Uroczystości pogrzebowe śp. gen. broni Waldemara Skrzypczaka

Co musisz wiedzieć?
- Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe gen. broni Waldemara Skrzypczaka. Przed ołtarzem katedry umieszczono portret oraz odznaczenia wojskowego. Urna została udekorowana wstęgą Orderu Krzyża Wojskowego;
- W homilii bp Wiesław Lechowicz nawiązał do ewangelicznego dialogu Jezusa z Piotrem nad Jeziorem Tyberiadzkim, podkreślając, że Zmartwychwstały nie oczekuje miłości doskonałej, lecz przyjmuje tę, do jakiej człowiek jest zdoln;
- List od prezydenta Andrzej Dudy odczytał gen. broni rez. Dariusz Łukowski, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.;
- Po zakończeniu Eucharystii urna z prochami została odprowadzona na Cmentarz Wojskowy na Powązkach;
- W 2006 generał został mianowany dowódcą Wojsk Lądowych, funkcję pełnił do 2009 r., kiedy podał się do dymisji w proteście przeciw sposobowi zarządzania siłami zbrojnymi przez MON;
- Generał Skrzypczak został uhonorowany licznymi odznaczeniami, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł 21 lipca 2025 r. w wieku 69 lat.
Przed ołtarzem katedry umieszczono portret oraz odznaczenia gen. broni Waldemara Skrzypczaka. Urna została udekorowana wstęgą Orderu Krzyża Wojskowego. Wartę honorową zaciągnęli generałowie Wojska Polskiego, 1 Brygady Pancernej oraz Pułku Reprezentacyjnego.
Homilia bp. Lechowicza
W homilii bp Wiesław Lechowicz nawiązał do ewangelicznego dialogu Jezusa z Piotrem nad Jeziorem Tyberiadzkim, podkreślając, że Zmartwychwstały nie oczekuje miłości doskonałej, lecz przyjmuje tę, do jakiej człowiek jest zdolny. – Jezus pragnie naszej miłości – takiej, na jaką nas stać. Nie stawia nam wymagań ponad miarę i możliwości – powiedział biskup.
Ordynariusz wojskowy wskazał trzy cechy generała Skrzypczaka, które pozwalają mieć nadzieję, że podobnie jak Piotr porozumie się on z Jezusem. Pierwszą była jego tożsamość żołnierza – „żołnierza z krwi i kości”, jak określił go były Szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak. Jak wskazał biskup Jezus „był boskim wojownikiem o człowieka”.
Drugą cechą upodabniającą gen. Skrzypczaka do Jezusa była służba. Jak podkreślał bp Lechowicz generał nie tylko dowodził, ale służył – był blisko żołnierzy, solidarny, gotowy ponosić straty w imię dobra wspólnego.
Trzecim podobieństwem była miłość do ojczyzny, która objawiała się tym, że generał często odwoływał się do patriotyzmu i nie bał się tego słowa. – Patriotyzmem uzasadniał swoje decyzje i wybory. Jezus także kochał swoją ojczyznę i swój naród, co nie przeszkadzało mu krytykować tych, którzy prowadzili do upadku stolicy – Jerozolimy i tych, którzy na zewnątrz prezentowali się efektownie, ale we wnętrzu podobni byli do grobów pobielanych (zob. Mt 23,27) – powiedział ordynariusz wojskowy.
Na zakończenie bp Lechowicz doda, że nadzieja żyjących na zbawienie generała ma swoje realne oparcie. – Jesteśmy przekonani, że nasz zmarły brat dogada się z Jezusem, a raczej Jezus porozumie się z nim, znajdzie z nim wspólny język, bo zobaczy w nim przynajmniej kilka cech wspólnych, kilka podobieństw. A ich rozmowa, mamy prawo tak pomyśleć, stanie się echem tamtej rozmowy znad Jeziora Tyberiadzkiego – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego, z dziekanem Wojsk Lądowych ks. płk Witoldem Machem, a także emerytowani wojskowi duchowni, m.in. ks. płk rez. Dariusz Kowalski, dziekan Wojsk Lądowych w latach 1996-2011.
We Mszy św. uczestniczyli rodzina i przyjaciele zmarłego. Obecni byli wicepremier minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceminister Stanisław Wziątek, licznie przybyli generałowie i oficerowie oraz podwładni m.in. uczestnicy misji stabilizacyjnych, a także żołnierze jednostek, w który służbę pełnił gen. Skrzypczak.
Żołnierz z powołania
List od prezydenta Andrzej Dudy odczytał gen. broni rez. Dariusz Łukowski, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zwierzchnik Sił Zbrojnych podkreślił, że w osobie gen. broni Waldemara Skrzypczaka żegnamy nie tylko wiceministra i eksperta, ale przede wszystkim „żołnierza z powołania”. „Nie wahał się podejmować decyzji trudnych i śmiałych, lecz odpowiedzialnych i potrzebnych takich, które nierzadko pociągały ze sobą konsekwencje ryzykowne, również dla niego samego” - podkreślił prezydent.
Głos zabrał także wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, który nazwał gen. Skrzypczaka bohaterem. – Można byłoby pomyśleć, że żeby zostać bohaterem, będąc żołnierzem, trzeba oddać życie na polu walki. To piękne, to jest coś do czego żołnierz jest powołany, jeżeli trzeba krwi własnej nie szczędzić życia. Ale jeszcze ważniejsze w roli żołnierza, a szczególnie dowódcy, jest to, żeby o życie tych, których mu polecono, tych, którzy są pod jego rozkazami, dbać tak, żeby tego życia nie musieli oddać. To jest bohaterstwo – wskazywał wicepremier.
Słowa pożegnania wygłosił także gen. broni Marek Sokołowski, Dowódca Generalny RSZ. Charakteryzując zmarłego generała określił go mianem „hardego i twardego, ale co najważniejsze sprawiedliwego i rozsądnego”.
Po zakończeniu Eucharystii urna z prochami została odprowadzona na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.
- Kościół wspomina dziś św. Brygidę, patronkę Europy
- „Żadna przyczyna nie może usprawiedliwić masakry niewinnych". Wspólny apel w sprawie Gazy
- Patriarcha Eliasz II ma już 50 tys. chrześniaków - zaskakujący gruziński sposób na kryzys demograficzny
- "Jestem klaunem trzymającym lustro dla świata". Ozzy Osbourne: heavymetalowiec i czciciel Boga
- 25 lipca - Dzień Bezpiecznego Kierowcy
- Wyruszyła legendarna pielgrzymka z Helu na Jasną Górę - 640 km w 19 dni
Gen. broni Waldemar Skrzypczak
Gen. broni Waldemar Skrzypczak urodził się 19 stycznia 1956 r. W 1976 r. rozpoczął służbę jako podchorąży w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu Po ukończeniu szkoły służył w 16. Pułku Czołgów Średnich w Słupsku, gdzie dowodził plutonem, a później kompanią czołgów.
W kolejnych latach był szefem sztabu 68. Pułku Czołgów (przekształconego w 33. Pułk Zmechanizowany) oraz szefem sztabu 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. W 1991 r. objął dowództwo 32. Pułku Zmechanizowanego w Kołobrzegu, a od 1997 r. był zastępcą szefa szkolenia bojowego Dowództwa Wojsk Lądowych. W grudniu 2003 r. dowodził 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej w Żaganiu. W lutym 2005 r. objął dowództwo Wielonarodowej Dywizji Centrum–Południe (IV zmiana PKW Irak).
W 2006 r. został mianowany dowódcą Wojsk Lądowych, funkcję pełnił do 2009 r. Podał się do dymisji w proteście przeciw sposobowi zarządzania siłami zbrojnymi przez MON, krytykując m.in. opieszałość w zakupach sprzętu dla żołnierzy.
Po przejściu w stan spoczynku od 2011 r. pracował jako doradca ministra obrony narodowej, a w latach 2012–2013 pełnił funkcję podsekretarza stanu ds. uzbrojenia i modernizacji w MON.
Aktywnie uczestniczył jako komentator i analityk problemów obronności, podkreślając znaczenie profesjonalizmu, bezkompromisowości i prawa żołnierza do godnego traktowania.
Generał Skrzypczak został uhonorowany licznymi odznaczeniami, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł 21 lipca 2025 r. w wieku 69 lat.
kos