Co z religią w szkole? Oświatowa Solidarność zaniepokojona

Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji o zmianie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach w praktyce prowadzi do wyprowadzania lekcji religii ze szkół. Tysiące nauczycieli katechetów niepokoi się o swoją pracę.
 Co z religią w szkole? Oświatowa Solidarność zaniepokojona
/ Marcin Żegliński/Tygodnik Solidarność

We wtorek 21.05.2024 r. przed siedzibą Sejmu w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Stowarzyszenia Katechetów Świeckich wraz z przedstawicielami oświatowej Solidarności na temat stanowiska w sprawie projektu rozporządzenia z dnia 29.04.2024 o zmianie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Została również przedstawiona nowa kampania SKŚ: Wychowanie do wartości w szkole – religia lub etyka dla każdego ucznia.

Wadliwe prawnie

Wśród organizatorów byli Piotr Janowicz, przewodniczący SKŚ, Dariusz Kwiecień, katecheta z SKŚ, Dorota Kwiecień z SKŚ, Waldemar Jakubowski, przewodniczący oświatowej Solidarności, Lesław Ordon, przewodniczący oświatowej „S” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

– Mamy do czynienia z działaniami Ministerstwa Edukacji, które są nie do końca przemyślanie, nie do końca są uporządkowane i kierowane być może nie racjonalnymi przekonaniami, ale emocjami. Nie wyobrażam sobie, jeśliby rozporządzenie weszło w życie we wrześniu, jak dyrektorzy i nauczyciele ułożą plany lekcji, ramówki. To w zasadzie nie do zrobienia. To rozporządzenie jest wadliwe prawnie i ze względu na pragmatykę szkolną. Uważamy, że lekcje religii bądź etyki są ważnym elementem kształtowania dzieci i młodzieży. Nie może być tak, by nasza młodzież nie miała wiedzy o podstawowych prawach moralnych, która pozwoli choćby na tyle, by odczytywać znaki kultury. Dlatego uważamy, że lekcje religii powinny być prowadzone w takim wymiarze jak do tej pory. Oczywiście wiemy, że zmienia się społeczeństwo, dlatego popieramy pomysł, by tam, gdzie nie da się zorganizować lekcji religii, były lekcje etyki. Nie możemy sobie pozwolić na to, by ze szkół wyszło pokolenie bez podstawowej wiedzy i wrażliwości na wartości. Z tego miejsca deklarujemy wszelką pomoc o Stowarzyszeniu Katechetów Świeckich – mówił na konferencji przed siedzibą Sejmu Waldemar Jakubowski, przewodniczący oświatowej Solidarności.

To rozporządzenie jest wadliwe prawnie i ze względu na pragmatykę szkolną. Uważamy, że lekcje religii bądź etyki są ważnym elementem kształtowania dzieci i młodzieży.

 

Czytaj także: Waldemar Jakubowski: z listy lektur nie mogą zniknąć pozycje kształtujące tożsamość narodową

W projekcie rozporządzenia z dnia 29.04.2024 o zmianie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach istnieje możliwość łączenia różnych klas w jednej lekcji religii, co może być trudne, ponieważ nie wszystkie klasy zaczynają i kończą lekcje w tym samym czasie. Lekcje religii są często jako pierwsze i ostatnie, łączenie mogłoby skutkować tym, że część uczniów musiałaby przychodzić na nie wcześniej do szkoły lub czekać po skończonych zajęciach. W rozporządzeniu to w gestii samorządów jest utrzymywanie lekcji religii, wiele samorządów ma problemy finansowe, a oświata stanowi znaczną część ich wydatków. Doświadczenie wskazuje, że ze strony samorządów mogą być formy nacisków na dyrektorów, by oszczędzać na lekcjach religii.

Czytaj więcej: WZD Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S”. Przyjęto uchwałę programową

– Świeckich katechetów i nauczycieli religii jest w Polsce około 33 tys. ludzi. W wyniku działań obecnego kierownictwa resortu edukacji tysiące katechetów może stracić pracę. Domagamy się dla nich godnych warunków pracy, poszanowania ich przez ministerstwo i poważnego traktowania. To też są nauczyciele. Poza tym świat jest coraz bardziej niespokojny i w tych warunkach potrzebna nam jest silna tożsamość, wychowywanie młodych ludzi do wartości, patriotyzmu, dumy z polskości. Proszę zobaczyć, ilu ludzi nie przyznaje się dzisiaj do polskości. Ograniczenie lekcji religii, etyki, jak również historii jest niebezpieczne dla poczucia przynależności narodowej, tożsamości, wspólnoty i własnego państwa – mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Waldemar Jakubowski, przewodniczący oświatowej Solidarności.

Świeckich katechetów i nauczycieli religii jest w Polsce około 33 tys. ludzi. W wyniku działań obecnego kierownictwa resortu edukacji tysiące katechetów może stracić pracę.

 

Czytaj także: Niedoszacowane środki na podwyżki dla nauczycieli? Solidarność: Nie mamy takich sygnałów. Rozmowa dnia

– Jako nauczyciel historii i instruktor harcerski patrzę na wychowanie i formowanie młodzieży kompleksowo. Zmiany wprowadzane przez ministerstwo idą w złym kierunku i są niebezpieczne z punktu widzenia wartości. Widzimy rugowanie chrześcijaństwa z edukacji, młode pokolenie ma być bez właściwości, świadomości własnego dziedzictwa narodowego i duchowego. Religia uczy nie tylko wiary, ale też odpowiedzialności za drugiego, uczy mądrego patriotyzmu, uwrażliwia na ład moralny w społeczeństwie. Ministerstwo wypycha religię ze szkół w białych rękawiczkach. Nie mówią, że usuwają religię, ale dają możliwość samorządom wpływać na dyrektorów szkół w sposób zawoalowany, by tych lekcji było mniej lub nie było ich wcale – tłumaczy w rozmowie z portalem Tysol.pl Lechosław Ordon, zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” sekcji oświaty.

Czytaj także: Miasto Gdańsk chce uciszyć Solidarność? Piotr Duda: To próba cenzury

Czytaj więcej: Rodzice przeciwni pomysłowi Nowackiej. Minister odpowiada


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Prof. Grzegorz Górski: Orban wchodzi od gry Wiadomości
Prof. Grzegorz Górski: Orban wchodzi od gry

Jest niezwykle ciekawe to, że w Polsce panuje ciągle cisza wokół coraz bardziej interesującej gry o ukształtowanie nowego europejskiego układu. To rzecz krytyczna dla przyszłości Unii i szerzej Europy w nadchodzących latach. Co istotne, zwykle tego typu napięcia i gry kończyły się w historii wojnami, bo nie dawało się przezwyciężyć w normalnej, dyplomatycznej drodze wszystkich sprzeczności.

Grecja znowu mierzy się z pożarami z ostatniej chwili
Grecja znowu mierzy się z pożarami

Setki strażaków walczą z 70 pożarami lasów w różnych częściach Grecji, w tym na wyspach Andros i Salamina. Akcję gaśniczą utrudnia silny wiatr, który może doprowadzić do powstania kolejnych ognisk – podał Reuters w sobotę.

Tragedia w Niemczech. Ojciec imigrant utopił 15-letnią córkę? gorące
Tragedia w Niemczech. Ojciec imigrant utopił 15-letnią córkę?

Portal Bild.de ujawnił, że jasne staje się dlaczego, zginęła 15-letnia Roqia z Afganistanu, która utonęła w Renie. Okazuje się, że jej rodzice mocno sprzeciwiali się temu, że chciała ona prowadzić "wolne życie".

Minister Nowacka domaga się uregulowania przysposabiania dzieci przez pary homoseksualne polityka
Minister Nowacka domaga się uregulowania przysposabiania dzieci przez pary homoseksualne

Kwestia tzw. przysposobienia dzieci w związkach partnerskich to zabezpieczenie interesu i uregulowanie praw dzieci w takich związkach - powiedziała w sobotę minister edukacji Barbara Nowacka. Podkreśliła, że dbając o dobro dzieci, należy wprowadzić związki partnerskie.

Hubert Hurkacz w finale turnieju ATP w Halle! Nie dał Niemcowi żadnych szans z ostatniej chwili
Hubert Hurkacz w finale turnieju ATP w Halle! Nie dał Niemcowi żadnych szans

Hubert Hurkacz awansował do finału turnieju ATP 500 na kortach trawiastych w Halle, pokonując turniejową "dwójkę" Niemca Alexandera Zvereva 7:6 (7-2), 6:4.

Uwaga: nadciągają silne burze Wiadomości
Uwaga: nadciągają silne burze

W sobotę pogoda będzie zmieniać się bardzo dynamicznie, burze obejmą teren niemal całego kraju, zwłaszcza na wschodzie. Na południowym wschodzie przewidywane są ostrzeżenia o upałach - przekazał synoptyk IMGW.

Kto kandydatem PiS na prezydenta? Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego z ostatniej chwili
Kto kandydatem PiS na prezydenta? Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego

– Nasz kandydat na prezydenta ma odpowiadać oczekiwaniom społeczeństwa i być jednocześnie taką osobą, która nie ma w swojej przeszłości niczego, co można by zaatakować – powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia na konwencji partii w Pułtusku.

Znany kabaret nagrał piosenkę o tym jak poleci rząd Tuska wideo
Znany kabaret nagrał piosenkę o tym jak "poleci rząd Tuska"

Budujemy CPK, przecież wszyscy są na tak, przecież wszyscy rwą się do roboty. Zbudujemy CPK, przecież wszyscy są na tak, będą dumnie latać samoloty. Polecimy wte i wewte, polecimy wreszcie stąd, Jako pierwszy to poleci pewnie rząd! - śpiewa Kabaret OT.TO.

Ogromny pożar w Kazachstanie: płonie 26-piętrowy wieżowiec z ostatniej chwili
Ogromny pożar w Kazachstanie: płonie 26-piętrowy wieżowiec

Płonie 26-piętrowy wieżowiec w Astanie, stolicy Kazachstanu.

Popularny teleturniej wraca na antenę Polsatu z ostatniej chwili
Popularny teleturniej wraca na antenę Polsatu

"Awantura o kasę" powraca na antenę Polsatu. Kultowy teleturniej, podobnie jak niemal 20 lat temu, poprowadzi Krzysztof Ibisz.

REKLAMA

Co z religią w szkole? Oświatowa Solidarność zaniepokojona

Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji o zmianie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach w praktyce prowadzi do wyprowadzania lekcji religii ze szkół. Tysiące nauczycieli katechetów niepokoi się o swoją pracę.
 Co z religią w szkole? Oświatowa Solidarność zaniepokojona
/ Marcin Żegliński/Tygodnik Solidarność

We wtorek 21.05.2024 r. przed siedzibą Sejmu w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Stowarzyszenia Katechetów Świeckich wraz z przedstawicielami oświatowej Solidarności na temat stanowiska w sprawie projektu rozporządzenia z dnia 29.04.2024 o zmianie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Została również przedstawiona nowa kampania SKŚ: Wychowanie do wartości w szkole – religia lub etyka dla każdego ucznia.

Wadliwe prawnie

Wśród organizatorów byli Piotr Janowicz, przewodniczący SKŚ, Dariusz Kwiecień, katecheta z SKŚ, Dorota Kwiecień z SKŚ, Waldemar Jakubowski, przewodniczący oświatowej Solidarności, Lesław Ordon, przewodniczący oświatowej „S” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

– Mamy do czynienia z działaniami Ministerstwa Edukacji, które są nie do końca przemyślanie, nie do końca są uporządkowane i kierowane być może nie racjonalnymi przekonaniami, ale emocjami. Nie wyobrażam sobie, jeśliby rozporządzenie weszło w życie we wrześniu, jak dyrektorzy i nauczyciele ułożą plany lekcji, ramówki. To w zasadzie nie do zrobienia. To rozporządzenie jest wadliwe prawnie i ze względu na pragmatykę szkolną. Uważamy, że lekcje religii bądź etyki są ważnym elementem kształtowania dzieci i młodzieży. Nie może być tak, by nasza młodzież nie miała wiedzy o podstawowych prawach moralnych, która pozwoli choćby na tyle, by odczytywać znaki kultury. Dlatego uważamy, że lekcje religii powinny być prowadzone w takim wymiarze jak do tej pory. Oczywiście wiemy, że zmienia się społeczeństwo, dlatego popieramy pomysł, by tam, gdzie nie da się zorganizować lekcji religii, były lekcje etyki. Nie możemy sobie pozwolić na to, by ze szkół wyszło pokolenie bez podstawowej wiedzy i wrażliwości na wartości. Z tego miejsca deklarujemy wszelką pomoc o Stowarzyszeniu Katechetów Świeckich – mówił na konferencji przed siedzibą Sejmu Waldemar Jakubowski, przewodniczący oświatowej Solidarności.

