Niemcy chcą wbić klin pomiędzy Polskę a USA. Polska ma zmienić sojusze

W najważniejszym niemieckim think tanku Niemieckim Instytucie Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa (SWP) w Berlinie, który doradza niemieckiemu rządowi, ukazał się bardzo ważny dla Polski i jej bezpieczeństwa tekst na temat znaczenia polskiej polityki bezpieczeństwa dla Niemiec.
Friedrich Merz Niemcy chcą wbić klin pomiędzy Polskę a USA. Polska ma zmienić sojusze
Friedrich Merz / Wikipedia CC BY-SA 3,0 de Olaf Kosinsky

Co musisz wiedzieć?

  • Polska jest w zakresie bezpieczeństwa silnie związana z USA
  • To od lat nie podoba się Niemcom
  • Niemcy planują zerwać więzi łączące Polskę z USA i zastąpić Stany Zjednoczone w zakresie partnerstwa strategicznego, choć dysponują armią słabszą od polskiej

 

Autorem tego tekstu dr Kai-Olaf Lang, który jest ekspertem w zakresie Europy Środkowo-Wschodniej, rozszerzenia UE, integracji europejskiej oraz polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Wcześniej pracował w Federalnym Instytucie Studiów Wschodnich i Międzynarodowych (BIOst) w Kolonii.

Tekst ten szybko trafił jako sugestywne streszczenie do polskich mediów, aby oddziaływać na polską opinię publiczną. Tym bardziej należy go analizować w trzeźwy, racjonalny i krytyczny sposób, aby nie ulegać celowej manipulacji.

 

Polska ma zmienić sojusze - to niemiecki priorytet

Przez długie lata Niemcy nie miały większego wpływu na polską politykę bezpieczeństwa. Tradycyjnie Polska obronność opierała się na współpracy z USA w ramach NATO. Niemcy mają teraz nadzieję, że to się zmieni. Już w pierwszym zdaniu Lang zaznacza, o co Niemcom chodzi: — Wraz z administracją Donalda Trumpa skończyła się era transatlantyckiej pewności dla polskiej polityki bezpieczeństwa. - Ten wstęp pokazuje jak Niemcy usiłują suflować Polsce, że jej silne więzi z USA w zakresie obronności są jednostronne i Polska powinna się skierować ku współpracy z Niemcami.

Lang w swoim artykule najpierw tłumaczy jak głęboko Polska jest związana w wymiarze wojskowym z USA. Chodzi tu głównie o obecność 10 000 żołnierzy amerykańskich w Polsce oraz miliardowe zakupy wyposażenia i broni w USA. W następnym kroku ekspert pisze o amerykańskiej energetyce i technologiach, które Polska wybrała dla siebie. Po zakończeniu tego akapitu następuje właściwy chwyt socjotechniczny mający na celu wbicie klina w dobre relacje polsko - amerykańskie.

— Ogólnie rzecz biorąc, we współpracy polsko-amerykańskiej zawsze istniała duża asymetria – Polska zawsze musiała ustępować Waszyngtonowi w konfliktach. W przeszłości, gdy dostawca usług Uber miał zostać objęty regulacjami lub w Polsce miały zostać wprowadzone podatki cyfrowe, wystarczyły interwencje ambasady USA, aby powstrzymać takie żądania.

- podszeptuje niemiecki think tank.

 

Jak wkręcić Polaków w zależności?

Niemcy pracują nad utrudnieniem polskich relacji transatlantyckich, aby zastąpić Amerykanów w naszym regionie Europy i ukrócić samodzielną politykę obronną Polski. Aby to osiągnąć, Niemcy będą się starały zastosować dobrze sprawdzone mechanizmy ingerencji, które sprawdziły się już w sektorze gospodarczym i w zakresie bezpieczeństwa publicznego w regionie przygranicznym.

Pierwszym krokiem będzie stworzenie wspólnych instytucji lub organów, aby zidentyfikować polskich decydentów i wpłynąć na ich myślenie. Mowa jest tu już o powstaniu polsko - niemieckiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony na szczeblu ministerialnym. Tym samym Niemcy chcą mieć wpływ na strategiczne decyzje w Polsce.

W celu wypchnięcia amerykańsko - polskiej myśli strategicznej ma także powstać grupa robocza Wysokiego Szczebla do obrony wschodniej flanki NATO i bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

— Mogłaby ona analizować zachodzące zmiany w sytuacji bezpieczeństwa i relacjach transatlantyckich oraz omawiać ewentualne wymagania, np. w wyniku redukcji obecności wojskowej USA w Europie.

