Dziś 14. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

Zasady, którymi kierował się bł. ks. Popiełuszko, są wciąż aktualne – napisali członkowie Rady KEP ds. Społecznych w stanowisku w 14. rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ „Solidarność”. Przypomnieli, że kapłan ten uczył, jak oddalać z serca nienawiść – także wobec przeciwników politycznych.
ks. Jerzy Popiełuszko Dziś 14. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki
ks. Jerzy Popiełuszko / Wikipedia - domena publiczna

„Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko może być dobrym patronem dla współczesnego człowieka, a zwłaszcza dla ludzi młodych, narażonych na zgubne oddziaływanie ideologii promujących źle rozumianą wolność i proponujących życie bez wartości, religii, krzyży w miejscach pracy, bez Boga” – czytamy w Stanowisku Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych „Zło dobrem zwyciężaj” w 14. rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, w roku obchodów 40. rocznicy jego męczeńskiej śmierci.

Czytaj także: Absolutny skandal. Obrońcy polskiej granicy w kajdankach

„W tej sprawie nie uznawał kompromisu”

Zdaniem autorów zasady, którymi kierował się bł. ks. Popiełuszko jako duszpasterz pielęgniarek i lekarzy, hutników i robotników oraz studentów, są wciąż aktualne.

Zaznaczyli, że ks. Popiełuszko „wykazywał szczerą troskę o matki spodziewające się dziecka i o życie od chwili poczęcia; usilnie upominał się o pełną ochronę prawną życia dzieci nienarodzonych”.

Przypomnieli słowa, które ks. Jerzy wypowiedział podczas jednego z kazań: „Życie dziecka zaczyna się pod sercem matki. Zadaniem Kościoła jest nie tylko teoretyczne głoszenie świętości życia, prawa do życia nienarodzonych, lecz także praktyczna obrona tego prawa”.

„W tych sprawach był jednoznaczny. Nie uznawał kompromisu” – ocenili.

Czytaj również: [wywiad] Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych: Każdego roku mamy coraz więcej chrześcijan na całym świecie

„Podpowiadał, jak oddalać ze swego serca nienawiść”

Podkreślili, że podczas mszy św. za ojczyznę, które sprawował w Warszawie w ostatnie niedziele miesiąca, od lutego 1982 r. do września 1984 r., ks. Popiełuszko upominał się o uczciwość i prawdę w życiu społecznym i publicznym.

Przypomnieli, jak w jednej z homilii bł. ks. Popiełuszko stwierdził, że „chrześcijaninowi nie może wystarczyć jedynie potępienie zła, kłamstwa, nikczemności, przemocy, nienawiści, zniewolenia; on sam musi być autentycznym świadkiem, rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości”.

„Podpowiadał, jak oddalać ze swego serca nienawiść – także wobec przeciwników politycznych, jak zło dobrem zwyciężać” – zaznaczyli autorzy.

Ich zdaniem dla ks. Popiełuszki „miłość do ojczyzny była naturalną konsekwencją wiary”.

„W kazaniach powtarzał za Janem Pawłem II, że «Ojczyzna jest matką i miłość do niej wypływa z czwartego przykazania Dekalogu». Warto o tym pamiętać, gdy dziś dochodzi do prób eliminowania z życia publicznego idei umiłowania Ojczyzny, patriotyzmu, wartości narodowych” – napisali.

Uczył wewnętrznej wolności

Przypomnieli słowa ks. Jerzego wypowiedziane podczas ostatniej przed męczeńską śmiercią mszy św., którą odprawił w Bydgoszczy 19 października 1984 r.: „Módlmy się, abyśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od rządzy odwetu i przemocy”.

„Uczył wewnętrznej wolności, jaką można osiągnąć w najtrudniejszych warunkach życia. Uczył chrześcijańskiej postawy w walce z wszelkimi patologiami (...). Sam realizował zasadę, którą wyrażał następująco: «Walczę z przejawami zła, a nie z człowiekiem czyniącym zło»” – podkreślili autorzy stanowiska.

Przypomnieli, że po przyjęciu święceń kapłańskich pilnował, „żeby się nie skleszyć, czyli nie stać się księdzem zamkniętym na plebanii i będącym z daleka od ludzi”.

„Był oddanym kapłanem, kochającym ludzi. Potrafił być księdzem dla wszystkich, także dla pogubionych, wątpiących, dalekich od wiary. Podtrzymywał ich na duchu, pomagał materialnie (zwłaszcza w stanie wojennym), wskazywał nadzieję” – zaznaczyli.

Duszpasterz Solidarności i ludzi pracy

Ksiądz Jerzy Popiełuszko od 1980 r. był duszpasterzem Solidarności i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół kościoła św. Stanisława Kostki wielotysięczne tłumy. Występował w obronie internowanych, za co tępiła go komunistyczna propaganda i nękała Służba Bezpieczeństwa.

Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało wrzucili oni do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie. Zgromadził około miliona osób.

Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności. Parafia św. Stanisława Kostki jest głównym miejscem kultu błogosławionego. (PAP)


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

Dziś 14. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

Zasady, którymi kierował się bł. ks. Popiełuszko, są wciąż aktualne – napisali członkowie Rady KEP ds. Społecznych w stanowisku w 14. rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ „Solidarność”. Przypomnieli, że kapłan ten uczył, jak oddalać z serca nienawiść – także wobec przeciwników politycznych.
ks. Jerzy Popiełuszko Dziś 14. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki
ks. Jerzy Popiełuszko / Wikipedia - domena publiczna

„Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko może być dobrym patronem dla współczesnego człowieka, a zwłaszcza dla ludzi młodych, narażonych na zgubne oddziaływanie ideologii promujących źle rozumianą wolność i proponujących życie bez wartości, religii, krzyży w miejscach pracy, bez Boga” – czytamy w Stanowisku Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych „Zło dobrem zwyciężaj” w 14. rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, w roku obchodów 40. rocznicy jego męczeńskiej śmierci.

Czytaj także: Absolutny skandal. Obrońcy polskiej granicy w kajdankach

„W tej sprawie nie uznawał kompromisu”

Zdaniem autorów zasady, którymi kierował się bł. ks. Popiełuszko jako duszpasterz pielęgniarek i lekarzy, hutników i robotników oraz studentów, są wciąż aktualne.

Zaznaczyli, że ks. Popiełuszko „wykazywał szczerą troskę o matki spodziewające się dziecka i o życie od chwili poczęcia; usilnie upominał się o pełną ochronę prawną życia dzieci nienarodzonych”.

Przypomnieli słowa, które ks. Jerzy wypowiedział podczas jednego z kazań: „Życie dziecka zaczyna się pod sercem matki. Zadaniem Kościoła jest nie tylko teoretyczne głoszenie świętości życia, prawa do życia nienarodzonych, lecz także praktyczna obrona tego prawa”.

„W tych sprawach był jednoznaczny. Nie uznawał kompromisu” – ocenili.

Czytaj również: [wywiad] Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych: Każdego roku mamy coraz więcej chrześcijan na całym świecie

„Podpowiadał, jak oddalać ze swego serca nienawiść”

Podkreślili, że podczas mszy św. za ojczyznę, które sprawował w Warszawie w ostatnie niedziele miesiąca, od lutego 1982 r. do września 1984 r., ks. Popiełuszko upominał się o uczciwość i prawdę w życiu społecznym i publicznym.

Przypomnieli, jak w jednej z homilii bł. ks. Popiełuszko stwierdził, że „chrześcijaninowi nie może wystarczyć jedynie potępienie zła, kłamstwa, nikczemności, przemocy, nienawiści, zniewolenia; on sam musi być autentycznym świadkiem, rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości”.

„Podpowiadał, jak oddalać ze swego serca nienawiść – także wobec przeciwników politycznych, jak zło dobrem zwyciężać” – zaznaczyli autorzy.

Ich zdaniem dla ks. Popiełuszki „miłość do ojczyzny była naturalną konsekwencją wiary”.

„W kazaniach powtarzał za Janem Pawłem II, że «Ojczyzna jest matką i miłość do niej wypływa z czwartego przykazania Dekalogu». Warto o tym pamiętać, gdy dziś dochodzi do prób eliminowania z życia publicznego idei umiłowania Ojczyzny, patriotyzmu, wartości narodowych” – napisali.

Uczył wewnętrznej wolności

Przypomnieli słowa ks. Jerzego wypowiedziane podczas ostatniej przed męczeńską śmiercią mszy św., którą odprawił w Bydgoszczy 19 października 1984 r.: „Módlmy się, abyśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od rządzy odwetu i przemocy”.

„Uczył wewnętrznej wolności, jaką można osiągnąć w najtrudniejszych warunkach życia. Uczył chrześcijańskiej postawy w walce z wszelkimi patologiami (...). Sam realizował zasadę, którą wyrażał następująco: «Walczę z przejawami zła, a nie z człowiekiem czyniącym zło»” – podkreślili autorzy stanowiska.

Przypomnieli, że po przyjęciu święceń kapłańskich pilnował, „żeby się nie skleszyć, czyli nie stać się księdzem zamkniętym na plebanii i będącym z daleka od ludzi”.

„Był oddanym kapłanem, kochającym ludzi. Potrafił być księdzem dla wszystkich, także dla pogubionych, wątpiących, dalekich od wiary. Podtrzymywał ich na duchu, pomagał materialnie (zwłaszcza w stanie wojennym), wskazywał nadzieję” – zaznaczyli.

Duszpasterz Solidarności i ludzi pracy

Ksiądz Jerzy Popiełuszko od 1980 r. był duszpasterzem Solidarności i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół kościoła św. Stanisława Kostki wielotysięczne tłumy. Występował w obronie internowanych, za co tępiła go komunistyczna propaganda i nękała Służba Bezpieczeństwa.

Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało wrzucili oni do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie. Zgromadził około miliona osób.

Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności. Parafia św. Stanisława Kostki jest głównym miejscem kultu błogosławionego. (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe