Sprawa Adama Bodnara. Ekspert: powinien ujmować mieszkanie w oświadczeniu majątkowym

Telewizja Republika opublikowała materiał, w którym zarzuciła Ministrowi Sprawiedliwości nieujawnienie w swoim oświadczeniu majątkowym” własności” ponad stumetrowego mieszkania w Warszawie. W materiale zamieszczono zrzut elektronicznego wydruku z księgi wieczystej, z którego wynika, że Minister Adam Bodnar rzeczywiście jest wpisany w księdze wieczystej prowadzonej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu we wspólności majątkowej małżeńskiej wraz z byłą żoną.
Ważne! Sprawa Adama Bodnara. Ekspert: powinien ujmować mieszkanie w oświadczeniu majątkowym
Ważne! / grafika własna

Co musisz wiedzieć?

  • Telewizja Republika ujawniła, ze obecny Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar nie umieścił mieszkania w Warszawie w swoim oświadczeniu majątkowym
  • W odpowiedzi Adam Bodnar opublikował dokument o podziale majątku ze swoją byłą żoną, z którego wynika, że mieszkanie należy do jego byłej żony i oskarżył TV Republika o "kłamstwo"
  • Ekspert twierdzi, że opublikowany przez Bodnara dokument nie zamyka sprawy i Adam Bodnar powinien umieszczać mieszkanie w oświadczeniach majątkowych

Minister Bodnar w zamieszczonej na portalu X odpowiedzi zarzucił autorom przytoczonych wypowiedzi kłamstwo i wyraźnie stwierdził, że „nie jest właścicielem tego lokalu”, gdyż w dniu 6 sierpnia 2013 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy – Mokotowa wydał postanowienie o podziale majątku wspólnego jego i jego byłej żony i „własność mieszkania w całości przyznana została jego byłej żonie”. Przywołał art. 35 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, które, jego zdaniem, pozbawia go uprawnień do dokonywania zmian w księdze wieczystej od momentu uprawomocnienia się w/w postanowienia.

 

Jak spółdzielcze prawo własności zmieniło się w prawo własności?

Sprawa nie wydaje się tak jednoznaczna jak twierdzi Pan Minister, a jego tłumaczenia daleko niewystarczające zwłaszcza mając na względzie, że legitymuje się on stopniem dr. hab. w dziedzinie nauk prawnych.
Przede wszystkim Pan minister raczył pomylić w swoim stanowisku prawo własności ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, jako ograniczonym prawem rzeczowym, a tylko to drugie prawo nabył wraz z byłą żoną, co wynika z odpisu księgi wieczystej. Zdarza się i ministrom czasami błądzić, ale idźmy dalej. W przywołanym postanowieniu o podział majątku wspólnego Sąd dokonał m.in. podziału majątku wspólnego Pana Ministra i jego byłej żony obejmującego owe spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Zastanawiające jest, że Sąd, działając przecież na wniosek stron, stwierdził , że prawo to nie ma urządzonej księgi wieczystej, tymczasem księga ta była prowadzona dla tego prawa już od momentu zakupu lokalu. Kto więc i w jakim celu wprowadził Sąd w błąd?

Sprawa jednak w sądzie nie miała szczęścia i Sąd dokonał podziału majątku wspólnego obejmującego m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu w ten sposób, że „przyznał prawo własności jego żonie” (!). Tak, to nie przejęzyczenie, małżonkowie wchodząc na salę sądową mieli własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, a wyszli z … własnością lokalu. Trudno powiedzieć, czy to szczęście, czy pech dla stron, ale na pewno orzeczenie jest prawomocne i nie wywołuje żadnych skutków prawnych i w takiej treści nie zostanie wpisane do księgi wieczystej, a jak nie zostanie wpisane do księgi wieczystej, to nie dochodzi do przeniesienia prawa do tego lokalu, gdyż wpis do księgi wieczystej w przypadku tego prawa ma charakter konstytutywny. Skutek –Pan Adam Bodnar wraz ze swoją byłą żoną pozostają nadal uprawnionymi z tego prawa, gdyż oboje pozostają wpisani w księdze wieczystej. 

 

Adam Bodnar powinien ujmować mieszkanie w oświadczeniach majątkowych

Czy więc jest jedynie winą żony, że Pan minister jest dalej uprawniony do tego lokalu i musi ująć go w swoim oświadczeniu majątkowym?. Niekoniecznie. Jako strona postępowania przed Sądem z pewnością otrzymał orzeczenie na piśmie lub wysłuchał orzeczenia Sądu. Jako prawnik musiał zauważyć błąd, ale jakby nawet przypadkowo nie zauważył, powinien oczekiwać wykreślenia go z księgi wieczystej na wniosek jego byłej żony, bowiem, jak wspomniano powyżej, dopiero z momentem jego wykreślenia z księgi wieczystej przestaje być współuprawnionym z tego prawa. Do tego momentu powinien uważać się nadal za uprawnionego z tego prawa i, jeśli wymagają tego przepisy – ujmować go w oświadczeniach majątkowych. Czy otrzymał orzeczenie z sądu wieczystoksięgowego oddalającego wniosek na skutek błędu Sądu, czy nie? Tego nie wiadomo, z pewnością stosowne dokumenty znajdują się w aktach księgi wieczystej, nie ma to jednak dla oceny postępowania Pana Bodnara, jak się wydaje istotnego znaczenia.

[Autorka - sędzia Kamila Borszowska-Moszowska, zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego wykładowca KSSiP i Akademii Nauk Stosowanych im. Angelusa Silesiusa]

 

Pytania od Redakcji (przesłane również na adres mailowy Ministra Adama Bodnara:

  1. Dlaczego nie podał Pan sądowi przy postępowaniu podziałowym, że lokal ma urządzoną księgę wieczystą?
  2. Czy była żona składała do księgi wieczystej wniosek o wpis całego prawa na siebie?
  3. Czy i kiedy dostał Pan zawiadomienie z sądu o odmowie wpisu do KW byłej żony?
  4. Czy wie Pan, że wpis własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego ma charakter konstytutywny, jeśli tak to na podstawie czego sadził Pan, że został wykreślony z księgi wieczystej?
  5. Czy sędzia, która dokonała podziału jest teraz w jakiejkolwiek formie podległa Panu Ministrowi?
  6. W jakim trybie własność spółdzielcza mieszkania zmieniła się we własność?

 

POLECANE
Gigantyczny pożar w Sosnowcu. W akcji 30 zastępów straży pożarnej pilne
Gigantyczny pożar w Sosnowcu. W akcji 30 zastępów straży pożarnej

Jak podała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, do godziny 7.00 w niedzielę w działania przy pożarze hali przy ul. Baczyńskiego w Sosnowcu zaangażowanych było ponad 170 strażaków. Dogaszanie budynku potrwa jeszcze wiele godzin.

Giertych zaatakował Stanowskiego za wpis o Nawrockim. Dostał szybką ripostę Wiadomości
Giertych zaatakował Stanowskiego za wpis o Nawrockim. Dostał szybką ripostę

Na wczorajszy wpis Krzysztofa Stanowskiego, w którym relacjonował on swoją rozmowę po debacie prezydenckiej z Karolem Nawrockim, zareagował w drwiącym tonie Roman Giertych. „Uważam, że każdy człowiek, którego pan atakuje, musi być na swój sposób przyzwoity” - odpowiedział mu szef Kanału Zero.

Tusk w Kijowie odstawiony na boczny tor Wiadomości
Tusk w Kijowie odstawiony na boczny tor

Donald Tusk wziął udział sobotę w spotkaniu przywódców „koalicji chętnych” z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. Internauci zwracają uwagę, że Tusk jechał innym pociągiem niż pozostali uczestnicy spotkania, czyli Emmanuel Macron, Friedrich Merz i Keir Starmer . „Pokazać komuś jego miejsce...” - komentują.

Rozmowy pokojowe Rosja-Ukraina bez pośredników. Putin wydał w nocy oświadczenie pilne
Rozmowy pokojowe Rosja-Ukraina bez pośredników. Putin wydał w nocy oświadczenie

Prezydent Rosji Władimir Putin w niedzielę zaproponował Ukrainie wznowienie 15 maja w Stambule bez warunków wstępnych bezpośrednich rozmów pokojowych - poinformowały światowe agencje.

Niemcy coraz częściej wybierają Polskę. Oto powody z ostatniej chwili
Niemcy coraz częściej wybierają Polskę. Oto powody

Coraz więcej Niemców przeprowadza się do Polski. Przyciągają ich niższe koszty życia i dynamiczna gospodarka – informuje serwis klamm.de.

Cała Polska śpiewa z nami, wpie.dalać z płodziakami. Koszmar przed aborcyjną przychodnią w Warszawie [VIDEO] gorące
"Cała Polska śpiewa z nami, wpie.dalać z płodziakami". Koszmar przed aborcyjną "przychodnią" w Warszawie [VIDEO]

8 marca, przy ul. Wiejskiej 9 w Warszawie otwarto pierwszą w Polsce "przychodnię" aborcyjną "Abotak". Od tamtej pory przed placówką trwają protesty prolajferów i kontrprotesty aborcjonistów. W sieci pojawiły się nagrania z jednego z protestów.

„Naród się wkurzy”. Wałęsa apeluje do Trzaskowskiego przed wyborami polityka
„Naród się wkurzy”. Wałęsa apeluje do Trzaskowskiego przed wyborami

Były prezydent Lech Wałęsa w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ostrzegł, że Polska stoi na granicy wewnętrznego konfliktu. Jego zdaniem, jeśli wybory prezydenckie wygrają prawicowi kandydaci, kraj może pogrążyć się w chaosie.

Nowy projekt księżnej Kate poruszył Brytyjczyków Wiadomości
Nowy projekt księżnej Kate poruszył Brytyjczyków

Księżna Kate, która sama zmagała się z nowotworem, teraz wspiera innych pacjentów onkologicznych w wyjątkowy sposób. Pałac Kensington oraz Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze ogłosiły niezwykłą inicjatywę - powstała specjalna odmiana róży, nazwana imieniem księżnej.

Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię z ostatniej chwili
Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię

W sobotnie popołudnie we wsi Stopin, w województwie mazowieckim, doszło do groźnie wyglądającego wypadku z udziałem śmigłowca. Mała maszyna runęła na pole podczas próby awaryjnego lądowania. Na pokładzie znajdowało się dwóch mężczyzn.

Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań z ostatniej chwili
Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań

W Niemczech rośnie liczba przypadków przemocy domowej. Według najnowszych danych zebranych przez gazetę „Welt am Sonntag” od urzędów kryminalnych w poszczególnych landach, tylko w ubiegłym roku zgłoszono ponad 266 tysięcy ofiar. To wzrost o 4 procent w porównaniu z rokiem 2023. Eksperci zaznaczają jednak, że skala zjawiska jest znacznie większa – wiele osób nie decyduje się na zgłoszenie przemocy z obawy przed sprawcą, wstydem lub brakiem wiary w skuteczność pomocy.

REKLAMA

Sprawa Adama Bodnara. Ekspert: powinien ujmować mieszkanie w oświadczeniu majątkowym

Telewizja Republika opublikowała materiał, w którym zarzuciła Ministrowi Sprawiedliwości nieujawnienie w swoim oświadczeniu majątkowym” własności” ponad stumetrowego mieszkania w Warszawie. W materiale zamieszczono zrzut elektronicznego wydruku z księgi wieczystej, z którego wynika, że Minister Adam Bodnar rzeczywiście jest wpisany w księdze wieczystej prowadzonej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu we wspólności majątkowej małżeńskiej wraz z byłą żoną.
Ważne! Sprawa Adama Bodnara. Ekspert: powinien ujmować mieszkanie w oświadczeniu majątkowym
Ważne! / grafika własna

Co musisz wiedzieć?

  • Telewizja Republika ujawniła, ze obecny Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar nie umieścił mieszkania w Warszawie w swoim oświadczeniu majątkowym
  • W odpowiedzi Adam Bodnar opublikował dokument o podziale majątku ze swoją byłą żoną, z którego wynika, że mieszkanie należy do jego byłej żony i oskarżył TV Republika o "kłamstwo"
  • Ekspert twierdzi, że opublikowany przez Bodnara dokument nie zamyka sprawy i Adam Bodnar powinien umieszczać mieszkanie w oświadczeniach majątkowych

Minister Bodnar w zamieszczonej na portalu X odpowiedzi zarzucił autorom przytoczonych wypowiedzi kłamstwo i wyraźnie stwierdził, że „nie jest właścicielem tego lokalu”, gdyż w dniu 6 sierpnia 2013 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy – Mokotowa wydał postanowienie o podziale majątku wspólnego jego i jego byłej żony i „własność mieszkania w całości przyznana została jego byłej żonie”. Przywołał art. 35 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, które, jego zdaniem, pozbawia go uprawnień do dokonywania zmian w księdze wieczystej od momentu uprawomocnienia się w/w postanowienia.

 

Jak spółdzielcze prawo własności zmieniło się w prawo własności?

Sprawa nie wydaje się tak jednoznaczna jak twierdzi Pan Minister, a jego tłumaczenia daleko niewystarczające zwłaszcza mając na względzie, że legitymuje się on stopniem dr. hab. w dziedzinie nauk prawnych.
Przede wszystkim Pan minister raczył pomylić w swoim stanowisku prawo własności ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, jako ograniczonym prawem rzeczowym, a tylko to drugie prawo nabył wraz z byłą żoną, co wynika z odpisu księgi wieczystej. Zdarza się i ministrom czasami błądzić, ale idźmy dalej. W przywołanym postanowieniu o podział majątku wspólnego Sąd dokonał m.in. podziału majątku wspólnego Pana Ministra i jego byłej żony obejmującego owe spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Zastanawiające jest, że Sąd, działając przecież na wniosek stron, stwierdził , że prawo to nie ma urządzonej księgi wieczystej, tymczasem księga ta była prowadzona dla tego prawa już od momentu zakupu lokalu. Kto więc i w jakim celu wprowadził Sąd w błąd?

Sprawa jednak w sądzie nie miała szczęścia i Sąd dokonał podziału majątku wspólnego obejmującego m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu w ten sposób, że „przyznał prawo własności jego żonie” (!). Tak, to nie przejęzyczenie, małżonkowie wchodząc na salę sądową mieli własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, a wyszli z … własnością lokalu. Trudno powiedzieć, czy to szczęście, czy pech dla stron, ale na pewno orzeczenie jest prawomocne i nie wywołuje żadnych skutków prawnych i w takiej treści nie zostanie wpisane do księgi wieczystej, a jak nie zostanie wpisane do księgi wieczystej, to nie dochodzi do przeniesienia prawa do tego lokalu, gdyż wpis do księgi wieczystej w przypadku tego prawa ma charakter konstytutywny. Skutek –Pan Adam Bodnar wraz ze swoją byłą żoną pozostają nadal uprawnionymi z tego prawa, gdyż oboje pozostają wpisani w księdze wieczystej. 

 

Adam Bodnar powinien ujmować mieszkanie w oświadczeniach majątkowych

Czy więc jest jedynie winą żony, że Pan minister jest dalej uprawniony do tego lokalu i musi ująć go w swoim oświadczeniu majątkowym?. Niekoniecznie. Jako strona postępowania przed Sądem z pewnością otrzymał orzeczenie na piśmie lub wysłuchał orzeczenia Sądu. Jako prawnik musiał zauważyć błąd, ale jakby nawet przypadkowo nie zauważył, powinien oczekiwać wykreślenia go z księgi wieczystej na wniosek jego byłej żony, bowiem, jak wspomniano powyżej, dopiero z momentem jego wykreślenia z księgi wieczystej przestaje być współuprawnionym z tego prawa. Do tego momentu powinien uważać się nadal za uprawnionego z tego prawa i, jeśli wymagają tego przepisy – ujmować go w oświadczeniach majątkowych. Czy otrzymał orzeczenie z sądu wieczystoksięgowego oddalającego wniosek na skutek błędu Sądu, czy nie? Tego nie wiadomo, z pewnością stosowne dokumenty znajdują się w aktach księgi wieczystej, nie ma to jednak dla oceny postępowania Pana Bodnara, jak się wydaje istotnego znaczenia.

[Autorka - sędzia Kamila Borszowska-Moszowska, zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego wykładowca KSSiP i Akademii Nauk Stosowanych im. Angelusa Silesiusa]

 

Pytania od Redakcji (przesłane również na adres mailowy Ministra Adama Bodnara:

  1. Dlaczego nie podał Pan sądowi przy postępowaniu podziałowym, że lokal ma urządzoną księgę wieczystą?
  2. Czy była żona składała do księgi wieczystej wniosek o wpis całego prawa na siebie?
  3. Czy i kiedy dostał Pan zawiadomienie z sądu o odmowie wpisu do KW byłej żony?
  4. Czy wie Pan, że wpis własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego ma charakter konstytutywny, jeśli tak to na podstawie czego sadził Pan, że został wykreślony z księgi wieczystej?
  5. Czy sędzia, która dokonała podziału jest teraz w jakiejkolwiek formie podległa Panu Ministrowi?
  6. W jakim trybie własność spółdzielcza mieszkania zmieniła się we własność?


 

Polecane
Emerytury
Stażowe