Beata Szydło: Polacy mają być pozbawieni domów?

„Jakie „mieszkania modułowe”? Jakie „mieszkalnictwo społeczne dla seniorów”? Jakie „różne możliwości”? O czym Hennig-Kloska mówi?” – pyta na platformie społecznościowej X była premier Beata Szydło, komentując wypowiedź minister klimatu Pauliny Hennig-Kloski dot. termomodernizacji domów.
Beata Szydło Beata Szydło: Polacy mają być pozbawieni domów?
Beata Szydło / PAP/Artur Reszko

Rady Pauliny Hennig-Kloski ws. termomodernizacji

W czwartek w Radiu Zet minister klimatu Paulina Hennig-Kloska otrzymała pytanie od jednego ze słuchaczy dot. przerażających kosztów termomodernizacji domów, do jakich wielu Polaków zostanie zmuszonych na skutek regulacji Zielonego Ładu. 

Jeżeli będzie pani biegać zimą w krótkim rękawku po ulicy, to będzie pani zimno, niezależnie od tego, ile ciepłowni postawimy po drodze. Jeśli ubierze pani kurtkę, będzie pani zdrowa i będzie pani cieplej. Dokładnie to samo musimy zrobić z naszymi domami, aby płacić niższe rachunki na koniec dnia

– odpowiada na obawy słuchacza minister Hennig-Kloska. Jak dodaje, „termomodernizacja nie może być traktowana jako koszt, tylko docelowo oszczędność, by zwiększyć komfort i zmniejszyć koszty naszego życia”. 

Termomodernizacja jest opłacalna. Więc nie ma co ludzi straszyć, że jak przeprowadzimy termomodernizację naszego domu (…) to ludzie będą mieli gorzej. Nie, będą mieli lepiej, będą mieli ładniejsze domy z odnowioną elewacją i będą mieli w domu cieplej, za mniej wydanych pieniędzy

– twierdzi minister i wskazuje, że „każdy znajdzie dla siebie odpowiedni program, wystarczy wziąć sprawy w swoje ręce”. Pytana o osoby starsze, które nie są w stanie przeprowadzić tego typu inwestycji, odpowiedziała, że „to jest problem, nad którym musimy się pochylić”. 

Są różne formy, nie każdy starszy dom opłaca się termomodernizować. Są mieszkania modułowe (…) jest możliwość mieszkalnictwa społecznego dla seniorów, są różne możliwości (…) ale społecznie zgadzam się, nad tym musimy popracować i temu będą służyły nowe programy w ramach społecznego funduszu klimatycznego, to nowość, która wejdzie, która ma rozwiązywać problemy osób starszych, wykluczonych, które nie będą w stanie z tym procesem sobie poradzić 

– podsumowała Paulina Hennig-Kloska.

Czytaj więcej: Minister klimatu udzieliła rad ludziom przerażonym kosztami przymusowej termomodernizacji

Ostry komentarz Beaty Szydło

Polacy mają być pozbawiani swoich domów? Tak wynika z wypowiedzi minister Hennig-Kloski, zapytanej przez słuchacza Radia Zet o gigantyczne koszty wymuszanych na Polakach remontów domów. Minister najpierw zareagowała infantylną opowiastką o zakładaniu kurtek w zimie, a potem zaczęła opowiadać, że kto nie podoła z remontem, to: „Są mieszkania modułowe (…) jest możliwość mieszkalnictwa społecznego dla seniorów, są różne możliwości”

– pisze na platformie X Beata Szydło i dodaje: 

Jakie „mieszkania modułowe”? Jakie „mieszkalnictwo społeczne dla seniorów”? Jakie „różne możliwości”? O czym Hennig-Kloska mówi? To bełkot 

– wskazuje była premier i podkreśla, że „jedyny sens, jaki da się znaleźć w wypowiedzi Hennig-Kloski jest następujący: nakażemy Polakom wydać dziesiątki, a czasem setki tysięcy złotych na remonty domów - a kto nie da rady, to niech żegna się ze swoim domem i przenosi do baraków, albo pod most”.

Hennig-Kloska próbowała jeszcze mydlić oczy „miliardami” na remonty. Problem w tym, że, jak już wykazali eksperci, na remont domów w Polsce potrzeba ponad BILIONA złotych. Nie da ich Unia, nie da ich rząd - Polacy będą musieli zapłacić z własnych kieszeni. Rozumiał to słuchacz zadający pytanie, ale Hennig-Kloska tego nie rozumie. Albo udaje, że nie rozumie

– mocno podsumowała Beata Szydło.

Czytaj także: Udaremniono zamach na szefa niemieckiego koncernu

Dyrektywa budynkowa – kontekst

Europejski Zielony Ład to nie tylko uderzenie w polskich rolników, ale także w wiele innych grup zawodowych, a także bezpośrednio w każdego z nas. Zdecydowanie najwięcej niepokoju budzi decyzja Parlamentu Europejskiego, która zapadła 12 marca 2024 r. o przyjęciu tzw. dyrektywy budynkowej EPBD. Zakłada ona, że wszystkie nowe budynki w Unii Europejskiej mają być zeroemisyjne. Dwa lata wcześniej – od 2028 roku – warunek ten mają spełniać wszystkie nowe budynki zajmowane przez władze publiczne lub będące ich własnością.

Dyrektywa wskazuje ponadto, że w przypadku budynków mieszkalnych „państwa członkowskie muszą wprowadzić środki zapewniające zmniejszenie średniego poziomu zużywanej energii pierwotnie o co najmniej 16 proc. do 2030 roku i co najmniej 20–22 proc. do 2035 roku”.

„Pełna neutralność klimatyczna” budynków, w tym także tych starych ma natomiast zostać osiągnięta do 2050 roku. Do 2040 roku mają zostać natomiast wycofane wszystkie kotły na paliwa stałe. W przypadku Polski ma to oznaczać konieczność modernizacji aż 800 tysięcy domów jednorodzinnych.

Taka decyzja jest wręcz wyrokiem dla polskich rodzin, zwłaszcza tych najbiedniejszych, które aby spełniać oczekiwania ideologów, będą zmuszane do kosztowanej modernizacji domów. Szczególnie bolesne będzie to dla tych, którzy nie tak dawno zachęcani byli do wymiany swoich kotłów na piece gazowe, które jeszcze do niedawna były promowane jako ekologiczne. Teraz okazuje się, że także z tego rodzaju ogrzewania będą musieli oni zrezygnować. Pytanie, jaki ma sens poddanie się kolejnej modernizacji, skoro za kilka lat eurokraci również mogą uznać daną rzecz za nieekologiczną. Już pojawiają się takie wątpliwości co do obecnie proponowanych pomp ciepła.

Kary za brak termomodernizacji

W rozmowie z portalem gazeta.pl w marcu rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Hubert Różyk powiedział, że na termomodernizację domów będzie można dostać dotacje od państwa, ale… w grę wchodzić będą nie tylko zachęty finansowe, ale i kary dla tych, którzy nie będą chcieli przeprowadzić termomodernizacji. Urzędnik tłumaczył, że wynika to stąd, że ocieplanie domów z wymianą źródła ciepła oraz systemu grzewczego ma służyć nie tylko ochronie klimatu, ale i zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza.

Pewnie w jakimś momencie będą też konieczne środki administracyjne. Tak jak jest w przypadku palenia śmieciami czy jeżdżenia niesprawnym autem

– powiedział Różyk, który stwierdził, że „państwo musi działać w taki sposób, by na koniec skłonić do termomodernizacji także tych, którzy nie będą chcieli tego zrobić – mimo dotacji na ten cel czy innych zachęt”. 


 

POLECANE
Już wszystko jasne. Hubert Hurkacz podjął decyzję z ostatniej chwili
Już wszystko jasne. Hubert Hurkacz podjął decyzję

Hubert Hurkacz poinformował, że nie wystartuje w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. – Była to bardzo, bardzo trudna decyzja – oświadczył na Instagramie polski tenisista, który doznał kontuzji kolana podczas niedawnego turnieju w Wimbledonie.

Ministrze Kosiniak-Kamysz, czy nie widzi Pan, że Tusk rękami ministra finansów chce Pana zniszczyć? polityka
"Ministrze Kosiniak-Kamysz, czy nie widzi Pan, że Tusk rękami ministra finansów chce Pana zniszczyć?"

Panie ministrze Kosiniak-Kamysz, czy nie widzi Pan, że Tusk rękami ministra finansów chce Pana zniszczyć? - zapytał Mariusz Błaszczak we wpisie w mediach społecznościowych.

Szefowa Secret Service przyznaje: To nasza największa porażka od dziesięcioleci z ostatniej chwili
Szefowa Secret Service przyznaje: To nasza największa porażka od dziesięcioleci

Szefowa Secret Service Dyrektor Kimberly Cheatle oświadczyła, że próba zamachu na Donalda Trumpa była "najważniejszą porażką operacyjną agencji" od dziesięcioleci.

Niemieckie media radzą: Olaf Scholz powinien pójść w ślady Joe Bidena gorące
Niemieckie media radzą: Olaf Scholz powinien pójść w ślady Joe Bidena

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zaprowadził rząd do ślepego zaułka i nie panuje nad własną partią. Jeśli dyrygent nie pasuje do orkiestry, porażka jest nieunikniona. Kanclerz powinien pójść w ślady Joe Bidena - napisał w poniedziałek niemiecki dziennik „Die Welt”.

Anita Gargas: „To próba nałożenia kagańca dziennikarzom, którzy mają odwagę” z ostatniej chwili
Anita Gargas: „To próba nałożenia kagańca dziennikarzom, którzy mają odwagę”

Dziennikarz śledczy „Magazynu Anity Gargas” został skazany. „To próba nałożenia kagańca dziennikarzom, którzy mają odwagę” – komentuje Gargas.

Trump oskarża Bidena o kłamstwo. Nie przebierał w słowach z ostatniej chwili
Trump oskarża Bidena o kłamstwo. Nie przebierał w słowach

"On nie ma pojęcia, gdzie jest. Jeśli nie może ubiegać się o urząd, nie może rządzić naszym krajem. Biden obudzi się i zapomni, że dzisiaj wycofał się z wyścigu!" – twierdzi były prezydent USA i kandydat Republikanów w wyścigu o fotel prezydencki Donald Trump.

Kulisy zbrodni: 67-latek zamordował swojego zięcia? Wiadomości
Kulisy zbrodni: 67-latek zamordował swojego zięcia?

Zarzut usiłowania zabójstwa 29-letniego Michała Z. usłyszał w poniedziałek jego teść 67-letni Mariusz I. Mężczyzna postrzelił zięcia w nocy z soboty na niedzielę podczas rodzinnego spotkania w Krasiczynie k. Przemyśla. Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o aresztowanie podejrzanego.

Zdjęcie martwego Jacka Jaworka trafiło do sieci? Prokuratura zabrała głos z ostatniej chwili
Zdjęcie martwego Jacka Jaworka trafiło do sieci? Prokuratura zabrała głos

Serwis niezalezna.pl zapytał częstochowską prokuraturę o zdjęcie przedstawiające martwego mężczyznę podobnego do poszukiwanego za potrójne morderstwo Jacka Jaworka.

Trump: Biden na stanowisku prezydenta to zagrożenie dla demokracji z ostatniej chwili
Trump: Biden na stanowisku prezydenta to "zagrożenie dla demokracji"

Były prezydent Donald Trump oskarżył prezydenta Joe Bidena o kłamstwo, stwierdzając, że nie choruje on na Covid. Jego pozostanie na stanowisku prezydenta do czasu zaprzysiężenia nowego nazwał "zagrożebniem dla demokracji".

Są nazwiska głównych kandydatów na wiceprezydenta USA z ostatniej chwili
Są nazwiska głównych kandydatów na wiceprezydenta USA

Gubernator stanu Pensylwania Josh Shapiro, gubernatorka Michigan Gretchen Whitmer, gubernator Illinois JB Pritzker oraz szef resortu transportu Pete Buttigieg są wymieniani przez amerykańskie media jako potencjalni kandydaci na wiceprezydenta w przypadku ubiegania się Kamali Harris o urząd głowy państwa.

REKLAMA

Beata Szydło: Polacy mają być pozbawieni domów?

„Jakie „mieszkania modułowe”? Jakie „mieszkalnictwo społeczne dla seniorów”? Jakie „różne możliwości”? O czym Hennig-Kloska mówi?” – pyta na platformie społecznościowej X była premier Beata Szydło, komentując wypowiedź minister klimatu Pauliny Hennig-Kloski dot. termomodernizacji domów.
Beata Szydło Beata Szydło: Polacy mają być pozbawieni domów?
Beata Szydło / PAP/Artur Reszko

Rady Pauliny Hennig-Kloski ws. termomodernizacji

W czwartek w Radiu Zet minister klimatu Paulina Hennig-Kloska otrzymała pytanie od jednego ze słuchaczy dot. przerażających kosztów termomodernizacji domów, do jakich wielu Polaków zostanie zmuszonych na skutek regulacji Zielonego Ładu. 

Jeżeli będzie pani biegać zimą w krótkim rękawku po ulicy, to będzie pani zimno, niezależnie od tego, ile ciepłowni postawimy po drodze. Jeśli ubierze pani kurtkę, będzie pani zdrowa i będzie pani cieplej. Dokładnie to samo musimy zrobić z naszymi domami, aby płacić niższe rachunki na koniec dnia

– odpowiada na obawy słuchacza minister Hennig-Kloska. Jak dodaje, „termomodernizacja nie może być traktowana jako koszt, tylko docelowo oszczędność, by zwiększyć komfort i zmniejszyć koszty naszego życia”. 

Termomodernizacja jest opłacalna. Więc nie ma co ludzi straszyć, że jak przeprowadzimy termomodernizację naszego domu (…) to ludzie będą mieli gorzej. Nie, będą mieli lepiej, będą mieli ładniejsze domy z odnowioną elewacją i będą mieli w domu cieplej, za mniej wydanych pieniędzy

– twierdzi minister i wskazuje, że „każdy znajdzie dla siebie odpowiedni program, wystarczy wziąć sprawy w swoje ręce”. Pytana o osoby starsze, które nie są w stanie przeprowadzić tego typu inwestycji, odpowiedziała, że „to jest problem, nad którym musimy się pochylić”. 

Są różne formy, nie każdy starszy dom opłaca się termomodernizować. Są mieszkania modułowe (…) jest możliwość mieszkalnictwa społecznego dla seniorów, są różne możliwości (…) ale społecznie zgadzam się, nad tym musimy popracować i temu będą służyły nowe programy w ramach społecznego funduszu klimatycznego, to nowość, która wejdzie, która ma rozwiązywać problemy osób starszych, wykluczonych, które nie będą w stanie z tym procesem sobie poradzić 

– podsumowała Paulina Hennig-Kloska.

Czytaj więcej: Minister klimatu udzieliła rad ludziom przerażonym kosztami przymusowej termomodernizacji

Ostry komentarz Beaty Szydło

Polacy mają być pozbawiani swoich domów? Tak wynika z wypowiedzi minister Hennig-Kloski, zapytanej przez słuchacza Radia Zet o gigantyczne koszty wymuszanych na Polakach remontów domów. Minister najpierw zareagowała infantylną opowiastką o zakładaniu kurtek w zimie, a potem zaczęła opowiadać, że kto nie podoła z remontem, to: „Są mieszkania modułowe (…) jest możliwość mieszkalnictwa społecznego dla seniorów, są różne możliwości”

– pisze na platformie X Beata Szydło i dodaje: 

Jakie „mieszkania modułowe”? Jakie „mieszkalnictwo społeczne dla seniorów”? Jakie „różne możliwości”? O czym Hennig-Kloska mówi? To bełkot 

– wskazuje była premier i podkreśla, że „jedyny sens, jaki da się znaleźć w wypowiedzi Hennig-Kloski jest następujący: nakażemy Polakom wydać dziesiątki, a czasem setki tysięcy złotych na remonty domów - a kto nie da rady, to niech żegna się ze swoim domem i przenosi do baraków, albo pod most”.

Hennig-Kloska próbowała jeszcze mydlić oczy „miliardami” na remonty. Problem w tym, że, jak już wykazali eksperci, na remont domów w Polsce potrzeba ponad BILIONA złotych. Nie da ich Unia, nie da ich rząd - Polacy będą musieli zapłacić z własnych kieszeni. Rozumiał to słuchacz zadający pytanie, ale Hennig-Kloska tego nie rozumie. Albo udaje, że nie rozumie

– mocno podsumowała Beata Szydło.

Czytaj także: Udaremniono zamach na szefa niemieckiego koncernu

Dyrektywa budynkowa – kontekst

Europejski Zielony Ład to nie tylko uderzenie w polskich rolników, ale także w wiele innych grup zawodowych, a także bezpośrednio w każdego z nas. Zdecydowanie najwięcej niepokoju budzi decyzja Parlamentu Europejskiego, która zapadła 12 marca 2024 r. o przyjęciu tzw. dyrektywy budynkowej EPBD. Zakłada ona, że wszystkie nowe budynki w Unii Europejskiej mają być zeroemisyjne. Dwa lata wcześniej – od 2028 roku – warunek ten mają spełniać wszystkie nowe budynki zajmowane przez władze publiczne lub będące ich własnością.

Dyrektywa wskazuje ponadto, że w przypadku budynków mieszkalnych „państwa członkowskie muszą wprowadzić środki zapewniające zmniejszenie średniego poziomu zużywanej energii pierwotnie o co najmniej 16 proc. do 2030 roku i co najmniej 20–22 proc. do 2035 roku”.

„Pełna neutralność klimatyczna” budynków, w tym także tych starych ma natomiast zostać osiągnięta do 2050 roku. Do 2040 roku mają zostać natomiast wycofane wszystkie kotły na paliwa stałe. W przypadku Polski ma to oznaczać konieczność modernizacji aż 800 tysięcy domów jednorodzinnych.

Taka decyzja jest wręcz wyrokiem dla polskich rodzin, zwłaszcza tych najbiedniejszych, które aby spełniać oczekiwania ideologów, będą zmuszane do kosztowanej modernizacji domów. Szczególnie bolesne będzie to dla tych, którzy nie tak dawno zachęcani byli do wymiany swoich kotłów na piece gazowe, które jeszcze do niedawna były promowane jako ekologiczne. Teraz okazuje się, że także z tego rodzaju ogrzewania będą musieli oni zrezygnować. Pytanie, jaki ma sens poddanie się kolejnej modernizacji, skoro za kilka lat eurokraci również mogą uznać daną rzecz za nieekologiczną. Już pojawiają się takie wątpliwości co do obecnie proponowanych pomp ciepła.

Kary za brak termomodernizacji

W rozmowie z portalem gazeta.pl w marcu rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Hubert Różyk powiedział, że na termomodernizację domów będzie można dostać dotacje od państwa, ale… w grę wchodzić będą nie tylko zachęty finansowe, ale i kary dla tych, którzy nie będą chcieli przeprowadzić termomodernizacji. Urzędnik tłumaczył, że wynika to stąd, że ocieplanie domów z wymianą źródła ciepła oraz systemu grzewczego ma służyć nie tylko ochronie klimatu, ale i zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza.

Pewnie w jakimś momencie będą też konieczne środki administracyjne. Tak jak jest w przypadku palenia śmieciami czy jeżdżenia niesprawnym autem

– powiedział Różyk, który stwierdził, że „państwo musi działać w taki sposób, by na koniec skłonić do termomodernizacji także tych, którzy nie będą chcieli tego zrobić – mimo dotacji na ten cel czy innych zachęt”.  

Polecane
Emerytury
Stażowe