Franciszek apeluje do żołnierzy i służb mundurowych o ratowanie i obronę życia

Do postawy czujności, „aby nie zostać skażonymi trucizną propagandy nienawiści, która dzieli świat na przyjaciół, których trzeba bronić i nieprzyjaciół, których należy zwalczać” apelował Franciszek podczas Mszy św. z odprawianej z okazji Jubileuszu Wojska, Policji i Służb Mundurowych.
Jubileusz Wojska, Policji i Służb Mundurowych Franciszek apeluje do żołnierzy i służb mundurowych o ratowanie i obronę życia
Jubileusz Wojska, Policji i Służb Mundurowych / fot. Vatican Media

Na początku homilii Papież wskazał, że w odczytanej Ewangelii Pan Jezus nie chce pokazywać się tłumom, aby czynić wszystko zgodnie z planem swojej misji. Przeciwnie, na pierwszym miejscu stawia spotkanie z człowiekiem, relację z innymi, „troskę o te trudy i niepowodzenia, które często obciążają serce i odbierają nadzieję”.

Ze względu na stan swego zdrowia, Ojciec Święty poprosił o odczytanie dalszej części przygotowanej homilii.

Zobaczył, wszedł, usiadł

Zbawiciel jest tym, który ma uważne spojrzenie. Mimo tłumu potrafi dostrzec rozczarowanie na twarzach rybaków, którzy są zawiedzeni nieudanym połowem ryb. „Jezus kieruje swoje pełne współczucia spojrzenie w oczy tych ludzi, dostrzegając ich zniechęcenie, frustrację, z powodu całonocnej pracy bez złowienia czegokolwiek, poczucie pustego serca, tak jak te sieci, które teraz trzymają w rękach”, wskazano.

Jezus wchodząc do łodzi rybaka Szymona, wkracza w przestrzeń jego życia. Chrystus nie ogranicza się do obserwacji trudnych spraw. On jest Tym, który przejmuje inicjatywę. Spotyka Szymona w sytuacji porażki, aby wsiąść do „łodzi jego życia, która tej nocy powróciła na brzeg bez sukcesu”.

Wobec dostrzegalnej – w oczach i sercach rybaków – goryczy spowodowanej bezowocnym trudem, Jezus wszedł do łodzi, aby nauczać. Głosi im dobrą nowinę, wnosi światło w „noc rozczarowania”. Chce, aby ludzie poczuli, że nadal jest nadzieja, nawet gdy wszystko wydaje się stracone.

Dobro może zwyciężyć

W homilii podziękowano Służbom Mundurowym za ich posługę. Wskazano, że powierzono im ważną misję, która obejmuje wiele wymiarów życia społecznego i politycznego. Wymieniono różnorakie aspekty posługi na rzecz obrony krajów, bezpieczeństwa, strzeżenia praworządności, walki z przestępczością. Ojciec Święty pamięta „również o tych, którzy pełnią ważną służbę w czasie klęsk żywiołowych, w celu ochrony stworzenia, ratowania życia na morzu, na rzecz najsłabszych, na rzecz krzewienia pokoju”.

Franciszek zaznaczył, że również żołnierzy i funkcjonariuszy, Pan prosi, aby postępowali tak jak Jezus: „zobaczyli, weszli, usiedli”.

Trzeba uważnie patrzeć, aby móc uchwycić zagrożenia dla dobra wspólnego, niebezpieczeństwa zagrażające życiu obywateli, środowisku, społecznościom. Papież dodał, że trzeba wejść „do łodzi podczas burzy” i zaangażować się, aby nie zatonęła. To misja w służbie dobra, wolności i sprawiedliwości. Trzecim elementem jest, umiejętność, aby „usiąść”. Obecność żołnierzy i funkcjonariuszy, bycie po stronie prawa oraz najsłabszych, staje się lekcją dla wszystkich. To pokazanie, „że dobro może zwyciężyć pomimo wszystko”. Służba jest wskazaniem, „że sprawiedliwość, wierność i postawa obywatelska są dziś nadal wartościami koniecznymi”.

„Wasze mundury, dyscyplina, która was ukształtowała, odwaga, która was wyróżnia, przysięga, którą złożyliście, przypominają wam, jak ważne jest nie tylko dostrzeganie zła, by je potępić, ale także wejście do łodzi podczas burzy i zaangażowanie się, aby nie zatonęła, z misją w służbie dobru, wolności i sprawiedliwości”, zaakcentowano.

Kapłańska obecność

W homilii Papież zwrócił także uwagę na posługę kapelanów, ich kapłańską obecność wśród mundurowych. Zaznaczył, że ich służba nie polega na tym – jak niestety czasami zdarzało się w historii –„błogosławić perfidne działania wojenne”. „Oni są pośród was jako obecność Chrystusa, który chce wam towarzyszyć, zaoferować wam wysłuchanie i bliskość, zachęcać was do wypłynięcia na głębię oraz wspierać was w misji, którą wypełniacie każdego dnia - wskazano w rozważaniu i dodano - zapewniając wsparcie moralne i duchowe, przemierzają z wami drogę, pomagając wam wypełniać wasze zadania w świetle Ewangelii i w służbie dobru”.

Abyście zawsze promowali, ratowali i bronili życie

W homilii podziękowano za służbę, za to, że funkcjonariusze „wsiadając do łodzi naszego życia”, które są narażone na niebezpieczeństwo, oferują nam swoją ochronę i pomoc. Zachęcono, aby nie tracić z oczu celu służby i działań. 

„Bądźcie natomiast odważnymi świadkami miłości Boga Ojca, który chce, abyśmy wszyscy byli braćmi. I, razem, podążajmy by budować nową erę pokoju, sprawiedliwości i braterstwa”, wskazano.

Ks. Marek Weresa – Watykan

 


 

POLECANE
Sławomir Mentzen uderza w Trzaskowskiego. To jakaś toaleta z funkcją schronu? polityka
Sławomir Mentzen uderza w Trzaskowskiego. "To jakaś toaleta z funkcją schronu?"

Kandydat na prezydenta Polski Sławomir Mentzen podczas spotkania z wyborcami w Sokółce poruszył temat podatków, a także toalety miejskiej w Parku Skaryszewskiego w Warszawie, którą rządzi Rafał Trzaskowski.

Rozmowy pokojowe ws. Ukrainy. Steve Witkoff zdradził nowe informacje polityka
Rozmowy pokojowe ws. Ukrainy. Steve Witkoff zdradził nowe informacje

Stany Zjednoczone są nastawione na taki rezultat negocjacji z Ukrainą i Rosją i takie porozumienie, z którym będzie mógł żyć ukraiński naród - podkreślił w nocy z piątku na sobotę specjalny wysłannik USA ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff w rozmowie z amerykańskim dziennikarzem Tuckerem Carlsonem.

Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa

Prezydent Krakowa ogłosił istotne zmiany dotyczące Strefy Czystego Transportu (SCT). Po konsultacjach społecznych, w których wzięło udział około 20 tysięcy mieszkańców, zdecydowano o wprowadzeniu nowych zasad, które będą bardziej dostosowane do ich potrzeb.

Świat sportu w żałobie. Nie żyje legendarny bokser z ostatniej chwili
Świat sportu w żałobie. Nie żyje legendarny bokser

W wieku 76 lat w szpitalu w Houston zmarł słynny pięściarz George Foreman, złoty medalista olimpijski, zawodowy mistrz świata wszechwag w latach 1973-74 oraz 1994-95, a później pastor, biznesmen i społecznik - poinformowała rodzina.

Brawurowa akcja służb. Przejęto 1,3 tony kokainy o wartości 300 min zł z ostatniej chwili
Brawurowa akcja służb. Przejęto 1,3 tony kokainy o wartości 300 min zł

Efektem działań CBŚP, francuskiej Służby Celnej i hiszpańskiej Policji Narodowej, we współpracy z Europolem, było przejęcie ogromnej ilości kokainy na terenie Francji i Hiszpanii, która docelowo miała trafić na czarny rynek Niemiec, Polski, Niderlandów i Wielkiej Brytanii. W ramach działań skontrolowano dwie ciężarówki z Polski i zatrzymano polskiego obywatela.

Tadeusz Płużański: Mało znani bohaterowie uratowali złoto II RP tylko u nas
Tadeusz Płużański: Mało znani bohaterowie uratowali złoto II RP

W toku dyskusji o konieczności odbudowy armii Rzeczpospolitej, warto przypomnieć dwóch patriotów i żołnierzy, dzięki którym po przegranej wojnie obronnej 1939 r. mogliśmy odtworzyć polskie wojsko na Zachodzie. Właśnie minęła rocznica śmierci jednego z nich.

Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka Wiadomości
Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Jak poinformowało IMGW, wschodnia i częściowo centralna Europa znajdzie się pod wpływem ośrodków niżowych, na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtować będzie wyż z centrum przemieszczającym się znad Finlandii nad zachodnią Rosję. Polska będzie w zasięgu wspomnianego wyżu, tylko na południowym zachodzie kraju zaznaczy się wpływ zatoki niżu z rejonu Bretanii. Ze wschodu zacznie napływać polarna kontynentalna masa powietrza.

Tȟašúŋke Witkó: Niemiecka armia starców potrzebuje młodego, środkowoeuropejskiego rekruta tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Niemiecka armia starców potrzebuje młodego, środkowoeuropejskiego rekruta

Moi wspaniali Czytelnicy, wybitni znawcy każdego aspektu polityki, zapewne doskonale pamiętają pewnego księgarza z Würselen, który – pomimo braku zarówno wyksztalcenia, jak i ogłady – zrobił nadzwyczajną karierę na europejskich salonach decyzyjnych, prawda? Naturalnie, mam na myśli butnego i agresywnego Niemca, Martina Schulza, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Groźny incydent w Świnoujściu. Ranna kobieta Wiadomości
Groźny incydent w Świnoujściu. Ranna kobieta

Media obiegła informacja o niepokojącym zdarzeniu, jakie miało w Świnoujściu. W jego wyniku ucierpiała kobieta. 

Nowe przepisy resortu zdrowia rozczarowaniem? Eksperci nie mają wątpliwości Wiadomości
Nowe przepisy resortu zdrowia rozczarowaniem? Eksperci nie mają wątpliwości

Po wielu miesiącach oczekiwań rząd zaprezentował projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wiele osób liczyło, że nowe przepisy ograniczą promocję alkoholu, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Jednak projekt rozczarował - zabrakło w nim najważniejszego postulatu, o który od dawna walczyli lekarze i organizacje społeczne: pełnego zakazu reklamy piwa.

REKLAMA

Franciszek apeluje do żołnierzy i służb mundurowych o ratowanie i obronę życia

Do postawy czujności, „aby nie zostać skażonymi trucizną propagandy nienawiści, która dzieli świat na przyjaciół, których trzeba bronić i nieprzyjaciół, których należy zwalczać” apelował Franciszek podczas Mszy św. z odprawianej z okazji Jubileuszu Wojska, Policji i Służb Mundurowych.
Jubileusz Wojska, Policji i Służb Mundurowych Franciszek apeluje do żołnierzy i służb mundurowych o ratowanie i obronę życia
Jubileusz Wojska, Policji i Służb Mundurowych / fot. Vatican Media

Na początku homilii Papież wskazał, że w odczytanej Ewangelii Pan Jezus nie chce pokazywać się tłumom, aby czynić wszystko zgodnie z planem swojej misji. Przeciwnie, na pierwszym miejscu stawia spotkanie z człowiekiem, relację z innymi, „troskę o te trudy i niepowodzenia, które często obciążają serce i odbierają nadzieję”.

Ze względu na stan swego zdrowia, Ojciec Święty poprosił o odczytanie dalszej części przygotowanej homilii.

Zobaczył, wszedł, usiadł

Zbawiciel jest tym, który ma uważne spojrzenie. Mimo tłumu potrafi dostrzec rozczarowanie na twarzach rybaków, którzy są zawiedzeni nieudanym połowem ryb. „Jezus kieruje swoje pełne współczucia spojrzenie w oczy tych ludzi, dostrzegając ich zniechęcenie, frustrację, z powodu całonocnej pracy bez złowienia czegokolwiek, poczucie pustego serca, tak jak te sieci, które teraz trzymają w rękach”, wskazano.

Jezus wchodząc do łodzi rybaka Szymona, wkracza w przestrzeń jego życia. Chrystus nie ogranicza się do obserwacji trudnych spraw. On jest Tym, który przejmuje inicjatywę. Spotyka Szymona w sytuacji porażki, aby wsiąść do „łodzi jego życia, która tej nocy powróciła na brzeg bez sukcesu”.

Wobec dostrzegalnej – w oczach i sercach rybaków – goryczy spowodowanej bezowocnym trudem, Jezus wszedł do łodzi, aby nauczać. Głosi im dobrą nowinę, wnosi światło w „noc rozczarowania”. Chce, aby ludzie poczuli, że nadal jest nadzieja, nawet gdy wszystko wydaje się stracone.

Dobro może zwyciężyć

W homilii podziękowano Służbom Mundurowym za ich posługę. Wskazano, że powierzono im ważną misję, która obejmuje wiele wymiarów życia społecznego i politycznego. Wymieniono różnorakie aspekty posługi na rzecz obrony krajów, bezpieczeństwa, strzeżenia praworządności, walki z przestępczością. Ojciec Święty pamięta „również o tych, którzy pełnią ważną służbę w czasie klęsk żywiołowych, w celu ochrony stworzenia, ratowania życia na morzu, na rzecz najsłabszych, na rzecz krzewienia pokoju”.

Franciszek zaznaczył, że również żołnierzy i funkcjonariuszy, Pan prosi, aby postępowali tak jak Jezus: „zobaczyli, weszli, usiedli”.

Trzeba uważnie patrzeć, aby móc uchwycić zagrożenia dla dobra wspólnego, niebezpieczeństwa zagrażające życiu obywateli, środowisku, społecznościom. Papież dodał, że trzeba wejść „do łodzi podczas burzy” i zaangażować się, aby nie zatonęła. To misja w służbie dobra, wolności i sprawiedliwości. Trzecim elementem jest, umiejętność, aby „usiąść”. Obecność żołnierzy i funkcjonariuszy, bycie po stronie prawa oraz najsłabszych, staje się lekcją dla wszystkich. To pokazanie, „że dobro może zwyciężyć pomimo wszystko”. Służba jest wskazaniem, „że sprawiedliwość, wierność i postawa obywatelska są dziś nadal wartościami koniecznymi”.

„Wasze mundury, dyscyplina, która was ukształtowała, odwaga, która was wyróżnia, przysięga, którą złożyliście, przypominają wam, jak ważne jest nie tylko dostrzeganie zła, by je potępić, ale także wejście do łodzi podczas burzy i zaangażowanie się, aby nie zatonęła, z misją w służbie dobru, wolności i sprawiedliwości”, zaakcentowano.

Kapłańska obecność

W homilii Papież zwrócił także uwagę na posługę kapelanów, ich kapłańską obecność wśród mundurowych. Zaznaczył, że ich służba nie polega na tym – jak niestety czasami zdarzało się w historii –„błogosławić perfidne działania wojenne”. „Oni są pośród was jako obecność Chrystusa, który chce wam towarzyszyć, zaoferować wam wysłuchanie i bliskość, zachęcać was do wypłynięcia na głębię oraz wspierać was w misji, którą wypełniacie każdego dnia - wskazano w rozważaniu i dodano - zapewniając wsparcie moralne i duchowe, przemierzają z wami drogę, pomagając wam wypełniać wasze zadania w świetle Ewangelii i w służbie dobru”.

Abyście zawsze promowali, ratowali i bronili życie

W homilii podziękowano za służbę, za to, że funkcjonariusze „wsiadając do łodzi naszego życia”, które są narażone na niebezpieczeństwo, oferują nam swoją ochronę i pomoc. Zachęcono, aby nie tracić z oczu celu służby i działań. 

„Bądźcie natomiast odważnymi świadkami miłości Boga Ojca, który chce, abyśmy wszyscy byli braćmi. I, razem, podążajmy by budować nową erę pokoju, sprawiedliwości i braterstwa”, wskazano.

Ks. Marek Weresa – Watykan

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe