Aktywiści uliczni z funkcjami w sądach? Resort Bodnara zapowiada zmiany „w realizowaniu misji przez ławników”

– Ludzie, którzy kiedyś stali przed sądami, broniąc niezawisłości sędziów, broniąc niezależnych sądów, mają teraz dużą szansę nie tylko wejść do tego sądu, ale zająć w nim bardzo poczesne miejsce – zapowiadał mec. Jarosław Gwizdak podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort zapowiedział zmiany w realizowaniu misji przez ławników. 
Adam Bodnar Aktywiści uliczni z funkcjami w sądach? Resort Bodnara zapowiada zmiany „w realizowaniu misji przez ławników”
Adam Bodnar / PAP/Piotr Nowak

Ławnik to brzmi dumnie. Dlatego wprowadzamy rozwiązania, które zmienią postrzeganie funkcji ławnika

– mówił minister sprawiedliwości Adam Bodnar na konferencji prasowej w poniedziałek, zapowiadając zmiany w realizowaniu misji przez ławników.

Resort zapowiada zmiany

Szef resortu sprawiedliwości przypomniał, że art. 182 Konstytucji RP gwarantuje udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości i „ta ważna dla społeczeństwa i wymiaru sprawiedliwości misja jest realizowana przez ławników”. 

Ten przepis konstytucji jest niedoceniany. Sędzia, dzięki udziałowi czynnika społecznego, jest w stanie lepiej zrozumieć sprawę i wydać lepszy wyrok

– ocenił Adam Bodnar i zaapelował, by organizacje pracodawców w większym zakresie zaangażowały się w wybory ławników. 

Brakuje nam w sądach osób młodych, które mogłyby pełnić taką funkcję 

– podkreślił.

Czytaj również: Bank of China zawiesza współpracę z rosyjskimi bankami

Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach wprowadzanych zmian planuje m.in.:

  • uprościć formularze zgłoszeniowe,
  • opracować napisany prostym językiem poradnik ławnika,
  • organizować szkolenia dla ławników prowadzone nie tylko przez sędziów oraz zajęcia z ławnikami w szkołach,
  • powstanie również „Drużyna ławników”, która będzie doradzać Ministerstwu Sprawiedliwości,
  • przewidywane jest też podniesienie stawek za udział ławników w posiedzeniach,
  • przywrócenie ławników do orzekania w sprawach cywilnych,
  • w przyszłości może też wybieranie ławników bezpośrednio przez obywateli w wyborach samorządowych. Obecnie ławników w tajnym głosowaniu wybierają radni gminy.

Czytaj także: Do niemieckich mediów dotarło, że sprawcy przemocy w Berlinie coraz częściej nie są Niemcami

Aktywiści uliczni na ławników?

Jak podaje ministerstwo, celem działań resortu jest zwiększenie z 3 do 10 procent grupy najmłodszych ławników, wieku od 30 do 35 lat, wśród sędziów społecznych. Ma to nastąpić przez promowanie tej ważnej funkcji na... festiwalach muzycznych i filmowych.

Ponadto mec. Jarosław Gwizdak zachęcił, aby ławnikami zostawali... aktywiści uliczni, protestujący przeciwko reformie sądów. 

Ministerstwu przyświeca głównie takie hasło, że jest bliżej ludzi, ławnik to jest to społeczeństwo w sądzie. Ludzie, którzy kiedyś stali przed sądami broniąc niezawisłości sędziów, broniąc niezależnych sądów, mają teraz dużą szansę nie tylko wejść do tego sądu, ale zająć w nim bardzo poczesne miejsce 

– opowiadał mec. Jarosław Gwizdak.

Ekspert zabiera głos

Plany ministerstwa skomentował w rozmowie z Tysol.pl ekspert – mec. Bartosz Lewandowski, adwokat, doktor nauk prawnych, współpracownik Instytutu Ordo Iuris. 

Zapytany, czy resort sprawiedliwości chce zaangażowanych politycznie aktywistów ulicznych w sądach, odpowiedział, że „tak wynika ze słów byłego pana sędziego, a obecnie mecenasa Jarosława Gwizdaka”.

My mieliśmy już do czynienia  w Sądzie Najwyższym z działalnością de facto destabilizującą ze strony ławników. Chodziło o Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.  Senat, w którym wówczas większość posiadała obecna koalicja rządząca – wybrał ławników, rekrutowanych z najbardziej zagorzałych przeciwników reform poprzedniego rządu. Ci ławnicy de facto odmawiali orzekania z innymi sędziami, co znacząco przedłużało rozpoznawanie spraw, np. jeśli chodzi o skargi nadzwyczajne, a zatem skargi od orzeczeń oczywiście niesprawiedliwych i naruszających prawo, które były już prawomocne. Obawiam się, że w tym wypadku jest to próba wprowadzenia do środowiska ławników osób, które będą miały inne zadanie niż rzetelne orzekanie. Być może chodzi tutaj o przegłosowanie sędziego zawodowego, który w ocenie ministerstwa jest np. niegodny zaufania, a może właśnie o demonstracyjną odmowę orzekania z nim 

– wskazał ekspert. Zwrócił również uwagę na fakt, iż promowanie funkcji ławnika ma mieć miejsce na festiwalach muzycznych, wśród młodych ludzi.

Osoby niedoświadczone niekoniecznie muszą wiedzieć, na czym polega praca ławnika. To duża odpowiedzialność, do składów ławniczych powinny być dobierane osoby z dużym doświadczeniem życiowym – taka była rola tego czynnika społecznego w sprawach sądowych. Chodzi o taki dobór kadr, by te orzeczenia były sprawiedliwe. Niestety, widzę tutaj zagrożenie, jakie miało miejsce w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, gdzie ławnicy sabotowali pracę sądów

– podsumował mec. Lewandowski.


 

POLECANE
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

REKLAMA

Aktywiści uliczni z funkcjami w sądach? Resort Bodnara zapowiada zmiany „w realizowaniu misji przez ławników”

– Ludzie, którzy kiedyś stali przed sądami, broniąc niezawisłości sędziów, broniąc niezależnych sądów, mają teraz dużą szansę nie tylko wejść do tego sądu, ale zająć w nim bardzo poczesne miejsce – zapowiadał mec. Jarosław Gwizdak podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort zapowiedział zmiany w realizowaniu misji przez ławników. 
Adam Bodnar Aktywiści uliczni z funkcjami w sądach? Resort Bodnara zapowiada zmiany „w realizowaniu misji przez ławników”
Adam Bodnar / PAP/Piotr Nowak

Ławnik to brzmi dumnie. Dlatego wprowadzamy rozwiązania, które zmienią postrzeganie funkcji ławnika

– mówił minister sprawiedliwości Adam Bodnar na konferencji prasowej w poniedziałek, zapowiadając zmiany w realizowaniu misji przez ławników.

Resort zapowiada zmiany

Szef resortu sprawiedliwości przypomniał, że art. 182 Konstytucji RP gwarantuje udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości i „ta ważna dla społeczeństwa i wymiaru sprawiedliwości misja jest realizowana przez ławników”. 

Ten przepis konstytucji jest niedoceniany. Sędzia, dzięki udziałowi czynnika społecznego, jest w stanie lepiej zrozumieć sprawę i wydać lepszy wyrok

– ocenił Adam Bodnar i zaapelował, by organizacje pracodawców w większym zakresie zaangażowały się w wybory ławników. 

Brakuje nam w sądach osób młodych, które mogłyby pełnić taką funkcję 

– podkreślił.

Czytaj również: Bank of China zawiesza współpracę z rosyjskimi bankami

Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach wprowadzanych zmian planuje m.in.:

  • uprościć formularze zgłoszeniowe,
  • opracować napisany prostym językiem poradnik ławnika,
  • organizować szkolenia dla ławników prowadzone nie tylko przez sędziów oraz zajęcia z ławnikami w szkołach,
  • powstanie również „Drużyna ławników”, która będzie doradzać Ministerstwu Sprawiedliwości,
  • przewidywane jest też podniesienie stawek za udział ławników w posiedzeniach,
  • przywrócenie ławników do orzekania w sprawach cywilnych,
  • w przyszłości może też wybieranie ławników bezpośrednio przez obywateli w wyborach samorządowych. Obecnie ławników w tajnym głosowaniu wybierają radni gminy.

Czytaj także: Do niemieckich mediów dotarło, że sprawcy przemocy w Berlinie coraz częściej nie są Niemcami

Aktywiści uliczni na ławników?

Jak podaje ministerstwo, celem działań resortu jest zwiększenie z 3 do 10 procent grupy najmłodszych ławników, wieku od 30 do 35 lat, wśród sędziów społecznych. Ma to nastąpić przez promowanie tej ważnej funkcji na... festiwalach muzycznych i filmowych.

Ponadto mec. Jarosław Gwizdak zachęcił, aby ławnikami zostawali... aktywiści uliczni, protestujący przeciwko reformie sądów. 

Ministerstwu przyświeca głównie takie hasło, że jest bliżej ludzi, ławnik to jest to społeczeństwo w sądzie. Ludzie, którzy kiedyś stali przed sądami broniąc niezawisłości sędziów, broniąc niezależnych sądów, mają teraz dużą szansę nie tylko wejść do tego sądu, ale zająć w nim bardzo poczesne miejsce 

– opowiadał mec. Jarosław Gwizdak.

Ekspert zabiera głos

Plany ministerstwa skomentował w rozmowie z Tysol.pl ekspert – mec. Bartosz Lewandowski, adwokat, doktor nauk prawnych, współpracownik Instytutu Ordo Iuris. 

Zapytany, czy resort sprawiedliwości chce zaangażowanych politycznie aktywistów ulicznych w sądach, odpowiedział, że „tak wynika ze słów byłego pana sędziego, a obecnie mecenasa Jarosława Gwizdaka”.

My mieliśmy już do czynienia  w Sądzie Najwyższym z działalnością de facto destabilizującą ze strony ławników. Chodziło o Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.  Senat, w którym wówczas większość posiadała obecna koalicja rządząca – wybrał ławników, rekrutowanych z najbardziej zagorzałych przeciwników reform poprzedniego rządu. Ci ławnicy de facto odmawiali orzekania z innymi sędziami, co znacząco przedłużało rozpoznawanie spraw, np. jeśli chodzi o skargi nadzwyczajne, a zatem skargi od orzeczeń oczywiście niesprawiedliwych i naruszających prawo, które były już prawomocne. Obawiam się, że w tym wypadku jest to próba wprowadzenia do środowiska ławników osób, które będą miały inne zadanie niż rzetelne orzekanie. Być może chodzi tutaj o przegłosowanie sędziego zawodowego, który w ocenie ministerstwa jest np. niegodny zaufania, a może właśnie o demonstracyjną odmowę orzekania z nim 

– wskazał ekspert. Zwrócił również uwagę na fakt, iż promowanie funkcji ławnika ma mieć miejsce na festiwalach muzycznych, wśród młodych ludzi.

Osoby niedoświadczone niekoniecznie muszą wiedzieć, na czym polega praca ławnika. To duża odpowiedzialność, do składów ławniczych powinny być dobierane osoby z dużym doświadczeniem życiowym – taka była rola tego czynnika społecznego w sprawach sądowych. Chodzi o taki dobór kadr, by te orzeczenia były sprawiedliwe. Niestety, widzę tutaj zagrożenie, jakie miało miejsce w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, gdzie ławnicy sabotowali pracę sądów

– podsumował mec. Lewandowski.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe