europejskich Komitetów Wielostronnych NSZZ „Solidarność” przedstawił jak bardzo istotne znaczenie miało przez NSZZ Solidarność przyjęcie Kraty Praw Rodziny w działaniach związku oraz przypomniał znaczenie obywatelskiego projektu Konstytucji RP przedstawionego przed laty, w której zapisy były zbieżne z zapisami zawartymi w Karcie Praw Rodziny.

Licznie obecnych przedstawicieli samorządów bardzo zainteresowały doświadczenia wykorzystania zapisów Karty Praw Rodziny w pracy samorządów przedstawione przez Małgorzatę Mańkę-Szulik Prezydent Zabrza. Natomiast o wychowaniu do znajomości praw rodziny w praktyce duszpasterskiej mówił ks. Kazimierz Kurek - Krajowy Duszpasterz Rodzin w latach 1985-1996. 

Przedstawione przez prelegentów zagadnienia dotyczące praw rodziny spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem ponad 450 uczestników Konferencji, reprezentujących Rząd, Sejm, Senat, samorządy wszystkich szczebli, świat nauki, środowisko nauczycieli, mediów, duszpasterstwa rodzin, organizacji pozarządowych działających na rzecz rodzin, dzieci, praw rodziców, a także samych rodziców zainteresowanych tymi zagadnieniami.

W Deklaracji przyjętej na zakończenie Konferencji, uczestnicy zwrócili się z apelem m.in. do władz publicznych o poszanowanie praw rodziny i zapewnienie rzeczywistego ich uznania oraz zagwarantowanie w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, ustawach szczegółowych oraz innych przepisach niezbywalnych praw rodziny opartej na trwałym małżeństwie kobiety i mężczyzny, ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, uznania rodziców za pierwszych i głównych wychowawców dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami moralnymi i religijnymi. 

Uczestnicy konferencji zaapelowali o podjęcie stosownych działań mających na celu ustanowienie 22 października Międzynarodowym Dniem Praw Rodziny.

Konferencja w Sejmie zainaugurowała bogate w wydarzenia obchody Dnia Praw Rodziny, które będą kontynuowane w województwach, powiatach i gminach zarówno w bieżącym roku, jak i w latach następnych. Warto zaznaczyć, że już teraz spontanicznie powstają komitety obchodów Dnia Praw Rodziny w jednostkach samorządu terytorialnego. 



#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe