Ze Szpilką o boksie i nie tylko – nowy numer „Tygodnika Solidarność”

- Od wielu lat systematycznie chodzę na niedzielną Mszę Świętą. Wiara sprawia mi radość – mówi nam Artur Szpilka w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem, w której brał udział również Hubert Kęska – autor biografii kontrowersyjnego pięściarza. Panowie opowiadają o procesie powstawania książki „Zawsze ten sam”, wzlotach i upadkach kariery boksera oraz o tym, że każdy może się zmienić. To temat okładkowy noworocznego „TySola”, a w nim ponadto artykuły i felietony na temat bieżącej rzeczywistości politycznej.
Artur Szpilka Ze Szpilką o boksie i nie tylko – nowy numer „Tygodnika Solidarność”
Artur Szpilka / fot. Tygodnik Solidarność nr 01/2025

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Nowy rok będzie trudnym rokiem dla pracowników, o czym pisze w swoim wstępniaku redaktor naczelny Michał Ossowski:

Niestety, wszystko wskazuje na to, że dla pracowników będzie to trudny rok. W ostatnich miesiącach niemal codziennie docierały do nas informacje o kolejnych zwolnieniach grupowych. Zwalniały prywatne firmy, które nie radziły sobie z podwyżkami energii, ogromne zwolnienia grupowe przeprowadzały także przedsiębiorstwa państwowe. Koniec roku przyniósł również wiadomości o przewidywanych podwyżkach cen energii dla indywidualnych odbiorców.

- pisze szef Tygodnika.

 

Czego sobie życzyć? – takie pytanie zadaje sobie Rafał Woś w swoim noworocznym felietonie:

Życzenia noworoczne powinny być – jak wiadomo – krótkie i pozytywne. Niestety te moje będą dłuższe i umiarkowanie optymistyczne. Trudno. Obym się pomylił, ale trzeźwa analiza faktów prowadzi do wniosku, że rok 2025 może się zapisać jako fatalna data w naszej wspólnej narodowej historii. Polityczny przebieg ostatnich miesięcy daje nam bardzo wiele powodów, by sądzić, że staniemy w tych nadchodzących miesiącach wobec cholernie nieprzyjemnego wyboru. To znaczy przed alternatywą: chaos albo tyrania. A bardzo możliwe, że dostaniemy i jedno, i drugie.

- konstatuje zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika”, który jednak nie traci nadziei i swój wywód kończy słowami:

Ciągle możemy mieć nadzieję na zbiorową mądrość Polek i Polaków. Kto chce, może się nawet pomodlić. Nie zaszkodzi.

- puentuje Rafał Woś.

 

W boksie chodzi o drugą szansę

- Nie sposób, gdy urefleksyjnia się pięściarstwo, nie brodzić w coraz to gęstszej pomroce zagadek. Przecież trudno wyjaśnić, że sport, w którym punktuje się, prócz nokdaunów i trafionych czysto ciosów, wrogie intencje, od przemocy właściwie stroni. Że spotkanie w pracy albo na ulicy generuje nierzadko pokaźniejsze pokłady darmowej agresji niż sala bokserska. Że, wbrew obiegowemu myśleniu, pięściarze są potulni, delikatni i całkiem przyjaźni – pisze Marcin Darmas w swoim artykule nawiązującym do wywiadu z Arturem Szpilką.

 

W Tygodniku polecamy również:

Kto wybierze prezydenta?

Choć z podejrzeniami fałszerstw wyborczych mieliśmy już kilkukrotnie do czynienia, po raz pierwszy po 1989 roku zastanawiamy się, czy instytucje władzy uznają wynik wyborów prezydenckich. Ich przedstawiciele robią bardzo wiele, by podobne wątpliwości u obywateli uprawomocnić. Konstytucyjne prawo Polaków do wyboru głowy państwa jest od kilku tygodni zakładnikiem, oraz którego w ramach wojny z Sądem Najwyższym, Prawem i Sprawiedliwością i częścią Państwowej Komisji Wyborczej wzięli przedstawiciele elit władzy.

- pisze Krzysztof Karnkowski opisując trudny temat legalności przyszłych wyborów prezydenckich wobec kryzysu polskiego prawodawstwa.

 

Tusk unijne popychadło

Suchej nitki na premierze Polski nie zostawia Mariusz Staniszewski pisząc:

Miał być premierem grającym w Unii Europejskiej pierwsze skrzypce. Stał się pariasem, z którym nikt nie ustala kierunków unijnej polityki, a na spotkaniach liderów został zepchnięty do ostatniego rzędu. Dziś szef polskiego rządu jest raczej europejskim problemem niż pogromcą prawicy, za którego pragnął uchodzić.

 

Rozchwiane Niemcy, rozchwiana Europa?

Upadek rządu w Niemczech to tylko wierzchołek góry lodowej problemów za naszą zachodnią granicą. Wątpliwe, by przyspieszone wybory zaplanowane na 23 lutego przyniosły Niemcom stabilizację polityczną lub rozwiązanie problemów gospodarczych. Kryzys w obu wiodących państwach UE oznacza zaś rozchwianie całej Europy

– pisze Kacper Kita, jeden z najciekawszych polskich publicystów młodszego pokolenia. Autor książek takich jak „Meloni. Jestem Giorgia, jestem kobietą, jestem matką, jestem Włoszką, jestem chrześcijanką” (2023) oraz „Saga rodu Le Penów” (2024).

 

Katolicyzm do kąta

Kościół w Polsce uwierzył, że lewica musi wygrać, i nie chce już nikomu przeszkadzać. Nie chce zarządzać emocjami katolików, boi się zaopiekować gorącymi uczuciami sprzeciwu i buntu, które wśród wiernych są permanentne i wciąż narastają. Tak więdły wspólnoty katolickie w Europie Zachodniej.

- ocenia Jakub Pacan w swoim krytycznym tekście wobec hierarchów Kościoła.

 

Felietony

Remigiusz Okraska – Powrót Syzyfa

Karol Gac – Emigracja polityczna

Jan Wróbel – Nasz nierozumiany sąsiad – Niemcy

Monika Małkowska – Choroba przy stole

Tadeusz Płużański – To on strzelił „Ince” w tył głowy

Cezary Krysztopa – Laser i samolocik

 

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
Morderca i gwałciciel dzieci. Mariusz Trynkiewicz nie żyje z ostatniej chwili
Morderca i gwałciciel dzieci. Mariusz Trynkiewicz nie żyje

- Seryjny morderca i przestępca seksualny zwany „Szatanem z Piotrkowa” Mariusz Trynkiewicz zmarł w wieku 62 lat - podaje portal gostynin24.pl. Media potwierdziły net fakt w rozmowie z rzecznikiem prasowym Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Pogoda na najbliższe dni. Jest komunikat IMGW Wiadomości
Pogoda na najbliższe dni. Jest komunikat IMGW

Nad wschodnimi krańcami Europy utrzymają się układy niskiego ciśnienia, przynosząc chłodne temperatury i opady śniegu na południu kraju – informuje IMGW.

Jaś Kapela otrzymał roczne stypendium ministerstwa kultury Wiadomości
Jaś Kapela otrzymał roczne stypendium ministerstwa kultury

Jaś Kapela otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Polityk PiS przekazał, że skieruje interpelację do ministerstwa, w której będzie żądał informacji o tym, za co i w jakiej wysokości stypendium dostał Kapela.

Polska zablokowała przelot słowackiej delegacji do Moskwy? MSZ reaguje Wiadomości
Polska zablokowała przelot słowackiej delegacji do Moskwy? MSZ reaguje

Rzecznik MSZ Paweł Wroński poinformował PAP, że Polska nie odmówiła słowackiej delegacji, która w niedzielę rozpoczęła wizytę w Moskwie, możliwości przelotu nad swoim terytorium. Według Wrońskiego strona słowacka wysłała niekompletne dokumenty, a poproszona o ich uzupełnienie zdecydowała o zmianie trasy.

W Bukareszcie wielotysięczna demonstracja przeciwko manipulacjom wyborczym gorące
W Bukareszcie wielotysięczna demonstracja przeciwko manipulacjom wyborczym

Tysiące Rumunów protestowało w niedzielę w Bukareszcie przeciwko decyzji o unieważnieniu wyborów prezydenckich.

Zgrzyt w koalicji. Nowacka wbija szpilę Kosiniakowi-Kamyszowi Wiadomości
Zgrzyt w koalicji. Nowacka wbija szpilę Kosiniakowi-Kamyszowi

"Ktoś znów pomylił MON z MEN jak czytam" – skomentowała stanowisko wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza w sprawie "edukacji zdrowotnej" minister edukacji Barbara Nowacka.

Wybory prezydenckie w Chorwacji. Są wyniki exit poll z ostatniej chwili
Wybory prezydenckie w Chorwacji. Są wyniki exit poll

Według badania exit poll, ubiegający się o reelekcję Zoran Milanović wygrywa wybory prezydenckie zdobywając 77,86 proc. głosów.

Cofka nad Bałtykiem. Woda zalewa ulice i przesiąka przez wały Wiadomości
Cofka nad Bałtykiem. Woda zalewa ulice i przesiąka przez wały

Strażacy odnotowali interwencje związane z cofką w miejscowościach nadmorskich: w Sztutowie, Kątach Rybackich, Świerznicy, Rewie i Mechelinkach – podała straż pożarna w Gdańsku. Niebezpieczna sytuacja jest także w Elblągu.

Wybory w Niemczech. Agenda 2030 - niemieccy chadecy mają plan tylko u nas
Wybory w Niemczech. Agenda 2030 - niemieccy chadecy "mają plan"

Agenda 2030 – tak nazywa się chadeckie panaceum na postępującą zapaść niemieckiej gospodarki. A sytuacja jest na tyle poważna, że Friedrich Merz ściąga na pomoc autorytet samego Konrada Adenauera porównując przełom roku 1949 do tego, który ma nastąpić jego zdaniem w 2025 r. wraz z wyborami parlamentarnymi. I w istocie, ta krótka kampania wyborcza w Niemczech jest jakaś inna. Nie jednak za sprawą patosu Merza czy nieporadności kampanijnej Olafa Scholza a na skutek dość bezpardonowych ukąszeń zza Oceanu.

Gwiazda znanego programu w żałobie. Proszę was o modlitwę z ostatniej chwili
Gwiazda znanego programu w żałobie. "Proszę was o modlitwę"

Gwiazda programu "Królowe życia" Monika Chwajoł przekazała smutną wiadomość o śmierci swojego ojca.

REKLAMA

Ze Szpilką o boksie i nie tylko – nowy numer „Tygodnika Solidarność”

- Od wielu lat systematycznie chodzę na niedzielną Mszę Świętą. Wiara sprawia mi radość – mówi nam Artur Szpilka w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem, w której brał udział również Hubert Kęska – autor biografii kontrowersyjnego pięściarza. Panowie opowiadają o procesie powstawania książki „Zawsze ten sam”, wzlotach i upadkach kariery boksera oraz o tym, że każdy może się zmienić. To temat okładkowy noworocznego „TySola”, a w nim ponadto artykuły i felietony na temat bieżącej rzeczywistości politycznej.
Artur Szpilka Ze Szpilką o boksie i nie tylko – nowy numer „Tygodnika Solidarność”
Artur Szpilka / fot. Tygodnik Solidarność nr 01/2025

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Nowy rok będzie trudnym rokiem dla pracowników, o czym pisze w swoim wstępniaku redaktor naczelny Michał Ossowski:

Niestety, wszystko wskazuje na to, że dla pracowników będzie to trudny rok. W ostatnich miesiącach niemal codziennie docierały do nas informacje o kolejnych zwolnieniach grupowych. Zwalniały prywatne firmy, które nie radziły sobie z podwyżkami energii, ogromne zwolnienia grupowe przeprowadzały także przedsiębiorstwa państwowe. Koniec roku przyniósł również wiadomości o przewidywanych podwyżkach cen energii dla indywidualnych odbiorców.

- pisze szef Tygodnika.

 

Czego sobie życzyć? – takie pytanie zadaje sobie Rafał Woś w swoim noworocznym felietonie:

Życzenia noworoczne powinny być – jak wiadomo – krótkie i pozytywne. Niestety te moje będą dłuższe i umiarkowanie optymistyczne. Trudno. Obym się pomylił, ale trzeźwa analiza faktów prowadzi do wniosku, że rok 2025 może się zapisać jako fatalna data w naszej wspólnej narodowej historii. Polityczny przebieg ostatnich miesięcy daje nam bardzo wiele powodów, by sądzić, że staniemy w tych nadchodzących miesiącach wobec cholernie nieprzyjemnego wyboru. To znaczy przed alternatywą: chaos albo tyrania. A bardzo możliwe, że dostaniemy i jedno, i drugie.

- konstatuje zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika”, który jednak nie traci nadziei i swój wywód kończy słowami:

Ciągle możemy mieć nadzieję na zbiorową mądrość Polek i Polaków. Kto chce, może się nawet pomodlić. Nie zaszkodzi.

- puentuje Rafał Woś.

 

W boksie chodzi o drugą szansę

- Nie sposób, gdy urefleksyjnia się pięściarstwo, nie brodzić w coraz to gęstszej pomroce zagadek. Przecież trudno wyjaśnić, że sport, w którym punktuje się, prócz nokdaunów i trafionych czysto ciosów, wrogie intencje, od przemocy właściwie stroni. Że spotkanie w pracy albo na ulicy generuje nierzadko pokaźniejsze pokłady darmowej agresji niż sala bokserska. Że, wbrew obiegowemu myśleniu, pięściarze są potulni, delikatni i całkiem przyjaźni – pisze Marcin Darmas w swoim artykule nawiązującym do wywiadu z Arturem Szpilką.

 

W Tygodniku polecamy również:

Kto wybierze prezydenta?

Choć z podejrzeniami fałszerstw wyborczych mieliśmy już kilkukrotnie do czynienia, po raz pierwszy po 1989 roku zastanawiamy się, czy instytucje władzy uznają wynik wyborów prezydenckich. Ich przedstawiciele robią bardzo wiele, by podobne wątpliwości u obywateli uprawomocnić. Konstytucyjne prawo Polaków do wyboru głowy państwa jest od kilku tygodni zakładnikiem, oraz którego w ramach wojny z Sądem Najwyższym, Prawem i Sprawiedliwością i częścią Państwowej Komisji Wyborczej wzięli przedstawiciele elit władzy.

- pisze Krzysztof Karnkowski opisując trudny temat legalności przyszłych wyborów prezydenckich wobec kryzysu polskiego prawodawstwa.

 

Tusk unijne popychadło

Suchej nitki na premierze Polski nie zostawia Mariusz Staniszewski pisząc:

Miał być premierem grającym w Unii Europejskiej pierwsze skrzypce. Stał się pariasem, z którym nikt nie ustala kierunków unijnej polityki, a na spotkaniach liderów został zepchnięty do ostatniego rzędu. Dziś szef polskiego rządu jest raczej europejskim problemem niż pogromcą prawicy, za którego pragnął uchodzić.

 

Rozchwiane Niemcy, rozchwiana Europa?

Upadek rządu w Niemczech to tylko wierzchołek góry lodowej problemów za naszą zachodnią granicą. Wątpliwe, by przyspieszone wybory zaplanowane na 23 lutego przyniosły Niemcom stabilizację polityczną lub rozwiązanie problemów gospodarczych. Kryzys w obu wiodących państwach UE oznacza zaś rozchwianie całej Europy

– pisze Kacper Kita, jeden z najciekawszych polskich publicystów młodszego pokolenia. Autor książek takich jak „Meloni. Jestem Giorgia, jestem kobietą, jestem matką, jestem Włoszką, jestem chrześcijanką” (2023) oraz „Saga rodu Le Penów” (2024).

 

Katolicyzm do kąta

Kościół w Polsce uwierzył, że lewica musi wygrać, i nie chce już nikomu przeszkadzać. Nie chce zarządzać emocjami katolików, boi się zaopiekować gorącymi uczuciami sprzeciwu i buntu, które wśród wiernych są permanentne i wciąż narastają. Tak więdły wspólnoty katolickie w Europie Zachodniej.

- ocenia Jakub Pacan w swoim krytycznym tekście wobec hierarchów Kościoła.

 

Felietony

Remigiusz Okraska – Powrót Syzyfa

Karol Gac – Emigracja polityczna

Jan Wróbel – Nasz nierozumiany sąsiad – Niemcy

Monika Małkowska – Choroba przy stole

Tadeusz Płużański – To on strzelił „Ince” w tył głowy

Cezary Krysztopa – Laser i samolocik

 

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>



 

Polecane
Emerytury
Stażowe