IPN: Na stulecie urodzin Jana Pawła II powstaje wielki wortal o papieżu Polaku

W tym roku Centrum Myśli Jana Pawła II planuje kolejne etapy szczegółowej kwerendy w oddziale krakowskim IPN, jak również przeprowadzenie kwerendy w 33 archiwach podległych Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.
– Czy znamy Jana Pawła II? Jan Paweł II to świadectwa i słowa. Myślę, że znamy go jako postać historyczną, ale nie wiem, czy żyjemy tak, jak chciałby Jan Paweł II, a tym samym, czy znamy to, co do nas mówił – powiedział prezes IPN podczas konferencji. Dr Jarosław Szarek podkreślił, że IPN ma w archiwach „szczególne dokumenty: materiały instytucji, która miała spowodować, żeby Karol Wojtyła nie wytrwał w swym kapłaństwie, żeby nie był kardynałem i papieżem”. – Później robiono wszystko, żeby te słowa, które wypowiedział, nie dotarły do polskiego narodu – podkreślił prezes IPN.
– Ale jeden człowiek okazał się silniejszy od systemu zła, jakim był komunizm. Nie byłoby „Solidarności” bez pontyfikatu papieża Polaka. Jan Paweł II był człowiekiem, który zmienił bieg historii. Siła jego słów, ducha, dodawała otuchy Polakom. „Proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością” – mówił w 1979 r. na krakowskich Błoniach podczas wielkiego Bierzmowania Narodu. Dzięki niemu miliony ludzi były we wspólnocie – powiedział dr Szarek.
Dla dr. Macieja Zięby OP, prezesa Instytutu Tertio Millennio, dokumentującego świadectwa ludzi, którzy znali Jana Pawła II, papież był „najważniejszym Polakiem w historii, mistykiem, który żartował, był z nami, a jednocześnie widział rzeczy w dalszej perspektywie”.
Źródło: IPN