- pisze dr Lang.

 

Budowa powiązań

Z drugiej strony niemiecka oferta będzie kusić Polskę wspólnymi programami badawczo-rozwojowymi i produkcyjnymi z Ukrainą w przemyśle obronnym, np. trójstronne konsorcjum dronów. Tu należy spodziewać się użycia konkretnych finansowych środków, do pozyskania Polaków.

Szczególnie typowe i już wielokrotnie zastosowane działanie Niemiec to ingerencję w struktury polskie poprzez lokalne powiązania na skorumpowanym, słabym instytucjonalnie i mentalnie polskim Zachodzie. W planach jest "Regionalne Forum Polityki Bezpieczeństwa" z naciskiem na ochronę ludności.

— Kraje związkowe, województwa i gminy, ale także agencje rządowe, dyskutowałyby w nim o regionalnym wymiarze polityki odporności i bezpieczeństwa oraz wymieniały się doświadczeniami.

- To jest szczególnie niebezpieczne działanie dla Polski, bo Niemcy posiadają tu już personel i kontakty po stronie polskiej w strukturach służb i administracji z kontekstu wydaleń migrantów z Niemiec do Polski, który byłby gotowy do przejęcia następnych sektorów.

Kluczem i jednocześnie finalnym zapisem niemieckich celów przejęcia polskiego bezpieczeństwa będzie wznowienie Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie z 1991 roku, które planowane jest przez nowy niemiecki rząd na 2026 rok. Traktat ten ma już oficjalnie ogłosić polsko-niemieckie partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa wraz z jego zakotwiczeniem w prawie europejskim. Niemcom zależy w tym kontekście na wpisaniu dwustronnej klauzuli solidarności i wymogu jednolitego oraz spójnego bezpieczeństwa w Europie, którym Niemcy zamierzają kierować.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl, oraz licznych polskich i niemieckich mediów]


 

POLECANE
Żona prezesa Lufthansy śmiertelnie potrąciła kobietę na pasach Wiadomości
Żona prezesa Lufthansy śmiertelnie potrąciła kobietę na pasach

W centrum ekskluzywnego kurortu na Sardynii, doszło do wypadku, który odbił się szerokim echem w całej Europie. Za kierownicą auta, które potrąciło 24-latkę na przejściu dla pieszych, siedziała Vivian Spohr — żona prezesa Lufthansy.

Katastrofa samolotu Air India. Ujawniono ostatnie słowa pilotów pilne
Katastrofa samolotu Air India. Ujawniono ostatnie słowa pilotów

Wstępny raport dotyczący katastrofy samolotu Boeing 787 Dreamliner linii Air India, do której doszło 12 czerwca i w której zginęło 260 osób, wskazuje, że oba silniki maszyny zostały odcięte od dopływu paliwa krótko po starcie. Dokument opublikowany w sobotę nie zawiera jeszcze ostatecznych ustaleń ani nie wskazuje osób odpowiedzialnych za tragedię.

Rosyjski nalot blisko polskiej granicy. Lwów i Łuck pod ostrzałem Wiadomości
Rosyjski nalot blisko polskiej granicy. Lwów i Łuck pod ostrzałem

W nocy z piątku na sobotę wojska rosyjskie przeprowadziły ataki na kilka regionów Ukrainy, w tym na obwód lwowski, który graniczy z Polską – przekazały ukraińskie władze lokalne. W odpowiedzi na działania Rosji, nad ranem w sobotę w polskiej przestrzeni powietrznej pojawiły się samoloty polskich i sojuszniczych sił powietrznych.

Atak nożownika w Tarnowie. Sprawca wciąż poszukiwany z ostatniej chwili
Atak nożownika w Tarnowie. Sprawca wciąż poszukiwany

W nocy z 11 na 12 lipca, w samym centrum Tarnowa, doszło do dramatycznego zdarzenia – 17-latek został ugodzony nożem podczas kłótni przy ulicy Katedralnej. Jak przekazał mł. asp. Kamil Wójcik z tarnowskiej komendy policji, między sześcioma osobami doszło do awantury, w wyniku której jeden z uczestników o około 30 lat sięgnął po ostre narzędzie i zadał cios rozmówcy.

Nawrocki zaapelował do Zełenskiego: Polska oczekuje pełnoskalowych ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej pilne
Nawrocki zaapelował do Zełenskiego: Polska oczekuje pełnoskalowych ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej

11 lipca w Chełmie, w trakcie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA, Karol Nawrocki – prezydent-elekt Rzeczypospolitej Polskiej – wygłosił mocne i jednoznaczne wystąpienie. Oddając hołd 120 tysiącom Polaków bestialsko zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939–1945, przypomniał, że polskie ofiary czekają do dziś na godny pochówek, a ich bliscy – na prawdę i sprawiedliwość.

Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń tylko u nas
Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń

W kontekście kolejnej rocznicy zbrodni w Jedwabnem (10 lipca 1941 r.) lewacy lansują tezę, że tak znienawidzone przez nich środowiska patriotyczne celowo pomijają tę rzekomo polską akcję eksponując ludobójstwo wołyńskie. „Wołyń dla Polaków to przykrywka, za którą chcą schować Jedwabne” – twierdzi wprost dziennikarz Tomasz Lis. Tylko co ma piernik do wiatraka?

Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem gorące
Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem

W Jedwabnem, kilkadziesiąt metrów od oficjalnego pomnika ofiar z 1941 r., ustawiono siedem granitowych głazów z tablicami, które kwestionują udział miejscowych Polaków w zbrodni. Jad Waszem wzywa władze o usunięcie "obraźliwej instalacji", a polska prokuratura bada, czy szerzy ona nienawiść.

Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli Pieśń o podrzynaniu gardeł tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli "Pieśń o podrzynaniu gardeł"

Pamiętacie Państwo western z Johnem Waynem, zatytułowany „Rio Bravo", prawda? Klasyk nad klasyki, na którego ścieżce dźwiękowej wybrzmiewają dźwięki tradycyjnego hiszpańskiego utworu „El Deguello” – "Pieśni o podrzynaniu gardeł".

Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otrzymał od premiera Donalda Tuska "bardzo wyraźną propozycję, ofertę albo sugestię, żeby jednak odłożyć zaprzysiężenie Karola Nawrockiego – twierdzą dziennikarze Interii.

Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos

Wypowiedzi Grzegorza Brauna w sprawie Holokaustu tylko potwierdzają, że działa on z obcej inspiracji na szkodę - bardzo poważną szkodę - naszego kraju – stwierdził w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

REKLAMA

Niemcy chcą wbić klin pomiędzy Polskę a USA. Polska ma zmienić sojusze

W najważniejszym niemieckim think tanku Niemieckim Instytucie Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa (SWP) w Berlinie, który doradza niemieckiemu rządowi, ukazał się bardzo ważny dla Polski i jej bezpieczeństwa tekst na temat znaczenia polskiej polityki bezpieczeństwa dla Niemiec.
Friedrich Merz Niemcy chcą wbić klin pomiędzy Polskę a USA. Polska ma zmienić sojusze
Friedrich Merz / Wikipedia CC BY-SA 3,0 de Olaf Kosinsky

Co musisz wiedzieć?

  • Polska jest w zakresie bezpieczeństwa silnie związana z USA
  • To od lat nie podoba się Niemcom
  • Niemcy planują zerwać więzi łączące Polskę z USA i zastąpić Stany Zjednoczone w zakresie partnerstwa strategicznego, choć dysponują armią słabszą od polskiej

 

Autorem tego tekstu dr Kai-Olaf Lang, który jest ekspertem w zakresie Europy Środkowo-Wschodniej, rozszerzenia UE, integracji europejskiej oraz polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Wcześniej pracował w Federalnym Instytucie Studiów Wschodnich i Międzynarodowych (BIOst) w Kolonii.

Tekst ten szybko trafił jako sugestywne streszczenie do polskich mediów, aby oddziaływać na polską opinię publiczną. Tym bardziej należy go analizować w trzeźwy, racjonalny i krytyczny sposób, aby nie ulegać celowej manipulacji.

 

Polska ma zmienić sojusze - to niemiecki priorytet

Przez długie lata Niemcy nie miały większego wpływu na polską politykę bezpieczeństwa. Tradycyjnie Polska obronność opierała się na współpracy z USA w ramach NATO. Niemcy mają teraz nadzieję, że to się zmieni. Już w pierwszym zdaniu Lang zaznacza, o co Niemcom chodzi: — Wraz z administracją Donalda Trumpa skończyła się era transatlantyckiej pewności dla polskiej polityki bezpieczeństwa. - Ten wstęp pokazuje jak Niemcy usiłują suflować Polsce, że jej silne więzi z USA w zakresie obronności są jednostronne i Polska powinna się skierować ku współpracy z Niemcami.

Lang w swoim artykule najpierw tłumaczy jak głęboko Polska jest związana w wymiarze wojskowym z USA. Chodzi tu głównie o obecność 10 000 żołnierzy amerykańskich w Polsce oraz miliardowe zakupy wyposażenia i broni w USA. W następnym kroku ekspert pisze o amerykańskiej energetyce i technologiach, które Polska wybrała dla siebie. Po zakończeniu tego akapitu następuje właściwy chwyt socjotechniczny mający na celu wbicie klina w dobre relacje polsko - amerykańskie.

— Ogólnie rzecz biorąc, we współpracy polsko-amerykańskiej zawsze istniała duża asymetria – Polska zawsze musiała ustępować Waszyngtonowi w konfliktach. W przeszłości, gdy dostawca usług Uber miał zostać objęty regulacjami lub w Polsce miały zostać wprowadzone podatki cyfrowe, wystarczyły interwencje ambasady USA, aby powstrzymać takie żądania.

- podszeptuje niemiecki think tank.

 

Jak wkręcić Polaków w zależności?

Niemcy pracują nad utrudnieniem polskich relacji transatlantyckich, aby zastąpić Amerykanów w naszym regionie Europy i ukrócić samodzielną politykę obronną Polski. Aby to osiągnąć, Niemcy będą się starały zastosować dobrze sprawdzone mechanizmy ingerencji, które sprawdziły się już w sektorze gospodarczym i w zakresie bezpieczeństwa publicznego w regionie przygranicznym.

Pierwszym krokiem będzie stworzenie wspólnych instytucji lub organów, aby zidentyfikować polskich decydentów i wpłynąć na ich myślenie. Mowa jest tu już o powstaniu polsko - niemieckiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony na szczeblu ministerialnym. Tym samym Niemcy chcą mieć wpływ na strategiczne decyzje w Polsce.

W celu wypchnięcia amerykańsko - polskiej myśli strategicznej ma także powstać grupa robocza Wysokiego Szczebla do obrony wschodniej flanki NATO i bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

— Mogłaby ona analizować zachodzące zmiany w sytuacji bezpieczeństwa i relacjach transatlantyckich oraz omawiać ewentualne wymagania, np. w wyniku redukcji obecności wojskowej USA w Europie.

- pisze dr Lang.

 

Budowa powiązań

Z drugiej strony niemiecka oferta będzie kusić Polskę wspólnymi programami badawczo-rozwojowymi i produkcyjnymi z Ukrainą w przemyśle obronnym, np. trójstronne konsorcjum dronów. Tu należy spodziewać się użycia konkretnych finansowych środków, do pozyskania Polaków.

Szczególnie typowe i już wielokrotnie zastosowane działanie Niemiec to ingerencję w struktury polskie poprzez lokalne powiązania na skorumpowanym, słabym instytucjonalnie i mentalnie polskim Zachodzie. W planach jest "Regionalne Forum Polityki Bezpieczeństwa" z naciskiem na ochronę ludności.

— Kraje związkowe, województwa i gminy, ale także agencje rządowe, dyskutowałyby w nim o regionalnym wymiarze polityki odporności i bezpieczeństwa oraz wymieniały się doświadczeniami.

- To jest szczególnie niebezpieczne działanie dla Polski, bo Niemcy posiadają tu już personel i kontakty po stronie polskiej w strukturach służb i administracji z kontekstu wydaleń migrantów z Niemiec do Polski, który byłby gotowy do przejęcia następnych sektorów.

Kluczem i jednocześnie finalnym zapisem niemieckich celów przejęcia polskiego bezpieczeństwa będzie wznowienie Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie z 1991 roku, które planowane jest przez nowy niemiecki rząd na 2026 rok. Traktat ten ma już oficjalnie ogłosić polsko-niemieckie partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa wraz z jego zakotwiczeniem w prawie europejskim. Niemcom zależy w tym kontekście na wpisaniu dwustronnej klauzuli solidarności i wymogu jednolitego oraz spójnego bezpieczeństwa w Europie, którym Niemcy zamierzają kierować.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl, oraz licznych polskich i niemieckich mediów]



 

Polecane
Emerytury
Stażowe