To rozporządzenie jest wadliwe prawnie i ze względu na pragmatykę szkolną. Uważamy, że lekcje religii bądź etyki są ważnym elementem kształtowania dzieci i młodzieży.

 

Czytaj także: Waldemar Jakubowski: z listy lektur nie mogą zniknąć pozycje kształtujące tożsamość narodową

W projekcie rozporządzenia z dnia 29.04.2024 o zmianie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach istnieje możliwość łączenia różnych klas w jednej lekcji religii, co może być trudne, ponieważ nie wszystkie klasy zaczynają i kończą lekcje w tym samym czasie. Lekcje religii są często jako pierwsze i ostatnie, łączenie mogłoby skutkować tym, że część uczniów musiałaby przychodzić na nie wcześniej do szkoły lub czekać po skończonych zajęciach. W rozporządzeniu to w gestii samorządów jest utrzymywanie lekcji religii, wiele samorządów ma problemy finansowe, a oświata stanowi znaczną część ich wydatków. Doświadczenie wskazuje, że ze strony samorządów mogą być formy nacisków na dyrektorów, by oszczędzać na lekcjach religii.

Czytaj więcej: WZD Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S”. Przyjęto uchwałę programową

– Świeckich katechetów i nauczycieli religii jest w Polsce około 33 tys. ludzi. W wyniku działań obecnego kierownictwa resortu edukacji tysiące katechetów może stracić pracę. Domagamy się dla nich godnych warunków pracy, poszanowania ich przez ministerstwo i poważnego traktowania. To też są nauczyciele. Poza tym świat jest coraz bardziej niespokojny i w tych warunkach potrzebna nam jest silna tożsamość, wychowywanie młodych ludzi do wartości, patriotyzmu, dumy z polskości. Proszę zobaczyć, ilu ludzi nie przyznaje się dzisiaj do polskości. Ograniczenie lekcji religii, etyki, jak również historii jest niebezpieczne dla poczucia przynależności narodowej, tożsamości, wspólnoty i własnego państwa – mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Waldemar Jakubowski, przewodniczący oświatowej Solidarności.

Świeckich katechetów i nauczycieli religii jest w Polsce około 33 tys. ludzi. W wyniku działań obecnego kierownictwa resortu edukacji tysiące katechetów może stracić pracę.

 

Czytaj także: Niedoszacowane środki na podwyżki dla nauczycieli? Solidarność: Nie mamy takich sygnałów. Rozmowa dnia

– Jako nauczyciel historii i instruktor harcerski patrzę na wychowanie i formowanie młodzieży kompleksowo. Zmiany wprowadzane przez ministerstwo idą w złym kierunku i są niebezpieczne z punktu widzenia wartości. Widzimy rugowanie chrześcijaństwa z edukacji, młode pokolenie ma być bez właściwości, świadomości własnego dziedzictwa narodowego i duchowego. Religia uczy nie tylko wiary, ale też odpowiedzialności za drugiego, uczy mądrego patriotyzmu, uwrażliwia na ład moralny w społeczeństwie. Ministerstwo wypycha religię ze szkół w białych rękawiczkach. Nie mówią, że usuwają religię, ale dają możliwość samorządom wpływać na dyrektorów szkół w sposób zawoalowany, by tych lekcji było mniej lub nie było ich wcale – tłumaczy w rozmowie z portalem Tysol.pl Lechosław Ordon, zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” sekcji oświaty.

Czytaj także: Miasto Gdańsk chce uciszyć Solidarność? Piotr Duda: To próba cenzury

Czytaj więcej: Rodzice przeciwni pomysłowi Nowackiej. Minister odpowiadaOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe